Jakościowy sen jest podstawą efektywnego funkcjonowania organizmu, zapewnia dobre samopoczucie, regeneruje siły i wzmacnia układ nerwowy. Depresja i sen są ze sobą ściśle powiązane. Bezsenność i problemy z budzeniem się w nocy mogą być objawami depresji.
Zdrowie psychiczne i sen są ze sobą ściśle powiązane. Zaburzenia snu mogą wystąpić po stresującym dniu, przed egzaminem lub po przebytej traumie (np. rozwód, zwolnienie z pracy, śmierć bliskiej osoby). Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że lęk, stres i depresja są przyczyną ponad połowy problemów z bezsennością.
Zaburzenia snu mogą objawami depresji, gdy:
Osoba o obniżonym nastroju może mieć problemy z zasypianiem. Narasta wtedy uczucie frustracji połączone z negatywnymi myślami. Zaburzenia snu bardzo silnie wpływają na kondycję psychiczną osoby, która staje się bardzo nerwowa i zaczyna się martwić brakiem snu - co również nie pomaga w zasypianiu.
Niektórzy przygnębieni ludzie cierpią na hipersomnię, czyli nadmierną senność. Odczuwają nieustającą senność, a potrzeba drzemki jest bardzo silna. Rytm dnia często zostaje zaburzony: od samego rana znika ochota na zrobienie czegokolwiek.
Stan ten może doprowadzić do izolacji społecznej, niezdolności podtrzymywania relacji towarzyskich. Zdarza się często, że osoby chore na depresję nie wychodzą z łóżka tygodniami. Sen jest w tym przypadku jest formą unikania codzienności lub problematycznej sytuacji.
Zaburzenia snu prowadzą do zaburzeń nastroju i koncentracji, wzmacniają drażliwość. Znacznie obniża się komfort życia, spada odporność i wytrzymałość organizmu, częściej chorujemy. Zaczynamy martwić się swoimi dolegliwościami, mogą pojawić się także myśli samobójcze.
Ważne jest, aby zrozumieć, że problemy ze snem mogą być jednym z objawów depresji. Wiele osób leczy zaburzenia snu za pomocą tabletek nasennych, nie zajmując się prawdziwą przyczyną, czyli depresją. Jeżeli problemy z bezsennością trwają długo i nie są one leczone, może to prowadzić do pogłębienia się depresji. Ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych jest u cierpiących na bezsenność aż czterokrotnie większe niż u osób zdrowych.
Warto zadbać o higienę snu: wywietrzyć pokój w którym śpimy, zadbać o świeżość pościeli i wykąpać się - gorąca kąpiel przed snem sprzyja rozluźnieniu i zasypianiu. Należy też pamiętać, że łóżko służy do spania. Nie jest salą telewizyjną, jadłodajnią, ani czytelnią, tylko przestrzenią przeznaczoną do relaksu i regeneracji. Starajmy się też nie spożywać alkoholu bezpośrednio przed pójściem spać, gdyż może on spłycić sen. Również późno zjedzona kolacja może obniżyć jakość naszego snu.
Warto jak najszybciej sięgnąć po pomoc w przypadku problemów ze snem. Konsultacja u lekarza psychiatry pomoże w zdiagnozowaniu problemu. Porozmawiaj z psychiatrą bez potrzeby wizyty w gabinecie. Wybierz wizytę online i skonsultuj się tak jak chcesz: za pomocą czatu, wideo bądź rozmowy telefonicznej
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!