1. Artykuły
  2. Zespół Lęku Uogólnionego (GAD). Kiedy życiem rządzi lęk

Zespół Lęku Uogólnionego (GAD). Kiedy życiem rządzi lęk

Z pewnością wielu z was wie, jak to jest budzić się w nocy i zalewać zimnym potem z lęku przed kolejnym dniem, wyzwaniami zawodowymi, stanem zdrowia swoim i najbliższych. Poranki i dnie okazują się być równie trudne. Zespół lęku uogólnionego skutecznie odbiera radość życia na długie lata. Żeby znaleźć ulgę i uwolnić się od obezwładniającego strachu kluczowe jest rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniej terapii we właściwym czasie - podkreśla w rozmowie z nami specjalista psychiatra Jacek Koprowicz z Medical Magnus Clinic.

Zespół Lęku Uogólnionego (GAD). Kiedy życiem rządzi lęk Zespół Lęku Uogólnionego (GAD). Kiedy życiem rządzi lęk
Spis treści
Red.: Czym jest zespół lęku uogólnionego? Co jest przyczyną zespołu lęku uogólnionego? Kto jest szczególnie narażony na zespół lęku uogólnionego? W jaki sposób diagnozuje się zespół lęku uogólnionego? W jaki sposób chory i jego rodzina mogą pomóc mu w codziennym funkcjonowaniu? Jakie są rokowania dla pacjentów zmagających się z GAD? Do czego może prowadzić nieleczony zespół lęku uogólnionego?

Red.: Czym jest zespół lęku uogólnionego?

 

lek. med. Jacek Koprowicz: Zespół lęku uogólnionego (GAD, ang. Generalized Anxiety Disorder) jest jednym z najczęstszych zaburzeń lękowych. Charakteryzuje się chronicznym i niekontrolowanym lękiem oraz przewlekłym niepokojem, który towarzyszy osobie przez większość czasu. Osoby z GAD mają trudności w kontrolowaniu niepokoju i zmartwień związanych z różnymi aspektami życia, zarówno codziennymi, jak i przyszłościowymi.

 

arrow Kiedy relaks i odpoczynek jest niemożliwy. Tak objawia się zespół lęku uogólnionego
arrow Fobia społeczna. Kiedy lęk przed krytyką jest paraliżujący
arrow Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD)
arrow Lęk i jego odsłony, czyli zaburzenia lękowe

Co jest przyczyną zespołu lęku uogólnionego?

 

lek. med. Jacek Koprowicz: Przyczyny GAD nie są jednoznaczne i związane są z wieloma czynnikami. Czynniki genetyczne odgrywają pewną rolę, ponieważ osoby z historią zaburzeń lękowych w rodzinie są bardziej narażone na rozwinięcie GAD. Czynniki środowiskowe, takie jak stresujące sytuacje życiowe, traumatyczne doświadczenia lub narażenie na długotrwały stres, również mogą przyczyniać się do rozwoju lęku uogólnionego. Zaburzenia chemiczne w mózgu, takie jak nierównowaga neuroprzekaźników (np. serotoniny i noradrenaliny), również mogą odgrywać rolę w powstawaniu GAD.

 

Kto jest szczególnie narażony na zespół lęku uogólnionego?

 

GAD może występować u osób w różnym wieku, jednak zazwyczaj zaczyna się w okresie wczesnego dorosłego życia. Kobiety mają większe prawdopodobieństwo rozwoju GAD niż mężczyźni. Szczególnie narażone są osoby o predyspozycjach genetycznych, osoby przeżywające wiele stresujących wydarzeń życiowych lub mające inne zaburzenia lękowe lub depresyjne.

 

W jaki sposób diagnozuje się zespół lęku uogólnionego?

 

Diagnoza GAD opiera się na wywiadzie medycznym, badaniu psychiatrycznym i psychologicznym oraz analizie objawów i czasie ich trwania. Kryteria diagnostyczne dla GAD określa Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-10) oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) w podręczniku DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders). Psychiatrzy są zobowiązani korzystać z klasyfikacji obowiązującej jako wiodąca w danym kraju. Ważne jest też wykluczenie innych możliwych przyczyn fizycznych, które mogą powodować podobne objawy.

 

W jaki sposób chory i jego rodzina mogą pomóc mu w codziennym funkcjonowaniu?

 

Osoby cierpiące na GAD mogą znacznie ograniczać swoje codzienne funkcjonowanie. Wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół oraz specjalistów ds. zdrowia psychicznego jest kluczowe. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jednym z najskuteczniejszych podejść terapeutycznych w leczeniu GAD. Pomaga osobom z GAD identyfikować i zmieniać negatywne myśli oraz rozwijać zdrowsze strategie radzenia sobie z lękiem. Regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak medytacja czy joga, może pomóc w zmniejszeniu napięcia i niepokoju.

 

Jakie są rokowania dla pacjentów zmagających się z GAD?

 

Dzięki odpowiedniemu leczeniu, które może obejmować terapię psychologiczną, farmakoterapię, lub obie formy równocześnie większość pacjentów z GAD może poprawić swoją jakość życia i funkcjonowanie. Kluczowe jest jednak rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniej terapii we właściwym czasie.

 

Do czego może prowadzić nieleczony zespół lęku uogólnionego?

 

Nieleczony GAD może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia i funkcjonowania. Osoby z nieleczonym GAD mogą doświadczać trudności w pracy, w relacjach interpersonalnych, a także mogą mieć problemy zdrowotne, wynikające z chronicznego stresu i niepokoju. W niektórych przypadkach może prowadzić to do wystąpienia innych zaburzeń psychicznych, takich jak choćby depresja.

 

Podsumowując, zespół lęku uogólnionego jest poważnym zaburzeniem, które wymaga uwagi i profesjonalnej pomocy. Osoby cierpiące na GAD mogą poprawić swoje funkcjonowanie i jakość życia dzięki odpowiedniemu leczeniu i wsparciu ze strony najbliższych. Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiednich metod terapeutycznych są kluczowe w osiągnięciu poprawy stanu zdrowia psychicznego i redukcji objawów GAD.

Jacek Koprowicz psychiatra 5.00 / 66 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Specjalista psychiatra. Diagnozuje i leczy zaburzenia psychiczne u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 16 r.ż. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w oddziałach psychiatrycznych i przyszpitalnych Poradniach Zdrowia Psychicznego oraz Poradniach Leczenia Uzależnień. Pełnił funkcję kierownika Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego, które współtworzył. Aktualnie jest kierownikiem Przychodni Zdrowia Psychicznego jednego z największych i najbardziej prestiżowych szpitali w naszym Kraju – Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Ponadto pracuje w Przychodni Konsultacyjno-Medycznej Akogo med należącej do Fundacji Ewy Błaszczyk.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mój lęk jest irracjonalny i ojciec najpewniej się zatruł?
Jestem dziewczyną lat 19 i mam (chyba) dość nietypowy problem. Od lat zmagam się z emetofobią (lęk przed wymiotowaniem). Moja fobia wiąże się z OGROMNYM lękiem, który powodują przeróżne sytuacje. Z tego powodu od prawie 2 lat biorę lek przypisany przez psychiatrę. Do rzeczy -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mój lęk jest uzasadniony?
Cierpię na zaburzenia lękowe, w listopadzie ubiegłego roku miałem nieprzyjemną sytuację z obcym psem (ugryzł mnie przez spodnie, zerwania ciągłości naskórka nie stwierdzono). Od niedzieli zacząłem odczuwać mocny lęk przed psami puszczanymi luzem w mojej dzielnicy - ostatnio miałem dwie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww przypadku będzie potrzebne leczenie uzupełniającę w postaci farmakoterapii. Proszę udać się na konsultację do lekarza psychiatrii.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja u psychiatry.
Czy zapisując się na konsultację, mam szansę ma pomóc?
Od kilku dni cierpię na napady nieuzasadnionego w danym momencie lęku. Wczoraj wieczorem objawy zaczęły się nasilać, powodując uczucie "braku tlenu w powietrzu", przez co zaczynam wpadać w panikę, mimo że wszystkie moje parametry są w normie. Ok pół roku temu miałam podobną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Polecam leki uspokajające z przepisu lekarza psychiatry oraz połączenie z terapią, może Pani zarezerwować ją u mnie na profilu lub u innego specjalisty- ważne jest to, aby znaleźć przyczynę i tym samym rozpocząć odpowiednią terapię, zarówno dla siebie jak i dla dzieci. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy w tym wieku może to wskazywać na raka płuc bez innych objawów tylko te 2?
Mam 18 lat i od pewnego czasu mam 2 dokuczliwe objawy. Od jakiegoś miesiąca, bo pod koniec grudnia zacząłem odczuwać łaskotanie w gardle i świszczący oddech, mianowicie jak biorę wdech, to czuje łaskotanie w gardle i czasami mam takie napady łaskotek po 15 minut i przechodzi. Czasami odkaszluje...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z badaniem fizykalnym.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skorzystać z wizyty stacjonarnej u lekarza.
Zalecana jest mimo wszystko wizyta fizykalna, tzn taka, kiedy lekarz będzie mógł Pana zbadać osobiście a w przypadku kiedy etiologia stanu Pana zdrowia nie będzie zagrażać życiu, zalecane jest rozpoczęcie psychoterapii- proszę wtedy o konsultację ze mną pod numerem 575696287. Pozdrawiam serdecznie Tomasz Matjas
Jakie badania krwi powinnam wykonać?
Od dłuższego czasu kiepsko się czuję, co kilka dni towarzyszy mi uczucie otumanienia, zawroty głowy, mroczki przed oczami, czasem bóle głowy oraz zimne poty i drżenie rąk. Czuję się osłabiona, jakbym miała zemdleć, a także niekiedy mam wrażenie wewnętrznego niepokoju, leku, brak apetytu i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinnam poczekać, czy lepiej zacząć brać leki?
16 lat temu zachorowałam na padaczkę. Miałam jeden ciężki napad i kilka mniejszych. Po wdrożeniu leczenia ataki ustały. Po kilku latach była pierwsza nieudana próba stopniowego odstawienia leków. Niestety wystąpił jeden napad i powróciłam do leczenia. Po kolejnych 5 latach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy to możliwe, że jest to spowodowane nerwami/nerwicą?
Męczy mnie okropny lęk związany z dziwnym dźwiękiem pojawiającym się przy braniu pełnego, głębokiego oddechu (np. przy ziewaniu). Jest to dźwięk jakby "pompki" przy wdechu, towarzyszy temu napięcie klatki piersiowej. Zdarza się to rzadko, z reguły gdy zaczynam o tym uporczywie myśleć,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Zalecana wizyta /telewizyta, zapraszam do gabinetu, Tomasz Matjas
Czy psychiatra może mi wystawić zwolnienie za tamte dni?
Zdiagnozowano u mnie depresje i zaburzenia lękowe. Z tego powodu kilka razy wzywałem karetkę i jeździłem na SOR (tachykardia, zawroty głowy, skoki ciśnienia). Z tego powodu straciłem prace w Listopadzie. Niestety zostałem zdiagnozowany dopiero teraz. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak może - w tej sprawie należy zwrócić się do psychiatry prowadzącego obecnie leczenie.
Zalecam wizytę u lek. psychiatry celem dobrania odpowiednich leków antydepresyjnych oraz rozpoczęcie dobrze dobranej terapii. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Ogromy stres w życiu codziennym - jak nad nim zapanować?
Mam bardzo duże problemy z samopoczuciem. W styczniu tego roku dowiedziałam się, że choruję na hipoglikemie reaktywna. Po powtórzeniu badań w maju cukier po wypiciu glukozy po 2 godzinach wynosił 80. Fakt stwierdziłam, że jest lepiej i trochę odpuściłam sobie swoje zdrowe i regularne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń specjalisty psychiatry i przyjmować przepisane leki.
Stres jest tzw cichym zabójcą a jeżeli jest chroniczny, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Aby nad nim zapanować, potrzebna jest odpowiednio dobrana terapia jak i ewentualnie benzodiazepiny- najlepszym połączeniem będzie farmakoterapia połączona z terapią do której gorąco zachęcam. Gdyby się Pani na nią zdecydowała, proszę o kontakt pod numerem 575-696-287. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Co mam zrobić w sytuacji gdy odczuwam lęk i ataki paniki przed każdym wf, skurcze brzuchu oraz wymioty?
 Strasznie mi to przeszkadza, boję się przed każdymi zajęciami w-f czy jest to możliwe bym dostała z tego powodu zwolnienie lekarskie?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychologa, który wystawi stosowne zaświadczenie dotyczące lęków i ataków paniki.
Czy mam się czegoś bać, czy to jest jakiś nowy objaw choroby?
Cierpię na depresję, zaburzenia lękowe oraz schizofrenię - mój problem to patrzenie się kobietom na tyłek, taka jakby obsesja. Gdy idę ulicą, mój wzrok ląduje na tyłek czy to jest normalne? Przed chorobami nie miałem takiej obsesji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Osoby które nie cierpią na Pana/Pani choroby również miewają takie zachowania, w pewnym wieku są one wręcz "fizjologią" i niepokoić mógłby raczej ich brak. Proszę dla pewności podzielić się swoimi wątpliwościami z prowadzącym psychiatrą - on zna Pana/Panią najdłużej i z pewnością najlepiej rozwieje te wątpliwości. Serdecznie pozdrawiam!
Czy to możliwe dostać zwolnienie z tego powodu?
Co mam zrobić w sytuacji gdy odczuwam zaburzenia lękowe i ataki paniki przed lekcjami wf. Jest to straszne uciążliwe, przed każdym wf boję się i na myśl o tym potrafię się rozpłakać, nie daje mi to normalnie funkcjonować. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Należy sie zgłosić do lekarza psychiatry
wskazana jest konsultacja z terapeutą
wskazana jest konsultacja z terapeutą
Czy mogę stosować lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy, jeśli na EKG wyszło mi niedokrwienie serca?
Miałam wykonane EKG i echo serca. Kardiolog stwierdził, że jest to nieme niedokrwienie serca, które nie wymaga dalszego leczenia, jednak czy zażywanie tego leku będzie bezpieczne?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie napisał/ła Pan/i o jaki lek chodzi - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli pytanie dotyczy leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych - jak w tytule - zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Problemy z oddychaniem - czy mogą być spowodowane flegmą po refluksie?
Czy problemy z oddychaniem mogą być spowodowane flegmą, która pochodzi od refluksu, a on z kolei bierze się z nerwicy lękowej/zespołu lęku uogólnionego? Podejrzewam, że moje problemy z oddychaniem biorą się z nerwicy, ale ostatnio zaczęłam się zastanawiać czy nie biorą się one...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę