1. Artykuły
  2. Syndrom niedzieli. Kiedy odczuwasz lęk przed kolejnym tygodniem

Syndrom niedzieli. Kiedy odczuwasz lęk przed kolejnym tygodniem

Weekend trwa do 16.00 w niedzielę. Potem zaczyna się koszmar - napisała nasza Czytelniczka.  Na czym on polega? - Przede wszystkim na stresie przed mającym nadejść kolejnym tygodniu, pojawia się ból głowy, brzucha, nerwowość i bezsenność. To niedzielna nerwica - wyjaśnia psycholożka Magdalena Wysokińska.

Syndrom niedzieli. Kiedy odczuwasz lęk przed kolejnym tygodniem Syndrom niedzieli. Kiedy odczuwasz lęk przed kolejnym tygodniem
Spis treści
Syndrom niedzieli Przyczyny i objawy syndromu niedzieli Kogo dotyka syndrom niedzieli? Syndrom niedzieli. Jak poradzić sobie z napięciem?

Syndrom niedzieli

 

Dlaczego wielu z nas kończy niedzielne popołudnie z fatalnym samopoczuciem, bólem głowy a i niejednokrotnie płaczem? Co kryje się za narastającym stresem? Wyjaśnia nam to ekspertka, psycholożka Magdalena Wysokińska:

 

To syndrom niedzieli znany także jako: niedzielna nerwica, sunday night blues, monday blues, syndrom poniedziałku, jest to odczuwanie silnego lęku, napięcia, poczucia bezradności przed zbliżającym się tygodniem w pracy.

arrow Nerwica natręctw skutecznie uprzykrza życie
arrow Nerwica – objawy, diagnozowanie oraz leczenie

Przyczyny i objawy syndromu niedzieli

 

Co zatem jest powodem niedzielnej niedyspozycji wielu z nas? Jak zwraca uwagę nasza rozmówczyni, to przede wszystkim brak właściwej regeneracji, nieumiejętny odpoczynek, ale też nawarstwiające się miesiącami frustracje i niezadowolenie:

 

Syndrom niedzieli  może być spowodowany przez nieumiejętność rozdzielenia czasu pracy i czasu wolnego. Jeżeli w weekend nadal jesteśmy „głową” w pracy, np. odbieramy maile, telefony, przeglądamy raporty, to trudno zrelaksować się, odpocząć. Powodem może być ogólne niezadowolenie z pracy, natłok zadań, konflikty w zespole, niezadowalające wynagrodzenie.

 

Magdalena Wysokińska podkreśla również, że powinniśmy zwrócić uwagę na tryb życia jaki prowadzimy:

 

Powodem może być też styl życia: „byle jakoś przeżyć do piątku”, wykonywanie obowiązków z myślą o tym, że zaraz będzie piątek i będzie można się odprężyć, zresetować, np. spożywając alkohol, imprezując, a w sobotę stan ten nadal się utrzymuje.  Za to w niedzielę pojawia się zjazd, fatalne samopoczucie wynikające z  takiego niezbyt zdrowego „odpoczynku”. Taki schemat nie pozwala żyć tu i teraz, odbiera radość z małych rzeczy, satysfakcję zawodową.

 

Objawy syndromu niedzieli i stresu weekendowego to jednak coś więcej niż tylko zwykły niepokój i chęć aby weekend trwał w nieskończoność, a przynajmniej 5 dni.

 

Pojawiają się uporczywe myśli, które  krążą cały czas wokół poniedziałkowego poranka, konieczności porannego wstania i  pójścia do pracy, powrotu do obowiązków i zawodowych problemów - wyjaśnia psycholożka.

 

Dodatkowo:

 

Pojawia się obniżenie nastroju, brak poczucia bezpieczeństwa, kłopoty z koncentracją i fizyczne symptomy lęku: zawroty głowy, bóle pleców, ucisk w klatce piersiowej czy objawy ze strony układu pokarmowego. Niektórzy, mimo dwudniowego odpoczynku  odczuwają silne uczucie zmęczenia.

 

Może dojść również do somatyzacji lęku:

 

Niektóre osoby zgłaszają takie objawy jak wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszony i spłycony oddech, szybkie bicie serca, napięcie mięśni, suchość w ustach czy pocenie się dłoni, bezsenność - tłumaczy Magdalena Wysokińska.

 

Kogo dotyka syndrom niedzieli?

 

Dokuczliwy, a i niebezpiecznym syndromem niedzieli dotknięci będa przede wszystkim ci z nas, którzy na co dzień doświadczają wielu stresorów i nie posiadają narzędzi i umiejętności łagodzenia ich wpływu.

 

Z pewnością osoby, które doświadczają silnego stresu w pracy. Może to być sygnał ostrzegawczy, świadczący o tym, że praca przestała przynosić satysfakcję, sprawiać przyjemność  albo o tym, że w pracy panuje nieprzyjemna atmosfera, brakuje dobrej organizacji, osoba jest przeciążona obowiązkami lub czuje się niedoceniona - wyjaśnia psycholożka.

 

Wśród osób, które dotyka syndrom niedzieli mogą być też takie, którym brakuje efektywnego odpoczynku przed rozpoczęciem kolejnego tygodnia.

 

Uczucie niedzielnego napięcia może pojawiać się także, gdy weekendy przeznaczane są na inne prace, studia, nielubiane obowiązki lub atmosfera w domu i relacje z bliskimi nie pozwalają się zregenerować i nabrać oddechu przed kolejnym tygodniem.

 

Powinniśmy również zwrócić uwagę na umiejętność zachowania równowagi życiowej:

 

Często dotyka osoby, które nie zachowują równowagi między życiem zawodowym i osobistym. Osoby takie mogą bardzo długo i bez należytego odpoczynku pracować w tygodniu, a w sobotę i niedzielę „nadrabiają” deficyt snu i przyjemnych aktywności z całego tygodnia - tłumaczy Magdalena Wysokińska.

 

Syndrom niedzieli. Jak poradzić sobie z napięciem?

 

Psycholożka podpowiada, jak zmierzyć się z tym, co zabiera nam spokój i rujnuje kolejne niedzielne popołudnia:

 

Warto pamiętać o tym, że niedziela nie powinna być dla nas „małym poniedziałkiem”, czyli dniem, w którym robimy plany zawodowe, sprawdzamy maile, przeżywamy zaplanowane spotkania. To odbiera cały dzień odpoczynku! Jeśli nasza praca rzeczywiście wymaga pewnego przygotowania, to lepiej pomyśleć o tym już w piątek lub wstać w poniedziałek godzinę wcześniej, a niedzielę w pełni wykorzystać bycie „tu i teraz”.

 

Podpowiada również, że dobrym pomysłem jest rozpocząć poniedziałek od czynności, która sprawia przyjemność. Może trening przed pracą, joga albo kawa? Może uda się tak ustawić kalendarz aby w poniedziałek rozpoczynać pracę o 9 a nie o 8?

 

Pomocne może być zadbanie o siebie: wysypianie się, regularny ruch, może masaż, by naprawdę odpocząć w weekend, warto postawić na detoks cyfrowy: całkowicie zrezygnować z używania służbowego laptopa i telefonu - puentuje Magdalena Wysokińska.

 

Jeżeli jednak zdenerwowanie i lęk pojawiają się nieustannie, to czas się zastanowić, jaki mamy stosunek do swojej pracy.

 

Być może jest to poważniejszy problem np. wypalenie zawodowe. Pamiętajmy o tym, że jeżeli nasze ciało wysyła nam sygnały, a my je  zignorujemy, to będzie tylko gorzej. Symptomy, których doświadczamy nie skończą się same z siebie, a mogą zwiastować depresję. Zatem jeżeli skala problemu wydaje się być większa nie czekajmy z wizytą u psychologa - przestrzega i zachęca do troski o swoje zdrowie.

artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji
Psycholog i oligofrenopedagog, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą:
 
  • z trudnościami emocjonalnymi
  • z trudnościami szkolnymi
  • zaburzeniami zachowania
  • zaburzeniami rozwojowym
 
W swojej pracy prowadzi terapię z rodzicami z trudnościami wychowawczymi w celu poprawy relacji rodzinnych. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi - fizycznie i intelektualnie, osobami z zaburzeniami osobowości, lękowymi oraz cierpiących na depresję. 
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę