1. Artykuły
  2. Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości

Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości

Czujemy się źle, problemy nas przerastają, trudno nam znaleźć wspólny język z bliskimi, dręczy bezsenność. Na początku próbujemy radzić sobie sami, czasami za wszelką cenę. Przychodzi jednak taki moment, że zaczynamy szukać pomocy. Czy wiemy gdzie się udać? O profesji psychiatry, psychologa i psychoterapeuty wypowiadają się eksperci.

Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości
Spis treści
Kiedy powinniśmy się udać do psychiatry? Jakiej pomocy udzieli psychiatra? Jak przygotować się do wizyty? Psychiatra: szukającemu pomocy należy się szczególny szacunek Kiedy powinniśmy się udać do psychologa? Jakiej pomocy udzieli psycholog? Jak przygotować się do wizyty? Psycholog: edukujmy! Kiedy powinniśmy się udać do psychoterapeuty? Jakiej pomocy udzieli psychoterapeuta? Jak przygotować się do wizyty? Psychoterapeuta: ludzie szukają pomocy, mimo lęku

Kiedy powinniśmy się udać do psychiatry?

 

Najpierw warto podkreślić, że psychiatra jest lekarzem, to znaczy ukończył sześcioletnie studia lekarskie, i ma tytuł zawodowy lekarza.

 

Tak jak niektórym chorują nerki, innym serce, tak niektórym potrafi chorować głowa, i nie ma w tym nic złego bądź wstydliwego - na początku wyjaśnia i uspokaja psychiatra Gniewko Więckiewicz.

 

Zatem kiedy powinniśmy się pojawić w gabinecie lekarza psychiatry? Tu nasz ekspert precyzuje:

 

Do psychiatry powinniśmy się udać, wtedy kiedy dostrzeżemy, że codzienne funkcjonowanie przynosi nam trudności, kiedy nie potrafimy się zmotywować, kiedy szybko się męczymy, kiedy stale odczuwamy smutek albo strach lub lęk, mamy problemy ze snem albo kiedy otoczenie relacjonuje nam, że nasze zachowanie uległo zmianie.

 

I dodaje to, co powinno być szczególnie ważne dla rodzin chorych:

 

Do gabinetu powinniśmy trafić również w przypadku pojawienia się halucynacji wzrokowych lub słuchowych. Jest to zalecane, chociaż najczęściej ci pacjenci nie mają krytycyzmu wobec własnych objawów.

arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Psychoonkolog: nie mów choremu, że będzie dobrze
arrow Noworoczne postanowienia. Jak ich dotrzymać?
arrow Jak nie pokłócić się w święta z rodziną? Psychiatra: ważna jest jedna zasada
arrow Pedantyzm. Kiedy sprzątanie jest obsesją
arrow Jaki stan zdrowia psychicznego Polaków? Czy porady psychiatry online mogą być skuteczne?

Jakiej pomocy udzieli psychiatra?

 

Gabinet psychiatryczny powinien być pierwszym miejscem, do którego udaje się osoba odczuwająca trudności w życiu.

 

Zadaniem lekarza psychiatry jest przeprowadzenie diagnostyki problemu oraz wdrożenie farmakoterapii lub konkretnych oddziaływań terapeutycznych. W mojej ocenie tylko lekarze psychiatrzy mają kompletną wiedzę z zakresu ogólnego zdrowia człowieka i zdrowia psychicznego, by ocenić, jakie postępowanie jest najwłaściwsze.

 

I podkreśla:

 

Niestety, często zdarza się, że pacjenci najpierw kierują się do gabinetów psychologicznych gdzie osoby tam pracujące nierzadko nie potrafią ocenić, że wymagane jest przede wszystkim wdrożenie farmakoterapii lub diagnostyka i leczenie możliwych przyczyn somatycznych zaburzeń, przez co problem z czasem się pogłębia i trudniej później takiego pacjenta leczyć. Przecież wizyta u lekarza nie obliguje go do wypisania pacjentowi leków, dlatego nie bójmy się gabinetów psychiatrycznych, bo jeśli będzie potrzebna terapia, to psychiatra z pewnością taką zaleci oceniając, która będzie najwłaściwsza.

 

Jak przygotować się do wizyty?

 

Tak jak przy każdej innej wizycie lekarskiej warto przynieść ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną i listę zażywanych leków.

 

Wizyta u lekarza psychiatry od wizyty u jakiegokolwiek innego lekarza będzie różnić się tylko tym, że będzie ona najprawdopodobniej zdecydowanie dłuższa, ale najczęściej tyczy się to  tylko pierwszej wizyty. Warto zarezerwować ok. 40 minut czasu - wyjaśnia psychiatra.

 

Psychiatra: szukającemu pomocy należy się szczególny szacunek

 

Mit dotyczący tego, że powinniśmy się wstydzić potrzeby skorzystania z pomocy psychiatrycznej, jest niestety ciągle żywy, ale jest nadzieja - jak mówi psychiatra Gniewko Więckiewicz:

 

Jeszcze nie tak dawno ludzie wstydzili się swoich chorób onkologicznych. Na szczęście powiew zmian czuć i w psychiatrii. Zawsze ze zdumieniem słucham o tym, że niektórzy wstydzą się swoich chorób, a może gdybyśmy byli bardziej otwarci względem siebie nawzajem, to i nakłonilibyśmy innych do szukania pomocy?

 

I dzieli się niebywale ważną refleksją:

 

Regularnie słyszę od pacjentów pod koniec pierwszej wizyty "ale chyba nie jestem wariatem?" - nie, wizyta u psychiatry z nikogo nie czyni wariata. Wręcz przeciwnie, zgłoszenie się do jakiegokolwiek lekarza ze swoimi problemami zdrowotnymi jest najwyższym aktem odpowiedzialności za swoje zdrowie i powinno spotykać się z należytym szacunkiem i uznaniem.

 

Warto dodać, że do gabinetów psychiatrycznych pacjenci najczęściej zgłaszają się z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami snu, zaburzeniami lękowymi oraz z uzależnieniami.

 

Kiedy powinniśmy się udać do psychologa?

 

Gabinety psychologiczne oferują pomoc wszystkim tym, którzy borykają się z problemami i mają poczucie, że brak im narzędzi do ich rozwiązania. Psycholog Maria Bemben podkreśla:

 

Psycholog może nieść pomoc, kiedy natrafiamy na problem w naszym życiu codziennym, osobistym, rodzinnym bądź zawodowym, którego nie potrafimy rozwiązać naszymi dotychczasowymi, własnymi zasobami a który zaczyna utrudniać nam życie. Kiedy zaczynamy rozumieć, że stajemy się bezsilni i szukamy zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu.

 

I apeluje również o uważność wobec młodszych członków rodziny - dzieci i młodzieży:

 

Gdy zauważamy u naszych dzieci nietypowe zachowanie, napięcie, lęk albo utrudnione relacje rówieśnicze, warto skorzystać z pomocy psychologicznej.

 

Jakiej pomocy udzieli psycholog?

 

Podczas spotkania z psychologiem możemy liczyć na szereg form wsparcia i oddziaływania:

 

Pacjent zawsze może liczyć na indywidualizację form oferowanej pomocy. Nie mniej jednak w gabinecie psychologicznym oferujemy: konsultacje indywidualne, poradnictwo wychowawcze, psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych - indywidualne i grupowe, a także terapię par i terapie systemowo – rodzinne - wyjaśnia szczegółowo nasza ekspertka.

 

Jak przygotować się do wizyty?

 

Nie ma potrzeby jakoś specjalnie przygotowywać się do wizyty u psychologa, ale istotna jest wola. Psycholog Maria Bemben tak to tłumaczy:

 

Ważna jest gotowość i uświadomienie sobie konieczności zmian w swoim życiu oraz uświadomienie sobie, że dotychczas stosowane metody nie wystarczają.

 

Warto pamiętać, że gabinet psychologa, nie jest gabinetem medycznym:

 

Psycholog to nie lekarz więc nie ma potrzeby dokonywać jakiś szczególnych badań czy dostarczać listy zażywanych leków przed pierwszą wizytą - wyjaśnia ekspertka.

 

Oczywiście ewentualne problemy somatyczne pacjenta mogą rzutować na jego psychikę, ale stanowić to może problem do omówienia w czasie procesu terapeutycznego.

 

Inną kwestią są badania psychologiczne, którym poddany był pacjent w przeszłości. Zapoznanie się  z wynikami tych badań bądź opinią po diagnozie psychologicznej może być istotnym poszerzeniem wiedzy psychologa na temat pacjenta, lecz to również powinno pozostawać w sferze uzgodnień pomiędzy klientem a psychologiem i nie ma potrzeby przynosić tych wyników na pierwsze spotkanie - dodaje Maria Bemben.

 

Psycholog: edukujmy!

 

Optymizm pojawił się w wypowiedzi Marii Bemben, która zauważa:

 

Daje się zauważyć istotną poprawę w podejściu do pomocy psychologicznej zwłaszcza wśród osób młodych i w wieku średnim. Dotyczy to przede wszystkim środowisk wielkomiejskich.

 

Zwraca jednak uwagę, że w społeczności małych miejscowości, a zwłaszcza wiejskich, daje się wciąż zaobserwować pewne obawy klientów dotyczące stygmatyzowania osób korzystających z pomocy psychologa.

 

Wyjaśnia również, dlaczego tak ważna jest edukacja:

 

Pacjentom często też myli się pomoc psychologa z wizytami u lekarza psychiatry.

 

Gabinety psychologiczne odwiedzamy najczęściej, gdy obserwujemy u siebie: obniżenie nastroju, zaburzenia depresyjne, lęki, zaburzone relacje z innymi ludźmi, kłopoty z dziećmi, problemy w związkach i funkcjonowaniu rodziny, kryzysy zawodowe, problemy zdrowotne, których nie tłumaczą wyniki badań lekarskich.

 

Kiedy powinniśmy się udać do psychoterapeuty?

 

Równie często co do gabinetu lekarza, czy psychologa kierujemy się do gabinetu psychoterapeuty. Po co? Jak wyjaśnia psychoterapeutka specjalizująca się w nurcie Gestalt  Anna Małecka:

 

Trudno tutaj generalizować, jednak to, co najczęściej sprowadza klientów, pacjentów do gabinetów psychoterapeutów, to z jednej strony kryzys życiowy, ale też długotrwałe kłopoty w jednej lub wielu dziedzinach swojego życia. Przykładowo osoba popełnia te same błędy, czy też „ląduje”  często w podobnych niesatysfakcjonujących relacjach, lub z pozoru wszystko jest dobrze, ale nie czuje satysfakcji, jest przygnębiona, doświadcza stanów lękowych czy depresyjnych. To są powody, dla których warto spotkać się z psychoterapeutą.

 

I zauważa pewną tendencję:

 

Coraz częściej lekarze psychiatrzy kierują na psychoterapię z uwagi na fakt, że w leczeniu zaburzeń psychicznych najlepsze efekty daje połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym.

 

Z pomocy psychoterapeuty warto również korzystać wtedy, gdy odczuwamy chęć uwolnienia się od bolesnych wspomnień, doznanych traum, poukładanie swoich doświadczeń w taki sposób, aby nie zakłócały codziennej rzeczywistości.

 

Czasami też, powodem zgłoszenia się pacjentów do psychoterapeuty są różnego rodzaju objawy chorobowe, których nie udaje się zdiagnozować pomimo wielu różnorakich konsultacji lekarskich - dodaje ekspertka.

 

Rozmowa z psychoterapeutą może też być narzędziem na drodze do poznania samego siebie:

 

To prawda. Coraz częściej zgłaszające się  osoby, wskazują też na chęć lepszego poznania, zrozumienia siebie, chęci dokonania zmiany w życiu - precyzuje Anna Małecka.

 

Jakiej pomocy udzieli psychoterapeuta?

 

Pacjenci i klienci gabinetów psychoterapeutycznych mogą skorzystać z różnorodnych form pomocy.

 

Psychoterapeuci mogą zaproponować pomoc psychoterapeutyczną krótkoterminowa i długoterminową oraz interwencję kryzysową - wyjaśnia ekspertka.

 

Jednocześnie warto pamiętać, że w gabinecie psychoterapeuty możemy znaleźć pomoc w przypadku kryzysów relacyjnych, małżeńskich i rodzinnych:

 

W takich sytuacjach niejednokrotnie proponujemy terapię par i rodzin - precyzuje Anna Małecka.

 

Jak przygotować się do wizyty?

 

Zaplanowana wizyta w gabinecie psychoterapeuty nie wymaga wcześniejszych zabiegów ani badań.

 

Warto jednak pamiętać, że jeśli jesteś po konsultacjach u innego specjalisty, dobrze jest mieć przygotowane informacje np. o leczeniu farmakologicznym.

 

Po raz kolejny specjaliści podkreślają, jak ważna jest wola zmiany, jako czynnik motywujący i wyzwalający działanie:

 

To co jest potrzebne, to gotowość na dialog i możliwość dookreślenia podczas konsultacji wraz z psychoterapeutą  problemu bądź problemów, nad którymi będzie pracował pacjent/klient wraz z terapeutą w przyszłości - konkluduje Anna Małecka.

 

Psychoterapeuta: ludzie szukają pomocy, mimo lęku

 

Specjalistka terapii Gestalt wskazuje, że w części środowisk nadal pokutuje  przekonanie, że szukanie pomocy terapeuty jest powodem do wstydu i społecznego ostracyzmu. Niemniej jednak i tu pojawił się optymizm:

 

To, co mnie cieszy, to że jednak coraz częściej osoby sięgają po pomoc pomimo lęków przed stygmatyzacją.

 

W swojej praktyce spotyka się niestety również z innymi mitami:

 

Niejednokrotnie pacjenci i ich rodziny uważają, że terapia jest jak wypisanie recepty - terapeuta da radę i wszystko się zmieni. A to nie tak! Niejednokrotnie okazuje się, że pacjenci nie są gotowi na długi proces, choć jest potrzebny - podkreśla Anna Małecka.

 

I dodaje:

 

Ciągle spotykam się z osobami, które nie identyfikują  różnic między pomocą  psychoterapeutyczną, psychologiczną i psychiatryczną. Tym bardziej więc cieszę się, że ten artykuł powstaje - konstatuje terapeutka.

 

Psychoterapeutka najczęściej pracuje z osobami uskarżającymi się na zaburzenia nastroju, zaburzenia osobowości, trudności w relacjach, lęki i ataki paniki. Trafiają do niej pacjenci z depresją, problemami ze snem, doświadczeniem straty, uzależnieniami i traumami, które deformują teraźniejszość pacjenta.

Gniewko Więckiewicz psychiatra 4.97 / 119 opinii artykuły 9 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Zdobywca prestiżowej nagrody Fellowship Award przyznawanej przez Japońskie Towarzystwo Psychiatrii i Neurologii.  Jest to wyjątkowa wyróżnienie, które otrzymuje corocznie dwunastu wybitnych młodych psychiatrów wykazujących znaczne osiągnięcia naukowe i organizacyjne. Do tej pory stypendium to zostało przyznane tylko czterem Polakom.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii. Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

Anna Małecka psychoterapeuta artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Swoją drogę zawodową rozpoczęła od doradztwa personalnego poprzez treningi i coaching na psychoterapii kończąc.

Korzystając z różnych narzędzi rozwojowych zauważyłam, że aby zmienić trwale utarte schematy postępowania niezbędne jest sięgnięcie do głębszych zasobów, jakimi są emocje często zatrzymane, niedopuszczone. Psychoterapia to złączenie wielu możliwości, wielu szkół psychoterapii, wielu nurtów i korzeni.

Jest terapeutką w nurcie Gestalt. Podjęła staż, a następnie ukończyła kompletną 4-letnią edukację w tym nurcie w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Swoją praktykę psychoterapeutyczną poddaje regularnej superwizji.

Kwalifikacje, na które zwraca uwagę to: Certyfikat Psychoterapeuty i Trenera Gestalt – wydany przez Instytut Terapii Gestalt (ITG), Europejski Certyfikat Psychoterapeuty Gestalt – wydany przez European Association for Gestalt Therapy (EAGT) oraz
Europejski Certyfikat Psychoterapeuty – wydany przez European Association for Therapy (EAP)
Certyfikat Quantuum Enerqy Coaching. Psychoterapeutka szczyci się rekomendacją Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Humanistyczno-Egzystencjalnej. Staż kliniczny odbyła na zamkniętym oddziale psychiatrycznym w Szpitalu Wojskowym w Krakowie.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt, Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Gestalt oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Humanistyczno-Egzystencjalnej.
Założyła i od kilku lat prowadzi Centrum Odkrycie, gdzie zajmuje się konsultacjami z osobami dorosłymi, psychoterapią krótko i długoterminową osób dorosłych, konsultacjami rodzicielskimi, prowadzi cykliczne warsztaty dla rodziców i opiekunów z cyklu „wychowanie bez porażek”.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy taki stan po operacji przeminie?
Mój dziadek 80 lat po operacji usunięcia kawałka jelita przez zmiany nowotworowe dostał psychozy w szpitalu i jest obecnie przywiązany do łóżka. Obecnie wyrywa sobie szwy itp, każdego wyzywa. Czy można coś zrobić? To drugi dzień po operacji. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to zgłosić lekarzowi opiekującemu się dziadkiem w szpitalu.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wszystkie zmiany w zachowaniu dziadka należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu, będzie mógł wówczas w oparciu o ew.bad.kontrolne czy konsultacje znaleźć przyczynę tych zachowań.
Czym mogą być spowodowane moje duszności?
Od dwóch lat leczę się na nerwice lękowa u psychiatry. Przez te 2 lata totalnie nic się nie działo. Od niedawna mam duszności, najczęściej rano i wieczorem, natomiast w trakcie dnia również się pojawiają. Są męczące, od razu myślę, że jestem na coś poważnie chora. Poszłabym do...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego psychiatry ze zgłoszeniem obecnych objawów. Ponadto wskazana terapia u psychologa. W celu wykluczenia innych, niż tło psychiczne, przyczyn dolegliwości proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z pełnym badaniem fizykalnym.
Aktywność fizyczna, a depresja.
Czy zwiększenie ruchu ma szansę pomóc na zaburzenia funkcji poznawczych w depresji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy nerwica może pogłębiać niedomykalność mitralną?
Mam stwierdzoną nerwicę lękową napadową. Kardiolog stwierdził u mnie łagodną niedomykalność mitralną. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z kardiologiem prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana wizyta u kardiologa oraz lekarza psychiatry
Co może mi dolegać?
Potrzebuje porady psychologa, psychiatry. Wielokrotnie zdarzyła mi się sytuacja, której nie potrafię wyjaśnić. Kiedy ktoś w mojej obecności krzyczy - wywołuje to u mnie nieuzasadniona złość albo zaczynam płakać i bardzo ciężko mi się uspokoić. Zawsze jest to nieadekwatne do sytuacji, nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę umówić konsultację (w dogodnej dla siebie formie) psychiatryczną, ale też zgłosić się do psychologa.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem psychiatrą i psychologiem- istnieje możliwość, że posiada Pani depresję endogenną- wtedy potrzebne są leki antydepresyjne oraz psychoterapia. Pozdrawiam serdecznie, Tomasz Matjas
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Jeśli doświadcza Pani aktualnie depresji, trudnych emocji to konsultacja psychiatryczna jest niezbędna. Objawy, które Pani opisuje są wskazaniem do konsultacji z psychoterapeutą, psychotraumatologiem i możliwe, że do rozpoczęcia pracy terapeutycznej.
Nerwica lękowa, a piwo bezalkoholowe.
Czy przy nerwicy lękowej można napić się piwa bezalkoholowego, ale faktycznie takiego co naprawdę nie posiada grama alkoholu.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Witam, teoretycznie piwo bezalkoholowe nie powinno negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy objawy depresji zostaną potraktowane poważnie?
Chodzi o to, że zauważam u siebie objawy depresji takie jak: nic mnie nie cieszy, jem dużo, ale nie mam apetytu, ogólnie nie mam siły na nic. To trwa od dwóch lat. Byłam u psychiatry, ale podczas rozmowy skupiałam się tylko na moim perfekcjonizmie, dziwnych myślach, obsesjach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenia.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna i psychologiczna- zaraszam do gabinetu. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Witam, zalecam konsultację u lekarza, ewentualnie w moim gabinecie- psychologa klinicznego. Po przeprowadzonym badaniu, można postawić ewentualną diagnozę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy mój lęk jest irracjonalny i ojciec najpewniej się zatruł?
Jestem dziewczyną lat 19 i mam (chyba) dość nietypowy problem. Od lat zmagam się z emetofobią (lęk przed wymiotowaniem). Moja fobia wiąże się z OGROMNYM lękiem, który powodują przeróżne sytuacje. Z tego powodu od prawie 2 lat biorę lek przypisany przez psychiatrę. Do rzeczy -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam konsultację w moim gabinecie, pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona.
Czy badanie ginekologiczne może wskazać, w jakim momencie cyklu jestem?
 Nie dostałam miesiączki poprzez zażywanie leku przeciwdepresyjnego, a muszę szybko zrobić rezonans piersi. Co w takiej sytuacji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać test ciążowy, którego wynik będzie podstawą do podjęcia decyzji o wykonaniu badana obrazowego.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Polecam test ciążowy - dzięki wynikowi podejmie Pani dalsze decyzje leczenia
Czy mój lęk jest uzasadniony?
Cierpię na zaburzenia lękowe, w listopadzie ubiegłego roku miałem nieprzyjemną sytuację z obcym psem (ugryzł mnie przez spodnie, zerwania ciągłości naskórka nie stwierdzono). Od niedzieli zacząłem odczuwać mocny lęk przed psami puszczanymi luzem w mojej dzielnicy - ostatnio miałem dwie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww przypadku będzie potrzebne leczenie uzupełniającę w postaci farmakoterapii. Proszę udać się na konsultację do lekarza psychiatrii.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja u psychiatry.
Proszę o pomoc i udzielenie wskazówek co mam zrobić, bardzo się martwię. 
Chciałabym skonsultować się w sprawie dziecka. Syn ma 9 lat, od 4 r.ż. posiada diagnozę CAPD (centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego), a od 7 r.ż. ADHD (hiperkinetyczne zaburzenia zachowania) oraz ODD (zaburzenia opozycyjno-buntownicze) z aktualnie nasilonymi objawami agresji. W tej chwili...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi terapię.
Czy tabletki antydepresyjne mogą powodować zwiększenie kaloryczności posiłków?
Na tabletkach przytyłam 40 kilo, bez zmiany diety ani stylu życia. Wiem, że im wyższa dawka leku, tym więcej tyje. Pomimo stosowania diety, diety pudełkowej oraz wysiłku fizycznym. Mój stan z dnia na dzień jest gorszy do tego stopnia, że moje BMI wynosi 40. Jestem wykończona, a...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leki nie mają wpływu na kaloryczność posiłków. Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym - być może zasadna będzie zmiana leków.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam dodatkowo konsultację w poradni endokrynologicznej.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proponował bym konsultacje z lekarzem psychiatra który dobrać może inne leki antydepresyjne potwierdzając konieczność leczenia a jednocześnie mogące odwrócić obecna tendencję
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Leki nie wpływają na kaloryczność posiłków- zalecana wizyta u psychiatry oraz dietetyka. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Należy wykonać badania oraz udać się do lekarza internisty, psychiatry oraz dietetyka. Zapraszam serdecznie, mgr Żaneta Petryka
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Opisywane objawy sugeruję silne przewlekłe przeciążenie emocjonalne. Niezbędna jest konsultacja psychiatryczna w celu oceny stanu, rozważenia farmakologii, diagnozy i prawdopodobnie rozpoczęcie psychoterapii.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4