1. Artykuły
  2. Już to widziałem. Czym jest zjawisko déjà vu?

Już to widziałem. Czym jest zjawisko déjà vu?

Déjà vu doświadcza co drugi z nas, choć co ciekawe po 25 roku życia, zdecydowanie rzadziej. Jest zjawiskiem trudnym do opisania - niezapowiedzianie pojawia się na kilka sekund - i znika. Interesowali się nim już Platon i Arystoteles, do tej pory próbuje je wytłumaczyć nauka. Czy się udaje? Nie w pełni. Ale jesteśmy coraz bliżej - przyznaje neurolog Adrian Filipczak.

Już to widziałem. Czym jest zjawisko déjà vu? Już to widziałem. Czym jest zjawisko déjà vu?
Spis treści
Déjà vu. Wcale nierzadkie zjawisko Jamais vu. Kiedy mózg zapomina Padaczka a déjà vu Déjà vu a alkohol

Déjà vu. Wcale nierzadkie zjawisko

 

Déjà vu doświadczyła ponad połowa populacji ludzi.

 

Dotyczy zarówno dzieci i dorosłych - zaznacza nasz ekspert, neurolog Adrian Filipczak.

 

Ciekawostką może być jednak fakt, że po 25 roku życia zdarza się ono zdecydowanie rzadziej.

 

W filmie Matrix w reżyserii rodzeństwa Wachowskich główny bohater doświadcza déjà vu, widząc czarnego kota. W rzeczywistości filmowej zjawisko to nazwane zostaje zmianą kodu sugerującą błąd systemu, w rzeczywistości medycznej mówimy o błędzie w działaniu mózgu - obrazowo tłumaczy zjawisko déjà vu lekarz Adrian Filipczak.

 

I szczegółowo wyjaśnia:

 

Déjà vu oznacza z francuskiego stwierdzenie „już widziałem”. To uczucie pewności, że byliśmy świadkiem lub doświadczyliśmy już obecnej sytuacji, lub zdarzenia. Zjawisko temu towarzyszy uczucie „niesamowitości” lub „dziwności”.

 

Déjà vu pojawia się nagle, bez żadnej zapowiedzi, trwa bardzo krótko, a doświadczająca go osoba, odnosi wrażenie, że już sytuacja bądź wrażenie, którego teraz doznaje, miało miejsce już wcześniej i jest jej znajome. Jednocześnie ma świadomość, że jest to niemożliwe.

 

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Jamais vu. Kiedy mózg zapomina

 

Przeciwieństwem tego zjawiska jest jamais vu, czyli „nigdy nie widziałem”.

 

Osoba doświadczająca tego zjawiska nie jest w stanie rozpoznać sytuacji, miejsca lub osoby, pomimo że inni mówią inaczej - dodaje lekarz.

 

Na czas trwania jamais vu nasz mózg traci dostęp do informacji płynących z wcześniejszych doświadczeń. Wtedy może nam się zdarzyć, że nie rozpoznamy naszych najbliższych: małżonka, rodziców, dzieci. Nie rozpoznamy miejsca, w którym mogliśmy wcześniej niejednokrotnie bywać, dotyczy to również smaków, zapachów czy dźwięków.

 

Podobne objawy identyfikujemy w przebiegu zespołu Capgrasa, kiedy dobrze znaną nam osobę postrzegamy, jako kogoś obcego, o identycznym wyglądzie. Z kolei w zespole Fregoliego, chory traktuje nieznajomego za kogoś bliskiego, choć o zmienionym wyglądzie.

 

Wymienione wyżej zespoły występują w przypadku chorób zapalnych mózgu, uszkodzeń części skroniowej oraz przedniej kory mózgowej.

 

Padaczka a déjà vu

 

Warto wiedzieć, zanim ulegniemy nieuzasadnionej panice, że déjà vu zdarza się przede wszystkim ludziom zdrowym. Traktujemy je jako chwilowe, niegroźne zaburzenie mózgu, które nie pozostawia dotkliwych dla człowieka śladów. Nie mniej jednak są stany chorobowe, które mogą wywołać déjà vu lub jamais vu:

 

Naukowcy dowiedli, że oba zjawiska bezpośrednio wiążą się z uszkodzeniem płatów skroniowych mózgu, w przebiegu padaczki skroniowej - tłumaczy neurolog.

 

Oprócz wspomnianych wcześniej zjawisk déjà vu pacjenci z padaczką ze strony płata skroniowego mają również zaburzenia językowe, pamięci i nastroju.

 

Jak dochodzi do uszkodzeń płatów czołowych, których objawem może być padaczka? Adrian Filipczak wyjaśnia ten mechanizm tak:

 

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń płatów czołowych jest glejoza lub zmiany bliznowate w płacie skroniowym. Rzadszymi przyczynami mogą być guzy oraz malformacje naczyniowe.

 

Innym zaburzeniem neurologicznym, w przypadku, którego możemy doświadczyć déjà vu jest aura migrenowa poprzedzająca wystąpienie ataku migreny.

 

Déjà vu a alkohol

Choć ze zjawiskiem wiąże się wiele niejasności i kontrowersji, coraz częściej podejmowany jest również temat działania niektórych leków, a także przewlekłe stosowanie clonazepamu i amfetaminy. Na intensywność pojawiania się zjawiska może mieć również wpływ nadużywanie alkoholu.

Adrian Filipczak neurolog 4.71 / 31 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Od 2010 roku związany zawodowo z Oddziałem Neurologii i Udarowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy po urazie mógł mimo tego powstać krwiak?
2.08 chciałam położyć się na łóżko i uderzyłam impetem w ścianę za łóżkiem, ale dalej odczuwam bóle głowy i nudności, czasem czuje się, jakbym miała zemdleć oraz nie mogę zaczerpnąć głębokiego oddechu. Tk wykonane 4.08 nie wykazało żadnych zmian. Byłam także u neurologa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Krwiaki przewlekłe nawet jeśli są, są małych rozmiarów i nie dają objawów neurologicznych - są leczone zachowawczo, było kontrolne TK po 2 miesiącach, także spokojnie. Należałoby się zastanowić nad innymi przyczynami zgłaszanych dolegliwości np. o jakiej porze dnia występują objawy, czy mają związek z posiłkami. Nie wiem jakie badania krwi miała Pan/Pani wykonywane - należałoby zebrać dokładny wywiad i rozszerzyć diagnostykę chociażby o EKG.
Ile minut/godzin dziennie ćwiczyć mózg?
Nauka języka, krzyżówki, wkuwanie informacji, czytanie książek, puzzle.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, pewnie nie zaszkodzi przeznaczyć godzinę-dwie na czytanie lub samoedukację. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Indywidualnie, ważne , żeby była różnorodność w ćwiczeniach aktywności umysłowej.
Czym może być spowodowany mój ból głowy?
Mój problem polega na bólu głowy, tzn. to nie jest zwykły ból głowy, a raczej ucisk z lewej strony w jednym miejscu (który odczuwam każdego dnia!), co jakiś czas dochodzi: szczypanie, pieczenie, plamki przed lewym okiem, zmęczenie, zawroty głowy, mrowienie jakby coś po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana wizyta u neurologa na konsultacje oraz badanie.
Czy mogę prosić o polecenie leku przeciwbólowego bez recepty, który nie jest ototoksyczny?
Lek byłby stosowany przez osobę z niedosłuchem w celu niwelowania bólów głowy. Do tej pory skuteczny był zwykły ibuprofen.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, w dawkach nieprzekraczających zalecane dobowe można bezpiecznie stosować podstawowe środki przeciwbólowe, do których zaliczamy Paracetamol (APAP) i Pyraginę. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Od pewnego czasu borykam się ze swoim zdrowiem - jak sobie pomóc?
Zawroty głowy, drętwienie karku i głowy. Sztywny język. Problemy ze snem. Badania krwi, póki co nic nie wykazały. Jedynie cukier podwyższony na poziomie 109. Będę robić jeszcze krzywą cukrową. Rezonans magnetyczny głowy nic nie wykazał. Na RTG kręgosłupa szyjnego wyszło, że mam zniesioną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Proszę o poradę, u jakiego lekarza mogłabym jeszcze szukać pomocy?
Moja mama ma chorobę baastrupa cieśń nadgarstka i choroby współistniejące. Już od bardzo długiego czasu umiera z bólu. Zażywa bardzo silne leki przeciwbólowe. Nic nie pomaga, ból jest bardzo silny, najbardziej rano po przebudzeniu. Porusza się o chodziku, ale tez...
Teresa Gawlik-Jakubczak
urolog, chirurg, androlog
Umów wizytę
Myślę żę to najbardziej leży w kompetencji neurologa i Poradni leczenia bólu . Niemniej konieczne jest wykonanie USG j brzusznej , TK kręgoslupa i RTG stawów biodrowych
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna pilna stacjonarna wizyta neurologiczna.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Co może być przyczyną bólu oraz do jakiego lekarza się udać?
Od miesiąca cierpię na codzienne bóle głowy, najczęściej rano i wieczorem, ból uciskający męczący, odczuwalny na czole nad oczami, oraz na skroniach, gdy skieruję wzrok do góry, to czuję mocny ból na czole, paracetamol nie pomaga, rtg zatok przynosowych...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zglosić sie do lekarza na badanie oraz konsultację
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Zbliżają się święta - czy ja mogę napić się trochę alkoholu okazjonalnie w niewielkiej ilości?
Jestem 3 miesiące po lekkim udarze mózgu, wszystko wróciło do normy, nie mam skutków ubocznych, biorę codziennie aspirynę. Czuję się bardzo dobrze. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z neurologiem prowadzącym leczenie.
Czy powyższe problemy mogą być niewyleczonym ostrym zapaleniem zatok?
Od sierpnia towarzyszy mi nieustający ból głowy zaczynający się razem ze wstaniem rano i trwający cala dobę, który nie ustają po lekach przeciwbólowych. Z rana po wstaniu uczucie ścisku oraz kłucie z tyle głowy, po przechyleniu głowy w przód, od tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy mimo tego mogło dojść do powstania krwiaka?
2 sierpnia uderzyłam głową o ścianę bez utraty przytomności, tk wykonane na sorze. W dn 04.08 nie wykazało patologii. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Minęły dwa miesiące od urazu - najpewniej nie doszło do żadnych powikłań.
Czy mimo badania mógł powstać krwiak?
2.08 chciałam położyć się na łóżko i uderzyłam impetem w ścianę za łóżkiem, ale dalej odczuwam bóle głowy i nudności, czasem czuje się jakbym miała zemdleć oraz nie mogę zaczerpnąć głębokiego oddechu (stan na 17.10). Tk wykonane 4.08 nie wykazało żadnych zmian. Byłam także u...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kolejna stacjonarna wizyta u neurologa. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia - wizyta na SOR.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja u neurologa , wykonanie badań diagnostycznych.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana kolejna wizyta u neurologa.
Czy konsultacja z neurologiem jest wskazana w moim przypadku?
Lekarz chirurg naczyniowy sugeruje mi konsultację neurologiczną — od dłuższego czasu boli mnie noga od kolana w dół, zakrzepica wykluczona.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zastosować się do zaleceń lekarskich.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
Jeśli wstępnie wykluczono przyczynę nacyzniową dolegliwości, wskazana jest konsultacja neurologiczna.
Czy uderzenie się w głowę może spowodować krwiak?
Czy 3 miesiące po uderzeniu w głowę (wychodząc z piwnicy, za szybko się podniosłam i uderzyłam w sufit) może mi się stać coś poważnego? Nie straciłam przytomności, głowa w sumie tez mnie nie bolała. Ale teraz w tym miejscu odczuwam jakiś ból, nie jest on mocny, w sumie ten ból...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinnam się tym martwić, czy mogę spokojnie lecieć?
3 miesiące temu uderzyłam się w głowę, nie miałam żadnych niepokojących objawów, nie doszło do omdlenia. Głowa w tym miejscu czasem mnie pobolewa, ale nie jest to straszny ból, nawet nie wiem, czy jest on związany z tym uderzeniem. Za 2 dni lecę samolotem za granicę. Jestem trochę...
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza neurologa
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza neurologa
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie