1. Artykuły
  2. Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu

Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu

Dwukrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn i potrafi trwać nawet do kilku tygodni. Choć jest najczęściej spotykanym bólem głowy - napięciowy ból głowy nie jest do końca poznany. - Uważa się, iż rolę w jego powstawaniu mają przede wszystkim czynniki psychologiczne, takie jak napięcie emocjonalne, depresja, przewlekłe zmęczenie czy stres - wyjaśnia neurolog Karolina Gramsz-Drzewiecka.

Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu
Spis treści
Co to jest napięciowy ból głowy? Napięciowy ból głowy - objawy Napięciowy ból głowy - przyczyny Napięciowy ból głowy - leczenie

Co to jest napięciowy ból głowy?

 

Napięciowy ból głowy (NBG) to najczęściej spotykany samoistny ból głowy, który w postaci epizodycznej występuje nawet u 85% populacji. Co wskazuje, że większość z nas, doświadczyła go przynajmniej raz w życiu.

 

Może ujawnić się w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się po 25. roku życia i dwukrotnie częściej dotyka kobiety - zauważa neurolog, Karolina Gramsz-Drzewiecka.

arrow Zdrowy kręgosłup w pracy biurowej – praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem akcesoriów do masażu
arrow Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?
arrow Jak witamina D wpływa na nasze zdrowie i dlaczego jest niezbędna?
arrow Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!
arrow Jakie są pierwsze objawy ciąży?
arrow Ile kosztuje zabieg powiększania biustu?

Napięciowy ból głowy - objawy

 

Ból może trwać od kilku minut, kilku godzin aż do nawet kilku tygodni. Lokalizuje się obustronnie w okolicach skroniowych i czołowych sprawiając uczucie ,,ucisku obręczy”. Często towarzyszy mu wzmożenie napięcia mięśniowego w odcinku szyjnym kręgosłupa.

 

W przeciwieństwie do innych rodzajów bólu głowy, NBG nie ma charakteru napadowego. Jego nasilenie określa się jako łagodne do umiarkowanego. Napięciowy ból głowy nie jest nasilany przez wysiłek fizyczny - dodaje nasz ekspert.

 

Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z napięciowym bólem głowy a nie z migreną? Wskazuje na to kilka czynników - w przypadku migreny ból jest jednostronny, pulsujący i narastający; aktywność fizyczna nasila objawy, a pacjent skarży się na nudności i wymioty.

 

Napięciowy ból głowy - przyczyny

 

Przyczyna napięciowego bólu głowy nie jest do końca wyjaśniona.

 

To najmniej poznany pierwotny ból głowy. Uważa się, iż rolę w jego powstawaniu mają przede wszystkim czynniki psychologiczne - zauważa Karolina Gramsz-Drzewiecka.

 

Wpływ na pojawienie się napięciowego bólu głowy mają zatem takie czynniki jak:

 

  • stres,
  • napięcie emocjonalne,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • depresja
  • brak snu.

 

Eksperci wskazują również na zwiększenie napięcia mięśni poprzez nieprawidłową postawę ciała czy długotrwałe jednostronne napięcia mięśni pleców i karku poprzez np. wielogodzinną pracę w pozycji siedzącej.

 

Jak dodaje neurolog, ból może być ponadto sprowokowany głodem, paleniem tytoniu czy zmianą temperatury.

 

Napięciowy ból głowy - leczenie

 

Nasz ekspert nie pozostawia wątpliwości - leczenie napięciowego bólu głowy jest skomplikowane. Co zrobić, aby NBG nie przybrał przewlekłej formy?

 

Współpraca lekarza rodzinnego, neurologa, a także często psychologa i fizjoterapeuty umożliwia wyleczenie pacjenta - zauważa.

 

I jak dodaje:

 

Przed wdrożeniem leczenia niezbędne jest wykonanie badania obrazowego mózgowia - rezonansu magnetycznego bądź w razie przeciwwskazań - tomografii komputerowej celem wykluczenia przyczyny organicznej dolegliwości.

 

To badania bezinwazyjne i bezbolesne, a pozwalają na wykluczenie innych przyczyn bólu głowy. Mogą nimi być m.in.: infekcje, zapalenie zatok, guzy mózgu, urazy głowy, uszkodzenie nerwu trójdzielnego czy nadciśnienie tętnicze.

 

Na czym polega leczenie, po postawieniu diagnozy?

 

Leczenie farmakologiczne polega na doraźnym podawaniu leków przeciwzapalnych, leków rozluźniających napięcie mięśniowe, a w razie potrzeby leków przeciwdepresyjnych. Pomocna będzie również psychoterapia i terapia manualna - wyjaśnia neurolog Karolina Gramsz-Drzewiecka.

 

Dodatkowo pacjenci powinni zadbać o prawidłowy wypoczynek i regularną aktywność fizyczną. Polecane jest także stosowanie technik relaksacyjnych, masaże oraz ciepłe i zimne okłady.

Karolina Gramsz-Drzewiecka neurolog 5.00 / 15 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie kończy szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie neurologii. Pracuje na stanowisku młodszego asystenta w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Do jakiego lekarza się udać, aby zdiagnozować ból głowy?
Mam 24 lata. Od dłuższego czasu zmagam się z bólami głowy. Ból głowy z rana nasilający się podczas schylania, a także ból karku (bardziej po lewej stronie), ogólny dyskomfort w karku i barkach. W godzinach porannych odczuwam uczucie ciśnienia w okolicach zatok,...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wedle wskazówek laryngologa odnośnie dysfunkcji st. skroniowo-żuchwowego - wskazana konsultacja u fizjoterapeuty. Również do rozważenia konsultacja u neurologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Paweł Ratuski
lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Najlepiej do poradni leczenia bólu. Mogę zaprosić do siebie na wizytę.
Czy może to być przez napięte mięśnie?
W grudniu przez tydzień miałam ból brzucha pośrodku. W styczniu zaczęło się ponownie od bólu mięśni brzucha, które przeszły. Pojawił się natomiast ból w klatce piersiowej - ok. 5 cm pod obojczykiem po obu stronach, po lewej uczucie zimna w tym miejscu oraz lekkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czym może być spowodowany ten ból i jak się tego pozbyć?
Od kilku dni odczuwam dziwny ból i uczucie w głowie, nie wiem, jak to dokładnie nazwać. Pierwszy raz mam takie coś, przypomina to trochę jakby drętwienie, mrowienie a czasem wibrowanie w mózgu. Uczucie to ani na chwilę nie ustaje, jest cały czas, przez co ciężko mi normalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u neurologa.
Jakie badania krwi powinnam wykonać?
Od dłuższego czasu kiepsko się czuję, co kilka dni towarzyszy mi uczucie otumanienia, zawroty głowy, mroczki przed oczami, czasem bóle głowy oraz zimne poty i drżenie rąk. Czuję się osłabiona, jakbym miała zemdleć, a także niekiedy mam wrażenie wewnętrznego niepokoju, leku, brak apetytu i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego lekarza się udać, aby sobie pomóc. 
Od grudnia mam problemy z koncentracją uwagi podczas prowadzenia auta. Bardzo mnie to męczy, gdy noszę okulary troszkę się polepsza, mam lekką wadę wzroku. Na połączeniu grudnia złapałam covid, potem dzieci mi chorowały jedno rsv drugie poważne zapalenia ucha (bałam się, bo sama mam wadę słuchu)....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u okulisty, a następnie neurologa.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Oprócz niewątpliwie wizyty stacjonarnej można rozważyć badanie przeciwciał Covidowych w klasie IgM oraz części z układu krzepnięcia.
Jakie powinnam wykonać badania przy podwyższonej prolaktynie?
Mam bóle głowy zwłaszcza z jednej strony w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, bardzo sucha skóra na ciele i twarzy. Obniżony nastrój, puchnięcie. Problem ze wstawaniem z łóżka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki i leczenia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy, takie jak bóle głowy skoncentrowane w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, suchość skóry, obniżony nastrój oraz puchnięcie, mogą być sygnałami różnych stanów zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na możliwość zaburzeń hormonalnych, które mogą objawiać się właśnie takimi symptomami. Jednakże, aby ustalić konkretną przyczynę Pani dolegliwości, konieczna jest szczegółowa diagnoza, którą powinien przeprowadzić lekarz. Proszę umówić się na wizytę u ginekologa, który może zlecić odpowiednie badania, takie jak stężenia hormonów, USG narządów rodnych, czy badania krwi. Może się również okazać, że konieczna będzie konsultacja z innymi specjalistami, na przykład endokrynologiem. Proszę pamiętać, aby dbać o swoje zdrowie i nie lekceważyć objawów. Regularne wizyty kontrolne oraz przestrzeganie zaleceń lekarza są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna również mogą pozytywnie wpłynąć na Pani samopoczucie.
Jakie badania powinnam wykonać? Czy to może być borelioza?
Brak gorączki, lekkie nudności tylko rano, ból i kucie wędrujące w stawach, skurcze mięśni, zmęczone ręce i nogi, lekkie bóle głowy, ale nie zawsze. W lipcu ugryzł mnie kleszcz, nie miałam żadnych objawów ani rumienia. Bóle zaczęły się po intensywnym świątecznym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Jak długo taki ból może się utrzymywać? Po jakim czasie powinno mnie to zaniepokoić?
Cztery tygodnie temu upadłam na przejściu dla pieszych i uderzyłam dość mocno tyłem głowy w beton. Oprócz ogólnego zamroczenia przez kilka chwil pojawił się tylko olbrzymi guz, poza tym nie było żadnych niepokojących objawów. Guz zniknął po dość krótkim czasie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Jeśli stosunek odbył się w środę, a w czwartek wieczorem odkleiłam 3 plaster i wystąpiło krwawienie, czy jest możliwe, że w tym dniu nie byłam zabezpieczona i jest możliwość zajścia w ciąże?
 Antykoncepcję stosuje od 7 lat. Wspomnę, iż nie dochodzi do erekcji w błonie, proszę o radę, gdyż mam wzmożony apetyt, ale w czasie krwawienia w przerwie 7-dniowej przechodziłam osłabienie organizmu - ból głowy dreszcze itp. Czy to ma na to, jakikolwiek wpływ? Obecnie jestem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku obaw o skuteczność antykoncepcji należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, opisując sytuację, w której odkleiła się Pani plaster antykoncepcyjny w dniu następującym po stosunku, ważne jest zrozumienie, jak plaster antykoncepcyjny działa i jakie mogą być implikacje tego zdarzenia. Plastry antykoncepcyjne uwalniają hormony przez skórę, aby zapobiec owulacji i zmienić środowisko w macicy, co utrudnia zajście w ciążę. Jeśli plaster został odklejony w regularnym cyklu jego zmiany, zgodnie z instrukcją stosowania (zazwyczaj plastry zmienia się raz w tygodniu przez trzy tygodnie, a następnie robi się tygodniową przerwę), to ochrona antykoncepcyjna powinna być zachowana. Krwawienie, które wystąpiło po odklejeniu plastra, prawdopodobnie było krwawieniem z odstawienia, które jest normalnym zjawiskiem podczas tygodniowej przerwy w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jest to odpowiedź organizmu na spadek stężenia hormonów w czasie przerwy od plastra. Jeśli plaster został użyty zgodnie z zaleceniami, ryzyko ciąży jest minimalne, nawet jeśli stosunek odbył się dzień przed rozpoczęciem przerwy. Ważne jest, aby upewnić się, że każdy nowy plaster jest naklejany zgodnie z planem, aby utrzymać ciągłość ochrony antykoncepcyjnej. Wzmożony apetyt i objawy takie jak osłabienie, ból głowy czy dreszcze w czasie krwawienia z odstawienia mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie i nie muszą wskazywać na ciążę. Jednakże, jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia lub skuteczności antykoncepcji, zalecam konsultację z lekarzem. Lekarz może zaproponować wykonanie testu ciążowego dla pewności oraz ocenić stan zdrowia, zwłaszcza jeśli objawy są nietypowe lub szczególnie uciążliwe. Pamiętać proszę, że regularne konsultacje z lekarzem są ważne dla monitorowania skuteczności i tolerancji stosowanej metody antykoncepcyjnej, a także dla ogólnego zdrowia reprodukcyjnego.
Czy po urazie mógł mimo tego powstać krwiak?
2.08 chciałam położyć się na łóżko i uderzyłam impetem w ścianę za łóżkiem, ale dalej odczuwam bóle głowy i nudności, czasem czuje się, jakbym miała zemdleć oraz nie mogę zaczerpnąć głębokiego oddechu. Tk wykonane 4.08 nie wykazało żadnych zmian. Byłam także u neurologa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Krwiaki przewlekłe nawet jeśli są, są małych rozmiarów i nie dają objawów neurologicznych - są leczone zachowawczo, było kontrolne TK po 2 miesiącach, także spokojnie. Należałoby się zastanowić nad innymi przyczynami zgłaszanych dolegliwości np. o jakiej porze dnia występują objawy, czy mają związek z posiłkami. Nie wiem jakie badania krwi miała Pan/Pani wykonywane - należałoby zebrać dokładny wywiad i rozszerzyć diagnostykę chociażby o EKG.
Czy to samo się zagoi, czy muszę iść do szpitala?
Zostałem pobity kijem baseballowym kilkunastokrotnie po głowie (nie twarzy) 11.11. Zbagatelizowałem sprawę, choć bolał mnie każdy centymetr czaszki - 16.11 głowa zaczęła puchnąć w różnych miejscach, trafiłem na Izbę Przyjęć, gdzie przeszedłem tomografię i chirurg stwierdził, że samo się ma...
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Proszę powiedzieć Pani z rejestracji w SOR żeby zajęła się swoją pracą a nie zniechęcała pacjentów do wizyt, jestem lekarzem i z Pana wywiadem z całą pewnością bym pana zbadała w SOR żeby wykluczyć konieczność włączenia ponownej antybiotykoterapii w trybie pilnym. Gorączka po urazie głowy jest na tyle niepokojąca że nie należy czekać 2 tygodni do wizyty u lekarza, proszę przynajmniej pójść do lekarza POZ.
Czym może być spowodowany mój ból głowy?
Mój problem polega na bólu głowy, tzn. to nie jest zwykły ból głowy, a raczej ucisk z lewej strony w jednym miejscu (który odczuwam każdego dnia!), co jakiś czas dochodzi: szczypanie, pieczenie, plamki przed lewym okiem, zmęczenie, zawroty głowy, mrowienie jakby coś po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana wizyta u neurologa na konsultacje oraz badanie.
Czy mogę prosić o polecenie leku przeciwbólowego bez recepty, który nie jest ototoksyczny?
Lek byłby stosowany przez osobę z niedosłuchem w celu niwelowania bólów głowy. Do tej pory skuteczny był zwykły ibuprofen.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, w dawkach nieprzekraczających zalecane dobowe można bezpiecznie stosować podstawowe środki przeciwbólowe, do których zaliczamy Paracetamol (APAP) i Pyraginę. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy jest to normalne, że cały czas mam pozytywny test COVID?
Od ponad pół roku jestem pozytywna w testach na covid w klasach igg I igm — identycznie ma mój mąż — reszta rodziny negatywnie. Oczywiście towarzyszą nam przeróżne objawy bóle głowy, zawroty, problemy z pulsem, drętwienia ciała. W 2021 również...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Obecność przeciwciał świadczy o przechorowaniu Covid lub szczepieniu i jest normalną reakcją organizmu.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę