1. Artykuły
  2. Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom

Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom

Podtrzymywanie tradycji wiąże się z pewną stałością, która daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Jest to bardzo ważne dla ich rozwoju - przekonuje Oliwia Piasecka, psycholożka dzieci, młodzieży i dorosłych z Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego www.psychoklinika.pl. Jak przybliżyć dzieciom istotę Świąt Wielkanocnych? Jakie tematy przy tej okazji warto poruszyć? Dlaczego rodzinne celebrowanie świąt jest tak ważne? Na te pytania odpowiada nasza ekspertka. 

Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
Spis treści
Wielkanoc okiem dziecka. Co powiedzieć maluchowi a co nastolatkowi Wielkanoc. O tym porozmawiaj z dzieckiem Wielkanoc. Psycholog o znaczeniu celebrowania tradycji

Wielkanoc okiem dziecka. Co powiedzieć maluchowi a co nastolatkowi

 

Redakcja: Pytania dzieci związane ze śmiercią i umieraniem są często kłopotliwe dla rodziców. W jaki więc sposób rozmawiać z dzieckiem o Wielkanocy? Jak w przystępny sposób wytłumaczyć dziecku istotę tego święta? 

 

Oliwia Piasecka: To w jaki sposób przybliżymy dziecku tematykę Świąt Wielkanocnych zależy od jego wieku. Kiedy mamy do czynienia z mniejszymi dziećmi warto wytłumaczyć im postać Jezusa i powiedzieć z jakiego powodu zmarł. Ale nie musimy się w to zagłębiać. Możemy porozmawiać z dziećmi o symbolach, które towarzyszą Wielkanocy. Warto bardziej się skupić na pokazaniu dziecku na czym to święto polega poprzez spędzanie razem czasu, np. robieniu pisanek, szykowaniu śniadania wielkanocnego. Skupić się na celebracji Święta wraz z dzieckiem. Dzieci uczą się poprzez zabawę oraz doświadczanie, dlatego zaangażujmy je we wspólne przygotowania.

 

Z kolei kiedy mówimy o nastolatku, to tutaj już warto wyjaśnić aspekty historyczne, aby zrozumiało realia czasów, kiedy to Święta Wielkanocne powstawały. Warto również takiego nastolatka zaangażować w przygotowania, w celebrację ponieważ jest to sposób na wspólne spędzenie czasu, które jest bardzo istotne dla rozwoju, niezależnie od wieku dziecka.

 

Natomiast w rozmowie z dziećmi na temat śmierci mogą nas wspomóc nasze własne doświadczenia – kiedy dziecko spotkało się już z takim wydarzeniem, można w delikatny sposób przywołać wspomnienie i na jego podstawie opowiedzieć o Wielkanocy.

 

Warto pamiętać, że temat świąt jest poruszany także w szkole, więc dzieci też z tego miejsca wynoszą wiedzę.

arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj
arrow Dysleksja rozwojowa. Wczesne rozpoznanie daje szanse

Wielkanoc. O tym porozmawiaj z dzieckiem

 

Red.: Jakie tematy warto poruszyć w rozmowie z dzieckiem przy okazji Świąt Wielkanocnych?

 

O.P.: Warto poruszyć z dziećmi temat tradycji, ponieważ nawet jeśli jesteśmy osobami niewierzącymi to często mimo wszystko pielęgnujemy tradycje istniejące w naszej rodzinie, takie jak” wspólne śniadanie, robienie pisanek, spotkanie z rodziną. Dzieci często dopytują np. o to dlaczego te pisanki robimy, z jakiego powodu jest to Święto. Warto im to wyjaśnić, opowiedzieć jak tradycje wyglądają w naszej rodzinie, a jak mogą wyglądać u innych osób.

 

Dzieci często same z siebie przy okazji różnych celebracji zadają pytania. Przy okazji Wielkanocy mogą się pojawiać aspekty religijne, historyczne. Ważne, aby nie unikać odpowiedzi na pytania, tylko porozmawiać z dziećmi i pokazać jak my to widzimy, jak to wygląda z naszej perspektywy.

 

Nie bójmy się rozmów z naszymi dziećmi, także na trudne tematy. Dzieci bardzo dużo rozumieją.

 

Wielkanoc. Psycholog o znaczeniu celebrowania tradycji

 

Red.: Jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma celebrowanie tradycji świątecznych?

 

O.P.: Celebrowanie tradycji świątecznych odgrywa ważną rolę w budowaniu poczucia przynależności i stabilności u dzieci. Takie podtrzymywanie pewnego rodzaju rytuałów, które są regularne pomagają budować poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne do tego, aby rozwój emocjonalny dziecka był prawidłowy.

 

Red.: Czy warto kultywować tradycje świąteczne nawet w przypadku, gdy nie jesteśmy osobami wierzącymi? W jaki sposób wyjaśnić to dziecku? 

 

O.P.: Oczywiście, że warto. Tak jak wspomniałam wcześniej, podtrzymywanie tradycji wiąże się z pewną stałością, która daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Jest to bardzo ważne dla ich rozwoju.

 

Kiedy jako dorośli wprowadzamy rodzinne tradycje, nasze dzieci mogą przypomnieć nam szczęśliwe dzieciństwo, spędzony czas z rodziną, radość. Dzieci tak postrzegają tradycje.

 

Nie musimy być osobami wierzącymi, aby kultywować święta. Warto wyjaśnić dzieciom na czym polega różnica pomiędzy celebracją Świąt, gdy jesteśmy osobami wierzącymi, a gdy nie jesteśmy. Wytłumaczyć, dlaczego pomimo iż nie wierzymy to są one dla nas ważne, co celebrowanie ich dla nas oznacza. Tak jak wspomniałam wyżej, nie obawiajmy się rozmów z dziećmi.

artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Oliwia Piasecka - Psycholożka dzieci, młodzieży i dorosłych, psychoterapeutka w trakcie specjalizacji. Jest psychologiem w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie psychodynamicznym w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, rekomendowanym przez PTP. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. Zrealizowała kurs na trenera TUS, jest w trakcie szkolenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach I stopnia oraz w trakcie rocznego Studium Leczenia Zaburzeń Odżywiania. Doświadczenie zawodowe zdobywała we współpracy z fundacjami takimi jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej, Fundacja Terapeutyczna, a także w DPSie, Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika oraz w Klinice ,,Otulenie”. Nieustannie kształci się oraz zdobywa wiedzę poprzez uczestnictwo w różnych kursach oraz szkoleniach. Poddaje się superwizji oraz terapii własnej. Na co dzień przyjmuje pacjentów w Poradnie Zdrowia Psychicznego Psychoklinika www.psychoklinika.pl Zajmuje się m.in. zaburzeniami lękowymi oraz nerwicowymi, niską samooceną, wsparciem osób doświadczających trudności w relacjach z innymi oraz mających problem z nazywaniem i wyrażaniem własnych emocji, stresem, kryzysami relacyjnymi, rodzinnymi i rozwodowymi, obniżonym nastrojem, poczuciem bezsilności, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD, problemami w sferze społecznej (trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji rówieśniczych, trudności adaptacyjne w grupie). Pracuje z dziećmi od 7 r.ż , z młodzieżą oraz z dorosłymi.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę