Na dobrostan psychiczny (well-being) czyli osobiste poczucie satysfakcji z codzienności składa się kilka czynników, takich jak samoakceptacja, relacje z innymi ludźmi i samorozwój. O tym, w jaki sposób go osiągnąć, dlaczego warto o niego zadbać, a co ma na dobrostan psychiczny wpływ niekorzystny - mówi psycholog Michał Częstochowski
Dobrostan psychiczny, popularnie określany również jako well-being to, jak wyjaśnia psycholog Michał Częstochowski:
Najprościej rzec można - nasze osobiste poczucie satysfakcji z codzienności, odpowiednia dla każdego z nas dawka dobrego samopoczucia i szczęścia.
Utożsamiany jest przede wszystkim z poczuciem szczęścia i zadowolenia z życia. Choć zdaniem naszego ekspert to spore uproszczenie.
Mówiąc o dobrostanie warto rozszerzyć to pojęcie o kilka dodatkowych czynników takich jak samoakceptacja, relacja z ludźmi oraz samorozwój.
Na dobrostan psychiczny składa się więc kilka czynników: samoakceptacja, cel w życiu, rozwój osobisty, poczucie autonomii, panowania nad otoczeniem i dobrych relacji z innymi.
Psycholog zwraca też uwagę na to, iż sposób w jaki rozumiemy dobrostan psychiczny jest bardzo indywidualny i dla każdego może on oznaczać coś innego - przykładowo dla jednych może być to poczucie spełnienia w życiu rodzinnym, dla innych - praca zawodowa, czy odpowiedni balans pomiędzy tymi dwoma obszarami.
Eksperci przekonują, że dobrostan psychiczny ma istotny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne - naszą samoocenę, kreatywne myślenie, kontakty interpersonalne, jak i fizyczne - na nasz układ odpornościowy i podatność na różnego rodzaju infekcje.
Na pytanie, w jaki sposób osiągnąć dobrostan psychiczny, nasz ekspert odpowiada:
Na początek należy zwolnić w codziennym pędzie. Skupić się nie tylko na celu, lecz przede wszystkim na drodze do niego - przekonuje.
Pomocne w budowaniu dobrostanu psychicznego może okazać się uświadomienie sobie naszych mocnych stron, jak również i słabości.
To pozwoli umiejętnie dostosować tempo wykonywanych zadań - zauważa psycholog.
Kolejnym krokiem jest świadome doświadczanie tego, co nas otacza czyli zwiększanie uważności.
Warto również pracować nad oddechem, co z kolei umożliwi nam lepiej zarządzać stresem - dodaje Michał Częstochowski.
Ponadto wpływ na nasz dobrostan psychiczny mają też ludzie, którzy są wokół nas i jakość relacji z nimi.
Poprawa tych relacji to kolejna cegiełka - dopowiada.
To co korzystnie wpływa na dobrostan psychiczny, zależy od indywidualnego postrzegania dobrostanu. Co istotne, to postrzeganie będzie się również zmieniało w przeciągu życia jednostki, jest to bowiem stan zmienny.
Można jednak wymienić kilka czynników, które mogą być sprzyjające. Dbałość o ogólnie pojęte zdrowie, jakość i ilość snu, kondycja fizyczna, odpowiednie odżywianie, dobre relacje z innymi ludźmi - wylicza psycholog.
To w jaki sposób postrzegamy różne obszary swojego życia, czy doceniamy to, co uda nam się osiągnąć, to co doświadczamy i to co nam się przydarza również sprzyja osiąganiu dobrostanu psychicznemu.
Nasze nastawienie do codzienności - im więcej zauważamy w nim pozytywów, dostrzegamy i cieszymy „małymi rzeczami”. Docenienie tego co się ma - zauważa Michał Częstochowski.
Nasz ekspert wskazuje też kilka rzeczy, które mają z kolei niekorzystny wpływ na dobrostan psychiczny. Czego unikać?
Na pewno nie sprzyja nam nadmierny pośpiech, krytyczne nastawienie do siebie i świata, a także porównywanie się z innymi - zauważa.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!