1. Artykuły
  2. Syndrom niedzieli. Kiedy odczuwasz lęk przed kolejnym tygodniem

Syndrom niedzieli. Kiedy odczuwasz lęk przed kolejnym tygodniem

Weekend trwa do 16.00 w niedzielę. Potem zaczyna się koszmar - napisała nasza Czytelniczka.  Na czym on polega? - Przede wszystkim na stresie przed mającym nadejść kolejnym tygodniu, pojawia się ból głowy, brzucha, nerwowość i bezsenność. To niedzielna nerwica - wyjaśnia psycholożka Magdalena Wysokińska.

Syndrom niedzieli. Kiedy odczuwasz lęk przed kolejnym tygodniem Syndrom niedzieli. Kiedy odczuwasz lęk przed kolejnym tygodniem
Spis treści
Syndrom niedzieli Przyczyny i objawy syndromu niedzieli Kogo dotyka syndrom niedzieli? Syndrom niedzieli. Jak poradzić sobie z napięciem?

Syndrom niedzieli

 

Dlaczego wielu z nas kończy niedzielne popołudnie z fatalnym samopoczuciem, bólem głowy a i niejednokrotnie płaczem? Co kryje się za narastającym stresem? Wyjaśnia nam to ekspertka, psycholożka Magdalena Wysokińska:

 

To syndrom niedzieli znany także jako: niedzielna nerwica, sunday night blues, monday blues, syndrom poniedziałku, jest to odczuwanie silnego lęku, napięcia, poczucia bezradności przed zbliżającym się tygodniem w pracy.

arrow Żałoba. Jak sobie radzić po stracie ukochanej osoby?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę
arrow Nerwica natręctw skutecznie uprzykrza życie
arrow Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?
arrow Kiedy sen nie chce przyjść. Bezsenność
arrow Trauma i jej długofalowe skutki

Przyczyny i objawy syndromu niedzieli

 

Co zatem jest powodem niedzielnej niedyspozycji wielu z nas? Jak zwraca uwagę nasza rozmówczyni, to przede wszystkim brak właściwej regeneracji, nieumiejętny odpoczynek, ale też nawarstwiające się miesiącami frustracje i niezadowolenie:

 

Syndrom niedzieli  może być spowodowany przez nieumiejętność rozdzielenia czasu pracy i czasu wolnego. Jeżeli w weekend nadal jesteśmy „głową” w pracy, np. odbieramy maile, telefony, przeglądamy raporty, to trudno zrelaksować się, odpocząć. Powodem może być ogólne niezadowolenie z pracy, natłok zadań, konflikty w zespole, niezadowalające wynagrodzenie.

 

Magdalena Wysokińska podkreśla również, że powinniśmy zwrócić uwagę na tryb życia jaki prowadzimy:

 

Powodem może być też styl życia: „byle jakoś przeżyć do piątku”, wykonywanie obowiązków z myślą o tym, że zaraz będzie piątek i będzie można się odprężyć, zresetować, np. spożywając alkohol, imprezując, a w sobotę stan ten nadal się utrzymuje.  Za to w niedzielę pojawia się zjazd, fatalne samopoczucie wynikające z  takiego niezbyt zdrowego „odpoczynku”. Taki schemat nie pozwala żyć tu i teraz, odbiera radość z małych rzeczy, satysfakcję zawodową.

 

Objawy syndromu niedzieli i stresu weekendowego to jednak coś więcej niż tylko zwykły niepokój i chęć aby weekend trwał w nieskończoność, a przynajmniej 5 dni.

 

Pojawiają się uporczywe myśli, które  krążą cały czas wokół poniedziałkowego poranka, konieczności porannego wstania i  pójścia do pracy, powrotu do obowiązków i zawodowych problemów - wyjaśnia psycholożka.

 

Dodatkowo:

 

Pojawia się obniżenie nastroju, brak poczucia bezpieczeństwa, kłopoty z koncentracją i fizyczne symptomy lęku: zawroty głowy, bóle pleców, ucisk w klatce piersiowej czy objawy ze strony układu pokarmowego. Niektórzy, mimo dwudniowego odpoczynku  odczuwają silne uczucie zmęczenia.

 

Może dojść również do somatyzacji lęku:

 

Niektóre osoby zgłaszają takie objawy jak wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszony i spłycony oddech, szybkie bicie serca, napięcie mięśni, suchość w ustach czy pocenie się dłoni, bezsenność - tłumaczy Magdalena Wysokińska.

 

Kogo dotyka syndrom niedzieli?

 

Dokuczliwy, a i niebezpiecznym syndromem niedzieli dotknięci będa przede wszystkim ci z nas, którzy na co dzień doświadczają wielu stresorów i nie posiadają narzędzi i umiejętności łagodzenia ich wpływu.

 

Z pewnością osoby, które doświadczają silnego stresu w pracy. Może to być sygnał ostrzegawczy, świadczący o tym, że praca przestała przynosić satysfakcję, sprawiać przyjemność  albo o tym, że w pracy panuje nieprzyjemna atmosfera, brakuje dobrej organizacji, osoba jest przeciążona obowiązkami lub czuje się niedoceniona - wyjaśnia psycholożka.

 

Wśród osób, które dotyka syndrom niedzieli mogą być też takie, którym brakuje efektywnego odpoczynku przed rozpoczęciem kolejnego tygodnia.

 

Uczucie niedzielnego napięcia może pojawiać się także, gdy weekendy przeznaczane są na inne prace, studia, nielubiane obowiązki lub atmosfera w domu i relacje z bliskimi nie pozwalają się zregenerować i nabrać oddechu przed kolejnym tygodniem.

 

Powinniśmy również zwrócić uwagę na umiejętność zachowania równowagi życiowej:

 

Często dotyka osoby, które nie zachowują równowagi między życiem zawodowym i osobistym. Osoby takie mogą bardzo długo i bez należytego odpoczynku pracować w tygodniu, a w sobotę i niedzielę „nadrabiają” deficyt snu i przyjemnych aktywności z całego tygodnia - tłumaczy Magdalena Wysokińska.

 

Syndrom niedzieli. Jak poradzić sobie z napięciem?

 

Psycholożka podpowiada, jak zmierzyć się z tym, co zabiera nam spokój i rujnuje kolejne niedzielne popołudnia:

 

Warto pamiętać o tym, że niedziela nie powinna być dla nas „małym poniedziałkiem”, czyli dniem, w którym robimy plany zawodowe, sprawdzamy maile, przeżywamy zaplanowane spotkania. To odbiera cały dzień odpoczynku! Jeśli nasza praca rzeczywiście wymaga pewnego przygotowania, to lepiej pomyśleć o tym już w piątek lub wstać w poniedziałek godzinę wcześniej, a niedzielę w pełni wykorzystać bycie „tu i teraz”.

 

Podpowiada również, że dobrym pomysłem jest rozpocząć poniedziałek od czynności, która sprawia przyjemność. Może trening przed pracą, joga albo kawa? Może uda się tak ustawić kalendarz aby w poniedziałek rozpoczynać pracę o 9 a nie o 8?

 

Pomocne może być zadbanie o siebie: wysypianie się, regularny ruch, może masaż, by naprawdę odpocząć w weekend, warto postawić na detoks cyfrowy: całkowicie zrezygnować z używania służbowego laptopa i telefonu - puentuje Magdalena Wysokińska.

 

Jeżeli jednak zdenerwowanie i lęk pojawiają się nieustannie, to czas się zastanowić, jaki mamy stosunek do swojej pracy.

 

Być może jest to poważniejszy problem np. wypalenie zawodowe. Pamiętajmy o tym, że jeżeli nasze ciało wysyła nam sygnały, a my je  zignorujemy, to będzie tylko gorzej. Symptomy, których doświadczamy nie skończą się same z siebie, a mogą zwiastować depresję. Zatem jeżeli skala problemu wydaje się być większa nie czekajmy z wizytą u psychologa - przestrzega i zachęca do troski o swoje zdrowie.

artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji
Psycholog i oligofrenopedagog, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą:
 
  • z trudnościami emocjonalnymi
  • z trudnościami szkolnymi
  • zaburzeniami zachowania
  • zaburzeniami rozwojowym
 
W swojej pracy prowadzi terapię z rodzicami z trudnościami wychowawczymi w celu poprawy relacji rodzinnych. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi - fizycznie i intelektualnie, osobami z zaburzeniami osobowości, lękowymi oraz cierpiących na depresję. 
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się do psychologa, czy do psychiatry? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja psychologiczna.
Karolina Jarząbek
psycholog, interwent kryzysowy
Umów wizytę
Dzień dobry. Może się Pani udać zarówno do psychiatry, jak i do psychologa/ psychoterapeuty. Psychiatra może zalecić farmakoterapię, która wspomoże Panią w obecnej sytuacji, natomiast psycholog/ psychoterapeuta pomoże dotrzeć do źródła problemu, pomoże w zrozumieniu go oraz w wypracowaniu odpowiednich dla Pani metod radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Psychoterapia nie wyklucza farmakoterapii, wręcz przeciwnie- razem mogą zdziałać cuda :) Zalecałabym konsultację z psychologiem, który po rozmowie z Panią może zaproponować wizytę u psychiatry oraz dalszą współpracę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie