1. Artykuły
  2. Psychoterapia. Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać?

Psychoterapia. Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać?

Psychoterapia od dawna stanowi ważny element wsparcia dla osób zmagających się z różnymi wyzwaniami emocjonalnymi, psychicznymi i relacyjnymi. Coraz większa liczba badań potwierdza skuteczność psychoterapii w łagodzeniu objawów depresji, lęku, zaburzeń osobowości, uzależnień i innych trudności psychicznych. Psychoterapia może przynieść ulgę ludziom, którzy są gotowi otworzyć się na proces psychoterapeutyczny - podkreśla nasza ekspertka, psycholog i psychoterapeuta mgr Dominika Mastalerz z Medical Magnus Clinic.

Psychoterapia. Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać?
Spis treści
Czym jest i kiedy się stosuje psychoterapię? Kto powinien skorzystać z psychoterapii? Kto prowadzi psychoterapię? Na co zwracać uwagę przy wyborze psychoterapeuty? Jakie rodzaje psychoterapii rozróżniamy? Nurt psychoterapii behawioralno-poznawczej Nurt psychoterapii psychodynamicznej Nurt psychoterapii systemowej Przeciwwskazania do psychoterapii

Czym jest i kiedy się stosuje psychoterapię?

 

Historia psychoterapii sięga kilku wieków wstecz i ulegała zmianie wraz z postępem w dziedzinie psychologii i medycyny. Jak podkreśla nasza ekspertka Dominika Mastalerz:

 

Psychoterapia to znacznie głębszy proces niż porada psychologa czy też terapia wspierająca.

 

Istotą oddziaływania terapeutycznego jest współpraca z klientem, która polega na:

 

Długofalowym i systematycznym procesie terapeutycznym, mającym na celu głębokie zmiany w zachowaniu i postrzeganiu rzeczywistości przez człowieka. Psychoterapię może prowadzić osoba, która ukończyła studia psychologiczne i jest co najmniej po 2. roku czteroletniego szkolenia z określonego nurtu psychoterapeutycznego - dodaje psycholożka i psychoterapeutka.

arrow Sezonowe zaburzenia afektywne. Kiedy pogoda jest przyczyną choroby
arrow Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne?
arrow Zaburzenia orgazmu. Kiedy kobieta nie może osiągnąć satysfakcji
arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Eksperci biją na alarm. Depresja to choroba
arrow ADD. Dlaczego nie mogę się skupić? Na deficyty uwagi cierpią nie tylko dzieci

Kto powinien skorzystać z psychoterapii?

 

Właściwości procesu terapeutycznego mogą przynieść wymierną korzyść każdemu, kto zdecyduje się jej podjąć:

 

Z psychoterapii może korzystać każda dorosła osoba, która ma potrzebę zgłębiania własnej psychiki a także która ma odczucia, że jej życie przynosi negatywne efekty, powodujące negatywne stany psychiczne

 

Kto prowadzi psychoterapię? Na co zwracać uwagę przy wyborze psychoterapeuty?

 

Z pewnością niezwykle istotny jest właściwy wybór psychoterapeuty:

 

Psychoterapię prowadzi magister psychologii dodatkowo po ukończeniu co najmniej 2. roku studiów podyplomowych z określonego nurtu psychoterapii.

 

Jak dodaje specjalistka, warto również przy wyborze psychoterapeuty zapoznać się z jego kwalifikacjami zawodowymi oraz opiniami jego klientów.

 

Przyjmuje się, że właściwa postawa terapeutyczna oparta jest o empatię, komunikatywność, bezstronność, etyczność i otwartość na drugiego człowieka.

 

Jakie rodzaje psychoterapii rozróżniamy?

 

W psychoterapii istnieje wiele różnych nurtów i podejść terapeutycznych, z których każdy ma swoje unikalne teorie, metody i techniki.

 

Pacjent może skorzystać z kilku propozycji psychoterapeutycznych:

 

Najczęściej spotykane nurty w Polsce to nurt behawioralno-poznawczy, psychodynamiczny, nurt psychoterapii systemowej rodzin. Mniej popularne nurty to psychoterapia Ericksonowska, psychoterapia Gestalt czy też psychoterapia schematów - wylicza Dominika Mastalerz.

 

Nurt psychoterapii behawioralno-poznawczej

 

Zalecany jest do konkretnej, raczej krótkoterminowej pracy z lękami, fobiami, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami odżywiania. Spotkania odbywają się systematycznie w cotygodniowych odstępach.

 

Ważna jest współpraca klienta z psychoterapeutą:

 

Psychoterapeuta omawia problem i zadaje klientowi konkretne ćwiczenia i zadania, które mają odkodować stare schematy zachowań i zastąpić je nowymi lepszymi dla klienta - wyjaśnia psychoterapautka.

 

Warto zapamiętać, że:

 

Terapia ta szczególnie polecana jest w leczeniu wszelkich typów fobii i lęków.

 

Nurt psychoterapii psychodynamicznej

 

Terapia psychodynamiczna jest jednym z najstarszych i najbardziej wpływowych nurtów terapeutycznych, opartym na teoriach i ideach Sigmunda Freuda. Rozwinięta na przestrzeni dziesięcioleci przez wielu znaczących psychoterapeutów:

 

Rzeczywiście wywodzi się psychoanalizy - na sesjach terapeutycznych, które odbywają się systematycznie przez dłuższy czas, klient mówi o swoich przeżyciach wewnętrznych, a psychoterapeuta dokonuje interpretacji jego przeżyć i zachowań - wyjaśnia psychoterapeutka.

 

Nurt ten skierowany jest do:

 

Osób indywidualnych, które chcą zgłębić meandry swojej psychiki na głębokim poziomie.

 

Nurt psychoterapii systemowej

 

Terapia systemowa, znana również jako terapia rodzinna lub terapia systemów, to podejście terapeutyczne, które skupia się na badaniu problemów psychologicznych i emocjonalnych w kontekście relacji i systemów społecznych, takich jak rodzina, para, grupa lub organizacja.

 

W nurcie psychoterapii systemowej rodzin psychoterapeuta postrzega klienta nie jako całkiem odrębną  jednostkę, ale jako element pewnego systemu – w tym przypadku systemu rodzinnego - i właśnie w tym  kontekście (np. rodziny, społeczności, grupy) bada problem i stara się wpłynąć na poprawę danej sytuacji - tłumaczy Dominika Mastalerz.

 

I dodaje:

 

Nurt ten adresowany jest do par, rodzin, a także do osób indywidualnych. Terapia odbywa się systematycznie przez dłuższy okres czasu przynajmniej raz na dwa tygodnie. Istnieje możliwość spotkań z całą rodziną, której dotyczy problem.

 

Przeciwwskazania do psychoterapii

 

Nie wszyscy mogą korzystać z tej formy wsparcia terapeutycznego:

 

Przeciwwskazaniem do psychoterapii mogą być: choroby psychiczne oraz niedojrzałość do stanowienia o sobie - przekazuje Dominika Mastalerz.

 

Psychoterapia sprawdza się z kolei:

 

W przypadku lżejszych zaburzeń psychicznych psychoterapia jest wskazana razem z terapią psychiatryczną prowadzoną przez lekarza psychiatrę.

 

Z kolei jeśli chodzi o czas trwania:

 

Proces terapeutyczny w zależności od nurtu i problemu może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

 

Co zatem przesądza o sukcesie procesu:

 

Efektem udanej psychoterapii jest poprawa w zakresie dobrostanu życia człowieka, jak również jego zdrowia psychicznego. Oczekiwana jest zmiana jakości życia i samopoczucia na lepsze - wyjaśnia psycholożka i psychoterapeutka Dominika Mastalerz

Dominika Mastalerz psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, terapeuta, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta rodzinny 5.00 / 38 opinii artykuły 8 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku psychologii WSFiZ w Warszawie o specjalności: psychologia kliniczna, podyplomowego studium z zakresu Psychoterapii Systemowej Rodzin w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, studium Psychoterapii Uzależnień Vis Salutis w Łodzi. 

Prowadzi: psychoterapię indywidualną, terapię par, terapię rodzinną, terapię uzależnień, konsultacje i doradztwo psychologiczne, diagnozę psychologiczną. Zajmuje się zarówno osobami dorosłymi, jak i młodzieżą i dziećmi. 

W terapii korzysta z różnych nurtów psychoterapeutycznych, jak: podejście humanistyczne, systemowe, psychodynamiczne, behawioralne.  

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się się do psychologa czy do psychiatry? 
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Czy mogę zacząć brać lek przeciwdepresyjny mając objawy odstawienne?
Dwa dni temu byłam zmuszona odstawić lek przeciwdepresyjny, ze względu na wystąpienie wielu objawów zespołu serotoninowego. Po konsultacji telefonicznej lekarz zmienił lek i zalecił rozpoczęcie przyjmowania go następnego dnia po wykupieniu. Zapomniałam niestety powiedzieć, że mam...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ludzie cały czas czują jakieś emocje?
Często uważam, że w danej chwili nic nie czuję, ale może po prostu nie zauważam emocji. Czy to normalne?
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Objawy depresji.
Jestem cały czas zmęczona, ciągle bym spała i do wszystkiego się zmuszam. Czy mogę mieć depresję?
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zrobić badania i się zgłosić na wizytę do lekarza
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Jak poradzić sobie z przechodzeniem przez pasy mając fobię społeczną?
Przez fobię społeczną boję się przechodzić przez pasy. Nie umiem sobie poradzić z momentem, gdy jakieś auto zatrzyma się by skręcić w boczną ulicę, a ja mam tam przejść. Nigdy nie wiem, czy dać autu skręcić, czy szybko przejść, póki stoi i czeka, aż inne samochody przejadą, ale wtedy nie...
Dzień dobry. Przy stanach lękowych, jedną z metod terapii jest trening ekspozycji. Jeśli czuje Pani, że postawione przed Panią zadanie wiąże się z nieznośnym dyskomfortem, może Pani zgłosić swoje wątpliwości do psychoterapeuty/psychologa prowadzącego Pani leczenie. Specjalista pomoże Pani dobrać zadanie o odpowiednim poziomie trudności i pomoże zapanować nad lękiem w sytuacji ekspozycji. Najpewniej zaproponuje Pani także pracę nad przekonaniami. Należy jednak stosować się do zasad ruchu drogowego - przez pasy przechodzimy tylko na zielonym świetle, a piesi mają pierwszeństwo. Powodzenia!
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Przy stanach lękowych, jedną z metod terapii jest trening ekspozycji. Jeśli czuje Pani, że postawione przed Panią zadanie wiąże się z nieznośnym dyskomfortem, może Pani zgłosić swoje wątpliwości do psychoterapeuty/psychologa prowadzącego Pani leczenie. Specjalista pomoże Pani dobrać zadanie o odpowiednim poziomie trudności i pomoże zapanować nad lękiem w sytuacji ekspozycji. Najpewniej zaproponuje Pani także pracę nad przekonaniami. Należy jednak stosować się do zasad ruchu drogowego - przez pasy przechodzimy tylko na zielonym świetle, a piesi mają pierwszeństwo. Powodzenia!
Czy słyszenie głosów może być objawem choroby?
Mój mąż od jakiegoś czasu dziwnie się zachowuje. Mówi, że słyszy jakieś głosy (które są nierzeczywiste) i staję się nerwowy, kiedy mówię mu, że nic nie słychać. Najbardziej nasila się to wieczorem. Czy to może być objaw jakiejś choroby?
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy leki przeciwdepresyjne mogą powodować spadek energii?
Czy lek na depresję może sprawiać, że nic nam się nie chce? Taki spadek energii i brak ochoty na robienie czegokolwiek.
Mogą być to przejściowe objawy uboczne stosowanego leku - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być to przejściowe objawy uboczne stosowanego leku - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy powinnam empatycznie podejść do mojego ojca alkoholika?
Kiedy byłam dzieckiem, wolał wydawać pieniądze na alkohol niż na rodzinę - na początku dawał mało pieniędzy (dało się z tego wyżyć, ale nic ponad to), a potem już wcale. Zawsze miałam mu to za złe i przez to nie utrzymuję z nim kontaktu. Niedawno chciał się spotkać ze mną i z moją siostrą, kilka...
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychologiczna.
Ciągłe czucie oszołomienia, czy to może być zaburzenie psychosomatyczne?
Od dwóch miesięcy odczuwam ciągłe uczucie oszołomienia, jakbym był cały czas pijany - 24h/7, co utrudnia mi codzienne funkcjonowanie. Byłem u neurologa, który zaproponował badanie krwi oraz rezonans magnetyczny głowy. Oba badania wyszły prawidłowo. Problem jest taki,...
Oprócz podstawowych badań :wskazane badania laboratoryjne: glukoza na czczo, insulina na czczo, hemoglobina glikowana, TSH, anty-TPO, CRP. poziom wit. D3, B12, magnezy, pomiary ciśnienia krwi. Konieczna konsultacja u otolaryngologa, również u psychologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oprócz podstawowych badań :wskazane badania laboratoryjne: glukoza na czczo, insulina na czczo, hemoglobina glikowana, TSH, anty-TPO, CRP. poziom wit. D3, B12, magnezy, pomiary ciśnienia krwi. Konieczna konsultacja u otolaryngologa, również u psychologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z