1. Artykuły
  2. Neuropsycholog dziecięcy. Umów wizytę, gdy rozwój dziecka wzbudza niepokój

Neuropsycholog dziecięcy. Umów wizytę, gdy rozwój dziecka wzbudza niepokój

Słaba pamięć wzrokowa lub słuchowa, trudności z mową, koncentracją uwagi, nauką, urazy głowy, operacja neurochirurgiczna. To niektóre z sytuacji, w jakich wizyta neuropsychologa dziecięcego jest wskazana. O tym jak przygotować dziecko do takiej wizyty, jak ona przebiega i jak wygląda terapia mówi nasza specjalistka, psycholog dziecięcy Oliwia Nitka. 

Neuropsycholog dziecięcy. Umów wizytę, gdy rozwój dziecka wzbudza niepokój Neuropsycholog dziecięcy. Umów wizytę, gdy rozwój dziecka wzbudza niepokój
Spis treści
Neuropsycholog dziecięcy - czym się zajmuje? Neuropsycholog dziecięcy - kiedy warto rozważyć wizytę? Neuropsycholog dziecięcy - wskazania do wizyty Co zabrać na wizytę u neuropsychologa dziecięcego Neuropsycholog dziecięcy. Jak przygotować dziecko do wizyty? Jak przebiega wizyta u neuropsychologa dziecięcego ? Neuropsycholog dziecięcy. Jak przebiega terapia?

Neuropsycholog dziecięcy - czym się zajmuje?

 

Neuropsycholog dziecięcy zajmuje się przeprowadzaniem diagnozy neuropsychologicznej, w ramach której ocenia poziom funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego u dzieci z uszkodzeniem mózgu lub podejrzeniem dysfunkcji mózgu.

 

Diagnoza neuropsychologiczna obejmuje m.in. diagnozę pamięci, myślenia, spostrzegania, ruchów dowolnych oraz języka. Celem przeprowadzenia takiej diagnozy jest określenie jakie deficyty powodują trudności w funkcjonowaniu poznawczym i emocjonalnym - wyjaśnia Oliwia Nitka.

 

Neuropsycholog dziecięcy zajmuje się również terapią usprawniającą procesy poznawcze.

arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Zaburzenia mowy. Pomoc musi być kompleksowa

Neuropsycholog dziecięcy - kiedy warto rozważyć wizytę?

 

Wizytę u neuropsychologa dziecięcego należy rozważyć w momencie, gdy niepokoi nas rozwój dziecka.

 

Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do funkcjonowania poznawczego dziecka, gdy dziecko ma duże trudności emocjonalne (duża impulsywność, agresja) lub gdy dziecko ma już stwierdzoną chorobę neurologiczną - wylicza nasza ekspertka.

 

Neuropsycholog dziecięcy - wskazania do wizyty

 

Jakie są wskazania do wizyty u neuropsychologa dziecięcego? Oliwia Nitka odpowiada:

 

Wizyta jest wskazana, gdy dziecko ma duże trudności z mową, jest podejrzenie występowania afazji rozwojowej oraz gdy rodziców niepokoi funkcjonowanie poznawcze dziecka, czyli zauważają, że dziecko ma słabą pamięć wzrokową lub słuchową, słabą koncentrację uwagi, co powoduje duże trudności w nauce.

 

I dodaje:

 

Warto zwrócić się po pomoc do neuropsychologa dziecięcego również, gdy dziecko przeszło uraz głowy, operację neurochirurgiczną lub cierpi na chorobę neurologiczną oraz gdy wystąpiło niedotlenienie okołoporodowe.

 

Co zabrać na wizytę u neuropsychologa dziecięcego

 

Aby dobrze przygotować się do wizyty u neuropsychologa dziecięcego warto przypomnieć sobie w jakim wieku dziecko zaczęło zdobywać poszczególne umiejętności (siadanie, raczkowanie, chodzenie, mówienie).

 

Należy zebrać całą dokumentację psychologiczno- pedagogiczną dotyczącą rozwoju i funkcjonowania w placówkach oświatowych oraz dokumentację medyczną dotyczącą porodu oraz stanu zdrowia po porodzie i ewentualnie dokumenty dotyczące chorób, które dziecko przebyło lub na które nadal choruje. A także leków jakie przyjmowało albo przyjmuje - tłumaczy psycholog dziecięcy, Oliwia Nitka.

 

Neuropsycholog dziecięcy. Jak przygotować dziecko do wizyty?

 

Poza przygotowaniem siebie, warto przygotować także dziecko. To, co powiemy dziecku na temat wizyty u specjalisty jest zależne od wieku dziecka. 

 

Zawsze jednak należy powiedzieć dziecku, że mamy zamiar zaprowadzić je na spotkanie z obcą dla niego osobą.  W przypadku dzieci szkolnych dobrze by było spokojnie wytłumaczyć dziecku, dlaczego wizyta u specjalisty jest potrzebna oraz na miarę naszej wiedzy powiedzieć dziecku co będzie się działo na spotkaniu - podpowiada specjalistka.

 

Z dziećmi przedszkolnymi można pobawić się w wizytę u psychologa i podczas zabawy zademonstrować jak będzie wyglądało spotkanie. Młodsze dziecko również powinno wiedzieć jaki jest cel wizyty u specjalisty.

 

Jeśli rodzic nie wie, jak będzie wyglądała wizyta, warto najpierw spotkać się z neuropsychologiem bez obecności dziecka i dowiedzieć się podstawowych informacji na temat wizyty z dzieckiem - zauważa.

 

Jak przebiega wizyta u neuropsychologa dziecięcego ?

 

Każdy specjalista wypracowuje sobie swój własny styl pracy. Większość specjalistów na pierwszej wizycie przeprowadza wywiad z rodzicem na temat funkcjonowania dziecka oraz jego rozwoju.

 

Jeśli dziecko posiada dokumentację medyczną, neuropsycholog analizuje również różne wyniki badań neuroobrazowych (EEG, tomografii komputerowej, zdjęcie
z rezonansu magnetycznego) oraz badań psychologicznych z przeszłości - wyjaśnia Oliwia Nitka.

 

Następnie w odpowiedzi na przedstawiony przez rodzica problem, podejmuje odpowiednie działania diagnostyczne za pomocą wystandaryzowanych testów, a potem jeśli będzie taka konieczność to zostanie zaproponowana terapia.

 

Pełna diagnoza zazwyczaj wymaga kilku spotkań (2-4) - podkreśla.

 

Neuropsycholog dziecięcy. Jak przebiega terapia?

 

Jak tłumaczy nasza ekspertka, terapia u neuropsychologa polega na prowadzeniu treningu poznawczego oraz wprowadzaniu specjalistycznych ćwiczeń usprawniających pamięć, koncentrację uwagi, funkcje wzrokowo- przestrzenne oraz funkcje wykonawcze (hamowanie impulsywnych reakcji, umiejętności dostosowywania się do zmian).

 

Podejmowane są także działania usprawniające mowę w przypadku dzieci z afazją.  Celem takiej terapii jest zmniejszenie objawów zaburzeń poznawczych i emocjonalnych, które powstały w wyniku zdiagnozowanego uszkodzenia mózgu.

 

I podkreśla:

 

Terapia przebiega w taki sposób, aby umożliwić dziecku takie warunki do rozwoju, aby w przyszłości mogło być jak najbardziej samodzielne. Czas trwania terapii jest zależny od rodzaju problemu dziecka.

Oliwia Nitka psycholog, psycholog dziecięcy artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog, psycholog dziecięcy. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku psychologia, moduł psychologia kliniczna i osobowości. Posiada uprawnienia pedagogiczne. Absolwentka Studium Terapii Dziecięcej i Młodzieży oraz Szkolenia Specjalistycznego z Treningu Umiejętności Społecznych. Posiada uprawnienia diagnostyczne do stosowania Skali Inteligencji Stanford-Binet 5.
Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, które zdobywała w szpitalu dziecięcym, neuropsychiatrycznym oraz gabinecie psychiatrycznym, a także w pracy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, przedszkolu integracyjnym oraz domu dziecka. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie