1. Artykuły
 2. Ciągłe zmęczenie - jak z tym walczyć?

Ciągłe zmęczenie - jak z tym walczyć?

Czy czujesz, że jesteś coraz bardziej zmęczony? Przyczyną mogą być niektóre choroby fizyczne lub psychiczne, a także źle dopasowany styl życia i nawyki związane z brakiem higieny snu. Przyjrzyj się przyczynom swojego zmęczenia i sprawdź, jak możesz znowu być wypoczętym i pełnym energii.

Ciągłe zmęczenie - jak z tym walczyć? Ciągłe zmęczenie - jak z tym walczyć?
Spis treści
Przyczyny nadmiernej senności Jak zwiększyć energię? Dobrze się wysypiaj Czy może to być wyczerpanie psychiczne?

Z wiekiem wiele osób zauważa wzrost uczucia zmęczenia. W rezultacie ograniczają swoją aktywność, izolują się i tracą jakość życia. Przez długi czas to związane z wiekiem zmęczenie było uważane za nieuniknione, ale eksperci zaczynają ponownie rozważać ten problem.

 

Teraz, gdy naukowcy lepiej rozumieją proces starzenia się, jest dla nich jasne, że zmęczenie nie jest tylko kwestią wieku. Oto kilka przyczyn i strategii pokonania ciągłego zmęczenia.

 

Przyczyny nadmiernej senności

 

Niektóre choroby są już znane z tego, że powodują silne zmęczenie u ludzi w każdym wieku, nawet u tych, którzy są dobrze wypoczęci. Należą do nich:

 

 • anemia,
 • choroby serca,
 • przewlekłe choroby płuc,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia endokrynologiczne,
 • choroby nerek,
 • choroby wątroby,
 • infekcje bakteryjne lub wirusowe,
 • zaburzenia reumatologiczne,
 • zaburzenia neurologiczne.

 

Depresja, lęk, stres, żałoba, remisja nowotworu, brak kondycji fizycznej czy skutki uboczne leku mogą być również potencjalnymi przyczynami zmęczenia. Dlatego tak ważne jest, aby wspomnieć lekarzowi o doskwierającym nam zmęczeniu.

 

arrow Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?
arrow Jak witamina D wpływa na nasze zdrowie i dlaczego jest niezbędna?
arrow Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!
arrow Jakie są pierwsze objawy ciąży?
arrow Ile kosztuje zabieg powiększania biustu?
arrow Jaka szczoteczka soniczna dla 5-latka będzie najlepsza?

Jak zwiększyć energię?

 

W wyżej wymienionych chorobach, leczenie jest konieczne, aby przywrócić wysoki poziom energii. Dlatego ważna jest konsultacja lekarska, aby wykluczyć powyższe choroby jako przyczyny nadmiernego zmęczenia.

 

W przypadku osoby zdrowej samo zwiększenie poziomu aktywności fizycznej powinno pomóc. Staraj się więc stopniowo spędzać mniej czasu siedząc. Włączenie aktywności fizycznej do swojego rytmu dnia może być dobrym sposobem na rozpoczęcie walki z siedzącym trybem życia.

 

Upewnij się, że twoi lekarze wiedzą o wszystkich lekach, jakie aktualnie zażywasz, aby móc lepiej zrozumieć ich ewentualne skutki uboczne.

 

Ograniczenie kofeiny, alkoholu oraz wysokocukrowych i smażonych potraw również może pomóc, podobnie jak zadbanie o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia.

 

Dobrze się wysypiaj

 

Wiele przyczyn zmęczenia nie ma związku ze snem, ale jeśli nie śpisz wystarczająco dużo lub nie wystarczająco dobrze jakościowo, próba poprawy tego stanu powinna być twoim pierwszym krokiem w stronę zadbania o siebie.

 

Oto kilka rozwiązań:

 

 • przyjmij regularną porę kładzenia się spać i budzenia się,
 • wystawiaj się na działanie światła słonecznego w ciągu dnia,
 • w nocy unikaj oglądania telewizji i patrzenia w telefon komórkowy,
 • ogranicz długie drzemki w ciągu dnia.

 

Jeśli po ośmiogodzinnej nocy nadal jesteś zmęczony, to prawdopodobnie dlatego, że nie wysypiasz się wystarczająco. W grę może wchodzić stres, hormony i wiele innych przyczyn. Lekarz może pomóc Ci znaleźć odpowiednie rozwiązania, aby uzyskać lepszy sen w nocy.

 

Czy może to być wyczerpanie psychiczne?

 

Stresujący lub intensywny dzień w pracy może pozbawić nas energii na resztę dnia. Emocje mogą wpływać na na jakość snu i powodować zmęczenie. Jeżeli zaczyna brakować Ci energii do wykonywania prostych czynności lub takich, które naprawdę lubisz, możesz być wyczerpany psychicznie i warto się temu przyjrzeć.

 

Nie ignoruj symptomu jakim jest nadmierne zmęczenie. Warto porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu, który pomoże ustalić przyczynę i ewentualnie skieruje na dalsze badania. Możesz skorzystać z konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Zarejestruj się na haloDoctor i porozmawiaj z lekarzem tak jak chcesz - przez czat, telefon bądź wideo.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czym może być spowodowany mój ból głowy?
Mój problem polega na bólu głowy, tzn. to nie jest zwykły ból głowy, a raczej ucisk z lewej strony w jednym miejscu (który odczuwam każdego dnia!), co jakiś czas dochodzi: szczypanie, pieczenie, plamki przed lewym okiem, zmęczenie, zawroty głowy, mrowienie jakby coś po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana wizyta u neurologa na konsultacje oraz badanie.
Czy powinnam zacząć suplementować jakąś witaminę?
Od dłuższego czasu posiadam ciągły ból mięśni, zmęczenie, senność, łuszczącą się skórę. Nie mam siły na nic. Zmuszam się do wykonywania niektórych obowiązków. Uprawiam sport 3-4 razy w tygodniu. Czy witamina B12 byłaby pomocna? Kobieta 23 lat
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy takie spadki energii są normalne?
Wykonuję regularnie badania krwi — ostatnie miałam pod sam koniec sierpnia i jedyne co mi wyszło to leciutko obniżony poziom cukru i po prostu mam zalecone częściej jeść posiłki, bo mam zbyt długie przerwy jednak często mam spadki energii, jestem zmęczona bez powodu i raz na jakiś czas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powyższe problemy mogą być niewyleczonym ostrym zapaleniem zatok?
Od sierpnia towarzyszy mi nieustający ból głowy zaczynający się razem ze wstaniem rano i trwający cala dobę, który nie ustają po lekach przeciwbólowych. Z rana po wstaniu uczucie ścisku oraz kłucie z tyle głowy, po przechyleniu głowy w przód, od tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być przyczyną mojego pogarszającego się stanu zdrowia?
Mam 38 lat i ciągle jestem zmęczona — worki pod oczami, duszności uczucie zimna i ciepła, potliwość wzmożona, problemy pamięciowe, koncentracja gorsza, guzek pod żuchwą, zaparcia, problemy trawienne, stopy muszę sypać talkiem, skóra na stopach jest pomarszczona i wygląda...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być skutkiem tak nagłego rozregulowania cyklu?
Od razu zaznaczę na początku, że oczekuję na wizytę u ginekologa, ale może ktoś mógłby mnie, chociaż nakierować do tego czasu. Mam 24 lata, ostatnią typową miesiączkę miałam w lipcu. W sierpniu dostałam zapalenia cewki moczowej (mama mi powiedziała, że to objaw zajścia w ciążę). Tydzień po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy może być spowodowane chroniczne zmęczenie?
Witam mam 25 lat, Od ponad miesiąca borykam się ze znacznym zmęczeniem i sennością nawet po odpoczynku. Brak mi sil do funkcjonowania. Odczuwam bóle mięśni. Dodatkowo nasiliła się potliwość, uczucie duszności i gorąca, a także uczucie bezsilności. Zasinienia pod oczami. Choruję na CHAD...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Z czego mogą wynikać te objawy?
Mam 18 lat. Od około 3 lat towarzyszą mi ogromne problemy ze zmęczeniem, słabością, brakiem koncentracji. W ciągu ostatnich miesięcy problemy jeszcze bardziej się nasiliły. Nie potrafię normalnie funkcjonować. Jestem półprzytomna, często nie rozumiem, co ktoś do mnie mówi, nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czym może być spowodowany ból brzucha w dolnej części?
Jakie badania zrobić, żeby stwierdzić przyczynę? Utrata wagi w ciągu 3 miesięcy 15 kg. Praca fizyczna, bladość, zmęczenie i inne objawy też się pojawiają, a do tego ból kręgosłupa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Zespół Hakima - jak pozbyć się uczucia zmęczenia?
Czy jeśli pacjent z zespołem Hakima nie został zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego, to istnieją jakieś leki bądź inne metody mogące zmniejszyć uczucie zmęczenia/wyczerpania?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się do psychologa, czy do psychiatry? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja psychologiczna.
Karolina Jarząbek
psycholog, interwent kryzysowy
Umów wizytę
Dzień dobry. Może się Pani udać zarówno do psychiatry, jak i do psychologa/ psychoterapeuty. Psychiatra może zalecić farmakoterapię, która wspomoże Panią w obecnej sytuacji, natomiast psycholog/ psychoterapeuta pomoże dotrzeć do źródła problemu, pomoże w zrozumieniu go oraz w wypracowaniu odpowiednich dla Pani metod radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Psychoterapia nie wyklucza farmakoterapii, wręcz przeciwnie- razem mogą zdziałać cuda :) Zalecałabym konsultację z psychologiem, który po rozmowie z Panią może zaproponować wizytę u psychiatry oraz dalszą współpracę.
Czy problem z zatkanym nosem może powodować torbiel w zatokach?
Od dłuższego czasu zmagam się z zatkanym nosem, częstymi bólami głowy, lewej skroni i oka, uczuciem ciężkości głowy (ciśnienie), zmęczeniem, zatkanym lewym uchem, a po przebudzeniu czuję się przeziębiona (moja głowa jest ociężała i pulsuje, mam zatkany nos i uszy). Na wizycie u laryngologa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta laryngologiczna. Należy zabrać wyniki badań.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane badanie laryngologiczne i omówienie wyników badań.
Brak okresu po zabiegu laparoskopii.
27 marca miałam zabieg laparoskopii z usunięciem ciąży pozamacicznej i lewego jajowodu. Od wypisu ze szpitala jestem na lekach przeciwbólowych, lecz nie brałam ich tak jak trzeba (uzgodniłam z lekarzem, że jak będzie bolało to będę brała). Na początku przez kilka dni po zabiegu miałam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zgłosić się do lekarza ginekologa na badanie oraz USG.
Co może być powodem kołatania serca, zmęczenia i problemu z oddechem?
Miałem zdiagnozowaną nerwicę z atakami paniki, więc udałem się do psychiatry (biorę leki). Ataki ustały, ale zostały takie objawy jak: kołatanie serca, zmęczenie, ucisk w nadbrzuszu podczas wykonywania aktywności i brak możliwości wzięcia głębokiego wdechu oraz nieregularny rytm serca. Wyniki są...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
wizyta u lekarza prowadzącego psychiatry
Czy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto może występować problem z wypróżnianiem?
Mam niedoczynność tarczycy i Hashimoto (inne wyniki są bardzo dobre). Od około pół roku zdrowo się odżywiam, a od 2 miesięcy jestem na redukcji. Na początku, zdarzały się tylko pojedyncze dni, kiedy się nie wypróżniałam, ale teraz zdarza się to często. W dodatku boli mnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę