1. Artykuły
  2. Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, w jakiej formie są dostępne leki z ibuprofenem

Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, w jakiej formie są dostępne leki z ibuprofenem

Sezon jesienno-zimowy to bez wątpienia sezon chorób i infekcji. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jakie formy przyjmują leki przeciw bólowi, gorączce oraz stanom zapalnym. Sprawdź i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, w jakiej formie są dostępne leki z ibuprofenem Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, w jakiej formie są dostępne leki z ibuprofenem
Spis treści
Na przeziębienie ibuprofen lub paracetamol – jak działają? Rodzaje leków z ibuprofenem – w tabletkach, kapsułkach czy w proszku? Tabletki i kapsułki Ibuprom Syrop Ibuprom Żel Ibuprom Aerozol Ibuprom

Na przeziębienie ibuprofen lub paracetamol – jak działają?


W domowej apteczce dorosłego i dziecka powinny znaleźć się leki z paracetamolem oraz z ibuprofenem. Są one dostępne bez recepty na przykład w aptece Nowa Farmacja. Pierwszy to organiczny związek chemiczny wykazujący działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Daje efekty już kilkanaście minut po zażyciu, natomiast maksymalne stężenie w organizmie osiąga w godzinę. Kolejną dawkę można powtórzyć po 4-6 godzinach. Paracetamol jest usuwany wraz z moczem. 

 

Natomiast drugi należy do NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma on nieco szersze działanie, bo nie tylko walczy z bólem i gorączką, ale też ze stanami zapalnymi, na przykład zapaleniem zatok. W tym przypadku różnicę zauważymy po kilkunastu minutach, ale do maksymalnego stężenia dochodzi w godzinę do dwóch do zażyciu. Drugą dawkę przyjmujemy po 8 godzinach. Ibuprofen również jest wydalany wraz z moczem.

 

W niektórych sytuacjach, na przykład u dzieci, zaleca się naprzemiennie stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. Tu ważna uwaga: maluszkom do trzeciego miesiąca życia, kobietom w ciąży oraz chorym na ospę, wrzody żołądka i dwunastnicy podajemy paracetamol. Ibuprofen będzie lepszy podczas infekcji ze stanem zapalnym.

 

Niezwykle ważne jest też dawkowanie preparatu. U dzieci bierze się pod uwagę masę ciała malucha (najlepiej skorzystać w dostępnych w sieci kalkulatorów, by wyliczyć prawidłową dawkę).

 

arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?
arrow Znajdź lekarza w swojej okolicy i umów się na wizytę
arrow Jak dbać o wątrobę?

Rodzaje leków z ibuprofenem – w tabletkach, kapsułkach czy w proszku?

 

Skoro wiesz już, jak działają leki typu ibuprofen oraz paracetamol, to teraz możemy przejść do form, w jakich są one dostępne. Omawiamy to na przykładzie popularnego Ibupromu – na gorączkę, na przeziębienie czy na ból zęba. 

 

Tabletki i kapsułki Ibuprom


Najczęściej sięgamy po tabletki bądź kapsułki Ibuprom, przy czym różnią się one składem i skoncentrowaniem. Wybrane leki mają nawet potrójne działanie, więc szybko pozwalają wrócić do zdrowia. Są też na przykład kapsułki działające bezpośrednio na chore zatoki.

 

Syrop Ibuprom

 

Najlepszą formą podawania leku dla dzieci jest syrop Ibuprom o truskawkowym smaku. Działa on na 10 dolegliwości – gorączkę, bolesne ząbkowanie, ból zębów, uszu, gardła, mięśni, kości, stawów, tkanek miękkich, głowy, a także na ból pooperacyjny. Syrop jest też tak skoncentrowany, by nie podawać dużej ilości płynu. Ułatwieniem jest też to, że dopuszcza się przyjmowanie go na czczo.

 

Żel Ibuprom

 

Żel jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera 5% ibuprofen, działa już od pierwszego zastosowania, chłodzi oraz błyskawicznie się wchłania. Jest przy tym bezbarwny i nie brudzi ubrań. Radzi sobie ze stłuczeniami, bólami stawów, bolesną sztywnością barku, bólami pourazowymi, powypadkowymi, a także bólami okolicy lędźwiowej, mięśni i skręceniami.

 

Aerozol Ibuprom

 

Ibuprom ma także nowoczesną formę sprayu. Działa bardzo podobnie jak wspomniany wcześniej żel. W jednej tubce mamy do 70 dawek leku przeciwbólowego. Po aplikacji należy delikatnie wsmarować preparat w skórę aż do całkowitego wchłonięcia.

 

Jak widać, Ibuprom ma szerokie pole działania i występuje w wielu formach. Gdy następnym razem pojawi się dolegliwość, będziesz wiedzieć, po który preparat sięgnąć!

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.

e-Recepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Nie wiem, czy udać się z tym do lekarza i nie wiem do jakiego.
Od jakiegoś czasu są momenty, że ręce robią mi się kompletnie lodowate i zaczynają sinieć, czasami przechodzi samoistnie, czasami sama muszę się ogrzać wtedy. Kompletnie nie wiem, co może to powodować, mam 18 lat i choruje na cukrzycę typu 1, może to mieć jakieś powiązanie? Problemów z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tek sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie cukrzycy, on podejmie decyzję co do ewentualnej dalszej diagnostyki.
Czy zalegająca krew to powód do niepokoju?
Jakiś czas temu miałam przeprowadzoną skleroterapie piankową, teraz na każdej wizycie lekarza odsącza mi krew strzykawką z krwiaków, czy to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy jest sens robić kolanoskopię?
Jestem młodym mężczyzną dużo pracującym przy komputerze. Mam problem z nietypowymi bólami w podbrzuszu (zwłaszcza po lewej stronie, nad pachwiną), zawsze gdy mam w ręce tablet, laptop na kolanach czy nawet gdy stoję przy kserokopiarce oraz mniejsze przy schylaniu się. Laptop na biurku nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga ogólnego.
Jaka może być przyczyna, co powinienem teraz zrobić?
W mojej morfologi od kilku lat powtarza się schemat: erytrocyty obniżone, podwyższone MCV i MCH. Hemoglobina, hematokryt, żelazo i ferrytyna w normie. Kiedyś zdiagnozowano głęboki niedobór kwasu foliowego (witamina B12 była w normie). Po suplementacji kwas foliowy był nawet powyżej normy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to może być anemia?
Od ponad miesiąca ciągle się źle czuje. Zaczęło się od zakażenia górnych dróg oddechowych gdy myślałam, że choroba już za mną zaczęły się zawroty głowy, miałam rezonans, z którego nic nie wyszło. Badania krwi niby też dobre. Ale ciągle czuje się osłabiona, mam bladą...
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Jest to bardzo możliwe, morfologia może być prawidłowo mimo obecności utajonej anemii, na pewno musi mieć Pani poszerzoną listę badań oraz badanie stacjonarne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
konieczna wizyta stacjonarna, możliwe ze będzie konieczna poszerzona diagnostyka
Witam mam problem ponieważ nie potrafię sobie pomó
Mam problem, ponieważ nie potrafię sobie pomóc, co mi dolega, niby mam objawy anginy, ale mam też alergię senność, kucie gardła, drapanie gardła, stany lękowe, zaburzenia depresyjne, kichanie, kucie w nosie, suchy strasznie nos, ból stawów, ból mięśni - ogólne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to jest możliwe?
Mój tata, dając jedzenie królikom - został przez jednego ugryziony. Króliki nie są domowe, są hodowlane w klatce na zewnątrz, więc trudno stwierdzić czy są na coś chore. Rana nie jest duża, ale martwię się, że tata mógłby zarazić się czymś od tego królika. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza.
Czym może być spowodowany mój ból brzucha?
Od kilkunastu miesięcy mam bóle brzucha w środkowej i prawej części nadbrzusza. Ból jest czasami pulsujący, czasami mija po zjedzeniu posiłku, ból jakbym miała tam wielką dziurę (czasem idzie do pleców). Trwa on zazwyczaj parę tygodni, później ustępuje i od nowa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Wymagane jest poszerzenie diagnostyki w kontekście chorób wątroby, zapraszam na konsultację:)
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Proszę o wskazówki, od czego zacząć poszukiwania przyczyn.
Jestem mężczyzną, mam 40 lat. Od kilku miesięcy zauważam u siebie problemy z koncentracją, rozkojarzenia, częste "zapatrzenia się" w punkt. Pojawiły się również problemy z erekcją - jest ona niepełna (80%) za każdym razem. Mam problem z zebraniem myśli... czuję się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Do jakiego specjalisty powinnam się udać?
Ciężko opisać mi dokładnie, na czym polega mój problem. Pojawia się on raz na 2-3 tygodnie. Przez kilka dni w tym czasie czuję się osłabiona, czuję pulsowanie w ciele, do niedawna nazywałam to kołataniem serca, aczkolwiek raczej się mylę. Uczucie te pojawia się głównie w klatce...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisano wiele różnych objawów, z którymi należy zgłosić się do właściwych specjalistów.
Problemy z połykaniem tabletek.
Czy można rozkruszyć lub rozpuścić lek gdy połykanie jest utrudnione?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zależy to od konkretnego leku. Niektóre tabletki można dzielić, inne nie.
Czy podwyższone erytrocyty, hematokryt, PDW, MPV powinny niepokoić?
Zalecenie do badania dostałam od ginekologa ze względu na małą ilość płynu za macicą. Prawdopodobnie ze względu na dzień cyklu. Nie odczuwam żadnych niepożądanych objawów, mocz i CRP w normie. Czy powinnam się niepokoić i umówić na konsultację?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Czy to może jakoś wpłynąć na wyniki testu?
Czy można robić test wodorowo-metanowy SIBO jeśli się przeziębiłam (katar, ból gardła)? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy Polski lekarz musi pisać jakiś wniosek do polskiego ZUS-u, że mija mi pół roku L4? Jak to działa?
Pracuje w Czechach i mam od stycznia L4 od polskiego lekarza. W czerwcu mija mi pół roku jak będę na L4 w Polsce jest to limit, a w Czechach mogę to ciągnąć do roku. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę koniecznie skonsultować się z polskim lekarzem prowadzącym leczenie i wystawiającym zwolnienie. Nie można otrzymywać zwolnienia lekarskiego wystawianego przez polskiego lekarza świadczącego usługi w Polsce, w czasie zatrudnienia za granicą , np.w Czechach
Co może być powodem takiego stanu nagłego?
Uczucie pełności po bardzo małym posiłku. Dodam jeszcze, że jestem przeziębiona. W ciągu 4 dni schudłam około 4 kg. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Recepta online
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę