sprawdź, jak pozbyć się dolegliwości dzięki poradzie medycznej online
Biegunka, inaczej rozwolnienie, to zwiększenie częstotliwości oddawania stolca. Zazwyczaj towarzyszy jej również większa płynność oraz bardziej nieprzyjemny zapach kału.
Leczenie biegunki zależy od tego, co doprowadziło do pojawienia się dolegliwości i czy towarzyszą jej inne symptomy. Absolutną podstawą jest jednak odpowiednie nawadnianie organizmu, najlepiej płynami z elektrolitami zakupionymi w aptece.
Przyczyny biegunki są różne, od zakażeń bakteryjnych, przez wirusowe, aż po alergie pokarmowe i zatrucia. Problemem może być też przewlekła biegunka, która często towarzyszy chorobom zapalnym jelit takim jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jeśli dodatkowo pojawia się w niej krew, wówczas trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.
Skonsultuj problem z lekarzem lub dietetykiem online:
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Biegunka często pojawia się przy grypie jelitowej, która dodatkowo cechuje się nudnościami, bólem brzucha, brakiem apetytu, a także ogólnym osłabieniem organizmu.
Zwykła biegunka zazwyczaj trwa kilka do maksymalnie 10 dni. Czas trwania ostrej to nawet dwa tygodnie, natomiast przewlekłej ponad 4 tygodnie.
Jednym z preparatów polecanych przy zatruciach pokarmowych jest aktywowany węgiel leczniczy, który pomaga wchłonąć toksyny. Aby jednak przyjmować go bezpiecznie, należy skonsultować się z lekarzem, co można zrobić też online.
Dietą polecaną przy biegunce jest spożywanie produktów o stałej konsystencji i unikanie dań z dużą ilością błonnika, które dodatkowo przyspieszą pasaż jelitowy. Polecane są więc m.in. produkty na bazie białego ryżu.
Krótkotrwała biegunka zazwyczaj jest niegroźna, warto jednak pamiętać, aby odpowiednio nawadniać przy niej organizm. Problematyczna jest biegunka przewlekła, która może wskazywać na poważne dolegliwości zdrowotne. Wówczas trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na wiele pytań pacjentów.