1. Artykuły
  2. Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog

Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog

Chodzenie po górach czy spacer po plaży? Leniuchowanie czy aktywność fizyczna? Która forma wypoczynku jest lepsza? - Każda jest dobra, jeśli sprzyja naszemu relaksowi i dobremu samopoczuciu. Wybierajmy taki sposób, który pozwala nam wypocząć, nie kierując się modą czy opiniami innych osób - zachęca psycholog i psychoterapeutka Urszula Ciećwierz z Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego i podpowiada co zrobić, aby odpoczynek był efektywny. 

Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog
Spis treści
Kiedy po odpoczynku czujesz się zmęczony Dlaczego odpoczynek jest ważny? Kiedy odpoczynek jest efektywny Odpoczynek na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą - dlaczego to takie ważne? 6 zasad skutecznego odpoczynku

Kiedy po odpoczynku czujesz się zmęczony

 

Wyczekiwany urlop, wakacje, weekend już za nami, a my czujemy się bardziej zmęczeni niż przed. Gdzie popełniamy błąd? Psycholog Urszula Ciećwierz odpowiada:

 

Czy jest to wypoczynek aktywny, leniuchowanie na plaży lub działce albo wypoczynek kreatywny, przeżywanie przygód i zbieranie nietuzinkowych wspomnień - to nie ma najmniejszego znaczenia, o ile taka forma nam służy i potrafimy się faktycznie zrelaksować. Nie róbmy niczego na siłę i nie miejmy więc wyrzutów sumienia, że inni wybierają bardziej aktywną formę spędzania wolnego czasu, a my opalamy się przy hotelowym basenie.

 

Czasami jednak nawet wybór ulubionej formy wypoczynku nie przynosi wyczekiwanego wytchnienia. Jak zauważa nasza ekspertka - cały sekret tkwi bowiem w naszej głowie.

 

Nie wystarczy, że wypoczywa nasze ciało. Jeżeli umysł ciągle pracuje na najwyższych obrotach, nasze myśli krążą wokół pracy i obowiązków - wtedy trudno jest tak naprawdę odpocząć.

 

Psycholog podkreśla jak ważne jest, aby odpoczynek nie był związany z tematyką naszej pracy. Dobrze jest postawić na to, co pozwoli nam się oderwać od codziennych obowiązków i skierować myśli na coś, co w tym momencie da nam najwięcej spokoju.

 

Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, przy sztucznym oświetleniu, klimatyzacji, w hałasie. W przerwach siedzimy z nosem w ekranie. Takie odpoczywanie nie przynosi pożądanych rezultatów.

 

Nasza ekspertka przestrzega również przed szukaniem odprężenia w używkach. Nawet niewielkie ilości alkoholu sprawiają bowiem, że następnego dnia poczujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, niespokojni i niewyspani.

 

arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!
arrow Jak skutecznie zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
arrow Jak przebiega histeroskopia i kiedy jest zalecana?
arrow Codzienna rutyna pielęgnacyjna dla osób z suchą skórą i AZS - Odkryj naturalne rozwiązania

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

 

Zdaniem badaczy odpoczywania można się nauczyć, a proces ten nie odbiega od nauki jazdy na rowerze czy języka obcego. Nasza ekspertka przyznaje jednak, że uniwersalny sposób na odpoczynek nie istnieje:

 

Tak, jak każdy z nas ma inną, zupełnie niepowtarzalną tęczówkę w oku, tak z odpoczywaniem jest podobnie. Dobrze, aby każdy odkrył swoją formułę, czyli taki sposób, że odpoczywa i czuje się wypoczęty.

 

I jak dodaje, rezygnacja z odpoczynku jest ogromnym błędem.

 

Niektórzy planują swój czas co do minuty, tak również dzieje się z odpoczynkiem. Oczekujemy, że będzie efektywny i aktywny. W przeciwnym razie szkoda nam poświęcać na niego czas. Ale organizm nie jest w stanie funkcjonować w ciągłym trybie wykonywania obowiązków.

 

Co dzieje się gdy “odpuszczamy sobie” odpoczynek? Z czasem odczuwamy coraz większe zmęczenie i osłabienie organizmu. Mamy trudności z koncentracją i skupieniem uwagi. W zamian - coraz częściej łapiemy infekcje i zwiększa się podatność na różne choroby.

 

Kiedy odpoczynek jest efektywny

 

Eksperci podkreślają, że najlepsze rezultaty przynosi tzw. regularny odpoczynek. Obecnie stawia się nacisk na krótkie, ale częste formy wypoczynku niż wybór jednego, ale długiego urlopu.

 

Warto postarać się wygospodarować dla siebie codziennie trochę czasu, aby zregenerować siły. Mogą to być sprawiające nam przyjemność rytuały: rozdział książki, joga, przygotowanie ulubionego dania, rozmowa z bliską osobą - podpowiada nasza ekspertka.

 

Podstawą naszej dobrej kondycji na co dzień jest również wysypianie się i higiena snu. Pamiętać należy ponadto o piciu wody oraz regularnych, w miarę zdrowych posiłkach.

 

Jeśli pracujemy umysłowo, postarajmy się również zadbać o swoje ciało. To mogą być proste rzeczy jak spacer, przejażdżka na rowerze, pływanie. Ważne, aby wybierać to co sprawia nam przyjemność - dodaje Urszula Ciećwierz.

 

Odpoczynek na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą - dlaczego to takie ważne?

 

Na pytanie co zrobić, aby po odpoczynku faktycznie czuć się wypoczętym nasza ekspertka odpowiada:

 

Starajmy się jak najczęściej odpoczywać na świeżym powietrzu. Ważny jest kontakt z przyrodą, naturalnym światłem, słońcem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

 

Warto zatem spróbować jak najczęściej wychodzić na świeże powietrze, które nie tylko dotleni zmęczony  i przebodźcowany mózg, ale i poprawi naszą wydolność oddechową.

 

Na świeżym powietrzu oddychamy zupełnie inaczej niż siedząc przy biurku. To także okazja, aby się trochę poruszać. Przechadzka na łonie natury do doskonały relaks, może też mieć działanie terapeutyczne. Po takim spacerze często patrzymy na problemy z innej perspektywy, nabieramy dystansu - zachęca psycholog.

 

6 zasad skutecznego odpoczynku

 

Podsumowując, aby odpoczynek był efektywny, przynosił nam wytchnienie i regenerację organizmu warto kierować się poniższymi zasadami:

 

  1. Odpoczywaj regularnie. Więcej korzyści przynosi krótszy, ale częsty odpoczynek.
  2. Wybieraj formy odpoczynku, które dają ci przyjemność i odrywają myśli od codziennych obowiązków.
  3. Wyłącz telefon, zamknij komputer. Na czas odpoczynku oderwij wzrok od ekranu.
  4. Zadbaj o higienę snu. Kładź się spać i wstawaj o stałych porach, nie zabieraj do łóżka smartfona.
  5. Zadbaj o dietę, regularne posiłki i w miarę zdrowe jedzenie. Unikaj używek.
  6. Zaplanuj aktywność na świeżym powietrzu.
Urszula Ciećwierz psycholog artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie (specjalność psychologia kliniczna). Aktualnie odbywa szkolenie z Terapii Par w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii Instytut Psychologii Zdrowia.
Pracuje z osobami współuzależnionymi, w kryzysie związanym z chorobą, rozstaniem, samotnością, przeżywającym trudne doświadczenia z przeszłości (trauma), z niską samooceną, trudnościami w relacjach międzyludzkich, osobami nadmiernie przeżywającymi lęki i stres.
Posiada doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży i rodzinami w okresie okołoporodowym.
Zaprasza na konsultacje pary, które napotkały na swej drodze trudności z powodu przyjścia na świat dziecka, nie mogących się porozumieć czy stojących przed groźbą utraty związku.
Oferuje:
– terapię indywidualną dorosłych,
– konsultacje i poradnictwo psychologiczne,
– wsparcie psychologiczne dla par i rodzin.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się się do psychologa czy do psychiatry? 
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Czy mogę zacząć brać lek przeciwdepresyjny mając objawy odstawienne?
Dwa dni temu byłam zmuszona odstawić lek przeciwdepresyjny, ze względu na wystąpienie wielu objawów zespołu serotoninowego. Po konsultacji telefonicznej lekarz zmienił lek i zalecił rozpoczęcie przyjmowania go następnego dnia po wykupieniu. Zapomniałam niestety powiedzieć, że mam...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ludzie cały czas czują jakieś emocje?
Często uważam, że w danej chwili nic nie czuję, ale może po prostu nie zauważam emocji. Czy to normalne?
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Objawy depresji.
Jestem cały czas zmęczona, ciągle bym spała i do wszystkiego się zmuszam. Czy mogę mieć depresję?
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zrobić badania i się zgłosić na wizytę do lekarza
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Jak poradzić sobie z przechodzeniem przez pasy mając fobię społeczną?
Przez fobię społeczną boję się przechodzić przez pasy. Nie umiem sobie poradzić z momentem, gdy jakieś auto zatrzyma się by skręcić w boczną ulicę, a ja mam tam przejść. Nigdy nie wiem, czy dać autu skręcić, czy szybko przejść, póki stoi i czeka, aż inne samochody przejadą, ale wtedy nie...
Dzień dobry. Przy stanach lękowych, jedną z metod terapii jest trening ekspozycji. Jeśli czuje Pani, że postawione przed Panią zadanie wiąże się z nieznośnym dyskomfortem, może Pani zgłosić swoje wątpliwości do psychoterapeuty/psychologa prowadzącego Pani leczenie. Specjalista pomoże Pani dobrać zadanie o odpowiednim poziomie trudności i pomoże zapanować nad lękiem w sytuacji ekspozycji. Najpewniej zaproponuje Pani także pracę nad przekonaniami. Należy jednak stosować się do zasad ruchu drogowego - przez pasy przechodzimy tylko na zielonym świetle, a piesi mają pierwszeństwo. Powodzenia!
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Przy stanach lękowych, jedną z metod terapii jest trening ekspozycji. Jeśli czuje Pani, że postawione przed Panią zadanie wiąże się z nieznośnym dyskomfortem, może Pani zgłosić swoje wątpliwości do psychoterapeuty/psychologa prowadzącego Pani leczenie. Specjalista pomoże Pani dobrać zadanie o odpowiednim poziomie trudności i pomoże zapanować nad lękiem w sytuacji ekspozycji. Najpewniej zaproponuje Pani także pracę nad przekonaniami. Należy jednak stosować się do zasad ruchu drogowego - przez pasy przechodzimy tylko na zielonym świetle, a piesi mają pierwszeństwo. Powodzenia!
Czy słyszenie głosów może być objawem choroby?
Mój mąż od jakiegoś czasu dziwnie się zachowuje. Mówi, że słyszy jakieś głosy (które są nierzeczywiste) i staję się nerwowy, kiedy mówię mu, że nic nie słychać. Najbardziej nasila się to wieczorem. Czy to może być objaw jakiejś choroby?
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy leki przeciwdepresyjne mogą powodować spadek energii?
Czy lek na depresję może sprawiać, że nic nam się nie chce? Taki spadek energii i brak ochoty na robienie czegokolwiek.
Mogą być to przejściowe objawy uboczne stosowanego leku - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być to przejściowe objawy uboczne stosowanego leku - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy powinnam empatycznie podejść do mojego ojca alkoholika?
Kiedy byłam dzieckiem, wolał wydawać pieniądze na alkohol niż na rodzinę - na początku dawał mało pieniędzy (dało się z tego wyżyć, ale nic ponad to), a potem już wcale. Zawsze miałam mu to za złe i przez to nie utrzymuję z nim kontaktu. Niedawno chciał się spotkać ze mną i z moją siostrą, kilka...
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychologiczna.
Ciągłe czucie oszołomienia, czy to może być zaburzenie psychosomatyczne?
Od dwóch miesięcy odczuwam ciągłe uczucie oszołomienia, jakbym był cały czas pijany - 24h/7, co utrudnia mi codzienne funkcjonowanie. Byłem u neurologa, który zaproponował badanie krwi oraz rezonans magnetyczny głowy. Oba badania wyszły prawidłowo. Problem jest taki,...
Oprócz podstawowych badań :wskazane badania laboratoryjne: glukoza na czczo, insulina na czczo, hemoglobina glikowana, TSH, anty-TPO, CRP. poziom wit. D3, B12, magnezy, pomiary ciśnienia krwi. Konieczna konsultacja u otolaryngologa, również u psychologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oprócz podstawowych badań :wskazane badania laboratoryjne: glukoza na czczo, insulina na czczo, hemoglobina glikowana, TSH, anty-TPO, CRP. poziom wit. D3, B12, magnezy, pomiary ciśnienia krwi. Konieczna konsultacja u otolaryngologa, również u psychologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z