1. Artykuły
  2. Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary

Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary

Klucz do udanego związku? - Nie znajdziemy prostego przepisu jak postępować krok po kroku by zbudować szczęśliwy związek. Możemy natomiast zwrócić uwagę na kilka „filarów”. Jeżeli wprowadzimy je do naszego życia, pozwolą nam na stworzenie dobrej relacji, w której będziemy szczęśliwi - przekonuje psycholog Ewelina Sowińska.

Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary
Spis treści
Czy istnieje recepta na udany związek? Uczucie, zaufanie, empatia, zrozumienie i szacunek Akceptacja, wsparcie, partnerstwo, komunikacja i kompromis Zaangażowanie, niezależność, przestrzeń i czas Co psuje udany związek? Psycholog wylicza 8 czynników Teoria teorią, a jak jest w praktyce?

Czy istnieje recepta na udany związek?

 

Odpowiedź jest banalna - oczywiście, że nie. Wynika to z faktu, że każdy z nas jest inny i na swój sposób niepowtarzalny, przez co mamy inne oczekiwania względem drugiej osoby oraz potrzeby, a więc i inne wymagania, co do tego jak powinna wyglądać nasza relacja.

 

Dlatego też, nie możemy wyróżnić jednej „uniwersalnej recepty” na udany związek, ponieważ tworzy go dwójka różnych ludzi, posiadających różne osobowości oraz charaktery, co oznacza, że każda relacja będzie inna i na swój sposób wyjątkowa - przyznaje nasza ekspertka.

 

„Uniwersalna recepta” nie istnieje, warto jednak pamiętać o filarach udanego związku. To podstawa dobrej relacji, w której będziemy czuć się szczęśliwi.

arrow Udany seks krok po kroku. Co radzi seksuolog?
arrow Seks w związku. Jak się przełamać i zacząć rozmawiać z partnerem?

Uczucie, zaufanie, empatia, zrozumienie i szacunek

 

Pierwszym filarem udanego związku jest uczucie, o które trzeba nieustannie dbać, które należy pielęgnować, chociażby w formie małych gestów czy prostych i niejednokrotnie banalnych słów.

 

Jest to niezmiernie ważne, gdyż będąc w długotrwałej relacji bardzo często zapominamy o prostych rzeczach jak wyrażanie i okazywanie uczuć. Brzmi to tak oczywiście, że wręcz banalnie, lecz niestety jest głównym powodem większości nieporozumień i kłótni w związkach, niejednokrotnie prowadzących do rozstań - przyznaje psycholog Ewelina Sowińska.

 

Drugim filarem bez którego nie zbudujemy trwałej więzi jest zaufanie.

 

Jest ono tak niezmiernie ważne, ponieważ to właśnie dzięki zaufaniu, czujemy się bezpiecznie w relacji z drugą osobą. Dzięki zaufaniu możemy być pewni uczuć naszego partnera - zauważa nasza ekspertka.

 

Trzecim i czwartym są empatia i zrozumienie. To dzięki nim, mimo różnic między dwojgiem ludzi, dochodzi do wzajemnej akceptacji oraz wzajemnego porozumienia.

 

Szacunek jest kolejną podstawową kwestią,  która powinna być w każdej zdrowej relacji.

 

To jak się do siebie odnosimy, jak się zachowujemy względem siebie ma duży wpływ na naszą relację i nasze funkcjonowanie w niej - dodaje.

 

Akceptacja, wsparcie, partnerstwo, komunikacja i kompromis

 

Bardzo ważna jest również akceptacja - nie powinniśmy na siłę zmieniać drugiej osoby, lecz starać się ją zaakceptować, taką jaka jest.

 

Wsparcie i partnerstwo również odgrywa kluczową rolę w relacji między dwojgiem ludzi.

 

Dzięki nim, wiemy że możemy liczyć na siebie w każdej sytuacji i każda z osób jest tak samo ważna. Nie możemy nigdy stawiać siebie na pierwszym miejscu - przyznaje psycholog.

 

Istotna jest również odpowiednia komunikacja między dwojgiem ludźmi, oraz zdolność do kompromisu, który jest niezbędny w zdrowej relacji.

 

Bardzo istotne jest, aby zawsze ze sobą rozmawiać, kiedy tylko pojawia się konflikt, najlepiej starać się go rozwiązywać „tu i teraz”,  tzw.  zamiatanie pod dywan nie służy dobrze naszej relacji. Oczywiście chwilowo pomoże zażegnać konflikt i pozwala być nam  szczęśliwymi, niestety nierozwiązane konflikty bardzo często wracają ze zdwojoną siłą - podpowiada Ewelina Sowińska

 

Zaangażowanie, niezależność, przestrzeń i czas

 

Kolejnym atrybutem udanego związku jest zaangażowanie. Jak zauważa psycholog, brak zaangażowania, prowadzi do obojętności, która potrafi zniszczyć długoletni związek. Istotna jest również nasza niezależność oraz przestrzeń w związku.

 

To, że jesteśmy w związku, nie oznacza, że mamy rezygnować ze swoich pasji czy też założonych wcześniej przez nas celów. Warto o nich nie zapominać - przekonuje nasza ekspertka.

 

Ostatnim z filarów ale wcale nie najmniej ważnym jest czas, który poświęcamy dla naszej drugiej połówki.

 

Kiedy jesteśmy w związku, wkrada się monotonia, obowiązki związane z pracą, czy też z dziećmi,  przez które zapominamy o wspólnym spędzaniu chwil, a przecież nie ma nic ważniejszego dla drugiego człowieka, a zarazem nic piękniejszego jak poświęcenie dla niego czegoś, czego każdy z nas ma ograniczoną ilość, czego nie da się kupić czy też zdobyć - radzi Ewelina Swoińska.

 

Dlatego warto pamiętać, aby spędzać razem jak najwięcej czasu. Chociażby w formie tak prostych czynności jak spacer czy wspólny relaks.

 

Co psuje udany związek? Psycholog wylicza 8 czynników

 

Skoro znamy już podstawy udanego związku zastanówmy się co wpływa na pogorszenie naszych relacji. Psycholog wyróżnia czynniki takie jak:

  • Brak zaufania - to główna przeszkoda w budowaniu długotrwałej relacji. Wpływa na utratę poczucia bezpieczeństwa oraz pojawianie się konfliktów.
  • Różne oczekiwania – bardzo często zdarza się, że mamy inny obraz związku, rodziny.

 

Oczekiwania mogą dotyczyć zarówno relacji, kiedy jedna ze stron chciałaby być tylko we dwoje, a druga marzy o dzieciach, jak też mogą dotyczyć obowiązków, pracy i wiele innych. Dlatego ważne jest aby od samego początku budowania relacji, poruszać różne kwestie i na bieżąco je wyjaśniać - podkreśla Ewelina Sowińska.

 

  • Brak odpowiedniej komunikacji – bardzo ważne jest, aby w związku rozmawiać otwarcie o oczekiwaniach, a pojawiające się konflikty wyjaśniać na bieżąco. Bardzo często o tym zapominamy, staramy się przemilczeć pewne kwestie, co często powoduje jeszcze większe konflikty.
  • Brak szacunku – kiedy jesteśmy jakiś czas w związku, kiedy pojawia się coraz więcej kłótni, problemów, kiedy ciężko zapanować nad emocjami, bardzo często zapominamy o szacunku do siebie.
  • Monotonia – kiedy jesteśmy w długoletnim związku, często wkrada się rutyna.

 

Przytłoczenie codziennymi obowiązkami powoduje, że zapominamy o dbaniu o naszą relację, co często przyczynia się do oddalenia się od siebie, wypalenia - zauważa psycholog. 

 

  • Kłamstwa – jeżeli decydujemy się na bycie z drugą osobą, powinniśmy być szczerzy i wierni, ponieważ związek oparty na kłamstwach nie ma szans na przetrwanie.
  • Brak seksualnej satysfakcji również może wpłynąć negatywnie na nasz związek, może spowodować między dwojgiem ludzi niepotrzebne napięcie, niezadowolenie.
  • Niezdrowa zazdrość – ciągłe pretensję, podejrzenia, brak zaufania jest częstym powodem rozstania.

 

Teoria teorią, a jak jest w praktyce?

 

Czy zatem budując naszą relację z partnerem na opisanych filarach i wystrzegając się czynników negatywnych, będziemy mogli powiedzieć że nasz związek jest udany? Psycholog podkreśla:

 

W teorii zapewne tak, w praktyce jednak bycie w związku to coś więcej niż postępowanie według ogólnie przyjętych zasad czy ślepe podążanie za opiniami o idealnych związkach. To trud podejmowany na nowo każdego dnia polegający na wspieraniu się nawzajem, wspólnym rozwiązywaniu problemów, pielęgnowaniu zarówno uczucia jak i zaufania.

 

I dodaje:

 

Tylko mając świadomość, że nasz partner jest nie tylko miłością naszego życia, ale również naszym przyjacielem, będziemy mogli powiedzieć, że nasz związek jest naprawdę udany.

Ewelina Sowińska psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT) 5.00 / 2 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rocznego kursu z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz szkolenia z treningu umiejętności społecznych. W swojej pracy zawodowej spotyka się z dziećmi od 5 roku życia, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. W praktyce gabinetowej stawia na indywidualne podejście do pacjenta, współpracę i interakcję z rozmówcą. Pomaga osobom, które mają trudności w budowaniu relacji, doświadczają obniżonej samooceny i braku akceptacji siebie, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są narażone na nadmierny stres, przebywają w toksycznych relacjach, odczuwają niepokój i lęk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę