1. Artykuły
  2. Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary

Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary

Klucz do udanego związku? - Nie znajdziemy prostego przepisu jak postępować krok po kroku by zbudować szczęśliwy związek. Możemy natomiast zwrócić uwagę na kilka „filarów”. Jeżeli wprowadzimy je do naszego życia, pozwolą nam na stworzenie dobrej relacji, w której będziemy szczęśliwi - przekonuje psycholog Ewelina Sowińska.

Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary
Spis treści
Czy istnieje recepta na udany związek? Uczucie, zaufanie, empatia, zrozumienie i szacunek Akceptacja, wsparcie, partnerstwo, komunikacja i kompromis Zaangażowanie, niezależność, przestrzeń i czas Co psuje udany związek? Psycholog wylicza 8 czynników Teoria teorią, a jak jest w praktyce?

Czy istnieje recepta na udany związek?

 

Odpowiedź jest banalna - oczywiście, że nie. Wynika to z faktu, że każdy z nas jest inny i na swój sposób niepowtarzalny, przez co mamy inne oczekiwania względem drugiej osoby oraz potrzeby, a więc i inne wymagania, co do tego jak powinna wyglądać nasza relacja.

 

Dlatego też, nie możemy wyróżnić jednej „uniwersalnej recepty” na udany związek, ponieważ tworzy go dwójka różnych ludzi, posiadających różne osobowości oraz charaktery, co oznacza, że każda relacja będzie inna i na swój sposób wyjątkowa - przyznaje nasza ekspertka.

 

„Uniwersalna recepta” nie istnieje, warto jednak pamiętać o filarach udanego związku. To podstawa dobrej relacji, w której będziemy czuć się szczęśliwi.

arrow Terapia par. Z jakimi problemami warto pójść do terapeuty?
arrow Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne?
arrow Toksyczna relacja. Kiedy bliska osoba jest jak bluszcz
arrow Jak wychowywać rodzeństwo? Terapeuta nie ma wątpliwości co najważniejsze
arrow Odporność psychiczna dziecka. Rodzicu, ważne zadanie przed tobą
arrow Udany seks krok po kroku. Co radzi seksuolog?

Uczucie, zaufanie, empatia, zrozumienie i szacunek

 

Pierwszym filarem udanego związku jest uczucie, o które trzeba nieustannie dbać, które należy pielęgnować, chociażby w formie małych gestów czy prostych i niejednokrotnie banalnych słów.

 

Jest to niezmiernie ważne, gdyż będąc w długotrwałej relacji bardzo często zapominamy o prostych rzeczach jak wyrażanie i okazywanie uczuć. Brzmi to tak oczywiście, że wręcz banalnie, lecz niestety jest głównym powodem większości nieporozumień i kłótni w związkach, niejednokrotnie prowadzących do rozstań - przyznaje psycholog Ewelina Sowińska.

 

Drugim filarem bez którego nie zbudujemy trwałej więzi jest zaufanie.

 

Jest ono tak niezmiernie ważne, ponieważ to właśnie dzięki zaufaniu, czujemy się bezpiecznie w relacji z drugą osobą. Dzięki zaufaniu możemy być pewni uczuć naszego partnera - zauważa nasza ekspertka.

 

Trzecim i czwartym są empatia i zrozumienie. To dzięki nim, mimo różnic między dwojgiem ludzi, dochodzi do wzajemnej akceptacji oraz wzajemnego porozumienia.

 

Szacunek jest kolejną podstawową kwestią,  która powinna być w każdej zdrowej relacji.

 

To jak się do siebie odnosimy, jak się zachowujemy względem siebie ma duży wpływ na naszą relację i nasze funkcjonowanie w niej - dodaje.

 

Akceptacja, wsparcie, partnerstwo, komunikacja i kompromis

 

Bardzo ważna jest również akceptacja - nie powinniśmy na siłę zmieniać drugiej osoby, lecz starać się ją zaakceptować, taką jaka jest.

 

Wsparcie i partnerstwo również odgrywa kluczową rolę w relacji między dwojgiem ludzi.

 

Dzięki nim, wiemy że możemy liczyć na siebie w każdej sytuacji i każda z osób jest tak samo ważna. Nie możemy nigdy stawiać siebie na pierwszym miejscu - przyznaje psycholog.

 

Istotna jest również odpowiednia komunikacja między dwojgiem ludźmi, oraz zdolność do kompromisu, który jest niezbędny w zdrowej relacji.

 

Bardzo istotne jest, aby zawsze ze sobą rozmawiać, kiedy tylko pojawia się konflikt, najlepiej starać się go rozwiązywać „tu i teraz”,  tzw.  zamiatanie pod dywan nie służy dobrze naszej relacji. Oczywiście chwilowo pomoże zażegnać konflikt i pozwala być nam  szczęśliwymi, niestety nierozwiązane konflikty bardzo często wracają ze zdwojoną siłą - podpowiada Ewelina Sowińska

 

Zaangażowanie, niezależność, przestrzeń i czas

 

Kolejnym atrybutem udanego związku jest zaangażowanie. Jak zauważa psycholog, brak zaangażowania, prowadzi do obojętności, która potrafi zniszczyć długoletni związek. Istotna jest również nasza niezależność oraz przestrzeń w związku.

 

To, że jesteśmy w związku, nie oznacza, że mamy rezygnować ze swoich pasji czy też założonych wcześniej przez nas celów. Warto o nich nie zapominać - przekonuje nasza ekspertka.

 

Ostatnim z filarów ale wcale nie najmniej ważnym jest czas, który poświęcamy dla naszej drugiej połówki.

 

Kiedy jesteśmy w związku, wkrada się monotonia, obowiązki związane z pracą, czy też z dziećmi,  przez które zapominamy o wspólnym spędzaniu chwil, a przecież nie ma nic ważniejszego dla drugiego człowieka, a zarazem nic piękniejszego jak poświęcenie dla niego czegoś, czego każdy z nas ma ograniczoną ilość, czego nie da się kupić czy też zdobyć - radzi Ewelina Swoińska.

 

Dlatego warto pamiętać, aby spędzać razem jak najwięcej czasu. Chociażby w formie tak prostych czynności jak spacer czy wspólny relaks.

 

Co psuje udany związek? Psycholog wylicza 8 czynników

 

Skoro znamy już podstawy udanego związku zastanówmy się co wpływa na pogorszenie naszych relacji. Psycholog wyróżnia czynniki takie jak:

  • Brak zaufania - to główna przeszkoda w budowaniu długotrwałej relacji. Wpływa na utratę poczucia bezpieczeństwa oraz pojawianie się konfliktów.
  • Różne oczekiwania – bardzo często zdarza się, że mamy inny obraz związku, rodziny.

 

Oczekiwania mogą dotyczyć zarówno relacji, kiedy jedna ze stron chciałaby być tylko we dwoje, a druga marzy o dzieciach, jak też mogą dotyczyć obowiązków, pracy i wiele innych. Dlatego ważne jest aby od samego początku budowania relacji, poruszać różne kwestie i na bieżąco je wyjaśniać - podkreśla Ewelina Sowińska.

 

  • Brak odpowiedniej komunikacji – bardzo ważne jest, aby w związku rozmawiać otwarcie o oczekiwaniach, a pojawiające się konflikty wyjaśniać na bieżąco. Bardzo często o tym zapominamy, staramy się przemilczeć pewne kwestie, co często powoduje jeszcze większe konflikty.
  • Brak szacunku – kiedy jesteśmy jakiś czas w związku, kiedy pojawia się coraz więcej kłótni, problemów, kiedy ciężko zapanować nad emocjami, bardzo często zapominamy o szacunku do siebie.
  • Monotonia – kiedy jesteśmy w długoletnim związku, często wkrada się rutyna.

 

Przytłoczenie codziennymi obowiązkami powoduje, że zapominamy o dbaniu o naszą relację, co często przyczynia się do oddalenia się od siebie, wypalenia - zauważa psycholog. 

 

  • Kłamstwa – jeżeli decydujemy się na bycie z drugą osobą, powinniśmy być szczerzy i wierni, ponieważ związek oparty na kłamstwach nie ma szans na przetrwanie.
  • Brak seksualnej satysfakcji również może wpłynąć negatywnie na nasz związek, może spowodować między dwojgiem ludzi niepotrzebne napięcie, niezadowolenie.
  • Niezdrowa zazdrość – ciągłe pretensję, podejrzenia, brak zaufania jest częstym powodem rozstania.

 

Teoria teorią, a jak jest w praktyce?

 

Czy zatem budując naszą relację z partnerem na opisanych filarach i wystrzegając się czynników negatywnych, będziemy mogli powiedzieć że nasz związek jest udany? Psycholog podkreśla:

 

W teorii zapewne tak, w praktyce jednak bycie w związku to coś więcej niż postępowanie według ogólnie przyjętych zasad czy ślepe podążanie za opiniami o idealnych związkach. To trud podejmowany na nowo każdego dnia polegający na wspieraniu się nawzajem, wspólnym rozwiązywaniu problemów, pielęgnowaniu zarówno uczucia jak i zaufania.

 

I dodaje:

 

Tylko mając świadomość, że nasz partner jest nie tylko miłością naszego życia, ale również naszym przyjacielem, będziemy mogli powiedzieć, że nasz związek jest naprawdę udany.

Ewelina Sowińska psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT) 5.00 / 2 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rocznego kursu z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz szkolenia z treningu umiejętności społecznych. W swojej pracy zawodowej spotyka się z dziećmi od 5 roku życia, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. W praktyce gabinetowej stawia na indywidualne podejście do pacjenta, współpracę i interakcję z rozmówcą. Pomaga osobom, które mają trudności w budowaniu relacji, doświadczają obniżonej samooceny i braku akceptacji siebie, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są narażone na nadmierny stres, przebywają w toksycznych relacjach, odczuwają niepokój i lęk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie