1. Artykuły
 2. Trauma poporodowa. Gdy kobiety nie chcą więcej dzieci

Trauma poporodowa. Gdy kobiety nie chcą więcej dzieci

Dotyka nawet 6% kobiet, choć wiele z nich nie zgłasza się po pomoc. Jej przyczyną jest na ogół skomplikowany poród o dramatycznym przebiegu. A konsekwencji wiele: trudności w codziennym życiu, w relacji z partnerem, rezygnacja ze starań o kolejne potomstwo czy wychowywanie dziecka w lęku. Jakie są objawy traumy poporodowej i jak sobie z nią poradzić - mówi psycholog Maja Pisarek.

Trauma poporodowa. Gdy kobiety nie chcą więcej dzieci
Spis treści
Trauma poporodowa dotyka kobiet i mężczyzn Konsekwencje dramatycznych przeżyć z sali porodowej Zespół Stresu Pourazowego po porodzie Nadopiekuńczość i wychowywanie dziecka w lęku Trauma poporodowa. Terapia EMDR

Trauma poporodowa dotyka kobiet i mężczyzn

 

Czym jest trauma poporodowa? To złożony zespół objawów, który silnie wpływa na funkcjonowanie codzienne osoby, która jej doświadczyła.

 

Zazwyczaj spowodowana jest trudnym, długim lub skomplikowanym i niebezpiecznym porodem, który odbiega od wyobrażenia osoby, która go przeżyła - wyjaśnia Maja Pisarek.

 

Trauma to w rozumieniu psychologii rana po trudnym zdarzeniu, przekraczającym możliwości poznawcze i emocjonalne jednostki.

 

Może jej doświadczyć zarówno kobieta jak i mężczyzna. Definicja zdarzenia traumatycznego zakłada, że może ona powstać przy bezpośrednim lub pośrednim udziale w zdarzeniu osoby - zauważa nasz ekspert.

 

Trauma jest więc konsekwencją trudnego zdarzenia, w tym wypadku mowa o porodzie, którego przebieg wykroczył poza możliwości poznawcze osób w nim uczestniczących.

 

Może dotyczyć zarówno zagrożenia życia matki czy dziecka jak i samego procesu porodowego, który odbiega od standardowego wyobrażenia o nim. Kobiety z objawami zaburzeń potraumatycznych mówią nie tylko o dramatyzmie walki o życie dziecka, ale także o podejściu osób z personelu medycznego, o odczłowieczeniu i braku prawidłowej opieki w sytuacji, kiedy były one absolutnie zależne od pomocy osób trzecich. Stan zagrożenia, lęku, umniejszenia przeżywanych emocji wpływa na powstanie właśnie traumy, czyli rany - wylicza psycholog.

 

Określa się, że nawet 6 % kobiet może borykać się z objawami traumy porodowej. Dane te jednak są orientacyjne, ponieważ wiele kobiet nie zgłasza się po pomoc, twierdząc, że objawy nie odbiegają od normalnych reakcji na sytuację kryzysową. Jeszcze trudniej jest z danymi dotyczącymi mężczyzn, którzy w ogóle praktycznie nie docierają z taką trudnością do specjalisty.

Jak zauważa nasz ekspert, trauma poporodowa nie jest wyróżniona w konkretny sposób w klasyfikatorze chorób i zaburzeń i podlega pod ogólne pojęcie przeżyć traumatycznych.

arrow Ciało po porodzie może zawodzić. Co na nietrzymanie moczu i inne “niespodzianki”?
arrow Depresja poporodowa - objawy i leczenie
arrow Antykoncepcja po porodzie. Kiedy zacząć stosować?
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Psychoonkolog: nie warto tego odwlekać
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Konsekwencje dramatycznych przeżyć z sali porodowej

 

Przyczyną traumy poporodowej mogą być między innymi:

 

 • nieprawidłowo przebiegający poród,
 • nagła interwencja lekarska spowodowana zagrożeniem życia,
 • nagła decyzja o cesarskim cięciu,
 • zatrzymanie akcji porodowej,
 • długi i bolesny poród,
 • narzucenie pozycji rodzenia,
 • unieruchomienie,
 • masaż szyjki,
 • wyciskanie dziecka,
 • nieprawidłowe zaopiekowanie emocjonalne na sali porodowej,
 • brak wsparcia i zrozumienia ze strony personelu,
 • brak osoby bliskiej na sali porodowej,
 • brak poczucia kontroli w sytuacji porodu, niemożność zatrzymania porodu, odpoczynku.

 

Nasz ekspert zauważa ponadto, że trauma dotyka silniej osoby, które we wcześniejszym okresie wykazywały obniżony nastrój, są osobami wysokolękowymi, mają predyspozycje do nieradzenia sobie w trudnych sytuacjach.

 

Dodatkowo, jeżeli w momencie porodu nie mają odpowiednich zasobów w postaci wsparcia, motywacji wewnętrznej czy obniżonej siły, afektu będą trudniej i głębiej przeżywać to zdarzenie - podkreśla Maja Pisarek.

 

Zespół Stresu Pourazowego po porodzie

 

Jedną z konsekwencji traumy jest Zespół Stresu Pourazowego (PTSD), który jest najczęstszym zaburzeniem powstałym u osób po tego typu przeżyciach.

 

PTSD daje szereg objawów, a najczęściej są to:

 • zaburzenia snu i obniżony afekt,
 • ponowne odtwarzanie sytuacji traumatycznej (flash-back),
 • ruminacje (obsesyjne myśli negatywne),
 • silne reakcje stresowe lub ataki paniki w sytuacjach przypominających poród, zazwyczaj wywołane trigerem (bodźcem aktywizującym), np. wizyta w szpitalu, zapach przypominający szpital, wizyta u ginekologa, etc.,
 • zatrzymanie laktacji,
 • trudność w nawiązaniu więzi z dzieckiem,
 • wycofanie z sytuacji społecznych,
 • wycofanie w sferze seksualnej.

 

Nadopiekuńczość i wychowywanie dziecka w lęku

 

Psycholog Maja Pisarek zwraca uwagę, na trudności jakie trauma może powodować w codziennym życiu.

Wpływa na nasze myślenie o sobie jako o kimś nieprawidłowym - nie umiałam urodzić jak wszystkie inne kobiety, nie umiałem pomóc partnerce, jestem słabym facetem. Może doprowadzić także do trudności zarówno w staraniu się o kolejne potomstwo jak i w samych relacjach między partnerami oraz w relacjach z dzieckiem.

 

Rodzice po porodach traumatycznych, gdzie życie dziecka było zagrożone, często zmagają się z silną nadopiekuńczością, osłanianiem dziecka przed trudnościami życia codziennego. W konsekwencji wychowują dziecko w lęku, co może skutkować lękiem w eksplorowaniu świata przez samo dziecko - tłumaczy nasz ekspert.

 

Ponadto obniżony nastrój może prowadzić do stanu depresyjnego, a w konsekwencji do rozwinięcia się całego spektrum zaburzeń depresyjnych czy lękowych. Nieleczona depresja z kolei może prowadzić do utrwalenia się nieprawidłowych wzorców funkcjonowania lub nawet do myśli samobójczych i samobójstwa.

 

Trauma poporodowa. Terapia EMDR

 

Jakie są metody leczenia traumy poporodowej? Psycholog wyjaśnia:

 

Na ten moment najskuteczniejszą znaną mi metodą pracy z traumą jest EMDR, czyli bilateralna stymulacja gałek ocznych. Terapia polegająca na zmianie przekonań na własny temat, zmianie natężenia emocjonalnego związanego ze zdarzeniem traumatycznym.

 

Istnieją także inne metody pracy, jak Somatic Experience, metoda przedłużonej ekspozycji, przetwarzaniem poznawczym. W niektórych przypadkach będzie konieczne wsparcie farmakologiczne, czyli wizyta u psychiatry. Dzięki temu leczenie może być bardziej kompleksowe, a osoby straumatyzowane nie będą podlegały ponownym negatywnym odczuciom.

 

W moim gabinecie praca metodą EMDR jest najczęściej stosowana. Dużą wagę także przykładam do opracowania zasobów osoby, tak, aby w trakcie przetwarzania miała silne podłoże do udźwignięcia trudnych wspomnień - dodaje.

 

Niestety ciągle zbyt rzadko mówi się o zaburzeniach około traumatycznych - przyznaje nasz ekspert - co skutkuje nie podejmowaniem terapii bezpośrednio po wydarzeniu. Dochodzi wtedy do utrwalenia się nieprawidłowych sposobów reagowania i radzenia sobie z odczuwanymi emocjami, usztywnia się myślenie na temat zdarzenia.

 

Wszystko to w późniejszym czasie wpływa na pogłębienie się objawów lub na kompletne wycofanie się z niektórych sfer życiowych - zauważa Maja Pisarek.

Maja Pisarek psycholog, psycholog dziecięcy 5.00 / 5 opinii artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Psycholog, psychotraumatolog. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku psychologia kliniczna oraz Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Nauk Społecznych i kierunku psychotraumatologia. Ukończyła kursy trenera umiejętności społecznych, terapii behawioralnej dzieci z autyzmem, terapii kognitywnej metodą Feuersteina. W swojej pracy zawodowej spotyka się głównie z młodzieżą i dorosłymi. Jest terapeutą EMDR. Od wielu lat prowadzi Poradnię Zdrowia Psychicznego Okay psycholodzy i terapeuci w Legionowie. Jest wykładowcą akademickim na kilku uczelniach w Polsce.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
bezsenność, psychiatra, psycholog
Do jakiego specjalisty udać się z problemem z bezsennością?
Nigdy nie miałam i mam większych problemów z bezsennością. W ostatnich miesiącach jednak...
23.01.2023
Psychoterapeuta będzie odpowiednią osobą która pomoże Pani w opisanym problemie - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Psychoterapeuta będzie odpowiednią osobą która pomoże Pani w opisanym problemie - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Psychoterapeuta będzie odpowiednią osobą która pomoże Pani w opisanym problemie
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli problem będzie się powtarzał. to wskazana psychoterapia.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Jeżeli problem będzie się powtarzał. to wskazana psychoterapia.
psychiatra, psycholog
Jak sobie poradzić z zaburzeniami funkcji poznawczych?
Jak sobie poradzić z zaburzeniami funkcji poznawczych (kojarzenie, koncentracja, pamięć)...
13.01.2023
Wskazana konsultacja w Poradni Psychologicznej.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w Poradni Psychologicznej.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w Poradni Psychologicznej.
depresja, psychiatra, psycholog
Czy można rozpocząć psychoterapię dopiero gdy leki na depresją zaczną działać?
Czy powinnam iść na psychoterapię mimo, że nie mam siły na pracę nad sobą przez depresję?...
27.12.2022
Można podjąć równolegle leczenie u psychoterapeuty i psychiatry, pierwsza wizyta powinna się odbyć w PZP.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można podjąć równolegle leczenie u psychoterapeuty i psychiatry, pierwsza wizyta powinna się odbyć w PZP.
psychiatra, psycholog
Przebodźcowanie - na jakie choroby psychiczne może wskazywać?
Objawem jakich chorób psychicznych jest przebodźcowanie? W tym sensie, że wszystko...
15.12.2022
Na to pytanie odpowie specjalista psychiatra. Wskazana wizyta w PZP.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na to pytanie odpowie specjalista psychiatra. Wskazana wizyta w PZP.
depresja, psychiatra, psycholog
Czy antydepresant pomoże na wszystkie objawy depresji?
Czy antydepresant pomoże na wszystkie objawy depresji, czy niektóre z nich pozostaną mimo...
12.12.2022
Lek może pomóc w zmniejszeniu wielu lub nawet wszystkich objawów choroby, ale pomocna, czy nawet konieczna może być również konsultacja psychoterapeuty. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychoterapeuty , aby uzyskać odpowiedź na Pani pytania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Lek może pomóc w zmniejszeniu wielu lub nawet wszystkich objawów choroby, ale pomocna, czy nawet konieczna może być również konsultacja psychoterapeuty. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 13279 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 462 opinie
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.95 / 75 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę