1. Artykuły
  2. Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen

Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen

Dokuczliwa potrzeba ruchu nogami podczas odpoczynku lub snu dotyka milionów ludzi na całym świecie. Do tego skarżą się oni na ich mrowienie, pieczenie a nawet drętwienie. To okazuje się impulsem do wizyty w gabinecie lekarza. Tam zaś może paść diagnoza neurologiczna - zespół niespokojnych nóg (ZNS). Jest to jedna z dość często występujących chorób neurologicznych, podkreśla lekarz neurolog Maciej Olszewski z Centrum Medycznego Severux.

Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen
Spis treści
Zespół niespokojnych nóg. Częsta choroba neurologiczna Zespół niespokojnych nóg. Rodzaje Zespół niespokojnych nóg. Diagnoza Zespół niespokojnych nóg. Czy możemy sobie pomóc w domu? Zespół niespokojnych nóg. Leczenie

Zespół niespokojnych nóg. Częsta choroba neurologiczna

 

Jak wyjaśnia lekarz specjalista Maciej Olszewski

 

Zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome RLS) jest jedną z częstych chorób neurologicznych, jest zaburzeniem ruchowo-czuciowym i jest definiowany na podstawie czterech kryteriów.

 

Do kryteriów, o których mówi neurolog, zaliczamy:

 

1) potrzebę poruszania kończynami, której towarzyszą zazwyczaj nieprzyjemne doznania czuciowe (trudne do zdefiniowania, obejmujące najczęściej przednią powierzchnię podudzi);

2) dolegliwości nasilają się lub występują jedynie w spoczynku;

3) zmniejszenie dolegliwości podczas aktywności ruchowej;

4) objawy te wykazują rytm dobowy i charakteryzują się nasileniem dolegliwości wieczorem i w nocy.

 

W związku z powyższym pacjenci chorujący na RLS zgłaszają zaburzenia snu, przede wszystkim trudności w zasypianiu - dodaje lekarz.

arrow Dystrofia mięśniowa. Kiedy ciało odmawia posłuszeństwa
arrow Mlaskanie, wysuwanie języka, wzruszanie ramionami. Skąd biorą się tiki nerwowe?
arrow Stwardnienie rozsiane – objawy i przebieg choroby
arrow Już to widziałem. Czym jest zjawisko déjà vu?
arrow Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu
arrow Padaczka - jakie są metody leczenia?

Zespół niespokojnych nóg. Rodzaje

 

Wyróżnia się dwie postaci zespołu niespokojnych nóg: pierwotną i wtórną. Co istotne:

 

W obu tych przypadkach piśmiennictwo za prawdopodobną przyczynę tego zespołu stawia zmniejszoną zawartość żelaza w ośrodkowym układzie nerwowym, które odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie szlaków dopaminergicznych w OUN - wyjaśnia neurolog Maciej Olszewski.

 

Przyczyna występowania postaci pierwotnej, inaczej nazywanej idiopatyczną nie jest znana. Zaburzenia te najpewniej mają podłoże genetyczne.

 

Z kolei:

 

Przyczyn wtórnego RLS jest kilka, tj. niedokrwistość z niedoboru żelaza, przewlekła choroba nerek, choroba Parkinsona, czy też stosowanie niektórych leków - wylicza specjalista.

 

Należy również pamiętać, że kobiety ciężarne są bardziej narażone na wystąpienie tego zespołu.

 

Zespół niespokojnych nóg. Diagnoza

 

Należy pamiętać że diagnozę RLS stawia się przede wszystkim na podstawie oceny obrazu klinicznego pacjenta. Jak podkreśla lekarz nie ma konkretnego badania, które jednoznacznie stwierdza występowanie RLS.

 

Diagnoza pacjenta z zespołem RLS może rozpocząć się już w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. U pacjenta zgłaszającego się z przedstawionymi wyżej objawami należy wykonać badania krwi w celu poszukiwania wtórnych przyczyn tego zespołu (m.in. morfologia, poziom żelaza, ferrytyny, parametry nerkowe i jonogram) - wyjaśnia.

 

Następnie pacjent z zespołem niespokojnych nóg powinien zgłosić się do neurologa:

 

Ten zaś po przeprowadzeniu wywiadu i badania neurologicznego zdecyduje czy nie ma konieczności pogłębienia diagnostyki o badania elektrofizjologiczne (w przypadku niecharakterystycznych objawów) - tłumaczy Maciej Olszewski.

 

Istotnym sygnałem dla lekarza może być informacja o bezsenności pacjenta:

 

Należy zwracać szczególną uwagę na pacjentów zgłaszających się do lekarza z zaburzeniami snu. Warto dopytać czy przyczyna bezsenności nie leży we współistniejącym RLS - wyjaśnia neurolog.

 

Zespół niespokojnych nóg. Czy możemy sobie pomóc w domu?

 

Podstawą jest troska o higienę snu i zdrowy styl życia:

 

Domowym sposobem na poprawę przede wszystkim jakości snu u pacjentów z RLS jest przestrzeganie higieny snu. Pacjent powinien unikać używek w godzinach wieczornych, zaciemniać sypialnie i mieć stałą godzinę snu - przekazuje specjalista.

 

Nie zapominajmy również o regularnych badaniach:

 

Pacjent powinien regularnie wykonywać badania krwi, w tym morfologię (poszukiwanie anemii), poziom żelaza, parametry nerkowe i jonogram - wylicza.

 

Zespół niespokojnych nóg. Leczenie

 

W razie postawienia diagnozy RLS lekarz neurolog wdraża terapię w zależności od postaci RLS. Czego może spodziewać się pacjent?

 

W postaci lekkiej, gdy objawy RLS nie wpływają istotnie na funkcjonowanie pacjenta, można odstąpić od farmakoterapii - tłumaczy nasz rozmówca.

 

Z kolei:

 

W postaci pierwotnej lekami o największej skuteczności są leki dopaminergiczne (typowo stosowane w leczeniu ch. Parkinsona. Leki te stosuje się w godzinach wieczornych, około 60-90 minut przed prawdopodobnym początkiem objawów. Inne leki, które można stosować w RLS to leki przeciwpadaczkowe i opioidy.

 

Na pomoc mogą liczyć również pacjenci z wtórną postacią choroby:

 

W postaci wtórnej RLS dążymy do leczenia choroby podstawowej lub usunięcia czynnika wywołującego RLS (np. leki). W razie dalszego występowania objawów leczymy podobnie jak postać idiopatyczną - wyjaśnia neurolog Maciej Olszewski.

 

Niestety nie ma skutecznej profilaktyki zespołu niespokojnych nóg, nie zmienia to postaci rzeczy, że warto zadbać o zdrowy, aktywny tryb życia i spokojny sen.

Maciej Olszewski neurolog 5.00 / 2 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na kierunku Fizjoterapia. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Obecnie pracuje jako młodszy asystent na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i jest zatrudniony na etacie rezydenckim w Klinice Neurologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu. Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Uczestnik wielu kursów, warsztatów i sympozjów oraz autor publikacji z zakresu medycyny.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry? Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry?
W badaniu rezonansu głowy uwidoczniono kilka (ok. 3) drobnych do ok. 2 - 4 mm, podkorowych ognisk demielinizacji pierwotnej lub wtórnej w prawej półkuli mózgu i pojedyncze w tylnej części płata ciemieniowego lewego. Robiłam go ze względu na napięciowe bóle głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Jakie zmiany mogą zajść w mózgu po ciężkim ataku padaczki z utratą świadomości powyżej 5 minut?
Czy można dostać po padaczce np. guzy w mózgu, czy coś innego? Po tym przez tydzień bolała mnie głowa z przodu i tyłu i po lewej stronie. Spadłam na brzuch. Nie byłam na SORZE. Po tygodniu wróciłam do sprawności umysłowej. Jestem po udarze śródmózgowym, a 5 lat temu...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww.przypadku wskazane jest wykonanie kontrolnie badania obrazowego głowy ( Tk lub MR)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u neurologa oraz rozważenie badań obrazowych
O co może chodzić? Trzeba zrobić jakieś badania?
Mam 18 lat i od jakiegoś czasu zmagam się z migrenami, nie jestem w stanie funkcjonować, drętwieją mi palce albo usta. Często najpierw pojawia się zaburzone widzenie a dopiero po dłuższej chwili migrena. Czy pomogą jakieś tabletki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy to późniejsze skutki uboczne po udarze?
Ponad 15 lat temu miałam lewej półkuli udar mózgu krwotoczny w dzieciństwa. Wcześniej kilka razy drętwiała mi prawa ręka i noga. Później nie drętwiała mi prawa ręka i noga, a teraz już kilka razy siedząc przy biurku lub leżąc na łóżku - drętwiała mi prawa ręka i noga...
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna u neurologa z badaniem
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja z neurologiem.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Czy nadal może powstać krwiak, czy bez niepokojących objawów nie mam się czym martwic?
Parę dni temu uderzyłam się w czoło, nie było to bardzo mocne uderzenie, ale powstał dość spory guz. Nie miałam żadnych niepokojących objawów, nawet bólu głowy, guz tez zrobił się żółty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Proszę udać się do lekarza POZ celem oceny neurologicznej.
Czy w tym przypadku te obniżone migdałki to coś poważnego?
Mam 25 lat, miałam robiony rezonans głowy ze względu na torbiel szyszynki. Dodatkowo w opisie radiolog zawarł informacje o migdałkach móżdżku nieco poniżej otworu około 3 mm, rdzeń kręgowy prawidłowy. Nie odczuwam żadnych dolegliwości jedynie od czasu do czasu bóle głowy w skroniach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem, który kierował na badanie.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć, co może powodować takie dolegliwości?
Mam problem, którego źródła nie mogę zdiagnozować od prawie 3 miesięcy. Nie jestem pewny czy to zbieg okoliczności, czy ma to ze sobą jakiś związek. Dzień po obfitym korzystaniu z gorącej kąpieli w jacuzzi na dworze przy minusowej temperaturze na zewnątrz zaczęły boleć mnie nogi,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Do jakiego lekarza się udać? Gdzie szukać pomocy?
Od dziecka drżą mi ręce mięśnie mam niskie TSH, FT3, FT4 w normie, ale objawy nadczynności występują, jak drżenie, nerwowość, nadpobudliwość jestem bardzo szczupły, od dziecka nie mogę tak funkcjonować. Dziesięć lat temu miałem przeciwciała anty TG podwyższone, teraz nie. Lekarze mnie totalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy mogę zrobić jakieś badania w kierunku właśnie tych oparów benzyny, które wdycham?
Pracuje w pomieszczeniu przylegającym do warsztatu, gdzie kolega naprawia piły spalinowe, kosiarki, unosi się intensywny zapach benzyny, plus kopcą te sprzęty. W związku z paroma wizytami lekarzy i ich zapytaniu, czy nie boli mnie głowa bądź się nie boję. Zaczęłam się zastanawiać czy moje napady...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta u lekarza specjalisty medycyny pracy.
Do jakiego lekarza się udać, aby zdiagnozować ból głowy?
Mam 24 lata. Od dłuższego czasu zmagam się z bólami głowy. Ból głowy z rana nasilający się podczas schylania, a także ból karku (bardziej po lewej stronie), ogólny dyskomfort w karku i barkach. W godzinach porannych odczuwam uczucie ciśnienia w okolicach zatok,...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wedle wskazówek laryngologa odnośnie dysfunkcji st. skroniowo-żuchwowego - wskazana konsultacja u fizjoterapeuty. Również do rozważenia konsultacja u neurologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Paweł Ratuski
lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Najlepiej do poradni leczenia bólu. Mogę zaprosić do siebie na wizytę.
Czym może być spowodowany ten ból i jak się tego pozbyć?
Od kilku dni odczuwam dziwny ból i uczucie w głowie, nie wiem, jak to dokładnie nazwać. Pierwszy raz mam takie coś, przypomina to trochę jakby drętwienie, mrowienie a czasem wibrowanie w mózgu. Uczucie to ani na chwilę nie ustaje, jest cały czas, przez co ciężko mi normalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy w tym przypadku może pomóc jeszcze neurolog, czy już psychiatra/psycholog? 
Ojciec 63 lata, ok. 10 lat po udarze. Jakiś czas przed udarem wystąpił zawał. Leczony stale na nadciśnienie. Fizycznie w pełni sprawny, nie znam niestety większej ilości szczegółów udaru, w jakiej części mózgu miał miejsce itp. Problemem natomiast jest zmiana w zachowaniu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy powinnam poczekać, czy lepiej zacząć brać leki?
16 lat temu zachorowałam na padaczkę. Miałam jeden ciężki napad i kilka mniejszych. Po wdrożeniu leczenia ataki ustały. Po kilku latach była pierwsza nieudana próba stopniowego odstawienia leków. Niestety wystąpił jeden napad i powróciłam do leczenia. Po kolejnych 5 latach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę