1. Artykuły
  2. Wstrząśnienie mózgu może być groźne. Działaj natychmiast

Wstrząśnienie mózgu może być groźne. Działaj natychmiast

Objawy wstrząśnienia mózgu mogą obejmować ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, trudności z koncentracją, problemy ze snem, zmiany nastroju i inne. Te objawy mogą występować natychmiast po urazie lub mogą się pojawić w ciągu kilku godzin lub dni. Choć nazywane jest łagodnym urazem mózgu to może być groźne dla zdrowia. Jak postępować w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu? Odpowiedź znajdziesz w artykule. 

Wstrząśnienie mózgu może być groźne. Działaj natychmiast Wstrząśnienie mózgu może być groźne. Działaj natychmiast
Spis treści
Wstrząśnienie mózgu. Objawy Co robić w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu? Wstrząśnienie mózgu. Czy to groźne?

Wstrząśnienie mózgu. Objawy

 

Wstrząśnienie mózgu (potocznie nazywane kontuzją mózgu lub urazem czaszkowo-mózgowym) to forma urazu czaszkowo-mózgowego, która występuje, gdy mózg zostaje wstrząśnięty lub poruszony w czaszce. Jest to zazwyczaj wynik nagłego uderzenia, wstrząsu lub traumatycznego zdarzenia, takiego jak upadek, wypadek samochodowy, czy uraz sportowy.

 

Objawy wstrząśnienia mózgu mogą wystąpić zaraz po urazie lub w ciągu kilku godzin lub dni. Objawy te mogą być różne i obejmować:

 

  • ból głowy (często jest to jedno z pierwszych odczuć po wstrząśnieniu mózgu),
  • zmęczenie lub ospałość,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • nudności lub wymioty (objawy te mogą występować zaraz po urazie),
  • zawroty głowy,
  • problemy ze snem (trudności w zasypianiu lub nadmierna senność).

 

W większości przypadków wstrząśnienie mózgu jest schorzeniem łagodnym, ale należy go traktować poważnie. W razie wystąpienia objawów wskazujących na wstrząśnienie mózgu, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz może przeprowadzić badania neurologiczne, a w niektórych przypadkach zlecić dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI), w celu oceny stopnia uszkodzenia mózgu.

arrow Czy aura migrenowa jest niebezpieczna?
arrow Toksoplazmoza. Może być niebezpieczna
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Zaburzenia mowy. Pomoc musi być kompleksowa
arrow Zaprzestanie palenia papierosów. Dlaczego tak trudno zrezygnować z nikotyny?
arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?

Co robić w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu?

 

Jeśli podejrzewasz, że ktoś doznał wstrząśnienia mózgu, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu uzyskania pomocy medycznej. Poniżej znajdują się ogólne wytyczne postępowania w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu:

 

  1. Natychmiastowe zatrzymanie aktywności.

 

Jeśli uraz mógł spowodować wstrząśnienie mózgu, ważne jest, aby natychmiast przerwać wszelkie aktywności i unikać sytuacji, które mogą zwiększyć ryzyko ponownego urazu.

 

  1. Wezwij pomoc medyczną:

 

Zadzwoń pod numer alarmowy, aby uzyskać profesjonalną pomoc medyczną. Opowiedz dyspozytorowi o wszystkich objawach i okolicznościach urazu.

 

  1. Nie pozostawiaj osoby samej:

 

Do czasu przybycia pomocy medycznej pozostań przy osobie, która doznała urazu, aby monitorować jej stan. Upewnij się, że pozostaje ona w spokojnym miejscu.

 

  1. Nie pozwalaj na samodzielną jazdę samochodem:

 

Osoba, u której podejrzewa się wstrząśnienie mózgu, nie powinna prowadzić pojazdu. Zorganizuj transport medyczny lub poproś kogoś innego o przewiezienie jej do szpitala.

 

  1.  Unikaj nadmiernego bodźcowania:

 

Unikaj jasnego światła, głośnych dźwięków i innych czynników, które mogą zwiększyć dyskomfort osoby z wstrząśnieniem mózgu.

 

  1.  Zachowaj spokój.

 

Pomóż osobie zachować spokój i nie narażaj jej na dodatkowy stres. Unikaj dyskusji, która mogłaby zwiększyć jej zdenerwowanie.

 

  1. Nie podawaj leków bez konsultacji:

 

Nie podawaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza leków przeciwbólowych, które mogą wpływać na percepcję objawów.

 

  1.  Skonsultuj się z lekarzem:

 

Po uzyskaniu pomocy medycznej skonsultuj się z lekarzem, aby ocenić stopień wstrząśnienia mózgu i określić dalsze kroki leczenia oraz rekonwalescencji.

 

Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, a także przestrzegaj wszelkich zaleceń dotyczących odpoczynku i unikania sytuacji, które mogą zwiększyć ryzyko ponownego urazu. Pamiętaj, że każde wstrząśnienie mózgu jest inne, więc podejście do opieki może się różnić w zależności od konkretnego przypadku.

 

Wstrząśnienie mózgu. Czy to groźne?

 

Choć nazywane jest "łagodnym urazem mózgu" wstrząśnienie mózgu jest poważnym schorzeniem. Termin "łagodne" odnosi się do tego, że wstrząśnienie nie zawsze prowadzi do trwałych uszkodzeń mózgu i zazwyczaj nie jest widoczne na obrazach diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Niemniej jednak, uraz może być niebezpieczny.

 

Leczenie wstrząśnienia mózgu obejmuje zazwyczaj odpoczynek, unikanie aktywności, które mogą zwiększyć ryzyko ponownego urazu, oraz kontrolę objawów. W większości przypadków, gdy wstrząśnienie mózgu jest odpowiednio kontrolowane, pacjent wraca do zdrowia w pełni. Jednakże, w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy objawy utrzymują się lub są nasilone, może być konieczne dłuższe leczenie i rehabilitacja.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry? Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry?
W badaniu rezonansu głowy uwidoczniono kilka (ok. 3) drobnych do ok. 2 - 4 mm, podkorowych ognisk demielinizacji pierwotnej lub wtórnej w prawej półkuli mózgu i pojedyncze w tylnej części płata ciemieniowego lewego. Robiłam go ze względu na napięciowe bóle głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Jakie zmiany mogą zajść w mózgu po ciężkim ataku padaczki z utratą świadomości powyżej 5 minut?
Czy można dostać po padaczce np. guzy w mózgu, czy coś innego? Po tym przez tydzień bolała mnie głowa z przodu i tyłu i po lewej stronie. Spadłam na brzuch. Nie byłam na SORZE. Po tygodniu wróciłam do sprawności umysłowej. Jestem po udarze śródmózgowym, a 5 lat temu...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww.przypadku wskazane jest wykonanie kontrolnie badania obrazowego głowy ( Tk lub MR)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u neurologa oraz rozważenie badań obrazowych
O co może chodzić? Trzeba zrobić jakieś badania?
Mam 18 lat i od jakiegoś czasu zmagam się z migrenami, nie jestem w stanie funkcjonować, drętwieją mi palce albo usta. Często najpierw pojawia się zaburzone widzenie a dopiero po dłuższej chwili migrena. Czy pomogą jakieś tabletki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy to późniejsze skutki uboczne po udarze?
Ponad 15 lat temu miałam lewej półkuli udar mózgu krwotoczny w dzieciństwa. Wcześniej kilka razy drętwiała mi prawa ręka i noga. Później nie drętwiała mi prawa ręka i noga, a teraz już kilka razy siedząc przy biurku lub leżąc na łóżku - drętwiała mi prawa ręka i noga...
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna u neurologa z badaniem
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja z neurologiem.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Czy nadal może powstać krwiak, czy bez niepokojących objawów nie mam się czym martwic?
Parę dni temu uderzyłam się w czoło, nie było to bardzo mocne uderzenie, ale powstał dość spory guz. Nie miałam żadnych niepokojących objawów, nawet bólu głowy, guz tez zrobił się żółty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Proszę udać się do lekarza POZ celem oceny neurologicznej.
Czy w tym przypadku te obniżone migdałki to coś poważnego?
Mam 25 lat, miałam robiony rezonans głowy ze względu na torbiel szyszynki. Dodatkowo w opisie radiolog zawarł informacje o migdałkach móżdżku nieco poniżej otworu około 3 mm, rdzeń kręgowy prawidłowy. Nie odczuwam żadnych dolegliwości jedynie od czasu do czasu bóle głowy w skroniach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem, który kierował na badanie.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć, co może powodować takie dolegliwości?
Mam problem, którego źródła nie mogę zdiagnozować od prawie 3 miesięcy. Nie jestem pewny czy to zbieg okoliczności, czy ma to ze sobą jakiś związek. Dzień po obfitym korzystaniu z gorącej kąpieli w jacuzzi na dworze przy minusowej temperaturze na zewnątrz zaczęły boleć mnie nogi,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Do jakiego lekarza się udać? Gdzie szukać pomocy?
Od dziecka drżą mi ręce mięśnie mam niskie TSH, FT3, FT4 w normie, ale objawy nadczynności występują, jak drżenie, nerwowość, nadpobudliwość jestem bardzo szczupły, od dziecka nie mogę tak funkcjonować. Dziesięć lat temu miałem przeciwciała anty TG podwyższone, teraz nie. Lekarze mnie totalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy mogę zrobić jakieś badania w kierunku właśnie tych oparów benzyny, które wdycham?
Pracuje w pomieszczeniu przylegającym do warsztatu, gdzie kolega naprawia piły spalinowe, kosiarki, unosi się intensywny zapach benzyny, plus kopcą te sprzęty. W związku z paroma wizytami lekarzy i ich zapytaniu, czy nie boli mnie głowa bądź się nie boję. Zaczęłam się zastanawiać czy moje napady...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta u lekarza specjalisty medycyny pracy.
Do jakiego lekarza się udać, aby zdiagnozować ból głowy?
Mam 24 lata. Od dłuższego czasu zmagam się z bólami głowy. Ból głowy z rana nasilający się podczas schylania, a także ból karku (bardziej po lewej stronie), ogólny dyskomfort w karku i barkach. W godzinach porannych odczuwam uczucie ciśnienia w okolicach zatok,...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wedle wskazówek laryngologa odnośnie dysfunkcji st. skroniowo-żuchwowego - wskazana konsultacja u fizjoterapeuty. Również do rozważenia konsultacja u neurologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Paweł Ratuski
lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Najlepiej do poradni leczenia bólu. Mogę zaprosić do siebie na wizytę.
Czym może być spowodowany ten ból i jak się tego pozbyć?
Od kilku dni odczuwam dziwny ból i uczucie w głowie, nie wiem, jak to dokładnie nazwać. Pierwszy raz mam takie coś, przypomina to trochę jakby drętwienie, mrowienie a czasem wibrowanie w mózgu. Uczucie to ani na chwilę nie ustaje, jest cały czas, przez co ciężko mi normalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy w tym przypadku może pomóc jeszcze neurolog, czy już psychiatra/psycholog? 
Ojciec 63 lata, ok. 10 lat po udarze. Jakiś czas przed udarem wystąpił zawał. Leczony stale na nadciśnienie. Fizycznie w pełni sprawny, nie znam niestety większej ilości szczegółów udaru, w jakiej części mózgu miał miejsce itp. Problemem natomiast jest zmiana w zachowaniu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy powinnam poczekać, czy lepiej zacząć brać leki?
16 lat temu zachorowałam na padaczkę. Miałam jeden ciężki napad i kilka mniejszych. Po wdrożeniu leczenia ataki ustały. Po kilku latach była pierwsza nieudana próba stopniowego odstawienia leków. Niestety wystąpił jeden napad i powróciłam do leczenia. Po kolejnych 5 latach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę