1. Artykuły
  2. Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog

Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog

Chodzenie po górach czy spacer po plaży? Leniuchowanie czy aktywność fizyczna? Która forma wypoczynku jest lepsza? - Każda jest dobra, jeśli sprzyja naszemu relaksowi i dobremu samopoczuciu. Wybierajmy taki sposób, który pozwala nam wypocząć, nie kierując się modą czy opiniami innych osób - zachęca psycholog i psychoterapeutka Urszula Ciećwierz z Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego i podpowiada co zrobić, aby odpoczynek był efektywny. 

Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog Jak dobrze odpoczywać? Lepiej krócej a częściej - odpowiada psycholog
Spis treści
Kiedy po odpoczynku czujesz się zmęczony Dlaczego odpoczynek jest ważny? Kiedy odpoczynek jest efektywny Odpoczynek na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą - dlaczego to takie ważne? 6 zasad skutecznego odpoczynku

Kiedy po odpoczynku czujesz się zmęczony

 

Wyczekiwany urlop, wakacje, weekend już za nami, a my czujemy się bardziej zmęczeni niż przed. Gdzie popełniamy błąd? Psycholog Urszula Ciećwierz odpowiada:

 

Czy jest to wypoczynek aktywny, leniuchowanie na plaży lub działce albo wypoczynek kreatywny, przeżywanie przygód i zbieranie nietuzinkowych wspomnień - to nie ma najmniejszego znaczenia, o ile taka forma nam służy i potrafimy się faktycznie zrelaksować. Nie róbmy niczego na siłę i nie miejmy więc wyrzutów sumienia, że inni wybierają bardziej aktywną formę spędzania wolnego czasu, a my opalamy się przy hotelowym basenie.

 

Czasami jednak nawet wybór ulubionej formy wypoczynku nie przynosi wyczekiwanego wytchnienia. Jak zauważa nasza ekspertka - cały sekret tkwi bowiem w naszej głowie.

 

Nie wystarczy, że wypoczywa nasze ciało. Jeżeli umysł ciągle pracuje na najwyższych obrotach, nasze myśli krążą wokół pracy i obowiązków - wtedy trudno jest tak naprawdę odpocząć.

 

Psycholog podkreśla jak ważne jest, aby odpoczynek nie był związany z tematyką naszej pracy. Dobrze jest postawić na to, co pozwoli nam się oderwać od codziennych obowiązków i skierować myśli na coś, co w tym momencie da nam najwięcej spokoju.

 

Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, przy sztucznym oświetleniu, klimatyzacji, w hałasie. W przerwach siedzimy z nosem w ekranie. Takie odpoczywanie nie przynosi pożądanych rezultatów.

 

Nasza ekspertka przestrzega również przed szukaniem odprężenia w używkach. Nawet niewielkie ilości alkoholu sprawiają bowiem, że następnego dnia poczujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, niespokojni i niewyspani.

 

arrow Morsowanie zyskuje zwolenników. Dla kogo zimne kąpiele?
arrow Poprawny ruch. Droga do zdrowia
arrow Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę
arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
arrow Trening. Co jeść przed, w czasie i po wysiłku fizycznym?
arrow Sezon narciarski w pełni. Jak uniknąć kontuzji?

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

 

Zdaniem badaczy odpoczywania można się nauczyć, a proces ten nie odbiega od nauki jazdy na rowerze czy języka obcego. Nasza ekspertka przyznaje jednak, że uniwersalny sposób na odpoczynek nie istnieje:

 

Tak, jak każdy z nas ma inną, zupełnie niepowtarzalną tęczówkę w oku, tak z odpoczywaniem jest podobnie. Dobrze, aby każdy odkrył swoją formułę, czyli taki sposób, że odpoczywa i czuje się wypoczęty.

 

I jak dodaje, rezygnacja z odpoczynku jest ogromnym błędem.

 

Niektórzy planują swój czas co do minuty, tak również dzieje się z odpoczynkiem. Oczekujemy, że będzie efektywny i aktywny. W przeciwnym razie szkoda nam poświęcać na niego czas. Ale organizm nie jest w stanie funkcjonować w ciągłym trybie wykonywania obowiązków.

 

Co dzieje się gdy “odpuszczamy sobie” odpoczynek? Z czasem odczuwamy coraz większe zmęczenie i osłabienie organizmu. Mamy trudności z koncentracją i skupieniem uwagi. W zamian - coraz częściej łapiemy infekcje i zwiększa się podatność na różne choroby.

 

Kiedy odpoczynek jest efektywny

 

Eksperci podkreślają, że najlepsze rezultaty przynosi tzw. regularny odpoczynek. Obecnie stawia się nacisk na krótkie, ale częste formy wypoczynku niż wybór jednego, ale długiego urlopu.

 

Warto postarać się wygospodarować dla siebie codziennie trochę czasu, aby zregenerować siły. Mogą to być sprawiające nam przyjemność rytuały: rozdział książki, joga, przygotowanie ulubionego dania, rozmowa z bliską osobą - podpowiada nasza ekspertka.

 

Podstawą naszej dobrej kondycji na co dzień jest również wysypianie się i higiena snu. Pamiętać należy ponadto o piciu wody oraz regularnych, w miarę zdrowych posiłkach.

 

Jeśli pracujemy umysłowo, postarajmy się również zadbać o swoje ciało. To mogą być proste rzeczy jak spacer, przejażdżka na rowerze, pływanie. Ważne, aby wybierać to co sprawia nam przyjemność - dodaje Urszula Ciećwierz.

 

Odpoczynek na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą - dlaczego to takie ważne?

 

Na pytanie co zrobić, aby po odpoczynku faktycznie czuć się wypoczętym nasza ekspertka odpowiada:

 

Starajmy się jak najczęściej odpoczywać na świeżym powietrzu. Ważny jest kontakt z przyrodą, naturalnym światłem, słońcem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

 

Warto zatem spróbować jak najczęściej wychodzić na świeże powietrze, które nie tylko dotleni zmęczony  i przebodźcowany mózg, ale i poprawi naszą wydolność oddechową.

 

Na świeżym powietrzu oddychamy zupełnie inaczej niż siedząc przy biurku. To także okazja, aby się trochę poruszać. Przechadzka na łonie natury do doskonały relaks, może też mieć działanie terapeutyczne. Po takim spacerze często patrzymy na problemy z innej perspektywy, nabieramy dystansu - zachęca psycholog.

 

6 zasad skutecznego odpoczynku

 

Podsumowując, aby odpoczynek był efektywny, przynosił nam wytchnienie i regenerację organizmu warto kierować się poniższymi zasadami:

 

  1. Odpoczywaj regularnie. Więcej korzyści przynosi krótszy, ale częsty odpoczynek.
  2. Wybieraj formy odpoczynku, które dają ci przyjemność i odrywają myśli od codziennych obowiązków.
  3. Wyłącz telefon, zamknij komputer. Na czas odpoczynku oderwij wzrok od ekranu.
  4. Zadbaj o higienę snu. Kładź się spać i wstawaj o stałych porach, nie zabieraj do łóżka smartfona.
  5. Zadbaj o dietę, regularne posiłki i w miarę zdrowe jedzenie. Unikaj używek.
  6. Zaplanuj aktywność na świeżym powietrzu.
Urszula Ciećwierz psycholog, psychoterapia par 5.00 / 2 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie (specjalność psychologia kliniczna). Aktualnie odbywa szkolenie z Terapii Par w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii Instytut Psychologii Zdrowia.
Pracuje z osobami współuzależnionymi, w kryzysie związanym z chorobą, rozstaniem, samotnością, przeżywającym trudne doświadczenia z przeszłości (trauma), z niską samooceną, trudnościami w relacjach międzyludzkich, osobami nadmiernie przeżywającymi lęki i stres.
Posiada doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży i rodzinami w okresie okołoporodowym.
Zaprasza na konsultacje pary, które napotkały na swej drodze trudności z powodu przyjścia na świat dziecka, nie mogących się porozumieć czy stojących przed groźbą utraty związku.
Oferuje:
– terapię indywidualną dorosłych,
– konsultacje i poradnictwo psychologiczne,
– wsparcie psychologiczne dla par i rodzin.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam konsultację z psychiatrą oraz podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy moje obawy są uzasadnione?
Boję się, że przez pustkę w głowie w sytuacjach społecznych i zaburzenia funkcji poznawczych mogę sobie nie dać rady w psychoterapii. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skorzystać z możliwości psychoterapii. Typ psychoterapii jest odpowiednio dobierany do potrzeb pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
jak najbardziej jest zalecana pyschoterapia, proszę spróbować
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Proszę skorzystać z psychoterapii a sądzę, że psycholog/psychiatra odpowiednio dopasuje model leczenia do Pan/i osobowości. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy psychiatrze albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych, jakich doświadczamy?
Ja mam ich bardzo wiele, też parę wstydliwych, nie wiem, czy trzeba o nich wszystkich powiedzieć. U mnie to hemoroidy, grzybica paznokci, nieregularny okres, krótkowzroczność, nadwaga, rozstępy, wycięty woreczek żółciowy, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls (obniżany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy te kwestie skonsultować z psychiatrą prowadzącym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Wszystkie kwestie które uzna Pani za ważne proszę powiedzieć Terapeucie Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Psychoterapia na NFZ, a brak ubezpieczenia.
Czy można chodzić do psychoterapeuty na NFZ z depresją, fobią społeczną czy nerwicą lękową nie będąc ubezpieczonym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z psychiatrą prowadzącym leczenie.
aby korzystać z usług świadczonych przez NFZ należy być ubezpieczonym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Jeżeli nie jest Pan/i osobą ubezpieczoną to NFZ nie refunduje wizyt u psychoterapeuty/ psychologa, który ma podpisaną umowę z NFZ. W takiej sytuacji pozostaje wizyta prywatna u specjalisty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
O czym to świadczy, jeśli doświadczam takich uczuć? 
Jestem w dłuższym i pierwszym związku i pojawiają się u mnie silne fascynacje i zauroczenia w innych mężczyznach. W związku mamy lepsze i gorsze momenty. Wiem, że kocham mojego partnera, ale bardzo mnie niepokoją moje myśli, fantazje oraz uczucia. Czuję się z tym źle jeśli fascynacje i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
O tym , że nie panuje Pani nad myślami i pragnieniamin i jeszcze czegoś , kogoś poszukuje myśląc, że może gdzieś indziej jest lepiej niz tu ...Kochać to znaczy być odpowiedzialnym za osobę kochaną, a także ta miłośc powinna być lojalna i wierna, zarówno w myślach jak i uczynkach.Wskazana konsultacja z seksuologiem.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam odpowiednią psychoterapię. Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza psychiatry- zaleci on odpowiednią farmakologię, najprawdopodobniej używając lekkich benzodiazepin- oraz psychoterapię. Tak połączona kompozycja leczenia powinna przynieść najlepsze efekty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas Purdue Corona
Czy to była tylko nieśmiałość, czy już początki fobii społecznej?
Czy mogę powiedzieć, że mam fobię społeczną od zawsze jeśli jedyne co pamiętam to fakt, że moja siostra od razu załapała kontakt z kuzynką gdy po raz pierwszy ją spotkała a ja (byłam wtedy jeszcze przed przedszkolem) miałam z tym problemy i nie chciałam się ruszyć na podwórko bez mamy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Ciężko zdiagnozować nieśmiałość od fobii społecznej przez Internet- dlatego zapraszam na badanie wstępne. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować,...
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
W tej sytuacji, zalecana jest konsultacja psychiatryczna- lekarz może wypisać leki- ale one nie rozwiązują problemów. Jako psychoterapeuta, zalecam zastosowanie jednocześnie zażywania leków z przepisu lekarza specjalisty jak również rozpoczęcie psychoterapii aby znaleźć setno problemu- tylko takie rozpoczęcie leczenia może przynieść pożądane rezultaty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam odpowiednią psychoterapię oraz wizytę u lekarza psychiatry. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Warto wdrożyć farmakokoterapię, takie połączenie z leczeniem behawioralnym przynosi najlepsze efekty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Jeżeli czuje się Pani na siłach to zalecana jest aktywność zarówno fizyczna jak i emocjonalna, depresja niestety ją wyniszcza. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy mogę przejść na terapię trt?
Mam 36 lat i od jakiegoś czasu nie mam ochoty na nic, ciągle bym spał, a rano jak mam wstać jest tragedia. Życie seksualne już nie pamiętam, jak wygląda. Robiłem wszelkie badania i  jest wszystko ok, zrobiłem nawet badanie testosteronu mam 3.00. Chcę powiedzieć, że uprawiam sport i nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, polecam wykonać badania krwi - morfologia, biochemia, hormony tarczycy. Także wskazana jest konsultacja psychologa, ewentualnie konsultacja psychiatryczna. Coraz cięściej mamy do czynienia u młodych ludzi z tzw maskowaną depresją. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Polecam wizytę u psychiatry. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam wizytę u psychologa szkolnego
Czy da się wzniecić pożądanie gdzieś, gdzie go nie było?
Z Partnerem weszliśmy w związek 3 lata temu i już wtedy dobrze się dogadywaliśmy i byliśmy przyjaciółmi, w związek weszliśmy pod wpływem chwili. Na początku związku już dominowała zazdrość i nie mieliśmy chwili, aby skupić się na tym czy to jest właśnie „to”. Mój partner...
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychologa oraz kontakt z lekarzem. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecana wnikliwa terapia z partnerem w obecności psychologa lub terapeuty. Pozdrawiam
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę