Chodzenie po górach czy spacer po plaży? Leniuchowanie czy aktywność fizyczna? Która forma wypoczynku jest lepsza? - Każda jest dobra, jeśli sprzyja naszemu relaksowi i dobremu samopoczuciu. Wybierajmy taki sposób, który pozwala nam wypocząć, nie kierując się modą czy opiniami innych osób - zachęca psycholog i psychoterapeutka Urszula Ciećwierz z Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego i podpowiada co zrobić, aby odpoczynek był efektywny.
Wyczekiwany urlop, wakacje, weekend już za nami, a my czujemy się bardziej zmęczeni niż przed. Gdzie popełniamy błąd? Psycholog Urszula Ciećwierz odpowiada:
Czy jest to wypoczynek aktywny, leniuchowanie na plaży lub działce albo wypoczynek kreatywny, przeżywanie przygód i zbieranie nietuzinkowych wspomnień - to nie ma najmniejszego znaczenia, o ile taka forma nam służy i potrafimy się faktycznie zrelaksować. Nie róbmy niczego na siłę i nie miejmy więc wyrzutów sumienia, że inni wybierają bardziej aktywną formę spędzania wolnego czasu, a my opalamy się przy hotelowym basenie.
Czasami jednak nawet wybór ulubionej formy wypoczynku nie przynosi wyczekiwanego wytchnienia. Jak zauważa nasza ekspertka - cały sekret tkwi bowiem w naszej głowie.
Nie wystarczy, że wypoczywa nasze ciało. Jeżeli umysł ciągle pracuje na najwyższych obrotach, nasze myśli krążą wokół pracy i obowiązków - wtedy trudno jest tak naprawdę odpocząć.
Psycholog podkreśla jak ważne jest, aby odpoczynek nie był związany z tematyką naszej pracy. Dobrze jest postawić na to, co pozwoli nam się oderwać od codziennych obowiązków i skierować myśli na coś, co w tym momencie da nam najwięcej spokoju.
Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, przy sztucznym oświetleniu, klimatyzacji, w hałasie. W przerwach siedzimy z nosem w ekranie. Takie odpoczywanie nie przynosi pożądanych rezultatów.
Nasza ekspertka przestrzega również przed szukaniem odprężenia w używkach. Nawet niewielkie ilości alkoholu sprawiają bowiem, że następnego dnia poczujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, niespokojni i niewyspani.
Zdaniem badaczy odpoczywania można się nauczyć, a proces ten nie odbiega od nauki jazdy na rowerze czy języka obcego. Nasza ekspertka przyznaje jednak, że uniwersalny sposób na odpoczynek nie istnieje:
Tak, jak każdy z nas ma inną, zupełnie niepowtarzalną tęczówkę w oku, tak z odpoczywaniem jest podobnie. Dobrze, aby każdy odkrył swoją formułę, czyli taki sposób, że odpoczywa i czuje się wypoczęty.
I jak dodaje, rezygnacja z odpoczynku jest ogromnym błędem.
Niektórzy planują swój czas co do minuty, tak również dzieje się z odpoczynkiem. Oczekujemy, że będzie efektywny i aktywny. W przeciwnym razie szkoda nam poświęcać na niego czas. Ale organizm nie jest w stanie funkcjonować w ciągłym trybie wykonywania obowiązków.
Co dzieje się gdy “odpuszczamy sobie” odpoczynek? Z czasem odczuwamy coraz większe zmęczenie i osłabienie organizmu. Mamy trudności z koncentracją i skupieniem uwagi. W zamian - coraz częściej łapiemy infekcje i zwiększa się podatność na różne choroby.
Eksperci podkreślają, że najlepsze rezultaty przynosi tzw. regularny odpoczynek. Obecnie stawia się nacisk na krótkie, ale częste formy wypoczynku niż wybór jednego, ale długiego urlopu.
Warto postarać się wygospodarować dla siebie codziennie trochę czasu, aby zregenerować siły. Mogą to być sprawiające nam przyjemność rytuały: rozdział książki, joga, przygotowanie ulubionego dania, rozmowa z bliską osobą - podpowiada nasza ekspertka.
Podstawą naszej dobrej kondycji na co dzień jest również wysypianie się i higiena snu. Pamiętać należy ponadto o piciu wody oraz regularnych, w miarę zdrowych posiłkach.
Jeśli pracujemy umysłowo, postarajmy się również zadbać o swoje ciało. To mogą być proste rzeczy jak spacer, przejażdżka na rowerze, pływanie. Ważne, aby wybierać to co sprawia nam przyjemność - dodaje Urszula Ciećwierz.
Na pytanie co zrobić, aby po odpoczynku faktycznie czuć się wypoczętym nasza ekspertka odpowiada:
Starajmy się jak najczęściej odpoczywać na świeżym powietrzu. Ważny jest kontakt z przyrodą, naturalnym światłem, słońcem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Warto zatem spróbować jak najczęściej wychodzić na świeże powietrze, które nie tylko dotleni zmęczony i przebodźcowany mózg, ale i poprawi naszą wydolność oddechową.
Na świeżym powietrzu oddychamy zupełnie inaczej niż siedząc przy biurku. To także okazja, aby się trochę poruszać. Przechadzka na łonie natury do doskonały relaks, może też mieć działanie terapeutyczne. Po takim spacerze często patrzymy na problemy z innej perspektywy, nabieramy dystansu - zachęca psycholog.
Podsumowując, aby odpoczynek był efektywny, przynosił nam wytchnienie i regenerację organizmu warto kierować się poniższymi zasadami:
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!