1. Artykuły
  2. Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę

Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę

Joga to propozycja dla aktywnych fizycznie, która harmonijnie łączy ruch ciała, z prawidłowym oddechem i spokojem umysłu. Brzmi fantastycznie prawda? Powolny ruchu, doskonalenie pozycji, skupienie i koncentracja zapewniają wszechstronny rozwój ćwiczącego. Warto podejść do jogi, jako do czegoś więcej niż tylko zestawu ćwiczeń. Jej praktykowanie daje szereg korzyści - podkreśla specjalista medycyny naturalnej, trener personalny Stefan Podedworny.

Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę
Spis treści
Aktywność fizyczna. Wybieramy jogę W jaki sposób joga zmusza ciało do pracy? Kto powinien uprawiać jogę? Kto powinien zrezygnować z uprawiania jogi? Czy praktykując jogę, można schudnąć? Joga dla seniorów Od czego zacząć praktykę jogi? Joga - ćwiczenia czy praktyka?

Aktywność fizyczna. Wybieramy jogę

 

Niekwestionowaną wartością budującą zdrowie, kondycję i samopoczucie człowieka jest ruch. Świadomy, rozsądny i zdrowy - jak podkreśla trener personalny, specjalista medycyny naturalnej Stefan Podedworny:

 

Ruch jest nieodłącznym elementem życia. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie -  zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj ruchu wybieramy, na co uważać i czym się kierować. Jednym z popularnych sposobów aktywności fizycznej jest joga.

 

I wyjaśnia:

 

To starożytna praktyka, która łączy w sobie elementy fizyczne, mentalne i duchowe. Poprzez odpowiednie pozy, kontrolowany oddech i medytację, joga wpływa na równowagę między ciałem a umysłem.

 

Słowo „joga” wywodzi się z sanskrytu i oznacza „jedność”, możliwą do osiągnięcia poprzez praktykę różnorodnych technik:

 

Asany, przez które rozumiemy ćwiczenia fizyczne, obejmujące różne pozycje ciała, mające na celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni oraz poprawę elastyczności.

Pranajama to z kolei techniki kontroli oddechu, które pomagają zwiększyć świadomość oddechu, poprawić przepływ energii i uspokoić umysł.

Medytację prowadzącą do skupienia i uspokojenia umysłu, aby osiągnąć stan spokoju i wewnętrznej ciszy.

Yama i Niyama to etyczne zasady i zalecenia, które dotyczą sposobu postępowania wobec siebie i innych.

arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
arrow Morsowanie zyskuje zwolenników. Dla kogo zimne kąpiele?
arrow Poprawny ruch. Droga do zdrowia
arrow Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog
arrow Trening. Co jeść przed, w czasie i po wysiłku fizycznym?
arrow Sezon narciarski w pełni. Jak uniknąć kontuzji?

W jaki sposób joga zmusza ciało do pracy?

 

Joga do niczego nie zmusza. Jest propozycją aktywności fizycznej, która angażuje ciało w różne pozycje i sekwencje. Joga jest niejako zaproszeniem.

 

Ćwiczący, decydując się na jogę, angażują wszystkie partie ciała. Wzmacnienie  mięśni, poprawa kondycji i gibkości to efekty uzyskane przy okazji - wylicza zalety tej aktywności fizycznej ekspert.

 

Podkreśla, że płynie z tego ogromna korzyść dla całego organizmu:

 

Ponadto, regularne wykonywanie asan pozytywnie wpływa na układ oddechowy, krążenie krwi i pracę narządów wewnętrznych.

 

W zależności od stylu jogi, praktyka może obejmować powolne i kontrolowane ruchy, jak również dynamiczne serie pozycji, które wzmocnią siłę, gibkość i wytrzymałość. Na przykład, w stylu jogi Vinyasa, pozycje są płynnie łączone z oddechem, Jogę można również praktykować w sposób bardziej spokojny i medytacyjny, gdzie ruch nie jest tak intensywny. Na przykład, w stylu jogi Yin, pozycje są utrzymywane przez dłuższy czas, a głównym celem jest rozluźnienie ciała i umysłu poprzez głębokie rozciąganie.

 

Kto powinien uprawiać jogę?

 

Jak się okazuje, joga jest dostępna dla każdego, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Demokratyzm tej aktywności fizycznej wyraża się również w szerokim wachlarzu korzyści dla ćwiczącego: wzmocnienie ciała, redukcja stresu i relaksacja, rozbudowanie technik oddechowych. Ponadto nie ogranicza nikogo w związku z poziomem zaawansowania.

 

Osoby początkujące mogą rozpocząć od łagodniejszych form jogi, takich jak hatha yoga. Natomiast osoby bardziej zaawansowane mogą wybrać bardziej wymagające style jogi, na przykład ashtanga czy power yoga - tłumaczy Stefan Podedworny.

 

Niekwestionowaną wartością wynikająca z praktyki jogi jest poprawa elastyczności i siły mięśniowej oraz poprawa równowagi i koordynacji ruchowej. Znawcy tematu podkreślają, że systematyczne wykonywanie asan pozwala nawiązać relacje z własnym ciałem i zaakceptować jego słabości.

 

Kto powinien zrezygnować z uprawiania jogi?

 

Niestety, jak wszędzie, tak i tu istnieją przeciwskazania:

 

Choć joga jest powszechnie polecana, są pewne grupy osób, które powinny zachować ostrożność lub zrezygnować z jej praktykowania. Należą do nich osoby z poważnymi urazami kręgosłupa, problemy z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, a także kobiety w ciąży - wylicza trener personalny i założyciel Akademii Zapachu, Poprawnego Ruchu i Oddechu.

 

I dodaje:

 

Przed rozpoczęciem praktyki jogi zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

 

Czy praktykując jogę, można schudnąć?

 

Z pewnością to pytanie zadaje sobie wiele osób tuż przed pojawieniem się na pierwszych zajęciach:

 

Regularne wykonywanie asan i odpowiednia dieta mogą prowadzić do utraty kilogramów, ale należy pamiętać, że głównym celem jogi jest harmonia ciała i umysłu, a nie tylko utrata wagi - podkreśla ekspert.

 

Joga dla seniorów

 

Coraz więcej osób starszych decyduje się na praktykowanie jogi. I dobrze - zaznacza nasz specjalista:

 

Dla seniorów zaleca się stosowanie łagodnych asan, które wzmacniają kręgosłup, poprawiają równowagę i elastyczność ciała. Ważne jest również dostosowanie ćwiczeń do indywidualnych możliwości i ograniczeń.

 

Od czego zacząć praktykę jogi?

 

Do praktykowania jogi warto się przygotować. Na rynku, jak i w Internecie, dostępnych jest wiele materiałów, które laikom przybliżą tę formę aktywności fizycznej. Ponadto:

 

Początkujący mogą rozpocząć od prostych asan, takich jak pozycja kota-cows (Marjaryasana-Bitilasana), pozycja drzewa (Vrikshasana) czy pozycja zwiniętego dziecka (Balasana) - tłumaczy Stefan Podedworny.

 

I zaznacza:

 

Ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń, stopniowe zwiększanie intensywności i dbanie o równowagę między wysiłkiem a odpoczynkiem.

 

Joga - ćwiczenia czy praktyka?

 

To jak zdefiniujemy jogę, zależy tylko i wyłącznie od nas. Warto jednak pamiętać, że:

 

Joga to nie tylko fizyczne ćwiczenia, to także praktyka duchowa i mentalna. Poprzez medytację, oddech i koncentrację na tu i teraz, joga pomaga w osiągnięciu spokoju umysłu, redukcji stresu i podniesieniu poziomu świadomości. Dlatego warto podchodzić do jogi jako do czegoś więcej niż tylko zestawu ćwiczeń - tłumaczy zależność Stefan Podedworny.

 

I chwali zalety prawidłowego ruchu i wyważonej aktywności fizycznej:

 

Ruch jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Joga stanowi jedną z opcji aktywności fizycznej, która angażuje całe ciało, poprawia elastyczność, siłę i równowagę. Niezależnie od wieku czy kondycji, każdy może spróbować jogi, dostosowując poziom trudności do swoich możliwości. Warto pamiętać, że joga to nie tylko ćwiczenia, ale również praktyka duchowa i mentalna, której celem jest harmonia ciała i umysłu.

artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Założył i prowadzi Akademię Zapachu, Poprawnego Ruchu i Oddechu, gdzie uczy poprawnego ruchu i oddechu wg własnej metody oraz pracuje 1 na 1,  pomagając ludziom pozbyć się głównie tzw. niewyjaśnionych dolegliwości.
Autor dwóch książek: „Przepis na zdrowie, 21 kroków do zdrowia, o których nie usłyszysz w reklamach” oraz „Twoje ciało, to nie Twoja wina”. Przygotowuje doktorat z zakresu wpływu zapachów na decyzje, prowadzi też bloga. Ma 60 lat i pokazuje, że da się zachować zdrowie i sprawność bez względu na wiek. Tego samego uczy innych i pozbawia ich dolegliwości. Naturopata, zafascynowany osteopatią, trener personalny. Niebawem ukaże się kolejna książka, będąca wstępem do własnej metody nauki poprawnego oddechu i ruchu. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Aktywność fizyczna, a depresja.
Czy zwiększenie ruchu ma szansę pomóc na zaburzenia funkcji poznawczych w depresji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Jak najbardziej. Wg moich obserwacji w pracy z osobami cierpiącymi na depresję, ruch wpływa jak najbardziej pozytywnie na epizody depresyjne. Zapraszam do kontaktu. Tomasz Matjas
Czy wysiłek fizyczny może pogorszyć mój stan i sprawić, że szyjka będzie wypadać jeszcze bardziej?
Mam stwierdzone obniżenie narządów i wypadanie szyjki macicy 2go stopnia jak również obniżone napięcie mięśniowe przedniej i tylnej ściany pochwy (nie mam jednak problemów z nie trzymaniem moczu) czy w związku z tym schorzeniem mogę uprawiać sport tj. Biegać, czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się ze swoim ginekologiem prowadzącym.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecenia proszę omówić z lekarzem ginekologiem Panią prowadzącym (w tym przeciwwskazania do uprawiania sportu, wysiłku fizycznego itp.)
Czy mógłbym już jeździć na rowerze lub wykonywać inne aktywności oprócz spacerowania? 
Minął miesiąc od laparotomii zwiadowczej. Nic mnie nie boli, blizna dobrze się zagoiła.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Z czym mogą być związane moje objawy?
Nie wiem do kogo się zgłosić z tym problemem i czy jest to coś, co wymaga konsultacji lekarskiej. Jestem osobą aktywną, trenuję sporty amatorsko od kilku lat. Podczas treningów zdążyło mi się zauważyć trudności z oddychaniem. Zaczynało się od utraty sił podczas wykonywania ćwiczeń, w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jest wykonanie próby wysiłkowej oraz wykluczenie zaburzeń nerwicowych.
Zabiegu przepukliny pachwinowej, a aktywność fizyczna.
Czy 9 miesięcy po przebytym zabiegu przepukliny pachwinowej met. Lichtensteina nie ma przeciwwskazań, aby wrócić na treningi crossfit? Zdaje sobie sprawę, że crossfit jest treningiem mocno siłowym i wytrzymałościowym i czy mogę spokojnie bez żadnych barier wrócić i trenować jak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Te informacje można uzyskać u lekarza prowadzącego leczenie.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje u lekarza prowadzącego
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Przepuklina pachwinowa może nawracać. Żadna metotoda interwencji chirurgicznej nie daje 100% pewności.
Jak tego typu urządzenie może wpływać na nadmiar bilirubiny?
Czy osoba z Zespołem Gilberta może korzystać z ćwiczeń w kapsułach na podczerwień? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Co może mi dolegać? To nie jest jednorazowa sytuacja, tak jest cały czas.
Po defekacji używam chusteczek nawilżanych, gdyż użycie zwykłego papieru toaletowego sprawia mi ogromny ból. Jestem po leczeniu szczeliny odbytu, z której po czasie zrobiła się przetoka odbytu. Przetoka jest wyleczona po zastosowaniu lasera. Moim Problemem jest to, że po defakacji...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta chirurgiczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u chirurga
Nie mam pojęcia, w którą stronę dalej iść a problem ten często jest bardzo męczący i przeszkadzający. 
Mężczyzna lat 26. Od ponad roku czasu borykam się z bólem w mostku, który rozchodzi się na prawą i lewą stronę. Ból ten najczęściej występuje z bólem lewego barku. Ból ten nasila się po ćwiczeniach fizycznych (siłownia, tenis stołowy, piłka nożna), lecz dopiero...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to normalne w ciąży?
Obecnie jestem w 24+2 tc. Zauważyłam, że podczas większej aktywności np. długim chodzeniu pojawia się więcej wydzieliny z pochwy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy jest typowym zjawiskiem w ciąży i może być szczególnie zauważalne podczas większej aktywności fizycznej, takiej jak długie spacery. To wynika ze zmian stężeń hormonów w ciąży, które prowadzą do większego przepływu krwi do obszaru miednicy i mogą spowodować zwiększenie produkcji wydzieliny. Wydzielina ta zwykle jest klarowna lub biała, lekko śluzowa i nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu. Jednak ważne jest, aby zwrócić uwagę na charakter wydzieliny – jeśli zmienia ona kolor, konsystencję, pojawia się nieprzyjemny zapach, lub towarzyszą jej inne objawy, takie jak świąd, pieczenie, czy dyskomfort, mogą to być oznaki infekcji i wskazanie do konsultacji z lekarzem. W każdym przypadku, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wydzieliny lub innych zmian w organizmie podczas ciąży, zalecam skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę. Lekarz może ocenić, czy objawy są normalne i spodziewane w danej fazie ciąży, czy też wymagają dodatkowej diagnostyki lub interwencji. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego ciążę i informować go o wszelkich obserwowanych zmianach. Jest to najlepszy sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie zarówno dla Pani, jak i dla rozwijającego się dziecka.
Czy to normalne, że w początkowej fazie ćwiczeń ból jest większy, po to, żeby potem (np. po paru tygodniach) ustąpił całkowicie?
Mam przodopochylenie miednicy, które powoduje ból pleców w odcinku lędźwiowym (głównie rano, po przebudzeniu - przynajmniej tak mi się wydaje, że to jest powodem bólu, gdyż rezonans kręgosłupa nie wykazał, że coś złego tam się dzieje). Ostatnio zacząłem robić...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u specjalisty rehabilitacji medycznej.
Czy te dwa objawy mogły się pojawić nagle? Czy mogą być objawami nerwicy?
Choruje na nerwice, w październiku bolały mnie plecy w odcinku lędźwiowym (trenuję siłowo) i drętwiała stopa w okolicy palców, w szpitalu neurolog zrobiła badania odruchów i nie stwierdziła żadnych problemów, kazała udać się do poradni neurologicznej po skierowanie na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta neurologiczna z wynikiem badana RM.
Czy będę go musiała już brać całe życie?
Dostałam lek na zbyt wysokie tętno, żeby pomóc mi polepszyć kondycję fizyczną. Czy to znaczy, że mam niewydolność lub niedokrwistość serca? Lekarz nic nie powiedział. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał lek.
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy wystawiają Państwo takie zwolnienie internetowo, za okazaniem dokumentów potwierdzających problemy zdrowotne? 
Mam pytanie odnośnie zwolnienia ze WF-u. Cierpię na skoliozę, a z powodu tego, iż na lekcjach wykonujemy głównie ćwiczenia siłowe, stale dolegają mi bóle pleców. O ile przez ostatnie 3 lata mogłam sobie na to pozwolić to w klasie maturalnej, do której obecnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza prowadzącego leczenie.
Czy możliwe, że spowodowałam go treningiem siłowym z ciężarami?
Jestem kobietą i mam 20 lat. W okolicach lipca zauważyłam na kończynie dolnej żylaka żyły od piszczelowej. Zostało to na badaniu dopplera określone jako niewielka niewydolność. Wystaje on w dwóch miejscach — na wewnętrznej stronie łydki i uda.  Siłowo ćwiczę m.in. nogi, ręce,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z chirurgiem naczyniowym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w Poradni Chirurgii Naczyniowej.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę