Zmęczenie, senność, drażliwość - to dla wielu ludzi brzmi jak synonim marca. Choć są i tacy, którzy kwestionują jego występowanie, a skargi na złe samopoczucie traktują jako przejaw pozimowego rozleniwienia. Bez względu na źródło gorszego samopoczucia, warto szukać sposobów, by pomóc sobie przetrwać przedwiośnie i z pełnym impetem wejść w ciepłą i radosną wiosnę. O tym, jak to zrobić opowiada psychodietetyczka Marta Pawelec.
To, czym jest przesilenie w pogodzie tłumaczy nasza ekspertka Marta Pawelec:
Przesilenie zimowe przypada wówczas, gdy mamy najkrótszy dzień a najdłuższą noc. Odwrotnie w przypadku przesilenia letniego. Mówi się także o przesileniu wiosennym. Czasie, w którym kończy się zima, a zaczyna przedwiośnie.
Wtedy też nasz organizm budzi się do większej aktywności. Wydłuża się dzień, częściej korzystamy z naturalnego światła, podejmujemy aktywności nietypowe dla okresu zimowego. Nie mniej jednak zmagamy się wtedy z wieloma trudnościami: sennością, zmęczeniem, bólami głowy. Czas ten trwa najczęściej tak długo, jak długo zmienia się pogoda.
Przesilenie wiosenne jest związane właśnie ze zmieniająca się pogodą - jednego dnia mamy wiosnę, kolejnego dnia pada śnieg. Duża różnica temperatur, ciśnienia atmosferycznego faktycznie może wpływać na nas bardzo negatywnie - wyjaśnia ekspertka.
Przede wszystkim czujemy się zmęczeni, apatyczni.
Towarzyszy nam frustrujące rozleniwienie. Wiele osób w tym czasie narzeka także na bóle głowy, bóle mięśni - można zatem stwierdzić, że nasz organizm zmęczony jest już zimą, brakiem słońca - tłumaczy Marta Pawelec.
Tu też jednak przestrzega:
Pamiętajmy, że wyżej wymienione objawy mogą jednak stanowić o jakiejś chorobie, o której nie wiemy bądź o poważnych niedoborach w organizmie. Zatem nie lekceważmy ich i dla bezpieczeństwa wykonajmy podstawowy panel badań, zwłaszcza jeśli nie robimy tego zbyt regularnie.
Niestety przesilenie wiosenne powoduje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale wpływa również na nasze samopoczucie:
Kolejnymi negatywnymi objawami mogą być trudności w funkcjonowaniu poznawczym - ciężej o dobry refleks, spostrzegawczość czy jasność umysłu - uzupełnia psychodietetyczka.
Przede wszystkim zadbajmy o to, by spożywać odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia i robić to regularnie.
Dieta powinna być zgodna z talerzykiem zdrowia - dużo błonnika pochodzącego z warzyw i owoców, energia pochodząca z pełnoziarnistych produktów oraz białko zawarte w mięsie, rybie czy nabiale - wylicza ekspertka.
Ważne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości kwasów omega 3 - tutaj z pomocą przyjdą tłuste ryby, takie jak pstrąg czy łosoś. Jeśli spożywamy ich mniej niż 200 g tygodniu, warto pomyśleć o suplementacji np. tranem.
Zdrowe tłuszcze pomogą w lepszym funkcjonowaniu naszego mózgu, warto więc do naszej diety dorzucić roślinne oleje, pestki, orzechy czy awokado - dodaje Marta Pawelec.
Przedwiośnie to ciężka pora roku dla entuzjastów zdrowego żywienia.
Trudno o witaminy, bo naszych typowo sezonowych produktów w tym czasie prawie nie ma. Dlatego istnieje ryzyko niedoborów - tutaj na pewno warto pomyśleć o suplementacji - poleca Marta Pawelec.
Warto jednak spożywać duże ilości naszych rodzimych warzyw korzeniowych: marchewki, buraka, pietruszki.
Bogate są one w witaminy E czy A, które dostać możemy niemal cały rok - dodaje.
Ważne dla naszego organizmu będą także duże ilości witaminy C.
Jej z kolei szukać możemy w pomidorach, papryce, cytrusach czy bananie. Tutaj jedynak głównie musimy polegać na tym, co uda nam się zakupić w sklepie.
Wszystko, co zielone dostarczy nam także kwasu foliowego czy witamin z gruby B. Warto zatem postawić na sałatki, brokuły czy kapustę.
I oczywiście kiszonki! One niosą nam zdrowie cały rok ze względu na bakterie probiotyczne bardzo istotne dla naszego organizmu. Pamiętajmy także, że jeśli na co dzień dbamy o nasza dietę, to trudny okres przedwiośnia, zanim pojawią się nowalijki, nie będzie dla nas niczym złym - podsumowuje Marta Pawelec.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!