1. Artykuły
 2. Kiedy relaks i odpoczynek jest niemożliwy. Tak objawia się zespół lęku uogólnionego

Kiedy relaks i odpoczynek jest niemożliwy. Tak objawia się zespół lęku uogólnionego

Zespół lęku uogólnionego (GAD) daje charakterystyczne objawy - nieadekwatne do sytuacji zamartwianie się i nadmierne obawy o przyszłość. Zmartwienia dotyczą funkcjonowania codziennego, tj. zdrowia, własnego bądź bliskich osób, sytuacji finansowej, rodziny, edukacji, kariery, pracy czy bezpieczeństwa. - Zdarza się, że objawy lęku uogólnionego są trudne do zaobserwowania, a osoby doświadczające objawów GAD, przede wszystkim zamartwiania się są często przekonane, że mają taką „naturę” i nie widzą szansy na zmianę - mówi psycholog Marta Koczurek.

Kiedy relaks i odpoczynek jest niemożliwy. Tak objawia się zespół lęku uogólnionego Kiedy relaks i odpoczynek jest niemożliwy. Tak objawia się zespół lęku uogólnionego
Spis treści
Zespół lęku uogólnionego - cechy charakterystyczne Zespół lęku uogólnionego: psychiczne i fizjologiczne objawy Codzienność z zespołem lęku uogólnionego. Relaks i odpoczynek niemożliwy Zespół lęku uogólnionego: szereg przyczyn Terapia poznawczo-behawioralna przynosi efekty

Zespół lęku uogólnionego - cechy charakterystyczne

 

Zespół lęku uogólnionego, w skrócie GAD (ang. generalised anxiety disorder), to nazwa jednego z zaburzeń lękowych, charakteryzującego się odczuwaniem względnie stałego niepokoju, napięcia i lęku przed zagrożeniem, które nie są związane z jednoznaczną przyczyną lub sytuacją.

 

Charakterystyczne dla lęku uogólnionego jest nieadekwatne do sytuacji zamartwianie się, wybieganie myślami w przód oraz nadmierne obawy o przyszłość. Najczęściej doświadczane w przypadku zespołu lęku uogólnionego zmartwienia dotyczą funkcjonowania codziennego, tj. zdrowia, własnego bądź bliskich osób, sytuacji finansowej, rodziny, edukacji, kariery, pracy, bezpieczeństwa itp. Lęk doświadczany w przebiegu GAD określa się jako wolnopłynący, przewlekły, co stanowi istotną różnicę w porównaniu z innymi zaburzeniami lękowymi, m.in. z napadami paniki, czy fobiami - wyjaśnia psycholog Marta Koczurek.

 

 Lęk uogólniony bardzo często współwystępuje z innymi zaburzeniami, m.in. depresją, dystymią, pozostałymi zaburzeniami lękowymi oraz uzależnieniami.

arrow Zespół Lęku Uogólnionego (GAD). Kiedy życiem rządzi lęk
arrow Fobia społeczna. Kiedy lęk przed krytyką jest paraliżujący
arrow Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD)
arrow Lęk i jego odsłony, czyli zaburzenia lękowe

Zespół lęku uogólnionego: psychiczne i fizjologiczne objawy

 

Podobnie, jak inne zaburzenia lękowe, diagnoza zespołu lęku uogólnionego obejmuje zarówno objawy psychiczne, jak i fizjologiczne.

 

Aby potwierdzić diagnozę zespołu lęku uogólnionego, konieczne jest utrzymywanie się wyraźnego napięcia, zaniepokojenia oraz obaw o codzienne wydarzenia i problemy przez co najmniej 6 miesięcy - podkreśla nasz ekspert.

 

Pozostałe możliwe objawy to m.in.:

 • nadmierne pocenie,
 • drżenie rąk,
 • tachykardia, mocne lub przyspieszone bicie serca,
 • suchość w jamie ustnej,
 • wzmożona drażliwość,
 • bóle klatki piersiowej,
 • bóle brzucha,
 • zawroty głowy, omdlenia, zasłabnięcia,
 • lęk przed popadnięciem w obłęd, utratą kontroli,
 • lęk przed śmiercią,
 • problemy z zasypianiem i wypoczynkiem,
 • poczucie wzmożonej czujności i/lub napięcia emocjonalnego,
 • trudności z koncentracją i uczucie pustki w głowie.

 

Codzienność z zespołem lęku uogólnionego. Relaks i odpoczynek niemożliwy

 

Najczęstszymi trudnościami doświadczanymi przez osoby cierpiące na zespół lęku uogólnionego jest ciągłe zamartwianie się oraz brak możliwości osiągnięcia satysfakcjonującego, regenerującego odpoczynku i stanu relaksu - na co wpływ mają zarówno napływające negatywne myśli, jak i napięcie ciała oraz mięśni.

 

Równie częste skargi dotyczą problemów z koncentracją, uczuciem pustki w głowie oraz stanem wzmożonego napięcia i czujności. Zdarza się również, że objawy lęku uogólnionego są trudne do zaobserwowania, osoby doświadczające objawów GAD, przede wszystkim zamartwiania się, są często przekonane, że mają taką „naturę” i nie widzą szansy na zmianę - zauważa psycholog.

 

Zespół lęku uogólnionego: szereg przyczyn

 

Jakie są przyczyny wystąpienia zespołu lęku uogólnionego? Nasz ekspert odpowiada:

 

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń psychicznych, wystąpienie GAD jest wieloczynnikowym i złożonym procesem. Wpływ mają m.in. czynniki genetyczne (np. inni członkowie rodziny z rozpoznaniem GAD lub innych zaburzeń lękowych), biologiczne (np. nieprawidłowe poziomy neuroprzekaźników) i środowiskowe (np. relacje, wydarzenia traumatyczne i sytuacje stresowe) - wylicza Marta Koczurek.

 

Terapia poznawczo-behawioralna przynosi efekty

 

Zdaniem psycholog najskuteczniejszą metodą leczenia zespołu lęku uogólnionego jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii.

 

W farmakoterapii najczęściej wybieranymi przez specjalistów preparatami są dwie grupy substancji: inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Jeśli chodzi o psychoterapię,  szczególnie polecanym nurtem w przypadku doświadczania objawów GAD jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która uwzględnia psychoedukację, pracę nad wzmocnieniem bardziej korzystnego sposobu myślenia i zachowania oraz stosowanie technik relaksacyjnych, m.in. ćwiczeń oddechowych, treningu Jacobsona oraz treningu Schultza - zauważa Marta Koczurek.

artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest absolwentką psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ze specjalizacją Psychologii Klinicznej i Zdrowia. Obecnie jest w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym. 

W swojej pracy zawodowej zajmuje się takimi schorzeniami jak: zaburzenia osobowości, zaburzenia lękowe, lęki, kryzys w związku, kryzys zawodowy, kryzys emocjonalny, fobie, fobia społeczna.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę