1. Artykuły
  2. Niebezpieczne świąteczne przejedzenie. Jak sobie poradzić z jego skutkami?

Niebezpieczne świąteczne przejedzenie. Jak sobie poradzić z jego skutkami?

Suto zastawiony stół, a na nim smażone ryby, kutia, makówki, ciasta i inne słodycze, potrawy wyjątkowe i świąteczne. Brzmi smacznie prawda? Wszystko to zakrapiane alkoholem i nieszczęście gotowe. O skutkach braku rozwagi przy świątecznym stole rozmawiamy z  psychodietetyczką Martą Pawelec.

Niebezpieczne świąteczne przejedzenie. Jak sobie poradzić z jego skutkami? Niebezpieczne świąteczne przejedzenie. Jak sobie poradzić z jego skutkami?
Spis treści
Problemy zdrowotne po świątecznym przejedzeniu Objawy przejedzenia. Na co zwrócić uwagę? Brak umiaru w jedzeniu może skończyć się śmiercią Detoks przed Sylwestrem. Czy to ma sens? Zioła i suplementy, które pomagają w przejedzeniu

Problemy zdrowotne po świątecznym przejedzeniu

 

Święta, święta i po świętach. A my czujemy się ociężali, przejedzeni, dokuczają nam żołądkowe dolegliwości. Jak reagować?

 

Przede wszystkim zapamiętać jedną zasadę - święta skończyły się wczoraj! Święta trwają zaledwie trzy dni, nie trzeba objadania kontynuować do sylwestra, lub - co gorsza - do święta Trzech Króli - podkreśla Marta Pawelec.

 

I radzi, jak powinniśmy się zmierzyć ze skutkami kulinarnego szaleństwa, któremu mogło zdarzyć się nam ulec w przeciągu ostatnich trzech dni:

 

Na pewno warto pomyśleć o spożyciu większej ilości wody. Woda ma działanie oczyszczające, detoksykujące zatem warto wziąć pod uwagę większa podaż wody.

 

Można poszukać również farmakologicznego wsparcia dla wątroby, która w takich sytuacjach cierpi najbardziej: 

 

Jeśli faktycznie przesadziliśmy z ilością tłustego jedzenia, alkoholu warto pomyśleć o jej wsparciu. Wtedy farmakologiczne preparaty na pewno przyjdą nam z pomocą - dodaje ekspertka Marta Pawelec.

arrow Celiakia. Kiedy rezygnacja z glutenu to konieczność
arrow Detoksykacja organizmu. Czy warto? Dietetyk: postaw na coś innego
arrow Nietolerancja laktozy. Jakie zmiany wprowadzić w diecie?
arrow Jajko. Bomba witaminowa nie tylko w czasie świąt
arrow Nowalijki. Dietetyk: cała prawda o wiosennych warzywach
arrow Dieta na miesiączkę. Te produkty wzmagają dolegliwości

Objawy przejedzenia. Na co zwrócić uwagę?

 

Przejedzenie daje różnorodne objawy, niejednokrotnie nieoczywiste i mylące. Niemniej jednak najczęściej cierpimy na dolegliwości przewodu trawiennego:

 

Na pewno doskwierać nam będą objawy ze strony układu pokarmowego i  trawiennego - gazy, wzdęcia, biegunki, zatwardzenia, uczucie ciężkości i przelewania - wyjaśnia Marta Pawelec.

 

To jednak nie wszystko:

 

Czasami, gdy faktycznie przesadzimy z jedzeniem oraz wysokoprocentowymi trunkami - możemy uskarżać się na ucisk w klatce piersiowej, uczucie ciężkości, wrażenie wewnętrznego niepokoju - dodaje.

 

O tym, jak poważny to stan, niech świadczą te informacje przywołane przez dietetyczkę:

 

Nie możemy zapomnieć, że to właśnie w drugi dzień świąt odnotowuje się największy odsetek zgonów z powodu objawów sercowo- naczyniowych - zatem ewidentnie tłuszcz, nadmiar jedzenia i picia alkoholu może spowodować nasza śmierć.

 

Warto żebyśmy zapamiętali, że nie należy bagatelizować żadnych z tych objawów i w razie konieczności trzeba udać się po pomoc medyczną.

 

Brak umiaru w jedzeniu może skończyć się śmiercią

 

Bagatelizowane, a i wyśmiewane świąteczne przejedzenie może naprawdę doprowadzić do tragedii. Co nam grozi?

 

Przede wszystkim nagłe zatrzymanie akcji serca - spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu i tłustych potraw.  Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że to właśnie zła higiena życia powoduje największa ilość zgonów na świecie.

 

Oprócz tego brak umiarkowania w jedzeniu i piciu wywołać może groźne dla zdrowia odwodnienie, wszystko przez:

 

Nadmierne biegunki, które mogą spowodować bardzo groźne odwodnienie naszego organizmu. Biegunki destabilizują także nasza florę bakteryjną, narażając nas na zwiększoną ekspozycję na wirusy i bakterie.

 

Nie powinniśmy również zapomnieć o boleściach w okolicach wątroby, nerek, żołądka - to właśnie wszelkiego rodzaju kłucia, przelewania, uciski mogą pokazywać nadmiar w spożywaniu jedzenia i napojów wyskokowych.

 

Detoks przed Sylwestrem. Czy to ma sens?

 

Czy dietetyczny detoks w czasie pomiędzy świętami a Nowym Rokiem jest dobrym pomysłem? Takie pytanie zadaje sobie niejeden z nas. Co na to ekspert?

 

To zależy. Zależy na czym ma polegać i jak długo trwać. Jeśli zamierzamy głodzić się przez cały tydzień, by w sylwestra najeść się za pół wojska i obciążyć żołądek - od razu powiem nie tędy droga - wyjaśnia Marta Pawelec.

 

Zatem jak się do tego zabrać? Przede wszystkich z głową - przekonuje specjalistka:

 

Po świętach powinniśmy wrócić do zdrowych nawyków żywieniowych - regularne posiłki, bogate w wartości odżywcze, brak podjadania, duża ilość wody, deficyt kaloryczny i aktywność fizyczna - i mamy to: przepis na piękną zdrową sylwetkę. Być może nie w perspektywie tygodnia, ale długofalowo, taka zmiana pokaże, że to jedyny sposób na zdrową i smukłą sylwetkę.

 

O czym powinniśmy pamiętać?

 

  • Pijmy dużo wody
  • Całkowicie zrezygnujmy z żywności przetworzonej
  • Spożywajmy dużo warzyw bogatych w błonnik
  • W diecie postawmy na białko zawarte w mięsie, strączkach, nabiale,
  • Pamiętajmy o deficycie kalorycznym
  • Szukajmy zawsze okazji do aktywność fizycznej

 

Innych cudów nie ma - dodaje Marta Pawelec

 

Zioła i suplementy, które pomagają w przejedzeniu

 

Warto zadbać o poświąteczną zawartość apteczki, w której będziemy z pewnością szukać pierwszej pomocy:

 

Zioła, które mogą nam pomóc w dolegliwościach trawiennych to na pewno koper włoski. Z kolei pracę wątroby wspomaga ostropest i kwercetyna. Na pewno warto pomyśleć o pokrzywie, rumianku czy morwie białej - tłumaczy Marta Pawelec.

 

I podkreśla:

 

Jednak należy głośno powiedzieć. Te zioła nie odchudzają - dzięki nim nie schudniemy.

 

A co z farmaceutykami, suplementami. Warto się nimi wspomagać?

 

Po świętach na pewno przyda się pokrzywa dla lepszego nawodnienia. Mogą przydać się suplementy wspierające wątrobę - ostropest, kurkumina czy suplementy typu proliver. Swoim pacjentom polecam także chlorofil. Przyda się także magnez, potas, cynk, witamina D i kwasy omega 3 - wyjaśnia ekspertka.

Marta Pawelec dietetyk, psychodietetyk 5.00 / 11 opinii artykuły 17 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Gabinet dietetyczny prowadzi od 2018. Na swoim koncie ma szkolenia i kursy w charakterze instruktora dietetyki i suplementacji.
 Absolwentka studiów na kierunku dietetyki oraz studiów podyplomowych na kierunku dietetyki i psychologii zdrowia.
 Ponadto ukończyła pedagogikę na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie (wydział w Szczecinie).
 - Ukończone kierunki pozwalają mi spojrzeć na pacjenta holistycznie, łączyć wiedzę o żywieniu człowieka z elementami psychologii, emocji. Studia pedagogiczna natomiast pozwalają mi na pracę z dziećmi – mówi o sobie.
 Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny, współpracuje także z Centrum medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica w Koszalinie. Od grudnia 2021 roku jest także dietetykiem klinicznym w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (przy Szpitalu Onkologicznym).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Nagła potrzeba zjedzenia czegokolwiek - czym może być spowodowana?
Chciałabym wiedzieć, co może być tego przyczyną: mianowicie za każdym razem gdy budzę się w nocy bądź też zdarzy mi się uciąć sobie drzemkę w dzień (czasem tylko 10-15 minut), po obudzeniu czuje ogromną potrzebę zjedzenia czegokolwiek. Nie muszą ta być słodycze, ale cokolwiek i nie umiem nad...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, szukałbym przyczyny Pani objawów w nagłym spadku poziomu glukozy. Radziłbym wykokanie badań w kierunku poziomu glukozy, insuliny, glukagonu. Również polecam mieć w domu glukometr i notować poziom cukru w takich przypadkach. Po kilku tygodniach obserwacji polecam z notatkami zapisać się na wizytę do lekarza medycyny rodzinnej. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy składniki zawarte w tym suplemencie mogą zaburzyć działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Od ponad roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym poszerzyć swoją dietę o suplement. Dzienna porcja to 3 kapsułki, które zawierają: L-karnityna 300mg ekstrakt z gorzkiej pomarańczy 300mg ekstrakt z zielonej herbaty 200mg EGCG 90mg kofeina 200mg ekstrakt z garcinia cambogia 150mg...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Czy w moim przypadku mogę stosować poniższą suplementację?
Czy któreś z poniższych suplementów, jakie stosuje może negatywnie skutkować na żołądek jeżeli cierpię na zapalenie żołądka i dwunastnicy? diosmina witamina C kwas hialuronowy i kolagen żeń-szeń (koreański, amerykański, syberyjski) korzeń maca - buzdyganek 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jakie badania powinnam wykonać, aby pójść do gastrologa z całym pakietem potrzebny badań do diagnozy?
Od jakiś około 2,5 miesięcy miewam bóle nadbrzusza, zgagę, puste odbijanie, uczucie ciała obcego w gardle. Przez 2 miesiące miałam bóle nadbrzusza raz na jakiś czas po obiedzie, które po około 10 minutach ustępowały, zgaga występowała raz na kilka tygodni i była ona łagodna....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego lekarza udać się z bólem brzucha, co może być przyczyną?
Od jakiegoś czasu boli mnie brzuch, mam nudności. Uczucie jakby niestrawności w brzuchu. Po posiłku robi mi się niedobrze, bierze mnie na wymioty. Mało jem, i chudnę. Ważę 63 kg przy wzroście 188 cm. Mam niedowagę, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie. Cierpię na schizofrenie prosta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Podane parametry wskazują na niedowagę. Jeśli spadek masy ciała miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy to niezbędne jest badanie fizykne, badania laboratoryjne i być może diagnostyka endoskopowa (gastroskopia). Koniecznie proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego gdyż wstępna diagnostyka i ew. leczenie (również zlecenie ewentualnej gastroskopii) jest jak najbardziej w zakresie jego kompetencji.
Co zrobić, żeby nie bolały mnie nogi i dół pleców podczas spacerów?
 Mam 24 lata i przez depresję mam mało ruchu, mam też nadwagę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarnie.
Czy takie spadki energii są normalne?
Wykonuję regularnie badania krwi — ostatnie miałam pod sam koniec sierpnia i jedyne co mi wyszło to leciutko obniżony poziom cukru i po prostu mam zalecone częściej jeść posiłki, bo mam zbyt długie przerwy jednak często mam spadki energii, jestem zmęczona bez powodu i raz na jakiś czas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być przyczyną mojej nadwagi?
Szukam przyczyny tego, że nie mogę schudnąć. Mam 39 lat  175 cm wzrostu i 15 kg nadwadi, zrobiłabym wszystko, żeby schudnąć, ale nie mogę. Miałam nadczynność tarczycy z haschimoto (miałam również nadwagę) teraz wyniki tarczycowe mam idealne i moja endokrynolog powiedziała, że nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Żołądek kaskadowy - jak go wyleczyć?
Jak leczy się żołądek kaskadowy? Lekarz stwierdził, że przez 5 lat nie mogę się objadać? Proszę o poradę jak się odżywiać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy w pojemniku z żywnością mógł się wytworzyć jad kiełbasiany?
W czwartek wieczorem (13.09) przyszedł katering kubełkowy o godzinie około 20, jedzenie wyglądało normalnie, wstawiłem do lodówki. (Termin ważności był do 15.09). W niedzielę dnia 17.09 zauważyłem, że pudełko z jedzeniem bardzo mocno napuchło. Dnia następnego w poniedziałek wyjąłem potrawę...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z firmą kateringową.
Jak prawidłowo liczyć wartości odżywcze?
Jak liczyć wartości odżywcze (białko, tłuszcz, węglowodany, kcal) w pożywieniu po obróbce termicznej (np. mięso, warzywa, kasze, ryż, makaron)? Czy liczyć wagę i wartości dla surowego produktu, czy dla produktu po obórce termicznej (np. dla kaszy, mięsa)? 
Elżbieta Dziadowicz
dietetyk
Umów wizytę
Z reguły liczy się wartość odżywczą dla surowego produktu przed obróbką. Wyjątek stanowią produkty przy których w tabeli wartości odżywczych jest napisane, iż produkt jest ugotowany.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy branie kreatyny w moim przypadku jest szkodliwe?
Mam jedną nerkę, która jest co prawda zdrowa. Zacząłem ćwiczyć sport siłowy i chciałbym zacząć brać kreatynę, aby polepszyć swoje efekty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Dieta przy kaskadzie żołądka.
Mam kaskadę żołądka. Są jakieś zalecenia dotyczące diety i czy jest jakaś pozycja, która przyspieszy opróżnianie żołądka (chodzi o zginanie)?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Czy z powodu niedowagi grożą mi konsekwencje zdrowotne?
Od dziecka mam niedowagę i mało jem. Obecnie mam 33 lata i niedowagę (173 cm i 48 kg). Nie jestem w stanie przytyć do prawidłowej wagi. Wyniki krwi oraz hormonalne są prawidłowe, czuję się też dobrze.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie