1. Artykuły
  2. Trauma i jej długofalowe skutki

Trauma i jej długofalowe skutki

Statystycznie 80% ludzi zostaje w życiu narażonych na wydarzenia potencjalnie traumatyczne, ale nie każdy z nich doświadcza ich destrukcyjnych skutków. Jak objawia się trauma i dlaczego dotyka tylko niektórych z nas? Jak radzić sobie z jej następstwami i czy możliwe jest uwolnienie się od nawracających nieprzyjemnych wspomnień?

Trauma i jej długofalowe skutki Trauma i jej długofalowe skutki
Spis treści
Definicja traumy Jakie zdarzenia powodują traumę? Objawy traumy Co predysponuje do wystąpienia traumy? Strategie leczenia traumy

Definicja traumy

 

Traumą nazywamy reakcję na nagły czynnik zagrażający życiu lub zdrowiu (stresor). Owy stresor jest dla jednostki szczególnego rodzaju doświadczeniem i zazwyczaj wydarzeniem niezwykle dotkliwym. Przeważnie zmiany te odciskają trwałe piętno na psychice człowieka i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

 

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Jakie zdarzenia powodują traumę?

 

Przyczyną traumy są zwykle nagłe zdarzenia bezpośrednio zagrażające życiu, w których brała udział jednostka, bądź też bliskie jej osoby.

 

Za wydarzenia traumatyczne uznaje się:

 

  • ciężką, przewlekłą chorobę somatyczną,
  • bycie ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej,
  • śmierć/odejście bliskiej osoby,
  • udział/bycie świadkiem wypadku komunikacyjnego,
  • bycie ofiarą pobicia/napadu,
  • doświadczenie przemocy, np. w miejscu pracy/szkole,
  • udział w działaniach wojennych.

 

Istnieją także zawody, gdzie warunki i okoliczności pracy narażają osoby je wykonujące na doświadczenie traumy, np. pracownicy służby zdrowia, policjanci, strażacy, żołnierze.

 

Uznaje się, że aż 80% społeczeństwa narażone jest na doznanie sytuacji traumatycznej, ale należy pamiętać, że nie u każdego wydarzenia potencjalnie traumatyczne wywołają traumę.

 

Szczególnym rodzajem traumy jest trauma z dzieciństwa - często pozostaje nieuświadomiona, a osoby nią dotknięte mogą doświadczać jej poważnych konsekwencji w dorosłym życiu. Najczęściej pomijaną kwestią dotyczącą tego problemu jest przemoc emocjonalna stosowana wobec dzieci przez ich rodziców/najbliższych.  Do agresji emocjonalnej zaliczamy: wpędzanie dziecka w poczucie winy, szantaż emocjonalny, nieustanne krytykowanie czy też zawstydzanie. Nierzadko osoby gnębione w ten sposób nie są świadome, że ich  “wewnętrznym krytykiem” w dorosłym życiu jest tak naprawdę ich rodzic. Skutkiem takich zachowań jest obniżona samoocena, a co za tym idzie trudności w tworzeniu relacji partnerskich. Często dochodzi także do wykształcenia negatywnych stylów przywiązania, np. lękowo-unikającego.

 

Objawy traumy

 

Objawy traumy są dość niespecyficzne, a czas ich trwania i nasilenie są charakterystyczny dla konkretnej jednostki. Niejednokrotnie dana osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, że może doświadczać traumy, dlatego tak istotnym jest uświadomienie sobie sedna swoich problemów. Czasem objawy traumy mogą przypominać te występujące w przebiegu zespołu stresu pourazowego (PTSD) lub być jego konsekwencją.

 

Objawy utrzymujące się świadczące o traumie:

 

  • obniżony nastrój,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • bezsenność,
  • myśli samobójcze,
  • lęki dotyczące stanu zdrowia lub życia własnego/bliskich,
  • nadmierne pobudzenie (przyspieszony oddech i podwyższone tętno),
  • problemy z radzeniem sobie z trudnymi emocjami, np. z gniewem,
  • uczucie “odcięcia” od emocji/rzeczywistości,
  • zachowania obsesyjno-kompulsyjne,
  • odtwarzanie w myślach traumatycznych wydarzeń,
  • gonitwa myśli,
  • stany depresyjne.

 

Do głównych objawów traumy zaliczamy także nawracające zachowania, które sugerują zdarzenie traumatyczne. Takie sytuacje zazwyczaj są wyzwalane przez bodźce kojarzące się z traumatycznym wydarzeniem. Do bodźców tych zaliczamy np. charakterystyczne dźwięki kojarzące się z nieprzyjemną sytuacją, zapachy, dotyk/widok określonej osoby, obecność w niektórych miejscach. Pacjenci dotknięci traumą zwykle unikają miejsc i sytuacji wywołujących skojarzenia z traumatycznym przeżyciem.

 

UWAGA! Objawy takie jak:

 

  • drżenie kończyn,
  • płacz,
  • bladość,
  • zamarcie w bezruchu

 

również należą do objawów traumy, lecz krótko utrzymujące się nie zawsze muszą świadczyć o poważnym zaburzeniu. Dopiero trwające dłuższy czas wymagają interwencji i pomocy ze strony lekarza lub/i psychologa.

 

Co predysponuje do wystąpienia traumy?

 

To, czy u danej osoby ujawni się trauma spowodowana urazem zależy od indywidualnych uwarunkowań biologicznych, umiejętności radzenia sobie z problemami, czy też od aktualnego stanu w jakim była w momencie wydarzenia. Istotnym aspektem jest także wsparcie otrzymywane od bliskich i jego jakość.

 

Strategie leczenia traumy

 

Osoby dotknięte urazem psychicznym często w celu złagodzenia uciążliwych objawów i wyciszenia natrętnych myśli sięgają po używki, co ostatecznie wzmaga dolegliwości i nieprzyjemne odczucia i niejednokrotnie prowadzi do uzależnień.

 

Najważniejsza w leczeniu traumy jest bez wątpienia psychoterapia, która powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju doznanego urazu psychicznego, jak i innych indywidualnych cech pacjenta. Podstawowym aspektem i celem terapii jest zrozumienie przez pacjenta wpływu traumatycznych wydarzeń na jego psychikę i zdobycie umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami z nimi związanymi. Osoba poddana leczeniu (jeśli jest ono skuteczne) po pewnym czasie zaczyna rozumieć schematy szkodliwych zachowań, które zostały wywołane.

 

Bywa, że przykre doświadczenia odciskają tak dotkliwe piętno na psychice pacjentów, że wypierają oni doznane krzywdy. Terapia ma wtedy na celu dotarcie do źródła problemu, uświadomienie i przepracowanie go.

 

W wielu przypadkach w celu leczenia traumy wybiera się metodę tzw. projekcji, polegającą na odtwarzaniu traumatycznych wydarzeń i opowiadaniu o nich.

 

Bywają również sytuacje, kiedy wsparcie bliskich jest na tyle mocne, że rozwój traumy u osoby nią dotkniętej zostaje dzięki niemu zahamowany. Niezwykle istotna jest więc ich obecność w procesie łagodzenia objawów traumy i osiągnięcia komfortu psychicznego.

 

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub bliska Ci osoba może cierpieć z powodu doznanego urazu psychicznego, zarejestruj się na konsultację online z jednym/ą z psychologów/psycholożek.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Depresja i problemy z pamięcią
Mam 18 lat, a na depresję choruję od około 3. Przyzwyczaiłam się do problemów z pamięcią i koncentracją, jednak te pierwsze zaczęły mnie ostatnio znacznie bardziej niepokoić, chociaż ja nazwałabym to raczej "przesypianiem" niż "luką w pamięci". "Obudziłam" się...
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Proszę o konsultację z internistą i psychiatrą w celu diagnostyki i rozpoczęcia leczenia depresji. Jest możliwość skorzystania z porady na bezpłatnej infolinii 800 70 2222 - Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego Jest linią całodobową i bezpłatną dla osób dzwoniących.
Depresja i traumatyczne dzieciństwo - jak sobie pomóc?
Witam, mam 23 lata. Mialam traumatyczne dzieciństwo oraz dalszą przeszłość, cierpię na myśli s i depresje od 14 roku z. po śmierci taty, ktora pogłebia się i trwa do dziś. Mam stwierdzone zaburzenia osobowości Borderline od 17 r.ż. Od 2 lat nie biorę leków i...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konieczna jest stała opieka zarówno psychiatry jak i psychologa, włączenie leczenia. Doraźnie można skorzystać z dostępnych bezpłatnych linii konsultacyjnych. Dodatkowo wskazane są kontrolne badania zarówno laboratoryjne jak i obrazowe typu usg, rtg, badania endoskopowe.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Sugerowana konsultacja z psychiatrą i objęcie opieką oraz skierowanie na terapię i praca z psychoterapeutą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Depresja, a niedoczynność tarczycy.
Czy gdy wyleczy się depresję, może zniknąć także niedoczynność tarczycy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Nie, ale nieleczona lub źle kontrolowana niedoczynność tarczycy może być przyczyną depresji.
Ćwiczenie mózgu - jak robić to najskuteczniej.
Czy rozwiązywanie wykreślanek, zabawę w Familiadę i Koło fortuny, kolorowanie po numerach oraz grę warcaby, można zaliczyć do ćwiczenia mózgu i treningu funkcji poznawczych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?
W sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Ogromy stres w życiu codziennym - jak nad nim zapanować?
Mam bardzo duże problemy z samopoczuciem. W styczniu tego roku dowiedziałam się, że choruję na hipoglikemie reaktywna. Po powtórzeniu badań w maju cukier po wypiciu glukozy po 2 godzinach wynosił 80. Fakt stwierdziłam, że jest lepiej i trochę odpuściłam sobie swoje zdrowe i regularne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń specjalisty psychiatry i przyjmować przepisane leki.
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Antydepresanty - czy powodują szkody w organizmie?
Mam pytanie, czy jest możliwość, aby antydepresanty wyrządziły w mózgu szkody ze nie ma zmysłów smaku oraz węchu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, przeważnie nie maja takich skutków ubocznych. Natomiast, jeżeli orpócz ww objawów są również obecne objawy przeziębienia (katar, kaszel, osłabienie itp) wskazane jest wykonanie szybkich testów antygenowych w kierunku COVID-19. Ponieważ dla COVID-19 są powszechne zaburzenia węchu i smaku. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy stosując leki antydepresyjne lub psychotropowe można stosować treonian magnezu?
Wiem, że można stosować ogólnie magnez, ale czytałam, że ta forma magnezu przekracza barierę krew-mózg. Czy w związku z tym jest korzystna, czy niekorzystna przy stosowaniu wyżej wymienionych leków?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Czy mogę mieć aż taką reakcję na ten lek?
Biorę antydepresant przez 5 tygodni. Po podwyższeniu dawki na 15 mg dostałem następnego dnia dysfagii. Mam ograniczony kontakt z psychiatrą. Przez 5 dni mam problemy z połykaniem, praktycznie nic nie jem. Co zrobić w takiej sytuacji? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym celem rozważenia zmiany sposobu leczenia.
Kofeina w tabletkach, a leki antydepresyjne.
Czy przyjmowanie kofeiny w tabletkach 200 g raz dziennie może mieć wpływ na działanie leków antydepresyjnych? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, raczej zwykła dostępna dawka kofeiny nie powinna mieć wpływu na działanie leków p/depresyjnych. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie