Biegunka – skuteczne leczenie

Przyczyny, objawy, leczenie online. Porada specjalisty, w przypadkach biegunki, nawet w 15 minut!

Przyczyny oraz leczenie biegunki

sprawdź, jak pozbyć się dolegliwości dzięki poradzie medycznej online

Biegunka, inaczej rozwolnienie, to zwiększenie częstotliwości oddawania stolca. Zazwyczaj towarzyszy jej również większa płynność oraz bardziej nieprzyjemny zapach kału.

 

Leczenie biegunki zależy od tego, co doprowadziło do pojawienia się dolegliwości i czy towarzyszą jej inne symptomy. Absolutną podstawą jest jednak odpowiednie nawadnianie organizmu, najlepiej płynami z elektrolitami zakupionymi w aptece.

Przyczyny biegunki są różne, od zakażeń bakteryjnych, przez wirusowe, aż po alergie pokarmowe i zatrucia. Problemem może być też przewlekła biegunka, która często towarzyszy chorobom zapalnym jelit takim jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jeśli dodatkowo pojawia się w niej krew, wówczas trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Jak leczyć biegunkę?

Skonsultuj problem z lekarzem lub dietetykiem online:

  • Wybierz dowolnego z specjalistów oferujących swoje usługi powyżej.
  • Umów konsultację wybierając dogodny termin i wypełniając formularz.
  • Po opłaceniu wizyty otrzymasz link, który przekieruje Cię do eWizyty.
  • Możesz konsultować się korzystając z czatu, wideorozmowy lub połączenia głosowego.
  • Po konsultacji możesz otrzymać eReceptę (mailem lub SMS-em) lub eZwolnienie.
  • eReceptę zrealizujesz w dowolnej aptece, podając swój PESEL i 4‑cyfrowy kod recepty.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jakie są główne objawy grypy jelitowej?

Biegunka często pojawia się przy grypie jelitowej, która dodatkowo cechuje się nudnościami, bólem brzucha, brakiem apetytu, a także ogólnym osłabieniem organizmu.

Ile trwa biegunka?

Zwykła biegunka zazwyczaj trwa kilka do maksymalnie 10 dni. Czas trwania ostrej to nawet dwa tygodnie, natomiast przewlekłej ponad 4 tygodnie.

Jak wyleczyć zatrucie pokarmowe?

Jednym z preparatów polecanych przy zatruciach pokarmowych jest aktywowany węgiel leczniczy, który pomaga wchłonąć toksyny. Aby jednak przyjmować go bezpiecznie, należy skonsultować się z lekarzem, co można zrobić też online.

Co jeść przy biegunce?

Dietą polecaną przy biegunce jest spożywanie produktów o stałej konsystencji i unikanie dań z dużą ilością błonnika, które dodatkowo przyspieszą pasaż jelitowy. Polecane są więc m.in. produkty na bazie białego ryżu.

Czy biegunka jest niebezpieczna?

Krótkotrwała biegunka zazwyczaj jest niegroźna, warto jednak pamiętać, aby odpowiednio nawadniać przy niej organizm. Problematyczna jest biegunka przewlekła, która może wskazywać na poważne dolegliwości zdrowotne. Wówczas trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

 

Pytania zadane przez pacjentów

Nasi lekarze odpowiedzieli już na wiele pytań pacjentów.

Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Umów wizytę