niezbędne wsparcie dla pacjentów, bez konieczności wychodzenia z domu
Na chorobę Parkinsona w Polsce cierpi co najmniej 60 tys. osób i zazwyczaj są to osoby po 58. roku życia. Przyczyny tej choroby wciąż nie zostały poznane, jednak wielu naukowców sugeruje, że wynika ona z wczesnego starzenia się i zaniku istoty czarnej w mózgu. Dochodzi więc do obumierania komórek nerwowych, co stanowi bezpośrednią przyczynę Parkinsona.
Rozpoznanie opiera się na obserwacji objawów, a także wykonaniu badań takich jak tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.
Leczenie choroby Parkinsona obejmuje natomiast przede wszystkim wdrożenie farmakoterapii, która ma pozwolić na poprawienie sygnalizacji w szlakach dopaminowych. Współcześnie możliwe jest też wykonanie operacji, choć nie jest ona zalecana w każdym przypadku.
Pacjent powinien też pozostawać pod stałą opieką lekarską, a takie konsultacje można realizować z pomocą bliskich osób również online.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Wśród głównych objawów wyróżnia się m.in. pogorszenie sprawności ruchowej, utykanie oraz szuranie, a w późniejszych stadiach również ślinotok oraz drżenie ciała.
Ze względu na skuteczniejsze leczenie stosowane w ostatnich latach, średnia długość życia od momentu diagnozy wynosi nawet 20 lat.
Choroba ta częściej diagnozowana jest u mężczyzn, aniżeli u kobiet.
Tak, istnieje również parkinsonizm młodzieńczy, który może pojawić się jeszcze przed ukończeniem 21. roku życia. Jego objawy są podobne i należy do nich drżenie, spowolnienie ruchów oraz pogorszenie stabilności postawy ciała.
Parkinson jest niestety chorobą nieuleczalną, jednak odpowiednia farmakoterapia może spowolnić rozwój choroby oraz na dłużej zagwarantować dostateczną jakość życia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na wiele pytań pacjentów.