1. Artykuły
  2. Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Psychoonkolog: nie warto tego odwlekać

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Psychoonkolog: nie warto tego odwlekać

Częstą przyczyną problemów dziecka w rozmawianiu o emocjach i trudnych rzeczach jest po prostu trudność dorosłych z mówieniem o tym. - To często właśnie oni nie wiedzą, co powiedzieć i jak się zachować, dlatego unikają tematu, czyniąc z niego tabu. Ważne jest jednak, aby tego nie robić - przekonuje psychoonkolog Magdalena Łabik. I podpowiada, jakie narzędzia mogą być dla rodziców pomocne w zmierzeniu się z trudnym tematem śmierci.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Psychoonkolog: nie warto tego odwlekać
Spis treści
Bajki i gry pomocne w rozmowie o śmierci Rysunek jako wstęp do rozmowy Zachęcaj do wspomnień o zmarłym Jak dziecko postrzega śmierć? Kiedy do specjalisty z dzieckiem?

Bajki i gry pomocne w rozmowie o śmierci

 

Dzieci pozytywnie reagują na czytanie bajek, szczególnie takich, które w jakiś sposób nawiązują do ich własnego życia.

 

Dzieje się tak, ponieważ oswaja to delikatnie dziecko z tematem, bez konieczności mówienia o samym sobie. To tak jakby wczesna ekspozycja dziecka na dany temat - wyjaśnia psychoonkolog Magdalena Łabik.

 

Mogą pomóc w tym różnego rodzaju książki edukacyjne, nie tylko naukowe, ale także po prostu bajki dla dzieci, takie jak:

  • Żegnaj, Panie Muffinie!
  • Do zobaczenia w niebie! Dla dzieci, której przeżywają śmierć bliskiej osoby
  • I miss You! A first look at death
  • Żegnaj, niedźwiadku!
  • When Dinosaurs die: A Guide to Understanding Death
  • Dokąd idziemy, kiedy znikamy
  • Cudowna wyspa dziadka (to książka dla dziecka 2+)
  • Trzecie życzenie Tumbo

 

Pomocne dla rodziców w zmierzeniu się z rozmową z dzieckiem o śmierci mogą być gry edukacyjne, takie jak np.:

  • The Goodbay Game – childswork/childsplay
  • The Grief Game
arrow Dysleksja rozwojowa. Wczesne rozpoznanie daje szanse
arrow Zęby mleczne. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?
arrow Nudzi mi się! To wspaniale - odpowiada psycholog
arrow Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe
arrow Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców
arrow Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Rysunek jako wstęp do rozmowy

 

Innym sposobem na rozmowę z dzieckiem o trudnych rzeczach może być rysunek.

 

Dziecko zostaje poproszone o namalowanie tego, co czuje w danej chwili lub po prostu o narysowanie tego, co jego zdaniem dzieje się, kiedy ktoś umiera. Starsze dziecko może napisać list do zmarłej osoby  - mówi psychoonkolog.

 

Następnie ważne będzie zachęcenie dziecka do bezpośredniego wypowiedzenia się na temat swoich własnych emocji o sytuacji, w jakiej się właśnie znalazło czyli sytuacji śmierci bliskiej osoby.

 

Dziecko należy zachęcać do tego, aby mówiło o tym i przeżywało. Nie warto tego odwlekać! - podkreśla Magdalena Łabik.

 

Zachęcaj do wspomnień o zmarłym

 

Zdaniem naszej ekspertki, ważne jest też, aby pozwolić dziecku mówić o tym, co pamięta o zmarłej osobie, o tym, co wspólnie robiło z tą osobą, a czego już nie będą mogli nigdy zrobić, gdyż przez śmierć zostało to utracone.

 

Nawet pozornie nieznaczące sytuacje takie jak wspólne gotowanie będą miały ogromną wartość dla takiej rozmowy.  Dziecko może tu nazywać co czuło podczas wspólnego spędzania czasu, a następnie to, co czuje, kiedy myśli o utracie tego wszystkiego - tłumaczy Magdalena Łabik.

 

Będzie się to wiązało zapewne z wieloma trudnymi emocjami, ale należy umożliwić dziecku przeżycie ich. Ważne będzie też okazywanie swoich własnych przeżyć przez osobę dorosłą.

 

 Istotą nie jest bowiem zakończenie przeżywania a pokazanie dziecku, że takie emocje są czymś zupełnie naturalnym - przekonuje ekspertka.

 

Jak dziecko postrzega śmierć?

 

W różnym wieku, dziecko w różny sposób postrzega pojęcie śmierci.

 

W okresie między 0-2 lat, dziecko nie rozumie, czym jest śmierć, dla niego coś takiego w ogóle nie istnieje. Czuje, że coś się zmieniło w ich otoczeniu, że ktoś zniknął, ale nie rozumieją, o co w tym chodzi - tłumaczy psycholog.

 

 Z kolei bardzo mocno odczuwają to, co jest obecne w ich otoczeniu, zwłaszcza emocje przeżywane przez matkę. 

 

Pomiędzy 2-5 rokiem życia, dziecko uważa śmierć jako coś podobnego do snu, przemijającego, a nie nieodwracalnego. Starsze dzieci doszukują się przyczyn odejścia bliskiej osoby w swoich własnych zachowaniach, pytają: czy dziadek odszedł, bo byłam niedobra? I to wiąże  się z przeżywaniem przez nich lęku i niepokoju - wyjaśnia Magdalena Łabik.

 

Dlatego też, dziecko w tym wieku potrzebuje od opiekuna dużo uwagi, ciepła i cierpliwości. Reakcją dziecka na sytuację śmierci może być bunt, silna złość wobec osoby, która odeszła lub wobec tych, którzy żyją.

 

W okresie 5-8 roku życia, dziecko już rozumie wszystko, co jest związane ze śmiercią. Wie, że nie można tego stanu odwrócić i rozumie, że na każdego ona czeka w pewnym momencie, ale dla nich może ona spotkać tylko starsze osoby. Dziecko w tym wieku pyta, co się dzieje z ciałem, kiedy człowiek umiera - zauważa nasza ekspertka.

 

Według badań (2018 r., Zdankiewicz – Odachowska) dzieci pomiędzy 9 a 11 rokiem życia, które miało sposobność pożegnać się z umierającym bliskim i były wspierane przez otoczenie, łatwiej radziły sobie z przeżywaniem tej utraty.

 

W wieku między 8 a 12, dziecko pozoruje swoją obojętność na odejście bliskiej osoby. Pojawia się silny bunt, który wywołuje nierzadko brak akceptacji i zrozumienia ze strony dorosłych, a więc karanie takiego dziecka, upominanie go za jego zachowanie. To może być przyczyną późniejszego izolowania się i skrywania emocji przez dziecko także w życiu codziennym - uczula nasza specjalistka.

 

Kiedy do specjalisty z dzieckiem?

 

Niektóre dzieci są w stanie poradzić sobie z trudem sytuacji, ale czasem śmierć bliskiej osoby może rozwinąć objawy stresu pourazowego u dziecka.

 

Mogą one występować pod postacią trudności emocjonalnych, poznawczych i behawioralnych, co w konsekwencji może rozwinąć PTSD, czyli zespół stresu pourazowego - zauważa nasz ekspert.

 

Wówczas pomocna może okazać się wizyta u terapeuty.

 

W terapii z dzieckiem przeżywającym żałobę, kiedy terapeuta jest przekonany, że rodzic może mieć trudność z wysłuchaniem i zrozumieniem wypowiedzi dziecka, istotna może okazać się praca na podstawach, czyli na budowanie pozytywnej relacji dziecka z rodzicem, opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, a dopiero później na wspólnym przepracowaniu tematu śmierci - objaśnia fachowo psychoonkolog.

Magdalena Łabik psychoonkolog, psychoterapeuta młodzieży, psychoterapeuta, traumatolog, psychoterapeuta rodzinny 5.00 / 6 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Psycholog, psychotraumatolog, psychoonkolog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła szkolenie w zakresie psychotraumatologii. Obecnie kształci się w Krakowskim Centrum Psychoterapii, gdzie otrzyma certyfikat psychoterapeuty w nurcie psychodynamicznym. 

Posiada doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując z dziećmi i młodzieżą przebywającą w pieczy zastępczej i domach dziecka. Prowadziła konsultacje o charakterze terapeutycznym i wsparciowym. Pracowała również z rodzicami tych dzieci, mobilizując ich do pracy nad sobą i powrotu dzieci pod ich opiekę. 

W gabinecie pracuje z osobami doświadczającymi obniżonego nastroju, różnego rodzaju strat, trudności w relacjach z bliskimi i otoczeniem. 

Jest wolontariuszką Infolinii Onkologicznej. Wspiera osoby cierpiące na choroby nowotworowe. Udziela wsparcia psychologicznego bliskim osób z chorobami onkologicznymi. 

Specjalizuje się w terapii indywidualnej osób dorosłych, psychoterapii młodzieży od 15 roku życia, problemach rozwojowych wieku dorastania, psychotraumatologii, ptsd, psychoonkologii, przeżywaniu żałoby, zaburzeniach osobowości, testach diagnostycznych zaburzeń osobowości.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak mam nawiązać z psychoterapeutką relację terapeutyczną mając fobię społeczną?
Ja nawet jeszcze nie czuję się swobodnie przy partnerze mojej mamy, który z nami mieszka...
24.03.2023
Zawsze można umówić konsultacje online - zapraszam - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mimo lęku, wskazana wizyta u psychoterapeutki.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zawsze można umówić konsultacje online - zapraszam - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Paraliże senne - czy powinno się z tym zgłosić do lekarza rodzinnego?
Od kilku lat paraliże senne są dla mnie normalne. Zawsze pojawiają się w chwili zasypiania i za...
24.03.2023
Wskazane jest wykonanie diagnostyki - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wskazane jest wykonanie diagnostyki - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Czy problemy ze snem po dawnym leczeniu psychiatrycznym powinny skłonić do ponownej terapii?
Od jakiegoś czasu zmagam się z problemami ze snem. Średnio co 2 dni mam powtarzające się koszmary...
22.03.2023
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Nurt systemowy, a leczenie depresji i fobii.
Czy można leczyć depresję, fobię społeczną lub zespół lęku uogólnionego w nurcie...
21.03.2023
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Utrata zainteresowania tematami, które wcześniej cieszyły - jak sobie poradzić.
Mam problem, że z powodu utraty zainteresowania rzeczami, które kiedyś cieszyły i...
21.03.2023
Proszę zgłosić się niezwłocznie do dostępnego psychologa. Objawy te mogą być początkiem depresji. Nie warto z tym czekać, im szybciej specjalista oceni stan rzeczy, tym większa nadzieja na szybszą poprawę stanu zdrowia. Pozdrawiam
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Proszę zgłosić się niezwłocznie do dostępnego psychologa. Objawy te mogą być początkiem depresji. Nie warto z tym czekać, im szybciej specjalista oceni stan rzeczy, tym większa nadzieja na szybszą poprawę stanu zdrowia. Pozdrawiam
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 14549 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 121 opinii
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 626 opinii
Umów wizytę