1. Artykuły
  2. Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen

Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen

Dokuczliwa potrzeba ruchu nogami podczas odpoczynku lub snu dotyka milionów ludzi na całym świecie. Do tego skarżą się oni na ich mrowienie, pieczenie a nawet drętwienie. To okazuje się impulsem do wizyty w gabinecie lekarza. Tam zaś może paść diagnoza neurologiczna - zespół niespokojnych nóg (ZNS). Jest to jedna z dość często występujących chorób neurologicznych, podkreśla lekarz neurolog Maciej Olszewski z Centrum Medycznego Severux.

Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen
Spis treści
Zespół niespokojnych nóg. Częsta choroba neurologiczna Zespół niespokojnych nóg. Rodzaje Zespół niespokojnych nóg. Diagnoza Zespół niespokojnych nóg. Czy możemy sobie pomóc w domu? Zespół niespokojnych nóg. Leczenie

Zespół niespokojnych nóg. Częsta choroba neurologiczna

 

Jak wyjaśnia lekarz specjalista Maciej Olszewski

 

Zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome RLS) jest jedną z częstych chorób neurologicznych, jest zaburzeniem ruchowo-czuciowym i jest definiowany na podstawie czterech kryteriów.

 

Do kryteriów, o których mówi neurolog, zaliczamy:

 

1) potrzebę poruszania kończynami, której towarzyszą zazwyczaj nieprzyjemne doznania czuciowe (trudne do zdefiniowania, obejmujące najczęściej przednią powierzchnię podudzi);

2) dolegliwości nasilają się lub występują jedynie w spoczynku;

3) zmniejszenie dolegliwości podczas aktywności ruchowej;

4) objawy te wykazują rytm dobowy i charakteryzują się nasileniem dolegliwości wieczorem i w nocy.

 

W związku z powyższym pacjenci chorujący na RLS zgłaszają zaburzenia snu, przede wszystkim trudności w zasypianiu - dodaje lekarz.

Zespół niespokojnych nóg. Rodzaje

 

Wyróżnia się dwie postaci zespołu niespokojnych nóg: pierwotną i wtórną. Co istotne:

 

W obu tych przypadkach piśmiennictwo za prawdopodobną przyczynę tego zespołu stawia zmniejszoną zawartość żelaza w ośrodkowym układzie nerwowym, które odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie szlaków dopaminergicznych w OUN - wyjaśnia neurolog Maciej Olszewski.

 

Przyczyna występowania postaci pierwotnej, inaczej nazywanej idiopatyczną nie jest znana. Zaburzenia te najpewniej mają podłoże genetyczne.

 

Z kolei:

 

Przyczyn wtórnego RLS jest kilka, tj. niedokrwistość z niedoboru żelaza, przewlekła choroba nerek, choroba Parkinsona, czy też stosowanie niektórych leków - wylicza specjalista.

 

Należy również pamiętać, że kobiety ciężarne są bardziej narażone na wystąpienie tego zespołu.

 

Zespół niespokojnych nóg. Diagnoza

 

Należy pamiętać że diagnozę RLS stawia się przede wszystkim na podstawie oceny obrazu klinicznego pacjenta. Jak podkreśla lekarz nie ma konkretnego badania, które jednoznacznie stwierdza występowanie RLS.

 

Diagnoza pacjenta z zespołem RLS może rozpocząć się już w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. U pacjenta zgłaszającego się z przedstawionymi wyżej objawami należy wykonać badania krwi w celu poszukiwania wtórnych przyczyn tego zespołu (m.in. morfologia, poziom żelaza, ferrytyny, parametry nerkowe i jonogram) - wyjaśnia.

 

Następnie pacjent z zespołem niespokojnych nóg powinien zgłosić się do neurologa:

 

Ten zaś po przeprowadzeniu wywiadu i badania neurologicznego zdecyduje czy nie ma konieczności pogłębienia diagnostyki o badania elektrofizjologiczne (w przypadku niecharakterystycznych objawów) - tłumaczy Maciej Olszewski.

 

Istotnym sygnałem dla lekarza może być informacja o bezsenności pacjenta:

 

Należy zwracać szczególną uwagę na pacjentów zgłaszających się do lekarza z zaburzeniami snu. Warto dopytać czy przyczyna bezsenności nie leży we współistniejącym RLS - wyjaśnia neurolog.

 

Zespół niespokojnych nóg. Czy możemy sobie pomóc w domu?

 

Podstawą jest troska o higienę snu i zdrowy styl życia:

 

Domowym sposobem na poprawę przede wszystkim jakości snu u pacjentów z RLS jest przestrzeganie higieny snu. Pacjent powinien unikać używek w godzinach wieczornych, zaciemniać sypialnie i mieć stałą godzinę snu - przekazuje specjalista.

 

Nie zapominajmy również o regularnych badaniach:

 

Pacjent powinien regularnie wykonywać badania krwi, w tym morfologię (poszukiwanie anemii), poziom żelaza, parametry nerkowe i jonogram - wylicza.

 

Zespół niespokojnych nóg. Leczenie

 

W razie postawienia diagnozy RLS lekarz neurolog wdraża terapię w zależności od postaci RLS. Czego może spodziewać się pacjent?

 

W postaci lekkiej, gdy objawy RLS nie wpływają istotnie na funkcjonowanie pacjenta, można odstąpić od farmakoterapii - tłumaczy nasz rozmówca.

 

Z kolei:

 

W postaci pierwotnej lekami o największej skuteczności są leki dopaminergiczne (typowo stosowane w leczeniu ch. Parkinsona. Leki te stosuje się w godzinach wieczornych, około 60-90 minut przed prawdopodobnym początkiem objawów. Inne leki, które można stosować w RLS to leki przeciwpadaczkowe i opioidy.

 

Na pomoc mogą liczyć również pacjenci z wtórną postacią choroby:

 

W postaci wtórnej RLS dążymy do leczenia choroby podstawowej lub usunięcia czynnika wywołującego RLS (np. leki). W razie dalszego występowania objawów leczymy podobnie jak postać idiopatyczną - wyjaśnia neurolog Maciej Olszewski.

 

Niestety nie ma skutecznej profilaktyki zespołu niespokojnych nóg, nie zmienia to postaci rzeczy, że warto zadbać o zdrowy, aktywny tryb życia i spokojny sen.

Maciej Olszewski neurolog 5.00 / 2 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na kierunku Fizjoterapia. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Obecnie pracuje jako młodszy asystent na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i jest zatrudniony na etacie rezydenckim w Klinice Neurologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu. Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Uczestnik wielu kursów, warsztatów i sympozjów oraz autor publikacji z zakresu medycyny.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy po urazie mógł mimo tego powstać krwiak?
2.08 chciałam położyć się na łóżko i uderzyłam impetem w ścianę za łóżkiem, ale dalej odczuwam bóle głowy i nudności, czasem czuje się, jakbym miała zemdleć oraz nie mogę zaczerpnąć głębokiego oddechu. Tk wykonane 4.08 nie wykazało żadnych zmian. Byłam także u neurologa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Krwiaki przewlekłe nawet jeśli są, są małych rozmiarów i nie dają objawów neurologicznych - są leczone zachowawczo, było kontrolne TK po 2 miesiącach, także spokojnie. Należałoby się zastanowić nad innymi przyczynami zgłaszanych dolegliwości np. o jakiej porze dnia występują objawy, czy mają związek z posiłkami. Nie wiem jakie badania krwi miała Pan/Pani wykonywane - należałoby zebrać dokładny wywiad i rozszerzyć diagnostykę chociażby o EKG.
Ile minut/godzin dziennie ćwiczyć mózg?
Nauka języka, krzyżówki, wkuwanie informacji, czytanie książek, puzzle.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, pewnie nie zaszkodzi przeznaczyć godzinę-dwie na czytanie lub samoedukację. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Indywidualnie, ważne , żeby była różnorodność w ćwiczeniach aktywności umysłowej.
Czym może być spowodowany mój ból głowy?
Mój problem polega na bólu głowy, tzn. to nie jest zwykły ból głowy, a raczej ucisk z lewej strony w jednym miejscu (który odczuwam każdego dnia!), co jakiś czas dochodzi: szczypanie, pieczenie, plamki przed lewym okiem, zmęczenie, zawroty głowy, mrowienie jakby coś po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana wizyta u neurologa na konsultacje oraz badanie.
Czy mogę prosić o polecenie leku przeciwbólowego bez recepty, który nie jest ototoksyczny?
Lek byłby stosowany przez osobę z niedosłuchem w celu niwelowania bólów głowy. Do tej pory skuteczny był zwykły ibuprofen.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, w dawkach nieprzekraczających zalecane dobowe można bezpiecznie stosować podstawowe środki przeciwbólowe, do których zaliczamy Paracetamol (APAP) i Pyraginę. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Od pewnego czasu borykam się ze swoim zdrowiem - jak sobie pomóc?
Zawroty głowy, drętwienie karku i głowy. Sztywny język. Problemy ze snem. Badania krwi, póki co nic nie wykazały. Jedynie cukier podwyższony na poziomie 109. Będę robić jeszcze krzywą cukrową. Rezonans magnetyczny głowy nic nie wykazał. Na RTG kręgosłupa szyjnego wyszło, że mam zniesioną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Proszę o poradę, u jakiego lekarza mogłabym jeszcze szukać pomocy?
Moja mama ma chorobę baastrupa cieśń nadgarstka i choroby współistniejące. Już od bardzo długiego czasu umiera z bólu. Zażywa bardzo silne leki przeciwbólowe. Nic nie pomaga, ból jest bardzo silny, najbardziej rano po przebudzeniu. Porusza się o chodziku, ale tez...
Teresa Gawlik-Jakubczak
urolog, chirurg, androlog
Umów wizytę
Myślę żę to najbardziej leży w kompetencji neurologa i Poradni leczenia bólu . Niemniej konieczne jest wykonanie USG j brzusznej , TK kręgoslupa i RTG stawów biodrowych
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna pilna stacjonarna wizyta neurologiczna.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Co może być przyczyną bólu oraz do jakiego lekarza się udać?
Od miesiąca cierpię na codzienne bóle głowy, najczęściej rano i wieczorem, ból uciskający męczący, odczuwalny na czole nad oczami, oraz na skroniach, gdy skieruję wzrok do góry, to czuję mocny ból na czole, paracetamol nie pomaga, rtg zatok przynosowych...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zglosić sie do lekarza na badanie oraz konsultację
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Zbliżają się święta - czy ja mogę napić się trochę alkoholu okazjonalnie w niewielkiej ilości?
Jestem 3 miesiące po lekkim udarze mózgu, wszystko wróciło do normy, nie mam skutków ubocznych, biorę codziennie aspirynę. Czuję się bardzo dobrze. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z neurologiem prowadzącym leczenie.
Czy powyższe problemy mogą być niewyleczonym ostrym zapaleniem zatok?
Od sierpnia towarzyszy mi nieustający ból głowy zaczynający się razem ze wstaniem rano i trwający cala dobę, który nie ustają po lekach przeciwbólowych. Z rana po wstaniu uczucie ścisku oraz kłucie z tyle głowy, po przechyleniu głowy w przód, od tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy mimo tego mogło dojść do powstania krwiaka?
2 sierpnia uderzyłam głową o ścianę bez utraty przytomności, tk wykonane na sorze. W dn 04.08 nie wykazało patologii. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Minęły dwa miesiące od urazu - najpewniej nie doszło do żadnych powikłań.
Czy mimo badania mógł powstać krwiak?
2.08 chciałam położyć się na łóżko i uderzyłam impetem w ścianę za łóżkiem, ale dalej odczuwam bóle głowy i nudności, czasem czuje się jakbym miała zemdleć oraz nie mogę zaczerpnąć głębokiego oddechu (stan na 17.10). Tk wykonane 4.08 nie wykazało żadnych zmian. Byłam także u...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kolejna stacjonarna wizyta u neurologa. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia - wizyta na SOR.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja u neurologa , wykonanie badań diagnostycznych.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana kolejna wizyta u neurologa.
Czy konsultacja z neurologiem jest wskazana w moim przypadku?
Lekarz chirurg naczyniowy sugeruje mi konsultację neurologiczną — od dłuższego czasu boli mnie noga od kolana w dół, zakrzepica wykluczona.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zastosować się do zaleceń lekarskich.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
Jeśli wstępnie wykluczono przyczynę nacyzniową dolegliwości, wskazana jest konsultacja neurologiczna.
Czy uderzenie się w głowę może spowodować krwiak?
Czy 3 miesiące po uderzeniu w głowę (wychodząc z piwnicy, za szybko się podniosłam i uderzyłam w sufit) może mi się stać coś poważnego? Nie straciłam przytomności, głowa w sumie tez mnie nie bolała. Ale teraz w tym miejscu odczuwam jakiś ból, nie jest on mocny, w sumie ten ból...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinnam się tym martwić, czy mogę spokojnie lecieć?
3 miesiące temu uderzyłam się w głowę, nie miałam żadnych niepokojących objawów, nie doszło do omdlenia. Głowa w tym miejscu czasem mnie pobolewa, ale nie jest to straszny ból, nawet nie wiem, czy jest on związany z tym uderzeniem. Za 2 dni lecę samolotem za granicę. Jestem trochę...
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza neurologa
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza neurologa
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie