Szacuje się, że nerwica dotyka około 8 mln osób w naszym kraju. Potwierdza to, jak duża jest skala problemu, przy czym niestety wiele osób nie podejmuje się leczenia, które im wcześniej wdrożone, tym bardziej skuteczne. Jakie są przyczyny nerwicy, jakie są jej rodzaje, a także jak radzić sobie z nerwicą na co dzień?
Nerwice (inaczej neurozy), to grupa zaburzeń psychologicznych, które mają różne objawy, jednak jednym z głównych jest lęk. Przyczyny nerwicy mogą być różne, od traumatycznych przeżyć takich jak utrata członka rodziny, przez przewlekły stres, aż po wrodzone cechy temperamentu. Niezależnie od przyczyn, zaburzenie to trzeba leczyć, bowiem odbija się ono w sposób znaczący na życiu codziennym, w tym m.in. na relacjach czy karierze zawodowej.
Nerwica to ogólna kategoria, przy czym dzięki Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, została ona dość precyzyjnie podzielona na różne zaburzenia.
Są to:
Diagnozowania nerwic podejmują się psycholodzy oraz psychiatrzy. Jeśli pacjent nie ma możliwości osobistego skontaktowania się z takim specjalistą, może to zrobić również dzięki wygodnej konsultacji online poprzez platformę haloDoctor. Przez tę stronę można również kontynuować spotkania z terapeutami, czy poprosić o wypisanie e-Recepty na regularnie przyjmowane leki na zaburzenia o podłożu nerwicowymi.
Nerwica może objawiać się na wiele różnych sposobów, od dolegliwości wyczuwalnych w ciele, aż po symptomy psychiczne. Uznaje się jednak, że głównym objawem nerwicy jest lęk, który może mieć charakter napadowy lub uogólniony. Często nie ma on żadnego pokrycia w rzeczywistości, dlatego też dla wielu osób staje się szczególnie uciążliwy i utrudnia życie codzienne.
Lęk nie jest jednak jedynym objawem nerwicy, chory odczuwa bowiem dodatkowe dolegliwości somatyczne. Najczęściej są to:
Objawy mogą jednak nieco różnić się w zależności od rodzaju zaburzenia. Np. w przypadku nerwicy natręctw chory będzie odczuwał dodatkowo nieznośne napięcie oraz silny niepokój, a także będzie wykonywał kompulsywne zachowania mające złagodzić te napięcia.
Najczęściej diagnozuje się w naszym kraju nerwicę lękową. Cechuje ją samonapędzający mechanizm, w którym stany lękowe przyczyniają się do reakcji somatycznych oraz psychotycznych. Jej przyczyn często upatruje się w dzieciństwie, również doświadczeniach wypartych, a nawet zapomnianych. Nerwicę lękową mogą wywołać także zdarzenia społeczne, w tym zwłaszcza te wiążące się z uczuciem wstydu oraz upokorzenia.
Podstawą leczenia nerwicy lękowej jest psychoterapia, którą trzeba kontynuować przez dłuższy czas. Pacjenci mają jednak dostęp do konsultacji psychiatrycznych online, które są szczególnie wygodne dla osób mających tego typu zaburzenia. Podstawą leczenia może być też przyjmowanie środków farmakologicznych na e-Receptę, w tym m.in. antydepresantów.
Kolejnym rodzajem nerwicy, która również jest często diagnozowana, jest nerwica natręctw. Ma ona charakterystyczne objawy, głównie natrętne myśli zmuszające do wykonywania rutynowych, niepotrzebnych z obiektywnego punktu widzenia czynności. Przykładem jest mieszanie herbaty określoną liczbę razy, czy bezustanne poprawianie rzeczy, by były w idealnym porządku.
Częsta jest ponadto nerwica wegetatywna. W jej przebiegu dochodzi do zaburzenia w pracy narządów organizmu, w tym m.in. jelit, żołądka czy serca. Wskazuje się, że główną przyczyną jej pojawienia się jest przewlekły, często obezwładniający stres, a także trudności w radzeniu sobie z emocjami oraz doświadczeniami życia codziennego.
Nerwica wegetatywna często mylona jest ze stanami przedzawałowymi czy innymi chorobami, dlatego też tak ważna jest prawidłowa diagnostyka, by móc skutecznie ją leczyć.
Niestety obecnie już nawet kilkuletnie dzieci mogą cierpieć z powodu nerwicy. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak najczęściej za przyczyny nerwicy u dzieci odpowiadają:
Co może sygnalizować problem i co powinno zaniepokoić opiekunów? Wskazuje się, że jednym z pierwszych symptomów jest lęk wobec neutralnych zdarzeń, a także wzmożony smutek. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z koncentracją oraz ze snem, a w bardziej zaawansowanych stadiach również bóle brzucha, czy brak apetytu.
Takich symptomów nie należy bagatelizować, bowiem jak wskazują specjaliści, skala problemu w przypadku zaburzeń lękowych może sięgać u dzieci nawet 20 proc. Ważne jest więc leczenie, choć wielu najmłodszych, głównie ze względu na miejsce zamieszkania, może mieć problem z jego uzyskaniem. Na szczęście dostępna jest pomoc psychologów oraz psychiatrów dziecięcych online, poprzez platformę haloDoctor.
Leczenie nerwicy, podobnie jak w przypadku wielu innych zaburzeń o podłożu psychicznym, wymaga połączenia farmakoterapii z psychoterapią. Ta pierwsza to bardzo często leki przeciwdepresyjne albo preparaty uspokajające. Warto przy tym pamiętać, że takie preparaty pomagają w radzeniu sobie z różnymi objawami nerwic, nie pomagają jednak w odnalezieniu źródła problemu.
Dlatego leczenie nerwicy wymaga także psychoterapii. Często jest ona długa i żmudna, przy czym jest absolutnie niezbędna, a często nawet ważniejsza niż leki na nerwicę. Głównymi stosowanymi metodami jest terapia poznawcza oraz behawioralna i może to być zarówno psychoterapia indywidualna, jak i rodzinna. Ta ostatnia jest niezbędna wtedy, gdy problem wynika z dysfunkcji w rodzinie i tak zdarza się m.in. w przypadku dzieci.
Osoba przyjmująca leki oraz uczęszczająca na psychoterapię powinna zostać wyposażona przez specjalistę w zestaw praktycznych narzędzi, które pomogą jej w trudnych sytuacjach.
Warto dodatkowo pomówić o swoim problemie z bliskimi osobami tak, aby miały one świadomość z czego biorą się zachowania nerwicowe. Badania przeprowadzona na Uniwersytecie Oksfordzkim w 2013 r. wskazały też, że pomocną techniką wspierającą leczenie może być mindfullness. Opiera się ona na praktykowaniu uważności oraz kierowaniu uwagi na wewnętrzne oraz zewnętrzne doświadczenia chwili obecnej. Z badania wynikało, że osoby praktykujące tę technikę doświadczyły zredukowania objawów lęku o około 58 proc., zaś stresu o 40 proc. Jak więc widać może być ona dobrym sposobem wspierającym leczenie, przy czym nie może zastąpić ani farmakoterapii, ani psychoterapii.
Jak doskonale widać, nerwica to bardzo często diagnozowane zaburzenie, można jednak uzyskać w jej przypadku skuteczne wsparcie. Trzeba jednak się po nie zgłosić, w czym pacjentom mogą pomóc konsultacje psychiatryczne lub psychologiczne online, dostępne poprzez platformę haloDoctor.
Wypełnij formularz recepty online i przejdź do konsultacji lekarskiej.
e-Recepta. Konsultacja online
w 5 min / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!