skorzystaj z pomocy lekarskiej online
Anemia to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek oraz hemoglobiny, co prowadzi do szeregu dolegliwości. Jednym z najczęstszych objawów anemii jest ogólne osłabienie organizmu, a także szybsze męczenie się, nawet po niewielkiej aktywności fizycznej.
Podstawą wydania diagnozy co do anemii jest morfologia krwi, dzięki której oznacza się zawartość hemoglobiny. Dodatkowo niezbędne może być sprawdzenie stężenia witaminy B12 oraz żelaza.
Leczenie niedokrwistości zależy od tego, jaka jest przyczyna problemów. Zazwyczaj jednak podejmowana jest suplementacja żelaza, a w przypadku niedoborów, również witamin B12 oraz kwasu foliowego. Co istotne, taka suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą dietetyka lub innego specjalisty.
Skonsultuj problem z lekarzem lub specjalistą online:
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Anemia może wynikać z niedostatecznej podaży żelaza w diecie. Wówczas typowe objawy poza osłabieniem to również pogorszenie koncentracji, bóle głowy oraz osłabienie kondycji włosów i paznokci.
Najbardziej bogatym w żelazo produktem jest wątróbką oraz chude mięso wołowe. Mięsu powinny towarzyszyć jednak warzywa bogate w witaminę C, by zwiększyć wchłanianie się tego składnika pokarmowego.
Anemia u kobiet w ciąży objawia się przede wszystkim bladością oraz suchością skóry, osłabieniem i bólami głowy. Aby jej zapobiegać, ważna jest przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta, którą warto skonsultować z dietetykiem. Można to zrobić także online.
Niedokrwistość zazwyczaj pojawia się u miesiączkujących kobiet, a także wśród dzieci. Diagnozowana jest również u wegetarian oraz wegan, jeśli ich dieta jest nieprawidłowo zbilansowana.
Żelazo hemowe znajduje się w produktach odzwierzęcych i jest ono lepiej przyswajalne, aniżeli niehemowe znajdujące się w roślinach. Nie oznacza to oczywiście, że weganie lub wegetarianie zawsze mają niedobory tego składnika pokarmowego.