Czy objawy hipoglikemii mogą pojawiać się dopiero po ćwiczeniach fizycznych?
Mam następujący problem, który powtórzył się już kilkukrotnie. Po pewnym czasie po wysiłku fizycznym pojawiają się u mnie: zawroty głowy, mdłości, zimne poty, duszności, ból głowy. Przechodzi gdy coś zjem. Czy to objawy hipoglikemii? Nie jestem otyły. Dodam, że w te dni gdy...
Wskazane wykonanie poziomu glukozy na czczo , tzw. hemoglobiny glikowanej i krzywej cukru po obciążeniu glukozą oraz monitorowanie tętna i ciśnienia przed i po wysiłku fizycznym.
Rozumiem, że masz powtarzające się problemy zdrowotne po wysiłku fizycznym, takie jak zawroty głowy, mdłości, zimne poty, duszności i bóle głowy. Twoje objawy mogą być związane z hipoglikemią, ale istnieją również inne możliwe przyczyny takich dolegliwości, takie jak niskie ciśnienie krwi, zaburzenia równowagi elektrolitowej czy problemy z sercem.
Jeśli podejrzewasz, że przyczyną Twoich objawów jest hipoglikemia, warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Zbyt mała ilość kalorii przed aktywnością może spowodować obniżenie poziomu cukru we krwi i prowadzić do hipoglikemii. Dlatego ważne jest, aby przed wysiłkiem fizycznym spożyć odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych.
Możesz również zwrócić uwagę na swoją dietę po wysiłku fizycznym, aby zwiększyć poziom glukozy we krwi. Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów lub napojów izotonicznych może pomóc w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy.
Warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badania i postawi odpowiednią diagnozę. Lekarz może zalecić badania krwi w celu oceny poziomu glukozy we krwi oraz innych parametrów, takich jak elektrolity czy hormony tarczycy.
Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci uniknąć problemów zdrowotnych i cieszysz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
W przypadku dodatkowych pytań lub trudności w odpowiednim zbilansowaniu diety zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Objawy, które Pan opisuje, mogą być spowodowane hipoglikemią, czyli obniżeniem poziomu cukru we krwi. Wysiłek fizyczny zwiększa zużycie glukozy przez organizm, a niedostateczna ilość jedzenia przed nim może spowodować spadek poziomu cukru. Dlatego ważne jest, aby przed aktywnością fizyczną zjeść posiłek zawierający węglowodany. Jeśli objawy będą się powtarzać, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań i ustalenia przyczyny tych dolegliwości.
Czy podczas diety deficytowej można zbudować masę mięśniową?
Ważę 97kg, mam 20 lat i jestem mężczyzną. Ćwiczę aktywnie 4-5 razy w tygodniu siłowo. Spożywam: 1.5-2 g białka na 1 kg masy ciała, 0.5-0.8 g tłuszczu na 1 kg masy ciała, 2-3 g węglowodanów na 1 kg masy ciała Zazwyczaj jest to przedział 2000-2400 kcal. Tak naprawdę...
W trakcie wysiłku fizycznego spalamy tłuszcz - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zacznijmy od tego, że jest to w pewnych przypadkach możliwe, ale wymaga to odpowiedniej strategii żywieniowej i treningowej. Nie podałeś swojego wzrostu, dlatego nie odniosę się do proporcji makroskładników.
Jeśli jesteś na deficycie kalorycznym, to twoje ciało zużywa zapasy energii, w tym tkankę tłuszczową, jako źródło paliwa dla procesów metabolicznych. Jednocześnie, poprzez odpowiedni trening, stymulujesz swoje mięśnie do wzrostu i rozbudowy. W tym przypadku, spożywanie wystarczającej ilości białka, a także węglowodanów i tłuszczów, jest kluczowe dla budowania masy mięśniowej.
Pamiętaj, że tempo przyrostu masy mięśniowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj treningu, intensywność, objętość, ilość snu i regeneracji, jak również Twoja genetyka. Zwiększenie obwodu mięśni powierzchownych, które zauważyłeś, może być związane z optymalizacją żywienia, treningu i zwiększeniem masy mięśniowej.
Pamiętaj, że warto skonsultować się z trenerem personalnym i dietetykiem, którzy pomogą Ci dostosować plan żywieniowy i treningowy do Twoich celów.
Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Tak, jest możliwe, że redukuje Pan tkankę tłuszczową i jednocześnie buduje masę mięśniową, szczególnie na początku treningów. W trakcie deficytu kalorycznego organizm może korzystać z zapasów tłuszczu, aby dostarczyć energię potrzebną do treningów, co może prowadzić do spadku masy ciała. Jednocześnie, dostarczanie odpowiedniej ilości białka w diecie, a także trening siłowy, może stymulować syntezę białka mięśniowego i prowadzić do wzrostu masy mięśniowej. Jednakże, im więcej spadnie masa ciała, tym trudniej będzie budować mięśnie i równocześnie tracić tłuszcz. Ten proces nazywa się rekompozycją i jest dosyć skomplikowany, ale możliwy do przeprowadzenia. Warto pamiętać, że dieta i trening muszą być odpowiednio dostosowane do wielu czynników oraz aktywności wykonywanych danego dnia, stosuje się dosyć zaawansowane techniki manipulacji makroskładnikami i odpowiednie protokoły treningowe. Wskazane jest skonsultowanie się z dietetykiem i trenerem personalnym, aby w pełni wykorzystać potencjał swojego ciała.