1. Artykuły
  2. Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze

Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze

Rodzeństwo to duży zasób i kapitał na dobre relacje międzyludzkie i społeczne, jednak dużo zależy od rodziców by potrafili ten zasób i kapitał mądrze wykorzystać - przyznaje psychoterapeuta, Wojciech Jałoszyński. Jakie znaczenie ma rodzeństwo w życiu dziecka i dorosłego i co to znaczy, że rodzice powinni traktować rodzeństwo jednakowo, ale jednak nie identycznie - o tym przeczytacie w artykule. 

Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze
Spis treści
Rodzeństwo. Jaką odgrywa rolę w życiu dziecka? Rodzeństwo w dorosłym życiu Rodzeństwo. Traktuj jednakowo i nie obarczaj starszego Starszy, środkowy, młodszy. Czy kolejność narodzin wpływa na osobowość? A co z jedynakami?

Rodzeństwo. Jaką odgrywa rolę w życiu dziecka?

 

Na to pytanie nasz ekspert odpowiada krótko: ogromne! Po czym dodaje:

 

Posiadanie rodzeństwa może pozytywnie wpływać na wiele aspektów funkcjonowania dziecka, a także później jako dorosłego. Posiadanie rodzeństwa wspomaga i przyspiesza proces socjalizacji. Mając rodzeństwo można nauczyć się funkcjonowania w grupie. Uczymy się z jednej strony dzielić np. zabawkami, a z drugiej strony stawiania granic. Posiadanie rodzeństwa może sprawiać, że czujemy się bezpiecznie i spokojnie ponieważ możemy liczyć na wsparcie.

 

Psychoterapeuta Wojciech Jałoszyński przekonuje, że choć dzieci w domu mogą się niemal nieustannie ze sobą kłócić, to na „zewnątrz” częściej stają we wzajemnej obronie i się wspierają.

 

Mając rodzeństwo możemy poznawać jak inni reagują na nasze zachowanie, jak my reagujemy na zachowanie innych. Starsze rodzeństwo często staje się swego rodzaju „przewodnikiem” dla młodszego dziecka, które go naśladuje. W mojej pracy terapeutycznej często spotykam się z tym, że młodzież zapytano o to kto jest jej najbliższy odpowiada: mój brat albo siostra.

arrow Jak pies z kotem. Agresja wśród rodzeństwa
arrow Odporność psychiczna dziecka. Rodzicu, ważne zadanie przed tobą
arrow Psycholożka o miłości w internecie. Czy to może się udać?
arrow Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika
arrow Ojciec na miarę czasów. Jak być dziś dobrym tatą?
arrow Genogram rodziny, genogram seksualny. Do czego mogą się przydać?

Rodzeństwo w dorosłym życiu

 

Czy w dorosłym życiu brat lub siostra nadal są najbliższymi nam osobami? Jak zauważa nasz ekspert, idealnie jest wtedy, gdy w rodzeństwie mamy przyjaciela, przyjaciółkę, kogoś komu możemy zaufać, wygadać się. Mamy od kogoś wsparcie i możemy na bliską osobę, brata, siostrę liczyć.

 

Niestety częściej w gabinecie spotykam osoby, które z własnym rodzeństwem są na jakiejś płaszczyźnie skłócone. Najczęściej dotyczy to subiektywnego poczucia bycia gorzej traktowanym od pozostałego rodzeństwa. W takich przypadkach jest dużo poczucia żalu i krzywdy nie tylko do rodzeństwa ale także do rodziców - przyznaje terapeuta.

 

I dodaje:

 

Zdarzają się także konflikty na płaszczyźnie rywalizacji, nierzadko niezdrowej. Podkręcanej przez porównywanie jedno do drugiego przez rodziców. Co także jest źródłem frustracji i złości na rodzeństwo i rodziców. Czasem zdarza się jakaś zazdrość że jeden ma lepiej od drugiego, czy dorobił się więcej, dostał większy spadek itd.

 

Rodzeństwo. Traktuj jednakowo i nie obarczaj starszego

 

Wojciech Jałoszyński podkreśla rolę jednakowego traktowania w wychowywaniu rodzeństwa:

 

Powinno się rodzeństwo traktować jednakowo i sprawiedliwie co nie oznacza jednak że identycznie. Każde dziecko powinno czuć się akceptowane, kochane i wyjątkowe dla swoich rodziców. Obowiązki i przywileje powinny być odpowiednie dla wieku i możliwości każdego dziecka.Zatem starsze ma więcej obowiązków, ale ma także więcej przywilejów niż młodsze, może cieszyć się większą autonomią.

 

Nasz ekspert przekonuje, że absolutnie nie można żadnego z dzieci faworyzować, pokazywać jemu i rodzeństwu że ktoś jest lepszy, gorszy czy bardziej lub mniej „udany”.

 

Należy unikać wszelkiego porównywania między rodzeństwem (ale nie tylko!) ponieważ odbiera to poczucie bycia indywidualną jednostką, odbiera poczucie wyjątkowości. Miłość w tym wypadku polega na akceptacji każdego członka wspólnoty-rodziny takim jakim jest, ponieważ uczy to życia z innymi ludźmi. Daje spokój, poczucie bezpieczeństwa w niespokojnej i niebezpiecznej, ciągle zmieniającej się rzeczywistości „poza domem”.

 

Czego jeszcze unikać? Cedowania na starsze rodzeństwo opieki nad młodszym. I nie chodzi tutaj o jakby naturalną pomoc starszego w opiece, w odrabianiu lekcji czy w drodze do szkoły. I kiedy dzieje się to raz na jakiś czas to jest wszystko w porządku.

 

Inaczej kiedy starsze dziecko sprawuje faktyczną opiekę, np. stale zaprowadza i odbiera młodsze z przedszkola/szkoły, kiedy zapewnia mu pożywienie(np. gotuje czy odgrzewa jedzenie przygotowane przez rodziców). Kiedy musi pilnować młodszego z nauką i zostawać w domu kiedy nie ma dorosłych. Rozwiązywać problemy młodszego rodzeństwa - podkreśla psycholog

 

Mamy wtedy do czynienia z pomieszaniem ról. To właśnie z takich rodzin pochodzą dzieci które określamy jako „za szybko dojrzałe” - zwraca uwagę nasz ekspert.

 

To dzieci, które nie miały dzieciństwa, co w konsekwencji prowadzić może do problemów w dorosłym życiu, głównie w tworzeniu relacji z innymi ludźmi.
Pamiętajmy! To rodzice są odpowiedzialni i zobowiązani do opieki nad dziećmi. Sytuacja w której jedno dziecko drugiemu „matkuje” jest niedopuszczalna.

 

Starszy, środkowy, młodszy. Czy kolejność narodzin wpływa na osobowość?

 

Pogląd, że kolejność narodzin ma wpływ na osobowość dziecka funkcjonował niemal od początku powstania psychoanalizy. Było o tym przekonany Alfred Adler bliski przyjaciel i współpracownik Zygmunta Freuda, który na tej podstawie stworzył klasyfikację osobowości:

 

  • pierwsze dziecko – ma tendencje konserwatywne, jest zorientowane na siłę i dominację oraz przywództwo. Jest także bardziej opiekuńcze, zdolne do przejmowania inicjatywy.
  • drugie dziecko – często próbuje „doścignąć” i dorównać starszemu rodzeństwu, przez co jego rozwój wg. Aldera jest szybszy. Środkowe dziecko jest ambitne i stawia sobie wysokie cele przez co naraża się na porażki. Ma jednak tendencję do uczenia się na własnych błędach, potrafi radzić sobie z trudności przez co zwiększa swoją siłę oraz sprawczość. Rzadko kiedy są samolubne.
  • ostatnie dziecko – Adler twierdzi, że najmłodsze dziecko dostaje dużo uwagi i troski zarówno od rodziców, jak i starszego rodzeństwa. Co sprawia że staje się mniej doświadczone i niezależne od innych. Najmłodsze dziecko także jest ambitne i stara się dorównać starszemu rodzeństwu, chce je nawet prześcignąć i pokonać. Jest bardzo mocno zmotywowane w dążeniu do celu. Często osiąga mistrzostwo w jakiejś dziedzinie. Jest towarzyskie, choć dużo bardziej mniej poważne i nieodpowiedzialne niż starsze dzieci.

 

Zdaniem jednak większości psychologów, większy wpływ na osobowość dziecka mają takie czynniki jak model rodziny i metody wychowawcze stosowane przez rodziców.

 

W końcu relacje na linii rodzice-dzieci, środowisko oraz doświadczenia są dużo bardziej kluczowe dla rozwoju osobowości - podkreśla Wojciech Jałoszyński.

 

A co z jedynakami?

 

Według Adlera bycie jedynakiem wiąże się z rozpieszczeniem, oczekiwaniem dogadzania i ochrony przez rodziców oraz innych ludzi, cechuje ich egocentryzm, zależność od innych, perfekcjonizm i pewna bezwzględność w dążeniu do własnych celów. Według pioniera psychoanalizy, jedynaki mogą mieć duże trudności w interakcjach z rówieśnikami oraz rywalizują z własnymi ojcami.

 

Jak łatwo dostrzec przekonania Adlera na temat jedynaków są dość… okrutne i stereotypowe. Mogą być bardzo krzywdzące zarówno dla dziecka, które nie ma rodzeństwa jak i samych rodziców. Przekonania te sugerują egocentryzm rodziców, który potem  dziedziczony jest przez dziecko - przyznaje nasz ekspert.

 

I kończy:

 

Byłbym bardzo ostrożnym w formułowaniu ostatecznych wniosków jaki ostatecznie wpływ na życie ma to, że nie ma się rodzeństwa. Oczywiście wpływ jakiś jest, jednak tak jak już wcześniej wspomniałem dużo ważniejsza jest postawa rodziców, ich miłość i postawy wobec dziecka. Środowisko oraz doświadczenia życiowe, które kształtują człowieka przez całe życie. Na pytanie czy lepiej, aby dziecko miało rodzeństwo czy było same? Odpowiem - to zależy. To zależy od mądrości i dojrzałości rodziców.

artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Terapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, psychoterapeuta. Jest certyfikowanym terapeutą Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, a także psychoterapeutą uzależnień w procesie certyfikacji. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Domach Pomocy Społecznej i w Domach Dziecka oraz na Oddziale Dziennym Leczenia Uzależnień w Gnieźnie i Poradni Zdrowia Psychicznego Dla Dzieci i Młodzieży, gdzie współprowadził grupy wsparcia dla młodzieży. Obecnie pracuje na Oddziale Leczenia Uzależnień w Wojewódzkim Szpitalu Dla Nerwowych i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Czy moje obawy są uzasadnione?
Boję się, że przez pustkę w głowie w sytuacjach społecznych i zaburzenia funkcji poznawczych mogę sobie nie dać rady w psychoterapii. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skorzystać z możliwości psychoterapii. Typ psychoterapii jest odpowiednio dobierany do potrzeb pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
jak najbardziej jest zalecana pyschoterapia, proszę spróbować
Czy psychiatrze albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych, jakich doświadczamy?
Ja mam ich bardzo wiele, też parę wstydliwych, nie wiem, czy trzeba o nich wszystkich powiedzieć. U mnie to hemoroidy, grzybica paznokci, nieregularny okres, krótkowzroczność, nadwaga, rozstępy, wycięty woreczek żółciowy, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls (obniżany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy te kwestie skonsultować z psychiatrą prowadzącym.
Psychoterapia na NFZ, a brak ubezpieczenia.
Czy można chodzić do psychoterapeuty na NFZ z depresją, fobią społeczną czy nerwicą lękową nie będąc ubezpieczonym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
aby korzystać z usług świadczonych przez NFZ należy być ubezpieczonym.
O czym to świadczy, jeśli doświadczam takich uczuć? 
Jestem w dłuższym i pierwszym związku i pojawiają się u mnie silne fascynacje i zauroczenia w innych mężczyznach. W związku mamy lepsze i gorsze momenty. Wiem, że kocham mojego partnera, ale bardzo mnie niepokoją moje myśli, fantazje oraz uczucia. Czuję się z tym źle jeśli fascynacje i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
O tym , że nie panuje Pani nad myślami i pragnieniamin i jeszcze czegoś , kogoś poszukuje myśląc, że może gdzieś indziej jest lepiej niz tu ...Kochać to znaczy być odpowiedzialnym za osobę kochaną, a także ta miłośc powinna być lojalna i wierna, zarówno w myślach jak i uczynkach.Wskazana konsultacja z seksuologiem.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy to była tylko nieśmiałość, czy już początki fobii społecznej?
Czy mogę powiedzieć, że mam fobię społeczną od zawsze jeśli jedyne co pamiętam to fakt, że moja siostra od razu załapała kontakt z kuzynką gdy po raz pierwszy ją spotkała a ja (byłam wtedy jeszcze przed przedszkolem) miałam z tym problemy i nie chciałam się ruszyć na podwórko bez mamy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować,...
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
W tej sytuacji, zalecana jest konsultacja psychiatryczna- lekarz może wypisać leki- ale one nie rozwiązują problemów. Jako psychoterapeuta, zalecam zastosowanie jednocześnie zażywania leków z przepisu lekarza specjalisty jak również rozpoczęcie psychoterapii aby znaleźć setno problemu- tylko takie rozpoczęcie leczenia może przynieść pożądane rezultaty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę przejść na terapię trt?
Mam 36 lat i od jakiegoś czasu nie mam ochoty na nic, ciągle bym spał, a rano jak mam wstać jest tragedia. Życie seksualne już nie pamiętam, jak wygląda. Robiłem wszelkie badania i  jest wszystko ok, zrobiłem nawet badanie testosteronu mam 3.00. Chcę powiedzieć, że uprawiam sport i nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, polecam wykonać badania krwi - morfologia, biochemia, hormony tarczycy. Także wskazana jest konsultacja psychologa, ewentualnie konsultacja psychiatryczna. Coraz cięściej mamy do czynienia u młodych ludzi z tzw maskowaną depresją. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę