1. Artykuły
 2. Kobiecość to miłość do siebie. Jak wychować dziewczynkę na szczęśliwą kobietę?

Kobiecość to miłość do siebie. Jak wychować dziewczynkę na szczęśliwą kobietę?

I poszli z życzeniami i goździkami. I życzyli pięknego życia, spełnionych miłości, zdrowia do późnej starości. Od lat 8 marca stawia na kobiecość. Choć to miłe, to jednak nieprawdziwe. Radość z kobiecości, szczęście i poczucie spełnienia jest kwestią doświadczenia i wychowania. Bo jak podkreśla nasza rozmówczyni psycholożka Barbara Wesołowska - Budka, właścicielka Poradni Zdrowia Psychicznego PSYCHOKLINIKA, dziewczynka nie będzie miała poczucia własnej kobiecości w przyszłości, jeśli zaniedbamy tę kwestię w jej dzieciństwie.

Kobiecość to miłość do siebie. Jak wychować dziewczynkę na szczęśliwą kobietę? Kobiecość to miłość do siebie. Jak wychować dziewczynkę na szczęśliwą kobietę?
Spis treści
Jak wychować dziewczynkę, by w przyszłości w pełni mogła cieszyć się swoją kobiecością? Jakie błędów w wychowaniu dziewczynek unikać? Wychowanie dziewczynki. Jaka rola matki, jaka ojca? Dekalog Rodziców. Jak wychować szczęśliwą kobietę?

Jak wychować dziewczynkę, by w przyszłości w pełni mogła cieszyć się swoją kobiecością?

 

Red.: Czy możemy mówić o różnicach w wychowaniu dziecka z uwzględnieniem jego płci?

 

Barbara Wesołowska-Budka: Pod względem różnic wynikających z budowy mózgu człowieka na pewno wychowanie chłopca i dziewczynki będzie się różniło. Każda płeć wymaga trochę innego traktowania, jeżeli chcemy w pełni zaspokoić potrzeby dziecka. Różnice w budowie mózgu warunkują rozbieżne zachowania i reakcje na poszczególne życiowe sytuacje. Na przykład: nie bez powodu mówi się o tym, że chłopcy są bardziej energiczni, ruchliwi, wszędzie ich pełno. Kiedy chłopców interesuje odkrywanie otoczenia, dziewczynki chętniej skupiają się na twarzach innych osób, są też bardziej wrażliwe na dotyk. Oczywiście nie uogólniam, każdy rodzi się z indywidualnymi predyspozycjami. Jednak to, co mówi nam nauka, to na pewno to, że takie różnice istnieją. Dobrze jest je uwzględnić w procesie wychowywania dziecka.

 

Jak wychować dziewczynkę, by w przyszłości w pełni mogła cieszyć się swoją kobiecością?

 

Może ta odpowiedź wielu rodziców zaskoczy - ale dziewczynka nie będzie miała tego poczucia własnej kobiecości w przyszłości, jeżeli jej mama sama będzie z tym tematem czuła się nieswojo. Dzieci obserwują, chłoną jak gąbka. Patrzą na to, jak zachowują się ich rodzice - czego się wstydzą, w jaki sposób się wypowiadają. Także zanim jakiekolwiek wartości zaczniemy przekazywać dziecku, należy zrobić porządek w swojej głowie i zastanowić się: w czym mam trudność i jak mogę nad tym pracować.

Nie ma idealnej recepty na to, jak wychowywać dziewczynkę w poczuciu kobiecości, ale są aspekty, o które warto zadbać. Zastanówmy się czym jest kobiecość. To na pewno wysokie poczucie własnej wartości, samoakceptacja, miłość do siebie - do swojego umysłu, do swojego ciała, rozwijanie się. Jeżeli chcemy budować te cechy w naszym dziecku, pozwalajmy mu odkrywać, cieszyć się życiem, unikać zakazów i nakazów, budujmy z nim dialog, uczymy empatii, asertywności i szacunku do samego siebie.

I tu znowu - nie będziemy zaszczepiać w dziecku efektywnie pewnych wartości, jeżeli sami mamy z nimi problem.

 

Na co zwrócić szczególna uwagę? O co zadbać?

 

Najważniejsze to dbanie o komfort naszego dziecka i nie przelewanie na niego własnych ambicji. W procesie wychowania ważne jest słuchanie jego potrzeb, ale też działanie zgodnie z jego predyspozycjami. Mówi się, że niektóre dziewczynki „są chłopczycami”. Może to wynikać ze stylu wychowania rodziców, ale może także posiadać ona cechy i taki temperament, który jest zbliżony do „typowego” chłopięcego. Pisząc „typowy” mam na myśli postrzeganie kulturowe jako odpowiadające danym normom społecznym. Temat wychowania jest szczególnie wrażliwy, zważając na rozmaitość dyskusji związanych z narzucaniem dziecku danej płci. Dlatego ważne jest podkreślenie faktu mówiącego o tym, że obserwacja dziecka i uznanie jego potrzeb powinno być priorytetem dla każdego rodzica.

Jeżeli już widzimy, że dziewczynka dobrze czuje się w tej swojej roli społecznej i biologicznej, wzmacniamy jej zasoby oraz nie podcinajmy skrzydeł. Wspierajmy w sukcesach i porażkach, budujemy poczucie bliskości i bezpieczeństwa.

 

arrow Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów
arrow Menopauza. Jak nie przytyć i zachować zdrowie?
arrow 5 nieoczekiwanych sygnałów, których kobiety nie powinny lekceważyć
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?

Jakie błędów w wychowaniu dziewczynek unikać?

 

Jakie błędy mogą być szczególnie krzywdzące? Jakie mogą być ich konsekwencje?

 

Szczególnie krzywdzące jest zawsze niespełnianie podstawowych potrzeb emocjonalnych dziewczynki, a następnie wymaganie od niej, by była grzeczna, uśmiechnięta, miła. To także przykład traktowania stereotypowego, które nie powinno mieć miejsca. W konsekwencji taka dziewczynka w przyszłości nie będzie pewną siebie, radosną kobietą. Będzie kobietą z przekonaniami mówiącymi, że wyrażanie swoich emocji jest złe i akceptacja jej osoby musi pochodzić od drugiego człowieka, nie od niej samej. Będzie więc bała się opinii innych, spełniała oczekiwania bliskich w celu poczucia uznania i naruszała swoje granice. Nie będzie czuła się w pełni szczęśliwa, bo zawsze w pewien sposób będzie zależna od innych.

Konsekwencje mogą pójść także w drugą stronę lub po prostu się ze sobą przeplatać. Taka kobieta w przyszłości może czuć się na tyle wyobcowana, że nie będzie chciała budować żadnych relacji, bo będą kojarzyć jej się z poczuciem doznawania krzywdy i niezrozumienia przez drugą osobę. Będzie taką „Zosią samosią" bojącą się przyznać do słabości i trudnych momentów, biorącą wszystko na swoje barki.

W wychowaniu przyszłej kobiety niezwykle krzywdzące jest także seksualizacja. Makijaże, wysokie buty, akcesoria typowo kojarzące się z dorosłą kobietą i stosowane u małych dziewczynek - to może mieć poważne konsekwencje w postaci zaburzeń postrzegania własnego ciała, kojarzenia dorosłego, kobiecego wyglądu z warunkiem akceptacji przez innych. Trzeba mieć na uwadze, na co pozwalamy naszym dzieciom i jakie pomysły sami im podrzucamy. Oczywiście wszystko z umiarem - nie bądźmy radykalistami. Każdy musi znaleźć swój złoty środek w wychowaniu.

 

Wychowanie dziewczynki. Jaka rola matki, jaka ojca?

 

Jaka prawda kryje się w stwierdzeniu: jaka matka, taka córka?

 

Ogromna. Dziewczynki często identyfikują się ze swoimi mamami - z ich sposobem myślenia, wysławiania, nawet z gestami. Rodzice są wzorem. Mamy dla córek są wzorem szczególnym. Relacja matki z dzieckiem jest zawsze wyjątkowa, matki z córką szczególna. Dlatego - tak jak wyjaśniłam wcześniej - mama powinna w pierwszej kolejności dbać o siebie, jeżeli chce wychowywać silną, szczęśliwą przyszłą kobietę.

 

Jaką rolę w wychowaniu dziewczynki pełni postać ojca?

 

W okresie niemowlęctwa kształtuje się więź dziecka z ojcem. Na podstawie tej więzi dziewczynka uczy się i doświadcza tego, jak kocha mężczyzna - w jakiś sposób rozmawia, jak okazuje emocje, jakie gesty wykonuje. We wczesnym dzieciństwie zabawy z tatą są też często bardziej aktywne, dziewczynka poprzez zabawę uczy się więc sposobów regulacji emocji, wyrażania ich i w ogóle rozumienia. Obecność taty wzbogaca poczucie bezpieczeństwa. Córka zaczynająca ojcowskiej akceptacji i dumy, kształci w sobie poczucie własnej wartości. Poza tym, ojciec pokazuje córce jak wygląda „męski świat". Na tej podstawie jest ona w stanie również nauczyć się rozróżniać potrzeby mężczyzn i kobiet. Ułatwia jej to identyfikowanie się z własną płcią. Nietrudno zauważyć, że rola ojca w wychowaniu córki jest przeogromna.

 

Dekalog Rodziców. Jak wychować szczęśliwą kobietę?

 

Rodzicu, jeżeli chcesz wychować szczęśliwą, spełnioną w przyszłości kobietę:

 

 1. Zadbaj o siebie i swoje wewnętrzne demony, które utrudniają Ci życie pełnią szczęścia.
 2. Nie spełniaj swoich ambicji jej kosztem.
 3. Dbaj o jej poczucie bezpieczeństwa, kochając bezwarunkowo.
 4. Buduj jej poczucie wartości, wspierając ją na każdym kroku.
 5. Idź za jej potrzebami i uważnie jej słuchaj.
 6. Rozmawiaj - prowadź dialog, a nie monolog pełen zakazów i nakazów.
 7. Umożliwiaj poznawanie siebie i świata takim, jakim jest.
 8. Nie unikaj trudnych tematów i nie rób z nich tabu. 
 9. Nie traktuj jej stereotypowo, bo jest dziewczynką.
 10. Uznaj ją taką, jaka jest - ze wszystkimi cechami, predyspozycjami, temperamentem. Wzmacniaj jej zasoby
Barbara Wesołowska-Budka psychoterapeuta, psycholog, seksuolog artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, superwizor.
Prowadzi instagram Psychoterapia i życie oraz sieć Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika.
Absolwentka pięcioletnich studiów magisterskich WSFiZ w Warszawie na kierunku psychologia, z dodatkową specjalizacją: psychoterapia i terapia seksualna, pod opieką prof. dr hab. Zbigniew Lew- Starowicz. Jest certyfikowanym psychoterapeutą w nurcie poznawczo – behawioralnym. Pracuje pod stałą superwizją kliniczną, dzięki której cały czas doskonali własne umiejętności psychoterapeutyczne, które w sposób istotny przekładają się na owocną pomoc pacjentom. Przynależy do: Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
Doświadczenie i praktykę zawodową zdobywała między innymi: w znanym Zakładzie Seksuologii Medycznej i Psychoterapii, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie na oddziale F9 i F5, III Kliniki Psychiatrycznej, w Szpitalu Wolskim, pawilon 12- Oddział psychiatryczny dzienny, w Centrum Terapii Autyzmu SOTIS oraz innych prywatnych ośrodkach zajmujących się zdrowiem psychicznym. Posiada 12 certyfikatów psychologiczno – seksuologicznych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Pracuje w Szpitalu im. Orłowskiego w Warszawie w Zakładzie Seksuologii Medycznej i Psychoterapii (NFZ). Ponadto cały czas doskonali swoje umiejętności poprzez czynne uczęszczanie w kongresach – konferencjach psychiatrycznych i seksuologicznych oraz regularnie uczestniczy w szkoleniach Terapii Schematu po to, aby doskonalić swoją wiedzę praktyka klinicznego i uzyskać certyfikat ISST umożliwiający dalsze szkolenie w kierunku uzyskania certyfikatu Terapeuty Schematu.
Zawodowo zajmuje się prawidłowym rozpoznaniem, diagnozowaniem i leczeniem różnorodnych zaburzeń psychicznych oraz seksualnych kobiet i mężczyzn. Pomocą i poradnictwem psychoterapeutycznym oraz seksuologicznym, uzupełnieniem i wzbogaceniem wiedzy z zakresu życia seksualnego, psychoedukacją oraz edukacją seksualną młodzieży i dorosłych. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży zarówno długo jak i krótkoterminową, terapię małżeńską / par (praca nad konfliktami małżeńskimi, treningi komunikacji i inne). Zaprasza na spotkania o charakterze konsultacyjno – diagnostycznym oraz psychoterapeutycznym. Prowadzi psychoterapię grupową.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie