Klucz do udanego związku? - Nie znajdziemy prostego przepisu jak postępować krok po kroku by zbudować szczęśliwy związek. Możemy natomiast zwrócić uwagę na kilka „filarów”. Jeżeli wprowadzimy je do naszego życia, pozwolą nam na stworzenie dobrej relacji, w której będziemy szczęśliwi - przekonuje psycholog Ewelina Sowińska.
Odpowiedź jest banalna - oczywiście, że nie. Wynika to z faktu, że każdy z nas jest inny i na swój sposób niepowtarzalny, przez co mamy inne oczekiwania względem drugiej osoby oraz potrzeby, a więc i inne wymagania, co do tego jak powinna wyglądać nasza relacja.
Dlatego też, nie możemy wyróżnić jednej „uniwersalnej recepty” na udany związek, ponieważ tworzy go dwójka różnych ludzi, posiadających różne osobowości oraz charaktery, co oznacza, że każda relacja będzie inna i na swój sposób wyjątkowa - przyznaje nasza ekspertka.
„Uniwersalna recepta” nie istnieje, warto jednak pamiętać o filarach udanego związku. To podstawa dobrej relacji, w której będziemy czuć się szczęśliwi.
Pierwszym filarem udanego związku jest uczucie, o które trzeba nieustannie dbać, które należy pielęgnować, chociażby w formie małych gestów czy prostych i niejednokrotnie banalnych słów.
Jest to niezmiernie ważne, gdyż będąc w długotrwałej relacji bardzo często zapominamy o prostych rzeczach jak wyrażanie i okazywanie uczuć. Brzmi to tak oczywiście, że wręcz banalnie, lecz niestety jest głównym powodem większości nieporozumień i kłótni w związkach, niejednokrotnie prowadzących do rozstań - przyznaje psycholog Ewelina Sowińska.
Drugim filarem bez którego nie zbudujemy trwałej więzi jest zaufanie.
Jest ono tak niezmiernie ważne, ponieważ to właśnie dzięki zaufaniu, czujemy się bezpiecznie w relacji z drugą osobą. Dzięki zaufaniu możemy być pewni uczuć naszego partnera - zauważa nasza ekspertka.
Trzecim i czwartym są empatia i zrozumienie. To dzięki nim, mimo różnic między dwojgiem ludzi, dochodzi do wzajemnej akceptacji oraz wzajemnego porozumienia.
Szacunek jest kolejną podstawową kwestią, która powinna być w każdej zdrowej relacji.
To jak się do siebie odnosimy, jak się zachowujemy względem siebie ma duży wpływ na naszą relację i nasze funkcjonowanie w niej - dodaje.
Bardzo ważna jest również akceptacja - nie powinniśmy na siłę zmieniać drugiej osoby, lecz starać się ją zaakceptować, taką jaka jest.
Wsparcie i partnerstwo również odgrywa kluczową rolę w relacji między dwojgiem ludzi.
Dzięki nim, wiemy że możemy liczyć na siebie w każdej sytuacji i każda z osób jest tak samo ważna. Nie możemy nigdy stawiać siebie na pierwszym miejscu - przyznaje psycholog.
Istotna jest również odpowiednia komunikacja między dwojgiem ludźmi, oraz zdolność do kompromisu, który jest niezbędny w zdrowej relacji.
Bardzo istotne jest, aby zawsze ze sobą rozmawiać, kiedy tylko pojawia się konflikt, najlepiej starać się go rozwiązywać „tu i teraz”, tzw. zamiatanie pod dywan nie służy dobrze naszej relacji. Oczywiście chwilowo pomoże zażegnać konflikt i pozwala być nam szczęśliwymi, niestety nierozwiązane konflikty bardzo często wracają ze zdwojoną siłą - podpowiada Ewelina Sowińska
Kolejnym atrybutem udanego związku jest zaangażowanie. Jak zauważa psycholog, brak zaangażowania, prowadzi do obojętności, która potrafi zniszczyć długoletni związek. Istotna jest również nasza niezależność oraz przestrzeń w związku.
To, że jesteśmy w związku, nie oznacza, że mamy rezygnować ze swoich pasji czy też założonych wcześniej przez nas celów. Warto o nich nie zapominać - przekonuje nasza ekspertka.
Ostatnim z filarów ale wcale nie najmniej ważnym jest czas, który poświęcamy dla naszej drugiej połówki.
Kiedy jesteśmy w związku, wkrada się monotonia, obowiązki związane z pracą, czy też z dziećmi, przez które zapominamy o wspólnym spędzaniu chwil, a przecież nie ma nic ważniejszego dla drugiego człowieka, a zarazem nic piękniejszego jak poświęcenie dla niego czegoś, czego każdy z nas ma ograniczoną ilość, czego nie da się kupić czy też zdobyć - radzi Ewelina Swoińska.
Dlatego warto pamiętać, aby spędzać razem jak najwięcej czasu. Chociażby w formie tak prostych czynności jak spacer czy wspólny relaks.
Skoro znamy już podstawy udanego związku zastanówmy się co wpływa na pogorszenie naszych relacji. Psycholog wyróżnia czynniki takie jak:
Oczekiwania mogą dotyczyć zarówno relacji, kiedy jedna ze stron chciałaby być tylko we dwoje, a druga marzy o dzieciach, jak też mogą dotyczyć obowiązków, pracy i wiele innych. Dlatego ważne jest aby od samego początku budowania relacji, poruszać różne kwestie i na bieżąco je wyjaśniać - podkreśla Ewelina Sowińska.
Przytłoczenie codziennymi obowiązkami powoduje, że zapominamy o dbaniu o naszą relację, co często przyczynia się do oddalenia się od siebie, wypalenia - zauważa psycholog.
Czy zatem budując naszą relację z partnerem na opisanych filarach i wystrzegając się czynników negatywnych, będziemy mogli powiedzieć że nasz związek jest udany? Psycholog podkreśla:
W teorii zapewne tak, w praktyce jednak bycie w związku to coś więcej niż postępowanie według ogólnie przyjętych zasad czy ślepe podążanie za opiniami o idealnych związkach. To trud podejmowany na nowo każdego dnia polegający na wspieraniu się nawzajem, wspólnym rozwiązywaniu problemów, pielęgnowaniu zarówno uczucia jak i zaufania.
I dodaje:
Tylko mając świadomość, że nasz partner jest nie tylko miłością naszego życia, ale również naszym przyjacielem, będziemy mogli powiedzieć, że nasz związek jest naprawdę udany.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!