1. Artykuły
  2. Ojciec na miarę czasów. Jak być dziś dobrym tatą?

Ojciec na miarę czasów. Jak być dziś dobrym tatą?

Rodzicielstwo jest ważne! Relacje są ważne! Ojcowie są ważni! - to nie truizmy, ale istota powiązań rodzinnych, które kształtują naszą pozycję w świecie. Jaką rolę w tym systemie zajmuje dziś ojciec? Czy jego rola uległa zmianie? Jeśli tak, dlaczego? Na te pytania odpowiada psycholożka i psychoterapeutka dzieci i młodzieży Małgorzata Gola-Chmielewska współpracująca z Ogólnopolskim Centrum Terapii i Rozwoju Osobistego ENSO.

Ojciec na miarę czasów. Jak być dziś dobrym tatą? Ojciec na miarę czasów. Jak być dziś dobrym tatą?
Spis treści
Kim jest współczesny ojciec? Ojciec uczy się kochać Z jakimi trudnościami mierzy się współcześnie mężczyzna w roli ojca? Jakie błędy wychowawcze popełniają najczęściej ojcowie? Dekalog współczesnego ojca

Kim jest współczesny ojciec?

 

Wyzwanie jakie stoi przed rodzicem w XXI wieku, może przyprawić o zawrót głowy. Nie znaczy to jednak, że w latach poprzednich rola ojca była nieistotna, bądź marginalizowana:

 

Współczesny ojciec pełni, zresztą jak ojciec od wieków, bardzo ważną rolę w życiu dziecka. Zmienia się jednak kulturowe spojrzenie na tę rolę. Jeszcze nie tak dawno na ojców patrzyliśmy przez pryzmat wojownika, kogoś kto zapewnia bezpieczeństwo, byt rodzinie. Obecnie nasz zachodni świat widzi ojca też z innej perspektywy - mówimy o urlopach tacierzyńskich, ojcach pozostających w domach, gdy matka wraca do pracy, ale też po prostu ojcach biorących aktywny udział w obowiązkach domowych - gotujących, sprzątających, piorących - wyjaśnia ekspertka Małgorzata Gola-Chmielewska.

 

Role obojga rodziców ulegają transformacjom, nie są już tak ściśle określone, przenikają się, a sformułowanie „dobry ojciec” nie jest już jednoznaczne, bo można nim być na wiele sposobów.

 

Wobec tego każdy mężczyzna tka swoje ojcostwo z trochę innych wartości. Myślę jednak, że jest kilka wspólnych mianowników dla wszystkich ojców - kierowanie się dobrem dziecka, dawanie poczucia bezpieczeństwa, dawanie zrozumienia i akceptacji, pokazywanie różnorodności świata, wspieranie rozwoju dziecka. Jeśli przyjrzymy się tym wartościom okazuje się, że możemy nazwać je wartościami rodzica takimi, do których każdy z nich włącza te ważne dla siebie - tłumaczy psycholożka.

arrow Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze
arrow Odporność psychiczna dziecka. Rodzicu, ważne zadanie przed tobą
arrow Kobiecość to miłość do siebie. Jak wychować dziewczynkę na szczęśliwą kobietę?
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Psycholożka o miłości w internecie. Czy to może się udać?
arrow Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika

Ojciec uczy się kochać

 

Jest taka teoria, że miłość macierzyńska i ojcowska różnią się od siebie. Co to oznacza w ujęciu psychologicznym?

 

Miłość macierzyńska jest bezwarunkowa, ojcowska natomiast jest niejednokrotnie nagrodą za rozwijanie pewnych umiejętności, ukształtowaną moralność, spełnianie wymagań. Taki ojcowski rodzaj miłości inspiruje do ciężkiej pracy nad sobą, motywuje do działania i rozwoju. Rodzic pokazuje dziecku wzór ojca i mężczyzny oraz to, jaką rolę odgrywa on w rodzinie i świecie - tłumaczy Małgorzata Gola-Chmielewska.

 

I dodaje:

 

W literaturze mówi się również, że funkcja matki/ojca ma spełniać zadanie opiekuna, pierwszego nauczyciela, powiernika, doradcy, krytyka, przyjaciela. Myślę, że to, co ważne z punktu widzenia rozwojowego to bezpieczny typ przywiązania utworzony z osobą znaczącą dla dziecka – niezależnie czy tą osobą jest matka, ojciec czy dziadkowie. Wydaje mi się, że role zarówno ojca jak i matki są ważne w życiu dorastającego dziecka, kształtują one też obraz relacji między dwojgiem ludzi. Jestem pewna, że  to czego dziecko oczekuje jest w dużej mierze zależne od etapu rozwojowego dziecka i jego potrzeb. Każdy młody człowiek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, wsparcia, miłości, akceptacji i zaangażowania.

 

Ekspertka zwraca również uwagę na skuteczność i jakość komunikacji rodzinnej:

 

Ogromnie ważna jest też pełna zrozumienia i ciekawości rozmowa, wchodzenie w świat dziecka – dzięki temu możemy prześledzić jakie potrzeby i oczekiwania ma ono tu i teraz.

 

Z jakimi trudnościami mierzy się współcześnie mężczyzna w roli ojca?

 

Rodzicielstwo podlega współcześnie ogromnej transformacji zarówno w zakresie ról, jak i zadań do spełnienia:

 

Role ojca i matki coraz bardziej się przenikają. Mężczyźni z jednej strony mają w sobie jeszcze przekaz odziedziczony po przodkach, czasami podtrzymywany w niektórych kręgach kulturowych. Jest to obraz ojca obrońcy i żywiciela rodziny. Tego, który ma dbać o dobrostan, pracować i nie wykonywać obowiązków domowych.

 

Choć coraz popularniejszy staje się ojciec bawiący się z dzieckiem, człowiek wrażliwy, otulający:

 

Obecnie nacisk na bycie ojcem bawiącym się z dziećmi, zostającym z nimi w domu, gotującym, zmieniającym firanki czy pieluchy. Są mężczyźni, którzy nie są gotowi na takie wyzwanie, mogą kwestionować swoją męskość „bo facet to powinien....”. Uaktywniają się w nich stereotypy, które nie odpowiadają na potrzeby i wymagania współczesnego świata. To przenikanie się ról i brak jasnego podziału może powodować zagubienie, lęk, zwątpienie, ale z drugiej strony jest też szansą na samorozwój i budowanie swojego ojcostwa na własny, wyjątkowy sposób - dodaje.

 

Jakie błędy wychowawcze popełniają najczęściej ojcowie?

 

Jak zwraca uwagę ekspertka pytanie o błędy wychowawcze popełniane przez rodzica nie jest jej zdaniem właściwe:

 

To nie rola ojca/matki decyduje o tym, jakie błędy popełniamy, ale nasza osobowość, temperament, wiedza i umiejętności. Mogę odnieść się jedynie do potknięć ojców młodych ludzi, z którymi pracuję. Wymieniłabym tu wywieranie nadmiernej presji, stawianie zbyt wysokich wymagań, stosowanie przemocy psychicznej, czasami tez fizycznej - bez świadomości że ich zachowanie może być przemocowe - mała dostępność emocjonalna, brak czasu dla dziecka - przekazuje psychoterapeutka.

 

Ale jednocześnie uzupełnia:

 

Znam jednak również sytuacje matek popełniających dokładnie te same błędy.

 

W myśleniu o rodzicielskich błędach warto pamiętać, że nikt z nas nie jest i nigdy nie będzie idealnym ojcem czy idealnym rodzicem.

 

To co ważne, to by być wystarczająco dobrym rodzicem / ojcem. Popełniać błędy, ale przepraszać za nie i je naprawiać. Rozmawiać z dzieckiem i wsłuchiwać się w jego potrzeby, uczyć się od niego - również tego jakiej odsłony roli ojca nasze dziecko potrzebuje tu i teraz - podkreśla Małgorzata Gola - Chmielewska.

 

Dekalog współczesnego ojca

 

  • Nie ma idealnych ojców.
  • Rozmowa i słuchanie są podstawą relacji.

 

Jestem orędowniczką rozmowy i relacji, więc kolejnym punktem byłoby: słuchaj swojego dziecka, rozmawiaj z nim, wchodź w jego świat, spędzaj czas, bądź w kontakcie i buduj relację opartą na zaufaniu - wyjaśnia psychoterapeutka.

 

  • Dawaj wsparcie i akceptację.
  • Wychowuj.

 

Oczywiście ważną funkcją ojca jest również wychowywanie, więc ucz dziecko nie przez kary i nagrody, ale wskazując sposoby rozwiązywania problemów, pozwalaj mu popełniać błędy i pokazuj, że każdy z nich nie jest porażką tylko świetną okazją do nauki - wskazuje psycholożka.

 

  • Popełniaj błędy i przepraszaj za nie.
  • Pokazuj świat.

 

Myśląc o ojcu jako przewodniku wydaje mi się, że ważną zasadą byłoby: pokazuj dziecku świat, ten zewnętrzny i wewnętrzny, pokazuj jego różnorodność i wspieraj to, że może być w nim tym kim tylko zechce - dodaje.

 

Podsumowując terapeutka Małgorzata Gola- Chmielewska jeszcze raz akcentuje konieczność rozmowy:

 

Na koniec podkreślam raz jeszcze to, co powiedziałam na początku - mimo tego, że rola ojca współcześnie dość mocno się zmienia pamiętajmy, że niezależnie od tego z jakich wartości tkamy swoją rolę "dobrego taty", bezwarunkowa miłość, wsparcie, bycie blisko i rozmowa to podstawa każdej świadomej postawy rodzicielskiej.

artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Małgorzata Gola-Chmielewska

Psycholożka, psychoterapeutka. Jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku psychologia. Psychoterapeutką w trakcie szkolenia w Towarzystwie Psychologii Procesu, ponadto uczestniczką akredytowanej przez CMKP specjalizacji z psychoterapii dzieci i młodzieży w Centrum CBT EDU. Realizuje także roczne szkolenie terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą w Poza Schematami.
Od 2022 roku zawodowo związana z Ogólnopolskim Centrum Terapii i Rozwoju Osobistego ENSO.

W pracy najważniejsza jest dla niej relacja terapeutyczna, bezpieczna i pełna akceptacji atmosfera oraz indywidualne podejście do każdego klienta. 

Doświadczenie zawodowe:
* od 2014 roku pracuje terapeutycznie z osobami dorosłymi z zaburzeniami psychicznymi w ramach SUO, 
* od 2018 roku współpracuje z Polską Fundacją Przeciwdziałania Uzależnieniom,
* od 2019 roku pracuje w roli pedagoga rodzinnego, psychologa i psychoterapeuty w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mój lęk jest irracjonalny i ojciec najpewniej się zatruł?
Jestem dziewczyną lat 19 i mam (chyba) dość nietypowy problem. Od lat zmagam się z emetofobią (lęk przed wymiotowaniem). Moja fobia wiąże się z OGROMNYM lękiem, który powodują przeróżne sytuacje. Z tego powodu od prawie 2 lat biorę lek przypisany przez psychiatrę. Do rzeczy -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy badanie ginekologiczne może wskazać, w jakim momencie cyklu jestem?
 Nie dostałam miesiączki poprzez zażywanie leku przeciwdepresyjnego, a muszę szybko zrobić rezonans piersi. Co w takiej sytuacji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać test ciążowy, którego wynik będzie podstawą do podjęcia decyzji o wykonaniu badana obrazowego.
Czy mój lęk jest uzasadniony?
Cierpię na zaburzenia lękowe, w listopadzie ubiegłego roku miałem nieprzyjemną sytuację z obcym psem (ugryzł mnie przez spodnie, zerwania ciągłości naskórka nie stwierdzono). Od niedzieli zacząłem odczuwać mocny lęk przed psami puszczanymi luzem w mojej dzielnicy - ostatnio miałem dwie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww przypadku będzie potrzebne leczenie uzupełniającę w postaci farmakoterapii. Proszę udać się na konsultację do lekarza psychiatrii.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja u psychiatry.
Proszę o pomoc i udzielenie wskazówek co mam zrobić, bardzo się martwię. 
Chciałabym skonsultować się w sprawie dziecka. Syn ma 9 lat, od 4 r.ż. posiada diagnozę CAPD (centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego), a od 7 r.ż. ADHD (hiperkinetyczne zaburzenia zachowania) oraz ODD (zaburzenia opozycyjno-buntownicze) z aktualnie nasilonymi objawami agresji. W tej chwili...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi terapię.
Czy tabletki antydepresyjne mogą powodować zwiększenie kaloryczności posiłków?
Na tabletkach przytyłam 40 kilo, bez zmiany diety ani stylu życia. Wiem, że im wyższa dawka leku, tym więcej tyje. Pomimo stosowania diety, diety pudełkowej oraz wysiłku fizycznym. Mój stan z dnia na dzień jest gorszy do tego stopnia, że moje BMI wynosi 40. Jestem wykończona, a...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leki nie mają wpływu na kaloryczność posiłków. Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym - być może zasadna będzie zmiana leków.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam dodatkowo konsultację w poradni endokrynologicznej.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Proponował bym konsultacje z lekarzem psychiatra który dobrać może inne leki antydepresyjne potwierdzając konieczność leczenia a jednocześnie mogące odwrócić obecna tendencję
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
Do jakiego lekarza się udać? Gdzie szukać pomocy?
Od dziecka drżą mi ręce mięśnie mam niskie TSH, FT3, FT4 w normie, ale objawy nadczynności występują, jak drżenie, nerwowość, nadpobudliwość jestem bardzo szczupły, od dziecka nie mogę tak funkcjonować. Dziesięć lat temu miałem przeciwciała anty TG podwyższone, teraz nie. Lekarze mnie totalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
W jaki sposób pomóc sobie w zaburzeniach psychotycznych?
Jestem osobą chora na zaburzenie psychotyczne podobne do schizofrenii, wywołanej na tle używania substancji psychoaktywnych. Od czasu stwierdzenia przez lekarzy oraz przymusowych wakacjach, jestem czysty, nie biorę żadnych narkotyków. Nie mam ataków schizofrenii, jak twierdzi...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego leczenie.
Bardzo skuteczne są leki przeciwpsychotyczne z przepisu lekarza psychiatry, monitorowanie stanu chorego a także, aby zapobiec nawrotom, skuteczna terapia, do której gorąco zachęcam. W przypadku gdyby się Państwo na nią zdecydowali, proszę o kontakt pod numerem 575 696 287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Czy zapisując się na konsultację, mam szansę ma pomóc?
Od kilku dni cierpię na napady nieuzasadnionego w danym momencie lęku. Wczoraj wieczorem objawy zaczęły się nasilać, powodując uczucie "braku tlenu w powietrzu", przez co zaczynam wpadać w panikę, mimo że wszystkie moje parametry są w normie. Ok pół roku temu miałam podobną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Polecam leki uspokajające z przepisu lekarza psychiatry oraz połączenie z terapią, może Pani zarezerwować ją u mnie na profilu lub u innego specjalisty- ważne jest to, aby znaleźć przyczynę i tym samym rozpocząć odpowiednią terapię, zarówno dla siebie jak i dla dzieci. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Badanie krwi, a zaburzenia psychiczne.
Poziom, jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać, żeby wykluczyć somatyczne podłoże depresji, nerwicy lękowej i fobii społecznej?
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
dzien dobry; zalecam zrobić badania morfologii z rozmazem, oraz poszerzyć pakiet o żelazo, ferrytynę, b12 i kwas foliowy;
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Witam, warto zrobić sobie całą morfologię krwi ale wątpie aby niedobór witamin miał wpływ na podłoże depresji- tutaj, w tej sytuacji potrzebna jest solidna terapia, na którą osobiście zapraszam- można zarezerwować wizytę na moim profilu bądź bezpośrednio pod moim numerem telefonu 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy w tym przypadku może pomóc jeszcze neurolog, czy już psychiatra/psycholog? 
Ojciec 63 lata, ok. 10 lat po udarze. Jakiś czas przed udarem wystąpił zawał. Leczony stale na nadciśnienie. Fizycznie w pełni sprawny, nie znam niestety większej ilości szczegółów udaru, w jakiej części mózgu miał miejsce itp. Problemem natomiast jest zmiana w zachowaniu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy psychiatrze albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych, jakich doświadczamy?
Ja mam ich bardzo wiele, też parę wstydliwych, nie wiem, czy trzeba o nich wszystkich powiedzieć. U mnie to hemoroidy, grzybica paznokci, nieregularny okres, krótkowzroczność, nadwaga, rozstępy, wycięty woreczek żółciowy, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls (obniżany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy te kwestie skonsultować z psychiatrą prowadzącym.
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę