1. Artykuły
  2. Poprawny ruch. Droga do zdrowia

Poprawny ruch. Droga do zdrowia

Jak się okazuje nie tylko planowy, treningowy wysiłek na sali gimnastycznej, ale przede wszystkim prawidłowy, codzienny ruch odpowiadają za naszą formę, samopoczucie i zdrowie. Stefan Podedworny związany z Akademią Zapachu, Poprawnego Ruchu i Oddechu postuluje troskę zarówno o ruch, jak i oddech, jako narzędzia do poprawy komfortu życia.

Poprawny ruch. Droga do zdrowia Poprawny ruch. Droga do zdrowia
Spis treści
Dlaczego ruch jest ważny dla naszego zdrowia? Skąd się biorą napięcia w ciele? Jak zlikwidować napięcia w naszym ciele? Intensywne ćwiczenia, jako forma ruchu Jakie znaczenie ma oddech? Jakie formy ruchu wybierać? Jakie jest znaczenie ruchu?

Dlaczego ruch jest ważny dla naszego zdrowia?

 

Specjaliści zalecają 150 minut umiarkowanej aktywności aerobowej lub 75 minut intensywnej dla każdej dorosłej i zdrowiej osoby w ciągu tygodnia. Równie istotna jest różnorodność wybieranych form aktywności. Stefan Podedworny zwraca uwagę na inny aspekt ruchu:

 

Nasze zdrowie zależy od ruchu, tego wewnątrz ciała. W naszym ciele wciąż trwa i ma trwać ruch. Krąży krew, limfa, żółć, płyn mózgowo-rdzeniowy. Istotne jest zapewnienie ruchu tlenu, dwutlenku węgla i innych gazów. Krążą po organizmie neuroprzekaźniki i hormony. W jelitach przesuwa się ich zawartość. Ruszają się wszystkie nasze organy. Nie tylko mięsień sercowy czy płuca. Ruszają się narządy w jamie brzusznej, nerki, przepona, jelita. Do tego dochodzi ruch mikrobów, limfocytów itd. Wewnątrz każdego z nas trwa ruch. Najbardziej ruchliwe węzły komunikacyjne są niczym wobec tego, co dzieje się w ciele każdego z nas. Ruch tego, co jest w naszych ciałach, jest podstawą zdrowia. Za często traktujemy ruch jedynie jako formę rekreacji lub sposób kontroli wagi.

 

I podkreśla:

 

Swobodna codzienna dawka ruchu to warunek zdrowia.

arrow Morsowanie zyskuje zwolenników. Dla kogo zimne kąpiele?
arrow Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę
arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
arrow Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog
arrow Trening. Co jeść przed, w czasie i po wysiłku fizycznym?
arrow Sezon narciarski w pełni. Jak uniknąć kontuzji?

Skąd się biorą napięcia w ciele?

 

Napięte ciało utrudnia nam prawidłowy ruch, powoduje dyskomfort i ból:

 

Stałe przykurcze i napięcia powstają i nasilają się na skutek urazów, obciążeń psychicznych, chorób, nieprawidłowej postawy ciała czy nawyków. Owe napięcia zazwyczaj nie występują tylko w miejscu dolegliwości, ale przebiegają przez całe ciało - tłumaczy

 

Powstające napięcia wynikają również z błędnego ruchu, wyjaśnia ekspert:

 

Na co dzień często poruszamy się z niepotrzebnym wysiłkiem i nadwyrężamy pewne mięśnie, podczas gdy inne prawie nigdy nie są uruchamiane. Konsekwencją tego są dolegliwości fizyczne, chroniczne napięcie, zmęczenie i niepotrzebne dolegliwości, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do utraty zdolności do pracy.

 

Stefan Podedworny zachęca do przyjrzenia się naszym nawykom ruchowym i ruchom, jakie towarzyszą codziennym czynnościom:

 

Zwykle zakładamy, że wszystkie nasze problemy wynikają z tego, że nasze ciała nie są w stanie wytrzymać wysiłku, spowodowanego daną aktywności lub dlatego, że nie jesteśmy wystarczająco silni, albo że dana czynność jest zbyt wymagająca. Próbujemy zaradzić tej sytuacji poprzez wzmocnienie i uelastycznienie naszego ciała albo unikanie danej aktywności. Rzadko bierzemy pod uwagę możliwość, że powodem naszych dolegliwości jest sposób, w jaki wykonujemy daną czynność – jak się poruszamy, jak używamy naszego ciała.

 

I dodaje:

 

Zwykle nie mamy możliwości spojrzenia na siebie z boku i nie widzimy, jak się poruszamy. W efekcie nie jesteśmy tego świadomi i sami nie możemy znaleźć rozwiązania.

 

Jak zlikwidować napięcia w naszym ciele?

 

Praca z napięciami i przykurczami zależy przede wszystkim od ich przyczyny. Specjalista z Akademii Zapachu, Poprawnego Ruchu i Oddechu proponuje również trening świadomości ciała:

 

To nie tyle nauka poprawnego ruchu w sensie wzorca ruchu, ale nabycie umiejętności, jak z większą łatwością wykonywać ruch niezbędny do danej czynności – czy to praca na komputerze, uprawianie sportu czy siedzenie i czytanie. Innymi słowy celem jest wykorzystanie inteligencji ciała do poruszania się w bardziej efektywny sposób, tak aby móc wykonywać lepiej wszystkie rodzaje zwykłych czynności.

 

I tak tłumaczy istotę treningu:

 

Podczas takiego treningu nie męczymy się ruchami. One nie wymagają mechanicznego powtarzania. Ich pozytywne rezultaty nie zależą od rozciągania czy zmiękczania mięśni, ale od poprawy efektywności, z jaką mózg koordynuje i kontroluje ruchy.

 

Lekcje w ramach treningu świadomości ciała nie są receptą na „poprawny” ruch. Nie chodzi o to, by pokazać, jak oddychać, jak chodzić, jak siedzieć, jak stać. Chodzi o to, by nauczyć siebie, jak stać się swoim własnym miernikiem efektywnego ruchu, aby w efekcie samodzielnie ocenić, czy ruch jest dobry.

 

Stefan Podedworny podkreśla rolę edukacji i obserwacji własnego ciała:

 

Trening uczy tego, aby świadomie poruszać wcześniej unieruchomionymi mięśniami. W ramach treningu nauczysz się uświadamiać sobie ruch w każdym fragmencie ciała. Pierwszym efektem jest nauczenie się obserwacji siebie w codziennych czynnościach – jak siedzę, jak chodzę, które mięśnie poruszają się podczas zmiany postawy z siedzącej na stojącą. Co się dzieje podczas oddychania? Jak kieruję oddech? Co napinam? Czy wszystkie ruchy są mi potrzebne do tej czy innej czynności?

 

Intensywne ćwiczenia, jako forma ruchu

 

Zgoła inna jest rola intensywnych, wymagających ćwiczeń siłowych czy aerobowych:

 

Intensywne ćwiczenia mają inny cel. Często są wykonywane w celu utrzymania lub uzyskania wagi ciała - tłumaczy Stefan Podedworny.

 

I dodaje:

 

Efektem ubocznym bywa – paradoksalnie – wzrost napięcia. A czasem, przy niewłaściwym oddychaniu, wzrost stresu oksydacyjnego - wyjaśnia

 

Jakie znaczenie ma oddech?

 

Ruch powinien połączony być z właściwie prowadzonym oddychaniem:

 

Znaczenie oddechu jest fundamentalne. Potrzeba zapewnienia właściwego balansu między tlenem a dwutlenkiem węgla ponad sto lat temu została wyjaśniona, dzięki odkryciu zjawiska, znanego jako „efekt Bohra”. Tlen jest niezbędny do zapewnienia energii w komórkach, odpowiedni poziom dwutlenek węgla sprzyja uzyskaniu właściwego ph i możliwości uwolnienia tlenu w komórkach. Sposób oddychania wpływa na poziom stresu oksydacyjnego - zapewnia ekspert.

 

Uruchamiana przepona zapewnia ruch limfy i innych narządów wewnętrznych. Warto mieć na uwadze, żeby na początek wybierać takie formy aktywności, które pozwolą na swobodne oddychanie nosem. 

 

Jakie formy ruchu wybierać?

 

Najlepiej zacząć od swobodnego chodzenia. Teraz idealny czas na spacery, podczas których można rozluźnić biodra, wyprostować głowę i podziwiać widoki. To też czas, by się nauczyć, jak bez wysiłku stać, siedzieć, chodzić, zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą czy odwrotnie.

 

To w tych najczęstszych czynnościach dają o sobie znać napięcia, o których była mowa wcześniej.

 

One rzutują na inne czynności. Choćby unieruchomienie miednicy. Dość częste i zwykle nieuświadomione. Natomiast skutkujące wieloma bólami. Spacery pozwalają też na rozkoszowanie się zapachami natury, uspokojenie emocji i uruchamianie przepony podczas oddechu - wyjaśnia Stefan Podedworny.

 

Jakie jest znaczenie ruchu?

 

Ruch to nie jest jedynie forma rekreacji czy sposób na figurę. Swobodny ruch jest podstawą naszego zdrowia. Swobodna, codzienna dawka ruchu sprawi, że wiele dolegliwości może przejść do historii. Zwłaszcza, jeśli na spacer zabierzemy też uśmiech.

 

Siedzący tryb życia sprawił, że biodra straciły swoją naturalną ruchomość. Najczęściej widać na ulicach osoby utrzymujące sztywno kręgosłup i poruszające nogami tak, jakby nie było bioder. Tymczasem zaangażowanie bioder podczas chodzenia jest elementem kluczowym. To między innymi dlatego chodzenie wychodzi nam na zdrowie - pomaga nam przywrócić naturalną biomechanikę ruchu i wzmacniać nasze ciało. Prawidłowe użycie bioder powoduje, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia bólu pleców i problemów związanych z nieprawidłową postawą.

 

Stefan Podedworny przekonuje o istotności prawidłowego ruchu:

 

Nasze biodra są zaangażowane w większość naszych codziennych aktywności, takich jak wchodzenie po schodach czy podnoszenie cięższych przedmiotów. Wykorzystywanie bioder w sposób efektywny, poprzez prawidłowe chodzenie, pozwala na wzmocnienie mięśni nóg, brzucha i pleców. To z kolei przyczynia się do zwiększenia naszej wydolności fizycznej i ogólnej siły. Angażowanie bioder podczas chodzenia sprzyja poprawie krążenia krwi i dotlenieniu organizmu. Wykonując ruchy biodrami, pobudzamy również pracę narządów wewnętrznych.

artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Założył i prowadzi Akademię Zapachu, Poprawnego Ruchu i Oddechu, gdzie uczy poprawnego ruchu i oddechu wg własnej metody oraz pracuje 1 na 1,  pomagając ludziom pozbyć się głównie tzw. niewyjaśnionych dolegliwości.
Autor dwóch książek: „Przepis na zdrowie, 21 kroków do zdrowia, o których nie usłyszysz w reklamach” oraz „Twoje ciało, to nie Twoja wina”. Przygotowuje doktorat z zakresu wpływu zapachów na decyzje, prowadzi też bloga. Ma 60 lat i pokazuje, że da się zachować zdrowie i sprawność bez względu na wiek. Tego samego uczy innych i pozbawia ich dolegliwości. Naturopata, zafascynowany osteopatią, trener personalny. Niebawem ukaże się kolejna książka, będąca wstępem do własnej metody nauki poprawnego oddechu i ruchu. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Leki powiązane z tematem:

Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest dla mnie jeszcze jakaś nadzieja? Czy oprócz zdrowej diety i codzienny spacerów mam dodać coś jeszcze?
Około 10 lat temu wykryto u mnie insulinooporność. Byłam wtedy na tyle młoda, że lekarz nie chciał przepisać mi żadnych leków. Dopiero 4 lata temu zaczęłam przyjmować lek na cukrzycę typu 2. Dodatkowo zdiagnozowany wtedy u mnie zespół policystycznych jajników (miesiączka co 6...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Istnieją skuteczne metody leczenia opisanych dolegliwości. Być może należy zmienić specjalistę, a następnie postępować ściśle wg wskazań lekarskich.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Rozumiem Pani zaniepokojenie i trudności, z jakimi się Pani boryka. Insulinooporność i zespół policystycznych jajników (PCOS) to schorzenia, które wymagają kompleksowego podejścia, zarówno pod względem dietetycznym, jak i farmakologicznym. Podejście, które Pani dotychczas stosowała – zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna – to bardzo ważne elementy w zarządzaniu tymi schorzeniami. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę Pani sytuację, warto rozważyć bardziej zindywidualizowane podejście terapeutyczne. Nowoczesna farmakoterapia otyłości i insulinooporności oferuje szereg opcji leczenia, które mogą być bardziej skuteczne w przypadku, gdy tradycyjne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Leki te często działają poprzez poprawę wrażliwości na insulinę oraz regulację apetytu i metabolizmu. Również w przypadku PCOS istnieją specyficzne terapie, które mogą regulować cykl menstruacyjny i łagodzić objawy. Warto rozważyć konsultację z ginekologiem, który specjalizuje się w leczeniu PCOS i insulinooporności. Profesjonalista ten może zasugerować optymalną strategię leczenia, uwzględniającą Pani indywidualną sytuację, oraz zaproponować nowoczesne metody leczenia. Leczenie PCOS i zaburzeń metabolicznych powinno być traktowane jako jedność, ponieważ obie te kwestie wzajemnie na siebie wpływają. Proszę pamiętać, że utrata masy ciała i leczenie PCOS to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Niezmiernie ważne jest, aby nie obwiniać się za trudności w osiągnięciu celów terapeutycznych. Proszę pamiętać, aby dbać o wsparcie emocjonalne i ewentualnie skonsultować się z psychologiem, zwłaszcza że wspomniała Pani o wcześniejszych problemach związanych z odżywianiem i stanem psychicznym. Proszę również rozważyć regularne pobieranie wymazów oraz konsultacje z dietetykiem, aby dopasować dietę do Pani aktualnego stanu zdrowia i potrzeb metabolicznych. Indywidualne podejście w leczeniu oraz wsparcie specjalistów mogą znacząco poprawić jakość Pani życia i pomóc w osiągnięciu lepszych wyników terapeutycznych.
Czy branie kreatyny w moim przypadku jest szkodliwe?
Mam jedną nerkę, która jest co prawda zdrowa. Zacząłem ćwiczyć sport siłowy i chciałbym zacząć brać kreatynę, aby polepszyć swoje efekty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy ból stawów może być powikłaniem po COVID lub szczepieniu?
W listopadzie 2021 przeszedłem COVID, bezobjawowo (jestem zaszczepiony trzema dawkami). 2 tygodnie po zakażeniu zaczęło mi piszczeć w głowie. Zaczęły mnie boleć stawy, barki i głównie kolana (byłem biegaczem/triathlonistą). Zrobiłem masę badań: morfologia, crp, ob,...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje telefoniczną - proszę wcześniej przesłać wyniki badań - zbierzemy dokładny wywiad - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Nawracające bóle i ucisk w klatce piersiowej - co zbadać w kierunku diagnozy?
Mam 50 lat, jestem szczupły, wysportowany, lubię ruch i sport, bez chorób przewlekłych. Przeszedłem COVID w październiku 2020 r. Od tego czasu regularnie męczą mnie: bóle klatki piersiowej (raczej całej w różnych miejscach) połączone z uciskiem (uczucie kamienia na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skontaktować się z ośrodkiem zajmującym się diagnostyką i leczeniem zespołów pocovidowych.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę