Anemia – skuteczne leczenie

Przyczyny, objawy, leczenie online. Porada specjalisty, w sprawie anemii, nawet w 15 minut!

Rozpoznanie przyczyn i leczenie anemii

skorzystaj z pomocy lekarskiej online

Anemia to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek oraz hemoglobiny, co prowadzi do szeregu dolegliwości. Jednym z najczęstszych objawów anemii jest ogólne osłabienie organizmu, a także szybsze męczenie się, nawet po niewielkiej aktywności fizycznej.

 

Podstawą wydania diagnozy co do anemii jest morfologia krwi, dzięki której oznacza się zawartość hemoglobiny. Dodatkowo niezbędne może być sprawdzenie stężenia witaminy B12 oraz żelaza.

Leczenie niedokrwistości zależy od tego, jaka jest przyczyna problemów. Zazwyczaj jednak podejmowana jest suplementacja żelaza, a w przypadku niedoborów, również witamin B12 oraz kwasu foliowego. Co istotne, taka suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą dietetyka lub innego specjalisty.

Jak leczyć anemię?

Skonsultuj problem z lekarzem lub specjalistą online:

  • Wybierz dowolnego z specjalistów (lekarzy rodzinnych, internistów lub dietetyków) oferujących swoje usługi powyżej.
  • Umów konsultację wybierając dogodny termin i wypełniając formularz.
  • Po opłaceniu wizyty otrzymasz link, który przekieruje Cię do eWizyty.
  • Możesz konsultować się korzystając z czatu, wideorozmowy lub połączenia głosowego.
  • Po konsultacji możesz otrzymać eReceptę (mailem lub SMS-em) lub eZwolnienie.
  • eReceptę zrealizujesz w dowolnej aptece, podając swój PESEL i 4‑cyfrowy kod recepty.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jakie są objawy niedoboru żelaza?

Anemia może wynikać z niedostatecznej podaży żelaza w diecie. Wówczas typowe objawy poza osłabieniem to również pogorszenie koncentracji, bóle głowy oraz osłabienie kondycji włosów i paznokci.

W czym znajduje się dużo żelaza?

Najbardziej bogatym w żelazo produktem jest wątróbką oraz chude mięso wołowe. Mięsu powinny towarzyszyć jednak warzywa bogate w witaminę C, by zwiększyć wchłanianie się tego składnika pokarmowego.

Jakie są objawy anemii w ciąży?

Anemia u kobiet w ciąży objawia się przede wszystkim bladością oraz suchością skóry, osłabieniem i bólami głowy. Aby jej zapobiegać, ważna jest przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta, którą warto skonsultować z dietetykiem. Można to zrobić także online.

Kto jest najbardziej narażony na anemię?

Niedokrwistość zazwyczaj pojawia się u miesiączkujących kobiet, a także wśród dzieci. Diagnozowana jest również u wegetarian oraz wegan, jeśli ich dieta jest nieprawidłowo zbilansowana.

Czym jest żelazo hemowe?

Żelazo hemowe znajduje się w produktach odzwierzęcych i jest ono lepiej przyswajalne, aniżeli niehemowe znajdujące się w roślinach. Nie oznacza to oczywiście, że weganie lub wegetarianie zawsze mają niedobory tego składnika pokarmowego.

Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Umów wizytę