1. Artykuły
  2. Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?

Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?

Przy okazji trudnego, pełnego przepychanek rozwodu, dzieci często dochodzą do wniosku, że ich uczucia nie są ważne. I to przekonanie może towarzyszyć im do końca życia. Co zrobić, aby przez rozstanie rodziców nie ucierpieli najmłodsi członkowie rodziny? Na to pytanie odpowiedzi udziela mgr Paulina Domagała, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog z Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego.

Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem? Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
Spis treści
Rozwód rodziców. Trudności teraz, trudności w dorosłym życiu Rozwód. Jak powiedzieć o nim dzieciom? Nie wikłaj dziecka w konflikt lojalnościowy - ostrzega psycholog

Rozwód rodziców. Trudności teraz, trudności w dorosłym życiu

 

Jakie znaczenie ma dla dziecka rozwód rodziców? Jak zauważa nasza ekspertka, Paulina Domagała, jest to sytuacja nowa, nieznana, wywołująca lęk.

 

Dzieci na rodzicach opierają swoje poczucie bezpieczeństwa. W sytuacji, w której rodzice przeżywają i pokazują trudne emocje, dziecko czuje się zagrożone. Młody człowiek może również bać się utraty miłości i wsparcia ze strony jednego z rodziców - mówi.

 

Dorośli, którzy przeszli przez trudny rozwód rodziców, bez odpowiedniego wsparcia, doświadczają syndromu DDRR (Dorosłe Dzieci Rozwiedzionych Rodziców).

 

Osoby po takich przejściach mogą mieć trudności z budowaniem satysfakcjonujących relacji romantycznych z powodu obniżonego poczucia własnej wartości i lękowego podejścia do związków. Jeśli w dzieciństwie musiały ukrywać swoje emocje (np. by nie ranić załamanego rozwodem rodzica lub chronić idealny obraz jednego z rodziców), mogą mieć trudności w okazywaniu emocji w dorosłym życiu - wylicza psycholog.

 

Przy okazji rozwodu, dzieci często dochodzą do wniosku, że ich uczucia nie są ważne, bo nie były szanowane w sytuacji, w której rodzice zajęli się swoimi przepychankami i nie zwracali uwagi na to jakie emocje wywołuje to w najmłodszych członkach rodziny. Przekonanie to może towarzyszyć osobie nawet do końca życia.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę
arrow Kiedy zakupy stają się problemem. Zakupoholizm

Rozwód. Jak powiedzieć o nim dzieciom?

 

O czym pamiętać przekazując dzieciom decyzję o rozwodzie? Nasza specjalistka podkreśla, jak ważne jest, aby oboje rodziców uczestniczyło w tej rozmowie.

 

To moment, kiedy należy podkreślić, że uczucia rodziców wobec dziecka się nie zmienią. Że to oni są powodem rozstania. Poinformować dziecko, że są gotowi odpowiedzieć na jego pytania - podpowiada psycholog Paulina Domagała.

 

Ponadto rozmowę o rozwodzie należy dostosować do poziomu rozwoju dziecka. Małe dzieci nie wiedzą czym jest rozwód, więc należy wyjaśnić im, co zmieni się w ich życiu. Ważne jest by przedstawić również pozytywne aspekty rozstania, można np. powiedzieć dziecku że będzie miało dwa pokoje lub podwójne wakacje i że rodzice będą teraz bardziej szczęśliwi.

 

Dobrze by nie przekazywać tej informacji wcześniej niż dwa tygodnie przed podziałem domu lub wyprowadzką jednego z rodziców. Czas pomiędzy otrzymaniem tej informacji, a przekonaniem się jak zmiany będą wyglądać, jest dla dziecka bardzo stresujący - przyznaje specjalistka.

 

Nie wikłaj dziecka w konflikt lojalnościowy - ostrzega psycholog

 

Co jeszcze rodzice mogą zrobić, aby ich rozstanie nie przysparzało cierpienia najmłodszym członkom rodziny? Nasza ekspertka podkreśla:

 

Należy udowodnić dziecku, że nawet jeżeli rodzice są teraz smutni, niedługo poradzą sobie ze swoimi emocjami i będą szczęśliwi. Zapewnić, że ta zmiana w perspektywie czasu przyniesie więcej dobrego niż złego. Pozwoli to nabrać dziecku przekonania, że wysiłek włożony w to, żeby poradzić sobie z trudnościami przez które teraz przechodzi, nie pójdzie na marne i że negatywne emocje nie będą trwać wiecznie.

 

Psycholog przestrzega także przed wciąganiem dziecka w konflikt lojalnościowy. U dziecka może bowiem występować poczucie, że powinno trzymać stronę jednego z rodziców. Jest to niezwykle trudne.

 

Ważne by nie zostawiać dziecka samego sobie. Należy spędzać z nim jak najwięcej czasu. Dziecko musi widzieć, że rodzice nie są załamani, że dla nich ta sytuacja nie jest tak przerażająca. Można powiedzieć: "Też się boję, ale mam pewność że sobie poradzimy i będziemy bardziej szczęśliwi" - tłumaczy.

 

Ponadto warto stworzyć dziecku możliwość porozmawiania z osobą dorosłą, która nie jest rodzicem, np. zabrać go na wizytę do psychologa.

artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku psychologia oraz studiów licencjackich na kierunku socjologia i studium pedagogicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku seksuologia kliniczna na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. 
Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako wolontariusz w świetlicach socjoterapeutychnych, w szkołach podstawowych i średnich. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w prywatnym gabinecie. Pracowała jako psycholog szkolny i nauczyciel wspomagający dla dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. 
Aktualnie pracuje z dziećmi i młodzieżą doświadczającym różnego typu trudności z niską samooceną, problemami w nawiązywaniu relacji, w identyfikowaniu emocji, cierpiącymi z powodu napadów złości, zmagającymi się z depresją, a także z problemami natury seksuologicznej. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę