1. Artykuły
  2. Amoksycylina - na czym polega działanie leku i kiedy go stosować?

Amoksycylina - na czym polega działanie leku i kiedy go stosować?

Amoksycylina jest antybiotykiem bakteriobójczym o szerokim spektrum działania. Stosowana jest między innymi w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, zakażeń układu pokarmowego oraz moczowo-płciowego czy w leczeniu boreliozy. 

Amoksycylina - na czym polega działanie leku i kiedy go stosować? Amoksycylina - na czym polega działanie leku i kiedy go stosować?
Spis treści
Jak działa amoksycylina? Kiedy stosujemy amoksycylinę? Jak przyjmować amoksycylinę? Amoksycylina - przeciwwskazania do stosowania oraz skutki uboczne

Jak działa amoksycylina?

 

Amoksycylina jest pochodną penicyliny, pierwszego poznanego antybiotyku. Działanie amoksycyliny polega na blokowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co uniemożliwia namnażanie i rozwój bakterii oraz prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej. Efekt bakteriobójczy zależy od czasu działania antybiotyku, dlatego podczas przyjmowania antybiotyków bardzo ważna jest systematyczność i przyjmowanie leku o stałych porach, co gwarantuje skuteczność antybiotykoterapii.  

 

Amoksycylina nie działa na bakterie, które nie posiadają ściany komórkowej oraz na pasożyty wewnątrzkomórkowe, tj. chlamydia, mykoplazma.

 

Amoksycylina jest skuteczna w zwalczaniu bakterii, które wywołują:

 

  • zakażenia górnych dróg oddechowych,
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych,
  • zakażenia moczowo-płciowe,
  • zakażenia przewodu pokarmowego,
  • zakażenia skóry i nabłonka.

 

arrow Taromentin (amoksycylina + kwas klawulanowy) – wskazania, stosowanie i skutki uboczne leku
arrow Wenlafaksyna – wskazania, działanie i skutki uboczne
arrow Solcoseryl – w jakim celu jest stosowany?
arrow Atropina – w jakim celu jest stosowana?
arrow Oksykodon (chlorowodorek oksykodonu) - kiedy stosować?
arrow Metadon (chlorowodorek metadonu)

Kiedy stosujemy amoksycylinę?

 

Ze względu na szerokie spektrum działania amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w przebiegu wielu chorób. Wskazaniem do stosowania amoksycyliny jest:

 

  • zakażenie w obrębie jamy ustnej,
  • ropień okołozębowy,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • ostre bakteryjne zapalenie zatok,
  • bakteryjne zapalenie gardła i migdałków,
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • ostre zapalenie pęcherza,
  • bakteriomocz,
  • borelioza,
  • dur brzuszny,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie gruczołu krokowego,
  • zapalenie uchyłków jelita,
  • zapalenia skóry i tkanek miękkich,
  • niepowikłana rzeżączka,
  • stopa cukrzycowa,
  • zapalenie wsierdzia,
  • zapalenie oskrzeli.

 

Jak przyjmować amoksycylinę?

 

Amoksycylina jest lekiem dostępnym jedynie na receptę, o jej dawkowaniu zawsze decyduje lekarz.

 

Zalecana dawka leku zależy od stopnia zakażenia, rodzaju patogenu oraz jego oporności na amoksycylinę. Od tych czynników, zależy również długość terapii, która powinna trwać możliwie jak najkrócej, z zachowaniem maksymalnej skuteczności.

 

Lekarz ustala dawkę leku, biorąc pod uwagę wiek oraz masę ciała, a także wydolność nerek pacjenta, jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych.

 

Kluczowe przy antybiotykoterapii jest zachowanie stałych odstępów między dawkami leku. Blokuje to możliwość namnażania się nowych bakterii, przyspiesza proces leczenia oraz gwarantuje skuteczność antybiotykoterapii.

 

Antybiotyk występuje pod postacią tabletek oraz kapsułek doustnych, proszku i granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej oraz proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.

 

Amoksycylina bardzo dobrze i szybko wchłaniana jest z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie osiąga po ok. godzinie. od podania doustnego, natomiast już 6 godz. później w większości zostaje wydalona z organizmu, wraz z moczem.

 

Amoksycylina powinna być przyjmowana razem z probiotykami, aby stworzyć barierę ochronną w obrębie układu pokarmowego, przeciw chorobotwórczym bakteriom.

 

Probiotyki warto przyjmować również po zakończonej antybiotykoterapii, pomogą one odbudować właściwą florę bakteryjną jelit.

 

Przyjmując amoksycylinę oraz inne antybiotyki należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza.

 

Amoksycylina - przeciwwskazania do stosowania oraz skutki uboczne

 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania amoksycyliny jest alergia lub nadwrażliwość na penicylinę i jej pochodne, lub inny składnik preparatu.

 

Jeżeli w przeszłości wystąpiły alergie skórne po zastosowaniu antybiotyków beta- laktamowych, należy poinformować o tym lekarza.

 

W przypadku, gdy pacjent cierpi na padaczkę lub ma ostrą niewydolność nerek, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ przyjmowanie leku może spowodować drgawki.

 

Najczęstszymi objawami niepożądanymi przyjmowania amoksycyliny są:

 

  • biegunka,
  • nudności,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • wysypki skórne.

 

Amoksycylina wchodzi w reakcje z innymi lekami, dlatego podczas konsultacji lekarskiej, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

 

Nie jest zalecane stosowanie amoksycyliny równolegle z takimi lekami jak:

 

  • leki przeciwzakrzepowe, warfaryna,
  • leki stosowane w leczeniu dny moczanowej, kamicy moczanowej i hiperurykemi, probenecyd, allopurynol,
  • tetracyklina (leczenie trądziku),
  • metotreksat (RZS, łuszczyca, leczenie nowotworów złośliwych i białaczki).

 

Receptę na niezbędne leki można otrzymać bez konieczności wychodzenia z domu, dzięki skorzystaniu z konsultacji lekarskiej online, którą można umówić przez haloDoctor, w zakładce e-Recepta.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.

Recepta online w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Przeziębienie i utrata węchu
Ostatnio złapało mnie przeziębienie, lekki ból głowy, rozpalone lekko ciało, kichanie i bardzo mocno zapchany nos. W następstwie tego zapchania straciłem węch. Smak mam normalny. Wyczytałem, że w takich sytuacjach to się zdarza. Bardzo mnie to martwi. Czekać aż wszystko wróci do...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Wykonać test na covid-19
Jaki lekarz może zdiagnozować powód nawracających skurczy?
Mam problem z sztywnieniem/skurczem mięśni jestem osobą dość aktywną fizycznie pracuję troszkę fizycznie, trzy razy w tygodniu chodzę na treningi piłki nożnej, od pewnego czasu mam problem z całym ciałem. Wszystko zaczęło się od skurczów nóg (uda i łydki). Mimowolne...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazane jest m.in. rozszerzenie diagnostyki laboratoryjnej - proszę zgłosić się do lek.rodzinnego, internisty (z dotychczasową dokumentacją medyczną). Wskazana byłaby również ponowna konsultacja neurologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dzień dobry, proponuje zlecić dodatkową diagnostykę - zapraszam na konsultacje online - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana diagnostyka neurologiczna
Czy antybiotyk mógł wpłynąć na brak krwawienia ?
Mam pytanie. W tym miesiącu przyjmowałam tabletki aby zminimalizować ryzyko wystąpienia opryszczki. 12.08 zaczęłam dodatkowo przyjmować antybiotyk a 19.08 zakończyłam jego przyjmowanie. Przerwę w przyjmowaniu antykoncepcji rozpoczęłam 17.08, dziś mamy 22 a krawienie z odstawienia nie...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, antybiotyk mógł wpłynąć na brak krwawienia. Prosze skonsultować się z ginekologiem
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Przyjmowane przez Pani leki dodatkowo mogły wpłynąć na opisane przez Panią dolegliwości. Należałoby przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. W razie dalszych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak, antybiotyki mogą wchodzić w interakcje ze stosowaną doustną antykoncepcją. Proszę skonsultować zaistniałą sytuację z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Antybiotyki mogą zaburzać wchłanianie doustnych preparatów antykoncepcyjnych. O ile wyklucza Pani prawdopodobieństwo ciąży, proszę kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami i w przypadku dalszego utrzymywania się dolegliwości skonsultować się z ginekologiem celem poszerzenia diagnostyki bądź zmiany metody antykoncepcji na inną.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę