1. Artykuły
  2. Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze

Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze

Rodzeństwo to duży zasób i kapitał na dobre relacje międzyludzkie i społeczne, jednak dużo zależy od rodziców by potrafili ten zasób i kapitał mądrze wykorzystać - przyznaje psychoterapeuta, Wojciech Jałoszyński. Jakie znaczenie ma rodzeństwo w życiu dziecka i dorosłego i co to znaczy, że rodzice powinni traktować rodzeństwo jednakowo, ale jednak nie identycznie - o tym przeczytacie w artykule. 

Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze
Spis treści
Rodzeństwo. Jaką odgrywa rolę w życiu dziecka? Rodzeństwo w dorosłym życiu Rodzeństwo. Traktuj jednakowo i nie obarczaj starszego Starszy, środkowy, młodszy. Czy kolejność narodzin wpływa na osobowość? A co z jedynakami?

Rodzeństwo. Jaką odgrywa rolę w życiu dziecka?

 

Na to pytanie nasz ekspert odpowiada krótko: ogromne! Po czym dodaje:

 

Posiadanie rodzeństwa może pozytywnie wpływać na wiele aspektów funkcjonowania dziecka, a także później jako dorosłego. Posiadanie rodzeństwa wspomaga i przyspiesza proces socjalizacji. Mając rodzeństwo można nauczyć się funkcjonowania w grupie. Uczymy się z jednej strony dzielić np. zabawkami, a z drugiej strony stawiania granic. Posiadanie rodzeństwa może sprawiać, że czujemy się bezpiecznie i spokojnie ponieważ możemy liczyć na wsparcie.

 

Psychoterapeuta Wojciech Jałoszyński przekonuje, że choć dzieci w domu mogą się niemal nieustannie ze sobą kłócić, to na „zewnątrz” częściej stają we wzajemnej obronie i się wspierają.

 

Mając rodzeństwo możemy poznawać jak inni reagują na nasze zachowanie, jak my reagujemy na zachowanie innych. Starsze rodzeństwo często staje się swego rodzaju „przewodnikiem” dla młodszego dziecka, które go naśladuje. W mojej pracy terapeutycznej często spotykam się z tym, że młodzież zapytano o to kto jest jej najbliższy odpowiada: mój brat albo siostra.

arrow Straszenie dzieci. Kiedy rodzice serwują dzieciom lęki i nieufność
arrow Uzależnienie dziecka od gier komputerowych. Jak je rozpoznać?
arrow Jak pies z kotem. Agresja wśród rodzeństwa
arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc
arrow Osobowość dyssocjalna. Terapia jest konieczna

Rodzeństwo w dorosłym życiu

 

Czy w dorosłym życiu brat lub siostra nadal są najbliższymi nam osobami? Jak zauważa nasz ekspert, idealnie jest wtedy, gdy w rodzeństwie mamy przyjaciela, przyjaciółkę, kogoś komu możemy zaufać, wygadać się. Mamy od kogoś wsparcie i możemy na bliską osobę, brata, siostrę liczyć.

 

Niestety częściej w gabinecie spotykam osoby, które z własnym rodzeństwem są na jakiejś płaszczyźnie skłócone. Najczęściej dotyczy to subiektywnego poczucia bycia gorzej traktowanym od pozostałego rodzeństwa. W takich przypadkach jest dużo poczucia żalu i krzywdy nie tylko do rodzeństwa ale także do rodziców - przyznaje terapeuta.

 

I dodaje:

 

Zdarzają się także konflikty na płaszczyźnie rywalizacji, nierzadko niezdrowej. Podkręcanej przez porównywanie jedno do drugiego przez rodziców. Co także jest źródłem frustracji i złości na rodzeństwo i rodziców. Czasem zdarza się jakaś zazdrość że jeden ma lepiej od drugiego, czy dorobił się więcej, dostał większy spadek itd.

 

Rodzeństwo. Traktuj jednakowo i nie obarczaj starszego

 

Wojciech Jałoszyński podkreśla rolę jednakowego traktowania w wychowywaniu rodzeństwa:

 

Powinno się rodzeństwo traktować jednakowo i sprawiedliwie co nie oznacza jednak że identycznie. Każde dziecko powinno czuć się akceptowane, kochane i wyjątkowe dla swoich rodziców. Obowiązki i przywileje powinny być odpowiednie dla wieku i możliwości każdego dziecka.Zatem starsze ma więcej obowiązków, ale ma także więcej przywilejów niż młodsze, może cieszyć się większą autonomią.

 

Nasz ekspert przekonuje, że absolutnie nie można żadnego z dzieci faworyzować, pokazywać jemu i rodzeństwu że ktoś jest lepszy, gorszy czy bardziej lub mniej „udany”.

 

Należy unikać wszelkiego porównywania między rodzeństwem (ale nie tylko!) ponieważ odbiera to poczucie bycia indywidualną jednostką, odbiera poczucie wyjątkowości. Miłość w tym wypadku polega na akceptacji każdego członka wspólnoty-rodziny takim jakim jest, ponieważ uczy to życia z innymi ludźmi. Daje spokój, poczucie bezpieczeństwa w niespokojnej i niebezpiecznej, ciągle zmieniającej się rzeczywistości „poza domem”.

 

Czego jeszcze unikać? Cedowania na starsze rodzeństwo opieki nad młodszym. I nie chodzi tutaj o jakby naturalną pomoc starszego w opiece, w odrabianiu lekcji czy w drodze do szkoły. I kiedy dzieje się to raz na jakiś czas to jest wszystko w porządku.

 

Inaczej kiedy starsze dziecko sprawuje faktyczną opiekę, np. stale zaprowadza i odbiera młodsze z przedszkola/szkoły, kiedy zapewnia mu pożywienie(np. gotuje czy odgrzewa jedzenie przygotowane przez rodziców). Kiedy musi pilnować młodszego z nauką i zostawać w domu kiedy nie ma dorosłych. Rozwiązywać problemy młodszego rodzeństwa - podkreśla psycholog

 

Mamy wtedy do czynienia z pomieszaniem ról. To właśnie z takich rodzin pochodzą dzieci które określamy jako „za szybko dojrzałe” - zwraca uwagę nasz ekspert.

 

To dzieci, które nie miały dzieciństwa, co w konsekwencji prowadzić może do problemów w dorosłym życiu, głównie w tworzeniu relacji z innymi ludźmi.
Pamiętajmy! To rodzice są odpowiedzialni i zobowiązani do opieki nad dziećmi. Sytuacja w której jedno dziecko drugiemu „matkuje” jest niedopuszczalna.

 

Starszy, środkowy, młodszy. Czy kolejność narodzin wpływa na osobowość?

 

Pogląd, że kolejność narodzin ma wpływ na osobowość dziecka funkcjonował niemal od początku powstania psychoanalizy. Było o tym przekonany Alfred Adler bliski przyjaciel i współpracownik Zygmunta Freuda, który na tej podstawie stworzył klasyfikację osobowości:

 

  • pierwsze dziecko – ma tendencje konserwatywne, jest zorientowane na siłę i dominację oraz przywództwo. Jest także bardziej opiekuńcze, zdolne do przejmowania inicjatywy.
  • drugie dziecko – często próbuje „doścignąć” i dorównać starszemu rodzeństwu, przez co jego rozwój wg. Aldera jest szybszy. Środkowe dziecko jest ambitne i stawia sobie wysokie cele przez co naraża się na porażki. Ma jednak tendencję do uczenia się na własnych błędach, potrafi radzić sobie z trudności przez co zwiększa swoją siłę oraz sprawczość. Rzadko kiedy są samolubne.
  • ostatnie dziecko – Adler twierdzi, że najmłodsze dziecko dostaje dużo uwagi i troski zarówno od rodziców, jak i starszego rodzeństwa. Co sprawia że staje się mniej doświadczone i niezależne od innych. Najmłodsze dziecko także jest ambitne i stara się dorównać starszemu rodzeństwu, chce je nawet prześcignąć i pokonać. Jest bardzo mocno zmotywowane w dążeniu do celu. Często osiąga mistrzostwo w jakiejś dziedzinie. Jest towarzyskie, choć dużo bardziej mniej poważne i nieodpowiedzialne niż starsze dzieci.

 

Zdaniem jednak większości psychologów, większy wpływ na osobowość dziecka mają takie czynniki jak model rodziny i metody wychowawcze stosowane przez rodziców.

 

W końcu relacje na linii rodzice-dzieci, środowisko oraz doświadczenia są dużo bardziej kluczowe dla rozwoju osobowości - podkreśla Wojciech Jałoszyński.

 

A co z jedynakami?

 

Według Adlera bycie jedynakiem wiąże się z rozpieszczeniem, oczekiwaniem dogadzania i ochrony przez rodziców oraz innych ludzi, cechuje ich egocentryzm, zależność od innych, perfekcjonizm i pewna bezwzględność w dążeniu do własnych celów. Według pioniera psychoanalizy, jedynaki mogą mieć duże trudności w interakcjach z rówieśnikami oraz rywalizują z własnymi ojcami.

 

Jak łatwo dostrzec przekonania Adlera na temat jedynaków są dość… okrutne i stereotypowe. Mogą być bardzo krzywdzące zarówno dla dziecka, które nie ma rodzeństwa jak i samych rodziców. Przekonania te sugerują egocentryzm rodziców, który potem  dziedziczony jest przez dziecko - przyznaje nasz ekspert.

 

I kończy:

 

Byłbym bardzo ostrożnym w formułowaniu ostatecznych wniosków jaki ostatecznie wpływ na życie ma to, że nie ma się rodzeństwa. Oczywiście wpływ jakiś jest, jednak tak jak już wcześniej wspomniałem dużo ważniejsza jest postawa rodziców, ich miłość i postawy wobec dziecka. Środowisko oraz doświadczenia życiowe, które kształtują człowieka przez całe życie. Na pytanie czy lepiej, aby dziecko miało rodzeństwo czy było same? Odpowiem - to zależy. To zależy od mądrości i dojrzałości rodziców.

Wojciech Jałoszyński psycholog dziecięcy, terapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, psychoterapeuta artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Terapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, psychoterapeuta. Jest certyfikowanym terapeutą Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, a także psychoterapeutą uzależnień w procesie certyfikacji. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Domach Pomocy Społecznej i w Domach Dziecka oraz na Oddziale Dziennym Leczenia Uzależnień w Gnieźnie i Poradni Zdrowia Psychicznego Dla Dzieci i Młodzieży, gdzie współprowadził grupy wsparcia dla młodzieży. Obecnie pracuje na Oddziale Leczenia Uzależnień w Wojewódzkim Szpitalu Dla Nerwowych i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę przejść na terapię trt?
Mam 36 lat i od jakiegoś czasu nie mam ochoty na nic, ciągle bym spał, a rano jak mam wstać jest tragedia. Życie seksualne już nie pamiętam, jak wygląda. Robiłem wszelkie badania i  jest wszystko ok, zrobiłem nawet badanie testosteronu mam 3.00. Chcę powiedzieć, że uprawiam sport i nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, polecam wykonać badania krwi - morfologia, biochemia, hormony tarczycy. Także wskazana jest konsultacja psychologa, ewentualnie konsultacja psychiatryczna. Coraz cięściej mamy do czynienia u młodych ludzi z tzw maskowaną depresją. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się do psychologa, czy do psychiatry? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja psychologiczna.
Karolina Jarząbek
psycholog, interwent kryzysowy
Umów wizytę
Dzień dobry. Może się Pani udać zarówno do psychiatry, jak i do psychologa/ psychoterapeuty. Psychiatra może zalecić farmakoterapię, która wspomoże Panią w obecnej sytuacji, natomiast psycholog/ psychoterapeuta pomoże dotrzeć do źródła problemu, pomoże w zrozumieniu go oraz w wypracowaniu odpowiednich dla Pani metod radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Psychoterapia nie wyklucza farmakoterapii, wręcz przeciwnie- razem mogą zdziałać cuda :) Zalecałabym konsultację z psychologiem, który po rozmowie z Panią może zaproponować wizytę u psychiatry oraz dalszą współpracę.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Czy mogę zacząć brać lek przeciwdepresyjny mając objawy odstawienne?
Dwa dni temu byłam zmuszona odstawić lek przeciwdepresyjny, ze względu na wystąpienie wielu objawów zespołu serotoninowego. Po konsultacji telefonicznej lekarz zmienił lek i zalecił rozpoczęcie przyjmowania go następnego dnia po wykupieniu. Zapomniałam niestety powiedzieć, że mam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ludzie cały czas czują jakieś emocje?
Często uważam, że w danej chwili nic nie czuję, ale może po prostu nie zauważam emocji. Czy to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Objawy depresji.
Jestem cały czas zmęczona, ciągle bym spała i do wszystkiego się zmuszam. Czy mogę mieć depresję?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zrobić badania i się zgłosić na wizytę do lekarza
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Jak poradzić sobie z przechodzeniem przez pasy mając fobię społeczną?
Przez fobię społeczną boję się przechodzić przez pasy. Nie umiem sobie poradzić z momentem, gdy jakieś auto zatrzyma się by skręcić w boczną ulicę, a ja mam tam przejść. Nigdy nie wiem, czy dać autu skręcić, czy szybko przejść, póki stoi i czeka, aż inne samochody przejadą, ale wtedy nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Przy stanach lękowych, jedną z metod terapii jest trening ekspozycji. Jeśli czuje Pani, że postawione przed Panią zadanie wiąże się z nieznośnym dyskomfortem, może Pani zgłosić swoje wątpliwości do psychoterapeuty/psychologa prowadzącego Pani leczenie. Specjalista pomoże Pani dobrać zadanie o odpowiednim poziomie trudności i pomoże zapanować nad lękiem w sytuacji ekspozycji. Najpewniej zaproponuje Pani także pracę nad przekonaniami. Należy jednak stosować się do zasad ruchu drogowego - przez pasy przechodzimy tylko na zielonym świetle, a piesi mają pierwszeństwo. Powodzenia!
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie