1. Artykuły
 2. Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką

Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką

Jazda samochodem, lot samolotem, żeglowanie, rejs statkiem - różne środki transportu, efekt ten sam - choroba lokomocyjna. Niektórzy doświadczają jej jedynie w dzieciństwie, inni zmagają się z nią przez całe życie. O tym czy chorobie lokomocyjnej można zapobiec i w jaki sposób łagodzić jej objawy u dorosłych i dzieci przeczytacie w artykule. 

Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
Spis treści
Choroba lokomocyjna - objawy Czy choroba lokomocyjna mija z wiekiem? Choroba lokomocyjna. Jak złagodzić dolegliwości? Jak pomóc dziecku z chorobą lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna - objawy

 

Choroba lokomocyjna (kinetozja) to zaburzenie równowagi, które występuje, gdy mózg odbiera sprzeczne informacje z narządu przedsionkowego (odpowiada za równowagę) i z oczu, co prowadzi do uczucia dezorientacji, nudności, wymiotów i innych objawów. Narząd przedsionkowy informuje mózg, że ciało jest w ruchu, ale oczy widzą statyczne otoczenie, co może prowadzić do wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej.

 

Choroba lokomocyjna jest szczególnie powszechna podczas podróży, takich jak jazda samochodem, lot samolotem, żeglowanie lub rejsy na morzu. Rzadziej doświadcza się jej w pociągu, który z reguły oferuje stabilną i płynną jazdę.

 

Objawy choroby lokomocyjnej mogą obejmować:

 

 • nudności - uczucie mdłości i dyskomfortu żołądkowego, które często towarzyszy chorobie lokomocyjnej,
 • wymioty,
 • zawroty głowy lub ogólna dezorientacja,
 • bladość skóry,
 • pocenie się,
 • zmęczenie.

 

Choć choroba lokomocyjna może być nieprzyjemna, zazwyczaj nie wiąże się z poważnymi skutkami zdrowotnymi. Dla większości osób jej objawy są krótkotrwałe i ustępują po zakończeniu podróży.

arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

Czy choroba lokomocyjna mija z wiekiem?

 

Choroba lokomocyjna jest stosunkowo częsta u dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemal każde dziecko może doświadczyć objawów choroby lokomocyjnej podczas podróży.

 

W miarę jak dzieci dorastają, większość z nich wyrasta z choroby lokomocyjnej, ale niektórzy dorośli nadal mogą być podatni na tę dolegliwość, zwłaszcza w sytuacjach, które wywołują dezorientację sensoryczną, takie jak rejsy na morzu lub loty samolotem.

 

Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej, to kręte trasy, szybkie przyspieszenie, gwałtowne hamowanie, czy czytanie w czasie podróży.

 

Choroba lokomocyjna. Jak złagodzić dolegliwości?

 

Dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną, takie jak nudności, wymioty, zawroty głowy i ogólne uczucie dyskomfortu, mogą być uciążliwe, ale istnieją różne kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć te objawy lub zapobiec im.

 

Oto kilka strategii, które mogą pomóc:

 

 1. Wybór odpowiedniego miejsca w środku pojazdu.

 

Jeśli jesteś w samochodzie, to miejsce na przednim siedzeniu może być mniej uciążliwe niż tył samochodu, ponieważ widok przez przednią szybę jest bardziej stabilny. Na statku powinieneś wybrać miejsce, które jest blisko środka, gdzie ruch jest najmniejszy.

 

 1. Patrzenie na horyzont.

 

Skieruj swój wzrok na horyzont lub na stały punkt w oddali. Unikaj patrzenia na poruszające się obiekty, takie jak szybko przesuwające się drzewa lub książki podczas jazdy.

 

 1. Unikanie czytania lub skupiania wzroku na bliskich przedmiotach.

 

Czytanie książek, przeglądanie telefonu komórkowego lub skupianie wzroku na bliskich przedmiotach może zaostrzyć objawy choroby lokomocyjnej. Postaraj się unikać tych działań podczas podróży.

 

 1. Odpoczynek i spanie.

Wypoczęty organizm jest bardziej odporny na chorobę lokomocyjną. Jeśli to możliwe, staraj się dobrze wyspać przed podróżą.

 

 1. Lekarstwa.

 

Istnieją dostępne leki przeciwwymiotne bez recepty, które można przyjąć profilaktycznie przed podróżą (jak np. aviomarin). Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, aby dowiedzieć się, czy taki lek jest odpowiedni dla ciebie.

 

 1. Odpowiednie posiłki.

 

Unikaj ciężkich, tłustych posiłków i alkoholu przed podróżą. Lekkie przekąski, takie jak herbatniki lub chrupki, mogą pomóc złagodzić objawy.

 

 1. Aromaterapia.

 

Zapachy cytrusowe, mięty pieprzowej lub imbiru mogą pomóc w złagodzeniu nudności.

 

 1. Akupresura.

 

Zwolennicy akupresury uważają, że naciskanie na punkt akupresurowy na nadgarstku może pomóc w złagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej.

 

 1. Trening równowagi.

 

Regularne ćwiczenia, które poprawiają równowagę, takie jak joga lub tai chi, mogą pomóc w zmniejszeniu podatności na chorobę lokomocyjną.

 

Jeśli masz poważne lub uporczywe problemy z chorobą lokomocyjną, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który może zalecić bardziej zaawansowane strategie leczenia i zaleci farmakoterapię.

 

Jak pomóc dziecku z chorobą lokomocyjną?

 

Choroba lokomocyjna u dzieci może być nieprzyjemnym doświadczeniem, ale istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby pomóc złagodzić jej objawy lub zapobiec im podczas podróży. Oto kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie z chorobą lokomocyjną u dziecka:

 

1. Przygotowanie przed podróżą:

 

 • Upewnij się, że dziecko jest wypoczęte przed podróżą.
 • Unikaj podawania mu ciężkich posiłków przed wyjazdem. Lekkie przekąski mogą być lepszym wyborem.
 • Udziel dziecku wyjaśnień dotyczących podróży, zwłaszcza jeśli jest to jego pierwsza podróż. Dzieciom może pomóc zrozumienie, co się dzieje.

 

2. Wybór odpowiedniego miejsca:

 

 • Jeśli to możliwe, wybierz miejsce w środku pojazdu, w którym dziecko będzie miało lepszy widok na stałe punkty w oddali.

 

3. Zachowanie podczas podróży:

 

 • Zachęcaj dziecko do patrzenia na horyzont lub na stałe punkty w oddali.
 • Unikaj podawania dziecku książek do czytania lub gadżetów elektronicznych.
 • Stosuj przerwy w trakcie dłuższych podróży.

   

4. Leki przeciwwymiotne:

 

 

 • Jeśli objawy choroby lokomocyjnej są poważne lub utrzymują się, można rozważyć konsultację z lekarzem w celu uzyskania zaleceń dotyczących leków przeciwwymiotnych odpowiednich dla wieku dziecka.

 

5. Przyjazna atmosfera:

 

 • Stworzenie przyjaznej i spokojnej atmosfery (muzyka, zabawy, rozmowa) podczas podróży może pomóc w zmniejszeniu stresu dziecka.​​​​

 

6. Woda i przekąski:

 

 

 • Podawaj dziecku wodę, aby zapobiec odwodnieniu podczas wymiotów.
 • Lekkie przekąski, takie jak herbatniki czy jabłka, mogą pomóc złagodzić objawy.

 

7. Zrozumienie i wsparcie:

 

 • Bądź wyrozumiały i wspierający wobec dziecka, które cierpi na chorobę lokomocyjną. To doświadczenie może być dla niego stresujące, więc wsparcie emocjonalne jest ważne.

 

Jeśli objawy są ciężkie lub utrzymują się przez długi czas, skonsultuj się z pediatrą lub lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny i uzyskać zalecenia dotyczące leczenia lub zarządzania objawami.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Witam, zalecam konsultację u lekarza, ewentualnie w moim gabinecie- psychologa klinicznego. Po przeprowadzonym badaniu, można postawić ewentualną diagnozę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Do jakiego specjalisty powinnam się udać?
Ciężko opisać mi dokładnie, na czym polega mój problem. Pojawia się on raz na 2-3 tygodnie. Przez kilka dni w tym czasie czuję się osłabiona, czuję pulsowanie w ciele, do niedawna nazywałam to kołataniem serca, aczkolwiek raczej się mylę. Uczucie te pojawia się głównie w klatce...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisano wiele różnych objawów, z którymi należy zgłosić się do właściwych specjalistów.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy jest to normalne po operacji fess?
Jestem 3 tygodnie po operacji fess, Po operacji miałam ciągłe gorączki po 40 stopni, później utrzymywały się po 38 - badania laboratoryjne są dobre crp też. Dodatkowo pojawiły się silne bóle zatok koło nosa, w czwartek trafiłam do szpitala przez pogotowie, ponieważ, miałam silne...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym który jest na miejscu i jest odpowiednia osoba do wyjaśnienia wszystkich pytań i wątpliwości
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy jest coś, w czym mogę pomoc naprowadzić lekarza, w jakim kierunku powinniśmy zmierzać?
Od 3 tygodni mam problem: częsta biegunka, pieczący stolec, byłem u lekarza i zostało przeprowadzone badania krwi i moczu, jednym z najgorszych objawów jest lekkie kręcenie w głowie bezpośrednio przed/po oddaniu stolca. Podczas poprzedniej wizyty została mi przepisany antybiotyk na 7...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Proszę o pomoc, w jaki sposób mogę sobie pomóc. 
Od początku grudnia źle się czułam -  tzn. miałam zawroty głowy, nudności i pieczenie w klatce piersiowej. Poszłam do lekarza i dał mi skierowanie na gastroskopię. Badanie to odbyło się 3 stycznia tego roku i wykazało obecność bakterii Helictobacter pylori. Następnego dnia dostałam od...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przebyła Pani kompleksowe leczenie, które mogło mieć wpływ na różne aspekty Pani zdrowia. Leczenie H. pylori często wymaga zastosowania silnych antybiotyków, co może prowadzić do różnych skutków ubocznych, w tym problemów z układem pokarmowym i możliwych infekcji poantybiotykowych, jak np. infekcje pochwy. Antybiotyki mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną, co może prowadzić do infekcji grzybiczych. Dobrze, że infekcja pochwy została wyleczona, jednak problem z hemoroidami i dyskomfortem w okolicy odbytu nadal wymagają uwagi. Hemoroidy mogą być bolesne i powodować dyskomfort, szczególnie przy wypróżnianiu. Ból, zmiana kształtu stolca, oraz uczucie swędzenia mogą wskazywać, że hemoroidy nadal są aktywne. Czasami hemoroidy wewnętrzne mogą nie być widoczne, ale nadal powodować objawy. Antybiotyki i ogólny stres związany z leczeniem i infekcjami mogą przyczyniać się do uczucia zmęczenia i bólu. Również stan zapalny w organizmie może się manifestować przez bóle mięśniowe i zmęczenie. Po kuracji antybiotykowej lub jeszcze w jej trakcie warto rozważyć przyjmowanie probiotyków, aby wspomóc odbudowę zdrowej flory bakteryjnej w jelitach i zmniejszyć ryzyko dalszych infekcji. W obliczu Pani objawów, szczególnie jeśli utrzymują się one i powodują znaczny dyskomfort, zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem. Może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań, aby wykluczyć inne potencjalne problemy i dostosować leczenie. Ważne jest, aby omówić wszystkie Pani obawy, w tym problemy z hemoroidami, ból mięśni, zmęczenie oraz wszelkie inne niepokojące objawy. Proszę dbać o siebie, dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów, zdrową dietę, odpoczynek, a także, jeśli to możliwe, delikatną aktywność fizyczną, która może wspomóc ogólną kondycję. Zachęcam do ścisłej współpracy z lekarzami i dbania o regularne kontrole zdrowotne.
Czy powinnam się tym przejmować, czy to zwykłe osłabienie?
Przez ostatnie dwie dobry miałam wirusówkę, miałam rozwolnienie i wymiotowałam, byłam strasznie osłabiona z bólami głównie brzucha. Dziś rano się lepiej poczułam i chciałam sobie przygotować koktajl, nagle poczułam spięcie brzucha i zaczęło mi się kręcić w głowie, oparłam się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
w opisanej sytuacji zalecana wizyta stacjonarna u lekarza z badaniem
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
w związku z objawami wskazana jest konsultacja stacjonarna z lekarzem.
Jakie badania krwi powinnam wykonać?
Od dłuższego czasu kiepsko się czuję, co kilka dni towarzyszy mi uczucie otumanienia, zawroty głowy, mroczki przed oczami, czasem bóle głowy oraz zimne poty i drżenie rąk. Czuję się osłabiona, jakbym miała zemdleć, a także niekiedy mam wrażenie wewnętrznego niepokoju, leku, brak apetytu i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy dobrze postąpiłam zaczynając od razu nowe opakowanie tabletek?
17 dnia cyklu biorąc tabletkę antykoncepcyjną o godzinie 18, 30-40 minut później wymiotowałam. Wymiotowałam cała noc, więc nie przyjęłam dodatkowej tabletki, tylko następnego dnia ponownie o 18 przypisaną do danego dnia. Pominęłam tabletki placebo, zaczęłam brać nowy blister. 
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
konsultacja z lekarzem Ginekologiem
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Żle - należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Wymioty występujące w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej mogą wpłynąć na jej skuteczność, ponieważ mogą uniemożliwić właściwe wchłonięcie substancji czynnych. W takim przypadku, zachowanie, jakie Pani podjęła – pominięcie tabletek placebo i rozpoczęcie nowego blistra bez przerwy – jest jednym z zalecanych postępowań w celu minimalizacji ryzyka zmniejszenia skuteczności antykoncepcji. Jednakże, ważne jest, aby pamiętać, że w takiej sytuacji skuteczność antykoncepcji może być nadal nieco obniżona. W przypadku wymiotów po przyjęciu tabletki, zaleca się przyjęcie dodatkowej tabletki (o ile to możliwe i bezpieczne) jak najszybciej po ustąpieniu objawów. Jeśli to nie jest możliwe, postępowanie, jakie Pani podjęła (rozpoczęcie nowego blistra bez przerwy na tabletki placebo), jest rozsądnym podejściem. Mimo wszystko, w takiej sytuacji zaleca się dodatkowe metody zabezpieczenia (np. prezerwatywa) przez następne 7 dni przyjmowania tabletek z nowego blistra, aby zwiększyć ochronę antykoncepcyjną. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub dodatkowych pytań, zawsze warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Będzie on mógł dostarczyć bardziej szczegółowych informacji i dostosować zalecenia do Pani indywidualnej sytuacji. Proszę pamiętać o regularnych konsultacjach ginekologicznych i dbaniu o regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, aby zapewnić optymalną ochronę.
Czy psychiatra może mi wystawić zwolnienie za tamte dni?
Zdiagnozowano u mnie depresje i zaburzenia lękowe. Z tego powodu kilka razy wzywałem karetkę i jeździłem na SOR (tachykardia, zawroty głowy, skoki ciśnienia). Z tego powodu straciłem prace w Listopadzie. Niestety zostałem zdiagnozowany dopiero teraz. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak może - w tej sprawie należy zwrócić się do psychiatry prowadzącego obecnie leczenie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lek. psychiatry celem dobrania odpowiednich leków antydepresyjnych oraz rozpoczęcie dobrze dobranej terapii. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Przychodzę z prośbą o ukierunkowanie, do jakiego lekarza się zgłosić.
Dolega mi wiele rzeczy: bardzo dużej osłabienie, bóle mięśni, ospałość, (objawy jak przy zatruciu i grypie), problemy z pamięcią i koncentracją, zawroty głowy, napady zimna i gorąca, zdarzają się skoki ciśnienia. Dodam ze mam 21 lat i jestem kobietą. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki i leczenia.
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza psychiatry i ewnentualną psychoterapię.
Jak poradzić sobie z strasznie mocnym bólem brzucha?
Mam straszne bardzo mocne bóle brzucha, w okolicy pępka, dziś doszły wymioty. Raz mam biegunkę, raz wzdęcia. Ból pojawił się rok temu, oczywiście niecały czas. Raz w miesiącu po 3 do 5 dni. W zeszłym tyg dostałam znów te bóle, gdzie wchodzą na plecy. Utrzymują się do...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego
Co mam robić, kiedy lekarze na sorze nie udzielili mi pomocy?
Byłam operowana 15 grudnia. 18 wyszłam ze szpitala. Po wyjściu wystąpiła gorączka i złe samopoczucie. Zlecono antybiotyk. Skończyłam go brać, natomiast z rany wydziela się ciągle wysięk ropno-krwisty. Gorączka ustała. Wczoraj doszły wymioty. Byłam na sorze po Świętach i od lekarza dyżurnego...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg operacyjny.
Czy któreś z moich przypuszczań może być prawdą?
Seniorka lat 78 z dnia na dzień dostała wysokie ciśnienie, zawroty głowy, zaczęła się przewracać, utrudnione czucie w nogach, którego już nie uzyskała. Dzisiaj pojawiły się problemy z nietrzymaniem moczu, ślinotok i jak siedzi, nie utrzymuje równowagi, tylko leci...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna pilna diagnooza i pomoc medyczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę