1. Artykuły
  2. Psychoterapia. Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać?

Psychoterapia. Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać?

Psychoterapia od dawna stanowi ważny element wsparcia dla osób zmagających się z różnymi wyzwaniami emocjonalnymi, psychicznymi i relacyjnymi. Coraz większa liczba badań potwierdza skuteczność psychoterapii w łagodzeniu objawów depresji, lęku, zaburzeń osobowości, uzależnień i innych trudności psychicznych. Psychoterapia może przynieść ulgę ludziom, którzy są gotowi otworzyć się na proces psychoterapeutyczny - podkreśla nasza ekspertka, psycholog i psychoterapeuta mgr Dominika Mastalerz z Medical Magnus Clinic.

Psychoterapia. Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać? Psychoterapia. Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać?
Spis treści
Czym jest i kiedy się stosuje psychoterapię? Kto powinien skorzystać z psychoterapii? Kto prowadzi psychoterapię? Na co zwracać uwagę przy wyborze psychoterapeuty? Jakie rodzaje psychoterapii rozróżniamy? Nurt psychoterapii behawioralno-poznawczej Nurt psychoterapii psychodynamicznej Nurt psychoterapii systemowej Przeciwwskazania do psychoterapii

Czym jest i kiedy się stosuje psychoterapię?

 

Historia psychoterapii sięga kilku wieków wstecz i ulegała zmianie wraz z postępem w dziedzinie psychologii i medycyny. Jak podkreśla nasza ekspertka Dominika Mastalerz:

 

Psychoterapia to znacznie głębszy proces niż porada psychologa czy też terapia wspierająca.

 

Istotą oddziaływania terapeutycznego jest współpraca z klientem, która polega na:

 

Długofalowym i systematycznym procesie terapeutycznym, mającym na celu głębokie zmiany w zachowaniu i postrzeganiu rzeczywistości przez człowieka. Psychoterapię może prowadzić osoba, która ukończyła studia psychologiczne i jest co najmniej po 2. roku czteroletniego szkolenia z określonego nurtu psychoterapeutycznego - dodaje psycholożka i psychoterapeutka.

arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Nawyki, czyli jak kształtujemy zdrowy tryb życia
arrow Zapachy determinują naszą codzienność
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Zdrowie psychiczne. Dieta ma większe znaczenie niż myślisz

Kto powinien skorzystać z psychoterapii?

 

Właściwości procesu terapeutycznego mogą przynieść wymierną korzyść każdemu, kto zdecyduje się jej podjąć:

 

Z psychoterapii może korzystać każda dorosła osoba, która ma potrzebę zgłębiania własnej psychiki a także która ma odczucia, że jej życie przynosi negatywne efekty, powodujące negatywne stany psychiczne

 

Kto prowadzi psychoterapię? Na co zwracać uwagę przy wyborze psychoterapeuty?

 

Z pewnością niezwykle istotny jest właściwy wybór psychoterapeuty:

 

Psychoterapię prowadzi magister psychologii dodatkowo po ukończeniu co najmniej 2. roku studiów podyplomowych z określonego nurtu psychoterapii.

 

Jak dodaje specjalistka, warto również przy wyborze psychoterapeuty zapoznać się z jego kwalifikacjami zawodowymi oraz opiniami jego klientów.

 

Przyjmuje się, że właściwa postawa terapeutyczna oparta jest o empatię, komunikatywność, bezstronność, etyczność i otwartość na drugiego człowieka.

 

Jakie rodzaje psychoterapii rozróżniamy?

 

W psychoterapii istnieje wiele różnych nurtów i podejść terapeutycznych, z których każdy ma swoje unikalne teorie, metody i techniki.

 

Pacjent może skorzystać z kilku propozycji psychoterapeutycznych:

 

Najczęściej spotykane nurty w Polsce to nurt behawioralno-poznawczy, psychodynamiczny, nurt psychoterapii systemowej rodzin. Mniej popularne nurty to psychoterapia Ericksonowska, psychoterapia Gestalt czy też psychoterapia schematów - wylicza Dominika Mastalerz.

 

Nurt psychoterapii behawioralno-poznawczej

 

Zalecany jest do konkretnej, raczej krótkoterminowej pracy z lękami, fobiami, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami odżywiania. Spotkania odbywają się systematycznie w cotygodniowych odstępach.

 

Ważna jest współpraca klienta z psychoterapeutą:

 

Psychoterapeuta omawia problem i zadaje klientowi konkretne ćwiczenia i zadania, które mają odkodować stare schematy zachowań i zastąpić je nowymi lepszymi dla klienta - wyjaśnia psychoterapautka.

 

Warto zapamiętać, że:

 

Terapia ta szczególnie polecana jest w leczeniu wszelkich typów fobii i lęków.

 

Nurt psychoterapii psychodynamicznej

 

Terapia psychodynamiczna jest jednym z najstarszych i najbardziej wpływowych nurtów terapeutycznych, opartym na teoriach i ideach Sigmunda Freuda. Rozwinięta na przestrzeni dziesięcioleci przez wielu znaczących psychoterapeutów:

 

Rzeczywiście wywodzi się psychoanalizy - na sesjach terapeutycznych, które odbywają się systematycznie przez dłuższy czas, klient mówi o swoich przeżyciach wewnętrznych, a psychoterapeuta dokonuje interpretacji jego przeżyć i zachowań - wyjaśnia psychoterapeutka.

 

Nurt ten skierowany jest do:

 

Osób indywidualnych, które chcą zgłębić meandry swojej psychiki na głębokim poziomie.

 

Nurt psychoterapii systemowej

 

Terapia systemowa, znana również jako terapia rodzinna lub terapia systemów, to podejście terapeutyczne, które skupia się na badaniu problemów psychologicznych i emocjonalnych w kontekście relacji i systemów społecznych, takich jak rodzina, para, grupa lub organizacja.

 

W nurcie psychoterapii systemowej rodzin psychoterapeuta postrzega klienta nie jako całkiem odrębną  jednostkę, ale jako element pewnego systemu – w tym przypadku systemu rodzinnego - i właśnie w tym  kontekście (np. rodziny, społeczności, grupy) bada problem i stara się wpłynąć na poprawę danej sytuacji - tłumaczy Dominika Mastalerz.

 

I dodaje:

 

Nurt ten adresowany jest do par, rodzin, a także do osób indywidualnych. Terapia odbywa się systematycznie przez dłuższy okres czasu przynajmniej raz na dwa tygodnie. Istnieje możliwość spotkań z całą rodziną, której dotyczy problem.

 

Przeciwwskazania do psychoterapii

 

Nie wszyscy mogą korzystać z tej formy wsparcia terapeutycznego:

 

Przeciwwskazaniem do psychoterapii mogą być: choroby psychiczne oraz niedojrzałość do stanowienia o sobie - przekazuje Dominika Mastalerz.

 

Psychoterapia sprawdza się z kolei:

 

W przypadku lżejszych zaburzeń psychicznych psychoterapia jest wskazana razem z terapią psychiatryczną prowadzoną przez lekarza psychiatrę.

 

Z kolei jeśli chodzi o czas trwania:

 

Proces terapeutyczny w zależności od nurtu i problemu może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

 

Co zatem przesądza o sukcesie procesu:

 

Efektem udanej psychoterapii jest poprawa w zakresie dobrostanu życia człowieka, jak również jego zdrowia psychicznego. Oczekiwana jest zmiana jakości życia i samopoczucia na lepsze - wyjaśnia psycholożka i psychoterapeutka Dominika Mastalerz

artykuły 8 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku psychologii WSFiZ w Warszawie o specjalności: psychologia kliniczna, podyplomowego studium z zakresu Psychoterapii Systemowej Rodzin w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, studium Psychoterapii Uzależnień Vis Salutis w Łodzi. 

Prowadzi: psychoterapię indywidualną, terapię par, terapię rodzinną, terapię uzależnień, konsultacje i doradztwo psychologiczne, diagnozę psychologiczną. Zajmuje się zarówno osobami dorosłymi, jak i młodzieżą i dziećmi. 

W terapii korzysta z różnych nurtów psychoterapeutycznych, jak: podejście humanistyczne, systemowe, psychodynamiczne, behawioralne.  

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest możliwość wystawienia takiego dokumentu?
Potrzebuje do niemieckiej kasy chorych zaświadczenie o tym, że mój mąż prowadzi terapię psychologiczną na depresję. Gdzie się udać po takie zaświadczenie? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Do ośrodka gdzie prowadzona jest terapia psychologiczna.
W jaki sposób pomóc sobie w zaburzeniach psychotycznych?
Jestem osobą chora na zaburzenie psychotyczne podobne do schizofrenii, wywołanej na tle używania substancji psychoaktywnych. Od czasu stwierdzenia przez lekarzy oraz przymusowych wakacjach, jestem czysty, nie biorę żadnych narkotyków. Nie mam ataków schizofrenii, jak twierdzi...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego leczenie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Bardzo skuteczne są leki przeciwpsychotyczne z przepisu lekarza psychiatry, monitorowanie stanu chorego a także, aby zapobiec nawrotom, skuteczna terapia, do której gorąco zachęcam. W przypadku gdyby się Państwo na nią zdecydowali, proszę o kontakt pod numerem 575 696 287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam konsultację z psychiatrą oraz podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy moje obawy są uzasadnione?
Boję się, że przez pustkę w głowie w sytuacjach społecznych i zaburzenia funkcji poznawczych mogę sobie nie dać rady w psychoterapii. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skorzystać z możliwości psychoterapii. Typ psychoterapii jest odpowiednio dobierany do potrzeb pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
jak najbardziej jest zalecana pyschoterapia, proszę spróbować
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Proszę skorzystać z psychoterapii a sądzę, że psycholog/psychiatra odpowiednio dopasuje model leczenia do Pan/i osobowości. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy w tym przypadku może pomóc jeszcze neurolog, czy już psychiatra/psycholog? 
Ojciec 63 lata, ok. 10 lat po udarze. Jakiś czas przed udarem wystąpił zawał. Leczony stale na nadciśnienie. Fizycznie w pełni sprawny, nie znam niestety większej ilości szczegółów udaru, w jakiej części mózgu miał miejsce itp. Problemem natomiast jest zmiana w zachowaniu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy psychiatrze albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych, jakich doświadczamy?
Ja mam ich bardzo wiele, też parę wstydliwych, nie wiem, czy trzeba o nich wszystkich powiedzieć. U mnie to hemoroidy, grzybica paznokci, nieregularny okres, krótkowzroczność, nadwaga, rozstępy, wycięty woreczek żółciowy, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls (obniżany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy te kwestie skonsultować z psychiatrą prowadzącym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Wszystkie kwestie które uzna Pani za ważne proszę powiedzieć Terapeucie Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Psychoterapia na NFZ, a brak ubezpieczenia.
Czy można chodzić do psychoterapeuty na NFZ z depresją, fobią społeczną czy nerwicą lękową nie będąc ubezpieczonym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z psychiatrą prowadzącym leczenie.
aby korzystać z usług świadczonych przez NFZ należy być ubezpieczonym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Jeżeli nie jest Pan/i osobą ubezpieczoną to NFZ nie refunduje wizyt u psychoterapeuty/ psychologa, który ma podpisaną umowę z NFZ. W takiej sytuacji pozostaje wizyta prywatna u specjalisty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
O czym to świadczy, jeśli doświadczam takich uczuć? 
Jestem w dłuższym i pierwszym związku i pojawiają się u mnie silne fascynacje i zauroczenia w innych mężczyznach. W związku mamy lepsze i gorsze momenty. Wiem, że kocham mojego partnera, ale bardzo mnie niepokoją moje myśli, fantazje oraz uczucia. Czuję się z tym źle jeśli fascynacje i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
O tym , że nie panuje Pani nad myślami i pragnieniamin i jeszcze czegoś , kogoś poszukuje myśląc, że może gdzieś indziej jest lepiej niz tu ...Kochać to znaczy być odpowiedzialnym za osobę kochaną, a także ta miłośc powinna być lojalna i wierna, zarówno w myślach jak i uczynkach.Wskazana konsultacja z seksuologiem.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam odpowiednią psychoterapię. Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza psychiatry- zaleci on odpowiednią farmakologię, najprawdopodobniej używając lekkich benzodiazepin- oraz psychoterapię. Tak połączona kompozycja leczenia powinna przynieść najlepsze efekty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas Purdue Corona
Czy to była tylko nieśmiałość, czy już początki fobii społecznej?
Czy mogę powiedzieć, że mam fobię społeczną od zawsze jeśli jedyne co pamiętam to fakt, że moja siostra od razu załapała kontakt z kuzynką gdy po raz pierwszy ją spotkała a ja (byłam wtedy jeszcze przed przedszkolem) miałam z tym problemy i nie chciałam się ruszyć na podwórko bez mamy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Ciężko zdiagnozować nieśmiałość od fobii społecznej przez Internet- dlatego zapraszam na badanie wstępne. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować,...
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
W tej sytuacji, zalecana jest konsultacja psychiatryczna- lekarz może wypisać leki- ale one nie rozwiązują problemów. Jako psychoterapeuta, zalecam zastosowanie jednocześnie zażywania leków z przepisu lekarza specjalisty jak również rozpoczęcie psychoterapii aby znaleźć setno problemu- tylko takie rozpoczęcie leczenia może przynieść pożądane rezultaty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam odpowiednią psychoterapię oraz wizytę u lekarza psychiatry. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Warto wdrożyć farmakokoterapię, takie połączenie z leczeniem behawioralnym przynosi najlepsze efekty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Jeżeli czuje się Pani na siłach to zalecana jest aktywność zarówno fizyczna jak i emocjonalna, depresja niestety ją wyniszcza. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy mogę przejść na terapię trt?
Mam 36 lat i od jakiegoś czasu nie mam ochoty na nic, ciągle bym spał, a rano jak mam wstać jest tragedia. Życie seksualne już nie pamiętam, jak wygląda. Robiłem wszelkie badania i  jest wszystko ok, zrobiłem nawet badanie testosteronu mam 3.00. Chcę powiedzieć, że uprawiam sport i nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, polecam wykonać badania krwi - morfologia, biochemia, hormony tarczycy. Także wskazana jest konsultacja psychologa, ewentualnie konsultacja psychiatryczna. Coraz cięściej mamy do czynienia u młodych ludzi z tzw maskowaną depresją. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Polecam wizytę u psychiatry. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4