1. Artykuły
  2. Mlaskanie, wysuwanie języka, wzruszanie ramionami. Skąd biorą się tiki nerwowe?

Mlaskanie, wysuwanie języka, wzruszanie ramionami. Skąd biorą się tiki nerwowe?

Mogą wywoływać dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, a w konsekwencji - depresję i wycofanie się z życia społecznego. Tiki nerwowe. Jak częstym są zjawiskiem, co jest ich przyczyną i jak przebiega leczenie - odpowiada neurolog Karolina Gramsz-Drzewiecka.

Mlaskanie, wysuwanie języka, wzruszanie ramionami. Skąd biorą się tiki nerwowe? Mlaskanie, wysuwanie języka, wzruszanie ramionami. Skąd biorą się tiki nerwowe?
Spis treści
Co to są tiki nerwowe? Skąd się biorą tiki nerwowe? To nie do końca jasne Tiki nerwowe najczęściej występują u małych dzieci Tiki nerwowe - trudna diagnoza Leczenie tików nerwowych: neurolog, psychiatra i psychoterapeuta

Co to są tiki nerwowe?

 

Tiki to rodzaj zaburzeń nerwowych. Polegają na występowaniu: szybkich, nagłych i nawracających ruchów (tiki ruchowe) np. mlaskanie, mimowolne wysuwanie języka, mruganie, ruchy kończyn górnych i dolnych, wzruszanie ramionami, podskakiwanie bądź wokalizacji (tiki głosowe) - sapanie, wzdychanie, niekontrolowany śmiech czy okrzyki - o zmiennym nasileniu i częstości. 

 

Tikiem nerwowym jest również koprolalia, czyli niedająca się opanować potrzeba wypowiadania wulgarnych czy nieprzyzwoitych słów (występuje jako objaw zespołu Tourette’a)

 

Najczęściej pojawiają się w kilkukrotnych krótkotrwałych seriach, nasilają się pod wpływem stresu, emocji, czy zmęczenia. Cechą charakterystyczną tików jest możliwość krótkotrwałego ich powstrzymania, co zazwyczaj finalnie skutkuje ich nasileniem - wyjaśnia neurolog Karolina Gramsz-Drzewiecka.

 

Występują w małych grupach mięśni (tiki proste) lub obejmują większą powierzchnię ciała (tiki złożone).

 

Występowanie tików może być zarówno niezauważane przez chorego, jak i utrudniające codzienne funkcjonowanie - skutkując zespołem lękowym, depresja, a także wycofaniem się z życia społecznego - zauważa lekarz.

arrow Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen
arrow Dystrofia mięśniowa. Kiedy ciało odmawia posłuszeństwa
arrow Stwardnienie rozsiane – objawy i przebieg choroby
arrow Już to widziałem. Czym jest zjawisko déjà vu?
arrow Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu
arrow Padaczka - jakie są metody leczenia?

Skąd się biorą tiki nerwowe? To nie do końca jasne

 

Nasza ekspertka przyznaje, że etiologia tików nerwowych jest wieloczynnikowa i nie w pełni poznana.

 

Obecnie uważa się, że jest to schorzenie neuropsychiatryczne, za które odpowiada uszkodzenie organiczne mózgu w zakresie jader podstawy i zaburzenie transmisji neuroprzekaźników - tłumaczy.

 

I dodaje:

 

Mimo licznych badań wskazujących na genetyczny charakter schorzenia, jak dotąd nie udało się jednoznacznie ustalić genu sprawczego.

 

Tiki nerwowe najczęściej występują u małych dzieci

 

Jak wyjaśnia neurolog, tiki pojawiają się przede wszystkim w wieku wczesnoszkolnym.

 

U znacznej większości pacjentów zmniejszają swe natężenie wraz z wiekiem. Nieraz ustępują całkowicie - zauważa Karolina Gramsz-Drzewiecka.

 

Częstotliwość występowania tików nerwowych u dzieci waha się od 4 do 24%. Natomiast ogółem współczynnik ten wynosi do 1%.

 

Tiki nerwowe - trudna diagnoza

 

Choć pacjenci często sami rozpoznają u siebie tiki, nie ma jednego badania laboratoryjnego, które potwierdziłoby rozpoznanie. Dlatego postawienie diagnozy może nastręczać trudności.

 

Niezbędne jest zebranie wywiadu, przeprowadzenia pełnego badania neurologicznego a także wykonanie rezonansu magnetycznego mózgowia - wylicza nasza ekspertka.

 

Leczenie tików nerwowych: neurolog, psychiatra i psychoterapeuta

 

Sposób leczenia zależy od uciążliwości tików i ich wpływu na  życie pacjenta.

 

Leczenie zarezerwowane jest dla pacjentów, u których tiki mają wpływ na codzienne funkcjonowanie.  Proces terapeutyczny wymaga wielodyscyplinarnego podejścia neurologa, psychiatry i psychoterapeuty - przyznaje Karolina Gramsz-Drzewiecka.

 

Na całokształt terapii składa się leczenie farmakologiczne (agoniści receptora alfa-adrenergicznego, leki przeciwpadaczkowe i neuroleptyki) oraz terapia behawioralna tików (trening odwracania nawyków i złożona interwencja behawioralna wobec tików).

Karolina Gramsz-Drzewiecka neurolog 5.00 / 16 opinii artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie kończy szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie neurologii. Pracuje na stanowisku młodszego asystenta w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy moje schorzenie jest przeciwskazaniem do znieczulenia ogólnego?
Czy jeśli mam naczyniaka w pniu mózgu, (od 18 lat jestem pod kontrolą, brak jakichkolwiek zmian przez ten czas) to czy mogę mieć wykonywane zabiegi w znieczuleniu ogólnym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ostateczną decyzję podejmie specjalista anestezjolog podczas kwalifikacji do znieczulenia.
Czy przy zmianie ciśnienia w samolocie może się coś stać przy takim urazie?
Jestem teraz na wakacjach w Grecji. Dziecko nieszczęśliwie spadło z huśtawki z wysokości około 50 cm na główkę tzn wprost na czoło na beton. Zaczerwienienie i obrzęk pojawiło się niemal natychmiast, ale krwiaka tzn guza o wiadomym kolorze nadal nie ma czy jest się czym przejmować? Ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z pełnym badaniem fizykalnym dziecka.
Co mam zrobić, żeby otrzymać opis wyniku?
Byłam w marcu na badaniu rezonansem i lekarz mi powiedział, że nie opiszę wyniku, bo wyszedł obraz niewyraźny - mam samą płytę z rezonansu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Taką informację uzyskać można jedynie w ośrodku gdzie wykonano badanie.
Do jakiego lekarza najlepiej się zgłosić?
Od kilku dni mam nadwrażliwość na dźwięki, boli mnie głowa, przy ruchu oczami słyszę w głowie dźwięk jakby pulsowania (jedno dwa pulsowania) i kręci mi się w głowie. Czuję zmęczenie i mam wrażenie ciężkich powiek, ciężko mi się skupić, mam uczucie, jakby między brwiami był ucisk, gorzej widzę,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy jak zrobiliby mi przed pierwszą operacją konkretne badania, to może mogli mnie operować za jednym razem?
Jestem 2 miesiące po operacji przepukliny pachwinowej prawej, zostałam zdiagnozowana tylko podczas badania na stojąco i od razu zabieg. Po zabiegu nie mogłam stanąć na nogę, bo przechodził mi prąd z bólem w udo. Po zdjęciu szwów przestało mnie ściągać w pachwinie, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry? Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry?
W badaniu rezonansu głowy uwidoczniono kilka (ok. 3) drobnych do ok. 2 - 4 mm, podkorowych ognisk demielinizacji pierwotnej lub wtórnej w prawej półkuli mózgu i pojedyncze w tylnej części płata ciemieniowego lewego. Robiłam go ze względu na napięciowe bóle głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Jakie zmiany mogą zajść w mózgu po ciężkim ataku padaczki z utratą świadomości powyżej 5 minut?
Czy można dostać po padaczce np. guzy w mózgu, czy coś innego? Po tym przez tydzień bolała mnie głowa z przodu i tyłu i po lewej stronie. Spadłam na brzuch. Nie byłam na SORZE. Po tygodniu wróciłam do sprawności umysłowej. Jestem po udarze śródmózgowym, a 5 lat temu...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww.przypadku wskazane jest wykonanie kontrolnie badania obrazowego głowy ( Tk lub MR)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u neurologa oraz rozważenie badań obrazowych
O co może chodzić? Trzeba zrobić jakieś badania?
Mam 18 lat i od jakiegoś czasu zmagam się z migrenami, nie jestem w stanie funkcjonować, drętwieją mi palce albo usta. Często najpierw pojawia się zaburzone widzenie a dopiero po dłuższej chwili migrena. Czy pomogą jakieś tabletki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy to późniejsze skutki uboczne po udarze?
Ponad 15 lat temu miałam lewej półkuli udar mózgu krwotoczny w dzieciństwa. Wcześniej kilka razy drętwiała mi prawa ręka i noga. Później nie drętwiała mi prawa ręka i noga, a teraz już kilka razy siedząc przy biurku lub leżąc na łóżku - drętwiała mi prawa ręka i noga...
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna u neurologa z badaniem
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja z neurologiem.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Czy nadal może powstać krwiak, czy bez niepokojących objawów nie mam się czym martwic?
Parę dni temu uderzyłam się w czoło, nie było to bardzo mocne uderzenie, ale powstał dość spory guz. Nie miałam żadnych niepokojących objawów, nawet bólu głowy, guz tez zrobił się żółty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Proszę udać się do lekarza POZ celem oceny neurologicznej.
Czy w tym przypadku te obniżone migdałki to coś poważnego?
Mam 25 lat, miałam robiony rezonans głowy ze względu na torbiel szyszynki. Dodatkowo w opisie radiolog zawarł informacje o migdałkach móżdżku nieco poniżej otworu około 3 mm, rdzeń kręgowy prawidłowy. Nie odczuwam żadnych dolegliwości jedynie od czasu do czasu bóle głowy w skroniach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem, który kierował na badanie.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć, co może powodować takie dolegliwości?
Mam problem, którego źródła nie mogę zdiagnozować od prawie 3 miesięcy. Nie jestem pewny czy to zbieg okoliczności, czy ma to ze sobą jakiś związek. Dzień po obfitym korzystaniu z gorącej kąpieli w jacuzzi na dworze przy minusowej temperaturze na zewnątrz zaczęły boleć mnie nogi,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę