1. Artykuły
  2. Nawyki, czyli jak kształtujemy zdrowy tryb życia

Nawyki, czyli jak kształtujemy zdrowy tryb życia

Nasze codzienne nawyki kształtują nasz tryb życia, zdrowie i ogólny dobrostan. To właśnie te pozornie małe, nic nieznaczące i rutynowe czynności mają potężny wpływ na nasze ciało i umysł. Utrwalanie dobrych nawyków to kluczowa inwestycja w zdrowie i jakość życia do późnej starości. Przyjrzyjmy się, jakie nawyki wprowadzić do naszego życia i jak zrobić to skutecznie z Agatą Bilińską, psychodietetykiem i dietetykiem klinicznym Centrum Medycznego Severux.

Nawyki, czyli jak kształtujemy zdrowy tryb życia Nawyki, czyli jak kształtujemy zdrowy tryb życia
Spis treści
Nawyki a zdrowy styl życia Zdrowy styl życia. Od prób do nawyków Co zagraża utrwaleniu takich nawyków? Co sprzyja utrwaleniu takich nawyków? Zdrowe nawyki w kilka tygodni? To możliwe

Nawyki a zdrowy styl życia

 

Zdrowy styl życia jest niezwykle ważny ze względu na liczne korzyści, które przynosi dla zdrowia fizycznego, psychicznego i ogólnego samopoczucia. Jak wyjaśnia dietetyczka Agata Bilińska:

 

Zdrowy styl życia to sposób życia, który umożliwia utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Obejmuje on szereg zachowań, które wspierają zdrowie i dobre samopoczucie.

 

Wśród elementów, które się nań składają ekspertka, wylicza:

 

  1. Aktywność fizyczna - jak wskazują badania i obserwacje regularna i umiarkowana aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia.

 

  1. Zrównoważona dieta.

 

Przez którą rozumiemy oczywiście odżywianie się pełnowartościowymi i zrównoważonymi posiłkami, ale również unikanie nadmiaru przetworzonej żywności, cukru i soli - wyjaśnia Agata Bilińska.

 

  1. Unikanie używek i palenia.

 

  1. Odpowiednia ilość snu.

 

Regularny sen o odpowiedniej długości jest niezbędny dla regeneracji organizmu i zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego - tłumaczy.

 

  1. Umiejętne zarządzanie stresem.

 

Tu niezwykle pomocna może okazać się praktyka jogi, medytacja, czy inne techniki relaksacyjne - radzi nasza rozmówczyni.

 

  1. Regularne badania lekarskie.

 

  1. Unikanie siedzącego trybu życia.

 

  1. Utrzymywanie zdrowych relacji społecznych.
arrow Cukier: jak ograniczyć spożycie? Jakie zamienniki wybierać?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Próchnica zębów mlecznych. Dieta malucha pod lupą stomatologa
arrow Tłusty czwartek. Ile pączków można zjeść będąc na diecie?
arrow Kolacja wigilijna. Wyzwanie dla osób będących na diecie?
arrow Wzdęcia. Dieta może pomóc rozwiązać problem

Zdrowy styl życia. Od prób do nawyków

 

Przygotowanie się do zmiany i przekształcenie zdrowego trybu życia w nawyk wymaga zaangażowania, determinacji i systematycznego podejścia. Warto również uzbroić się w cierpliwość i być przygotowanym na drobne porażki, które konsekwentnie pokonywane, przyniosą w końcu sukces.

 

Agata Bilińska proponuje na początek określenie celów:

 

Zacznijmy od zdefiniowania swoich celów związanych z zdrowym stylem życia. Pomocny będzie tu MODEL SMART, który zakłada, że wyznaczane cele będą: sprecyzowane, mierzalne, atrakcyjne, realne i określone w czasie.

 

Następnie:

 

Bądźmy gotowi do stopniowego wprowadzania zmian. Tu warto chaos zastąpić przemyślanym planem działania, którego realizacja będzie możliwa dzięki odpowiednio wysokiej motywacji wewnętrznej i wsparciu ze środowiska.

 

Dobrze jest monitorować postępy w osiąganiu celów.

 

Nie zapomnijmy również o nagrodach:

 

Ogromne znaczenie ma nagradzanie się za swoje postępy. Nagroda jednak nie powinna nas oddalać od realizacji zakładanych celów - tłumaczy Agata Bilińska.

 

Co zagraża utrwaleniu takich nawyków?

 

Nie zawsze wdrożenie nawyków jest łatwe, co nie oznacza, że jest niemożliwe. Warto być świadomym, jakie zagrożenia mogą czyhać na nas w tym czasie:

 

To przede wszystkim brak motywacji, stres i presja, rutyna i znudzenie. Sprzymierzeńcem porażki może się okazać również: niskie poczucie własnej wartości, presja społeczna, brak wsparcia (na przykład ze strony rodziny, przyjaciół), przebycie chorób, które mogą zakłócić plany dotyczące aktywności fizycznej i wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych, brak natychmiastowych rezultatów i nadmierna samokrytyka - wylicza Agata Bilińska.

 

Co sprzyja utrwaleniu takich nawyków?

 

Dobre nawyki stanowią fundament sukcesu i zdrowego stylu życia. Choć zmiana nawyków może być wyzwaniem, istnieją skuteczne strategie, które pomogą nam utrwalić pozytywne praktyki.

 

Z pewnością proces utrwalania nawyków będzie łatwiejszy, jeśli oprzemy go o silną motywację i świadomość, jaką wartość niesie  zdrowy tryb życia.

 

Inne wartościowe elementy, które utrwalają nawyk to: właściwe planowanie i organizacja codziennej aktywności i posiłków, tak by unikać impulsywnych decyzji konsumenckich. A nadto, jak wylicza dietetyczka:

 

Zadbajmy o powtarzalność i pracujmy nad stałą rutyną, szukamy wsparcia społecznego, a przede wszystkim zaś nagradzajmy się za osiągnięcia w utrwalaniu nawyków.

 

Zdrowe nawyki w kilka tygodni? To możliwe

 

Długość procesu wprowadzania zmian może się różnić w zależności od osoby, celu, rodzaju zmian i indywidualnych warunków życiowych oraz zasobów konkretnej jednostki.

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu zajmie osiągnięcie celu, ale warto pamiętać, że utrwalanie nawyków może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy, a czasami nawet dłużej - wyjaśnia ekspertka.

 

Warto zwrócić uwagę na potrzeby płynące z organizmu.

 

Nie narzucajmy na siebie strategii innych osób, które nam nie odpowiadają, ponieważ mogą one po prostu do nas nie pasować. Szukajmy własnej drogi - radzi Agata Bilińska.

Agata Bilińska dietetyk 5.00 / 12 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej. Swoją wiedzą dzieliła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej, Medycznej oraz Ortopedii. Prowadzi platformę treningowo - żywieniową iHealth, na której znaleźć można treningi w różnych wersjach zaawansowania, poprawnie zbilansowane jadłospisy oraz akcesoria treningowe www.ihealth.com.pl
Od wielu lat jest aktywnym, certyfikowanym instruktorem fitness, propagującym zdrowy tryb życia wśród kobiet oraz mężczyzn. Profil pacjentów z którymi współpracuje jest bardzo szeroki, ponieważ współpraca obejmuje: sportowców, osoby z rozpoznanymi jednostkami chorobowymi, osoby z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, kobiety w ciąży i przygotowujące się do ciąży, dzieci.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy tęsknota dziecka może wpłynąć na jego samopoczucie i występowanie koszmarów?
Rodzice mojej dwuletniej chrześnicy twierdzą, że dziecko po 2-dniowej przerwie od rodziców (dziecko przez weekend przebywa u dziadków), wraca do domu i ma następujące objawy: koszmary, brak apetytu (normalnie dziecko ma bardzo duży apetyt, a w trakcie wizyt u...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dziecko w tym wieku może prezentować tego typu objawy w sytuacji stresu, rozłąki czy zmiany miejsca otoczenia. Zapraszam na konsultacje online w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się do psychologa, czy do psychiatry? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja psychologiczna.
Karolina Jarząbek
psycholog, interwent kryzysowy
Umów wizytę
Dzień dobry. Może się Pani udać zarówno do psychiatry, jak i do psychologa/ psychoterapeuty. Psychiatra może zalecić farmakoterapię, która wspomoże Panią w obecnej sytuacji, natomiast psycholog/ psychoterapeuta pomoże dotrzeć do źródła problemu, pomoże w zrozumieniu go oraz w wypracowaniu odpowiednich dla Pani metod radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Psychoterapia nie wyklucza farmakoterapii, wręcz przeciwnie- razem mogą zdziałać cuda :) Zalecałabym konsultację z psychologiem, który po rozmowie z Panią może zaproponować wizytę u psychiatry oraz dalszą współpracę.
Jak przełamać się przed mówieniem do siebie na głos?
Ostatnio zaczęłam ćwiczyć/uczyć się angielskiego z aplikacją w ramach ćwiczenia mózgu (poleciła mi to psychiatra, żeby ustały moje zaburzenia funkcji poznawczych). Problem w tym, że tam jednym z zadań jest wypowiadanie się na głos by ćwiczyć angielską mowę, a ja czuję się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy to normalne w depresji, że mało co mnie rozśmiesza?
To co kiedyś bardzo by mnie rozbawiło, teraz wywołuje tylko lekki śmiech (albo nawet tego nie). Siedzę z mamą i jej partnerem oglądając telewizję, oni śmieją się z czegoś, a mnie to nie śmieszy (kiedyś by rozśmieszyło). Nie pamiętam kiedy ostatnio porządnie się naśmiałam.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy to normalne w depresji, że ktoś przez tę chorobę zaprzestaje słuchać muzyki?
Ja teraz słucham bardzo mało muzyki, a kiedyś potrafiłam robić to na okrągło. Muzyka już nie sprawia mi prawie żadnej przyjemności, a kiedyś była moją pasją. Gdy próbuję słuchać piosenek to żadna mi się nie podoba.
Agnieszka Witalewska
psychoterapeuta, psychoterapeuta integracyjny, psychoterapeuta dorosłych
Umów wizytę
Osoby zmagające się z depresją, przy obniżonym poziomie nastroju, mogą mieć trudności w wykonywaniu czynności, które kiedyś wykonywały bez większych problemów lub które im sprawiały przyjemność. Jeśli chorujesz na depresję, to jest całkowicie możliwe, że słuchanie muzyki mogło przestać Ci sprawiać Ci przyjemność. W poprawie nastroju i Twojego zdrowia psychicznego może pomóc Ci uczestniczenie w terapii indywidualnej i pomoc specjalisty. Bezpłatny telefon dla dorosłych, którzy doświadczają kryzysu: 116 123 Antydepresyjny telefon zaufania Fundacji Itaka: 22 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji: 22 594 91 00
Czy to efekt plateau, jeżeli waga nie maleje po szybkim zrzuceniu kilogramów?
Od 5 miesięcy się odchudzam. Zmieniłam swoje nawyki żywieniowe i styl życia, do tego zaczęłam przyjmować berberynę i ocet jabłkowy. Udało mi się schudnąć ponad 10 kg, niestety, od ok. 3 tygodni moja waga stoi w miejscu mimo, że dieta, suplementacja i aktywność fizyczna pozostają bez zmian....
Kamila Górecka-Kirwiel
dietetyk
Umów wizytę
Tak, to, co opisujesz, może być efektem plateau. Plateau to okres, w którym tempo utraty masy ciała zwalnia lub zatrzymuje się, mimo kontynuowania zdrowej diety i aktywności fizycznej. Jest to dość powszechne zjawisko podczas odchudzania się, i może to być wynikiem różnych czynników. Jeśli stosujesz tę samą dietę przez długi czas, organizm może przyzwyczaić się do określonego poziomu spożycia kalorii. W takiej sytuacji warto zrobić okresową przerwę w diecie i na 2-3 tygodnie wrócić do diety normokalorycznej, czyli bez deficytu. Można także rozważyć zmianę intensywności treningowej. Możesz zwiększyć czas treningu, zwiększyć intensywność lub spróbować nowych form ćwiczeń. To pomoże pobudzić organizm do spalania większej ilości kalorii. Być może potrzebna jest także przerwa w treningu dla uzyskania pełnej regeneracji. Zwróć uwagę na stres. Stres może mieć wpływ na utratę wagi. Spróbuj zidentyfikować czynniki stresowe w swoim życiu i zastosuj metody redukcji stresu, takie jak medytacja, relaksacja, spacery na świeżym powietrzu. Jeśli upłynął już pewien czas od rozpoczęcia odchudzania i mimo podejmowanych działań nie widzisz postępów, warto skonsultować się z dietetykiem. Specjalista oceni Twoją aktualną sytuację, dokładnie przeanalizuje Twoją dietę i styl życia, oraz zaproponuje spersonalizowane rozwiązania i dostosuje plan, abyś osiągnęła dalsze rezultaty.
Czy konsultacja online może potwierdzić konieczność badań w kierunku autyzmu?
Mam 22 lata i podejrzewam u siebie autyzm, jednak nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z psychologiem ani psychiatrą. Chciałabym zamówić konsultację, ale zastanawia mnie czy to coś pomoże, tzn. czy po takiej konsultacji online zostanę nakierowana na jakąś ścieżkę....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Z czego może się brać obawa przed byciem ocenianym?
Wczoraj doszło do mnie, że mój objaw wrażenia bycia obserwowaną, że ktoś zna moje myśli to nieprawda, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. Nie dotyczy to tylko lęku przed oceną tych ludzi, którzy mnie niby obserwują, czyli może nie wywodzić się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne?
Jak na codzień dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne? Czy da się pobudzić szybkie uleczanie?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest na ten temat wiele publikacji.
Odczuwanie zadowolenia, gdy coś złego dzieje się w życiu.
Czy to normalne, że odczuwam lekkie zadowolenie, gdy coś dzieje się w moim życiu, nawet gdy to coś pozornie złego? Na przykład: miałam niedawno USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej, okazało się, że mam kamienie w pęcherzyku żółciowym, może czekać mnie operacja ich usunięcia i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy brak zgody na więcej wizyt u psychoterapeuty może skutkować wydaleniem z terapii?
Chodzę na terapię od 5 miesięcy co tydzień. Przed rozpoczęciem terapii terapeuta powiedział mi, że możliwe, że będę potrzebować terapii 2 razy w tygodniu, ale zrozumie, że są to koszty. Parę tygodni temu dostałam informację, że przydałaby się druga psychoterapia w tygodniu, ale że nie ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Od czego zależy wynik glukozy na czczo?
Czy przed badaniem należy zmienić nawyki żywieniowe? Np. jeżeli na codzień jem słodycze lub ciężkie kolacje to jeżeli dzień wcześniej tego nie zrobię, to wynik będzie fałszywie niski? Czy zdrowy organizm powinien sobie poradzić nawet z tym i cukier powinien wyjść w normie? Obawiam się,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na badanie laboratoryjne należy zgłosić się na czczo
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dobrze byłoby wieczorem zjeść lekką kolację i odstęp od jedzenia do badania : 10-12 godzin.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na badanie z reguły zgłaszamy się na czczo - zapraszam na konsultacje online - przeprowadzimy diagnostykę i włączymy odpowiednie leczenie - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
do pobranie krwi należy się zgłosić na czczo, po lekkiej kolacji w dniu poprzednim
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę