1. Artykuły
  2. Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Rozmowa o seksualności i cielesności z nastolatkiem jest wyzwaniem zarówno dla młodzieży, jak i opiekunów. I choć wymaga przygotowania, taktu i delikatności, najgorsze co możemy zrobić my, dorośli, to jej zaniechać, unikać i lekceważyć. Jak aktywnie uczestniczyć w edukacji seksualnej naszych dzieci? Jak robić to dobrze? - na te pytania odpowiada psycholog Michał Częstochowski.

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?
Spis treści
Kiedy rozpocząć rozmowy o seksie? Mama czy tata? Kto powinien rozmawiać z nastolatkiem o seksie Edukacja seksualna. Mity mają się dobrze Rozmowa z nastolatkiem o seksie. Warto się przygotować To trzeba powiedzieć! - przekonuje psycholog O co nie pytać nastolatka? Seksualność nastolatka. Kiedy szukać pomocy Nastolatek nie chce z nami rozmawiać. Co robić?

Kiedy rozpocząć rozmowy o seksie?

 

Jestem mamą nastolatka i chciałabym porozmawiać z nim o seksie, ale nie wiem jak - skarży się mama czternastolatka.

 

Nie ona jedna, bo jak podkreśla nasz rozmówca, psycholog Michał Częstochowski, zanim zaczniemy rozmawiać z nastolatkiem:

 

Warto zadać sobie pytanie, czy my jesteśmy gotowi na rozmowy z naszymi dziećmi na tematy dotyczące seksualności? Warto też wcześniej zapoznać się z odpowiednimi poradnikami, aby odpowiednio dostosować treść do wieku naszej pociechy.

 

Kiedy zacząć takie rozmowy? – najprościej rzecz ujmując – kiedy zapyta nas o to dziecko.

 

Pierwsze takie pytania powinny się pojawić między drugim a czwartym rokiem życia. Będą to pytania zazwyczaj związane z różnicami między płciami. Starsze dzieci pięcio i sześcioletnie mogą pytać, skąd się biorą dzieci, a z siedmio-ośmiolatkiem bez zażenowania z jego strony można porozmawiać otwarcie na temat seksu. Dzieci wchodzące w etap dojrzewania powinny być zainteresowane zmianami, jakie dotyczą ich ciała - wyjaśnia ekspert. 

 

Z nastolatkami jest nieco trudniej:

 

Wiek nastoletni to o tyle trudny czas, gdyż młody człowiek przeświadczony jest o swej nieomylności i krótko mówiąc, wie wszystko najlepiej. Rozmowy w tym okresie zależne są przede wszystkim od tego czy się dogadujemy z naszym dorastającym dzieckiem - tłumaczy.

 

Co, jeżeli dziecko nie zapyta? Bo i tak przecież może się zdarzyć:

 

Warto się wtedy wyposażyć w odpowiednie książeczki dla 2 -4 latków wyjaśniające np. różnice między płciami i rozpocząć wspólne czytanie - proponuje psycholog.

arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj
arrow Lęk separacyjny. Kiedy każda rozłąka z rodzicem jest końcem świata
arrow Dysleksja rozwojowa. Wczesne rozpoznanie daje szanse

Mama czy tata? Kto powinien rozmawiać z nastolatkiem o seksie

 

Czy rzeczywiście z synem o seksie powinien rozmawiać ojciec, a z córką - matka? Czy to jednak mit?

 

To zależy. Po pierwsze od tego, który z rodziców czuje się pewniej w poruszanej tematyce i bez skrępowania będzie rozmawiał o tym z dzieckiem, kolejną kwestią jest fakt, do którego rodzica zwróci się z pytaniem dziecko. Kolejną zależną jest czy dziecko ma dwie mamy, czy dwóch ojców. Oczywiście najlepszą wersją jest wspólna rozmowa rodziców z dzieckiem - precyzuje nasz rozmówca.

 

Edukacja seksualna. Mity mają się dobrze

 

Jak się okazuje mitów dotyczących wprowadzenia dziecka w świat seksualności, jest wiele. Warto przytoczyć tu kilka najpopularniejszych:

 

Jednym z nich jest przekonanie, że edukacja seksualna ma wpływ na wcześniejszą inicjację seksualną. Prawda jest zgoła inna:

 

Badania w tym obszarze pokazują zupełnie odwrotny trend. Świadomy młody człowiek, jest asertywny, lepiej radzi sobie z presją rówieśniczą i przemocą, a przede wszystkim ma narzędzia, by uchronić się przed wymuszeniem inicjacji - wyjaśnia Michał Częstochowski.

 

I kolejny niebezpieczny mit, który obniża rangę edukacji seksualnej: zbyt wczesne informacje dotyczące życia seksualnego deprawują dzieci. Co na to psycholog?

 

Myślę, iż lepiej jest, aby dzieci czerpały wiedzę z wiarygodnych źródeł, niż wzrastały wśród krzywdzących mitów i legendy.

 

To kolejna nieprawda, która pokutuje w społeczeństwie: edukacja seksualna zachęca do seksu.

 

Świadomość konsekwencji związanych z seksem, zwiększa refleksję i przede wszystkim nie wpływa na chęć do eksperymentowania - tłumaczy ekspert.

 

Rozmowa z nastolatkiem o seksie. Warto się przygotować

 

Przede wszystkim nie zajmujemy roli eksperta, nauczyciela, który odpytuje, komentuje i ocenia nastolatka - nie warto mówią rodzice, którzy to doświadczenia mają już za sobą. I zwracają uwagę, że tak prowadzona rozmowa, najczęściej prowadzi do wycofania się latorośli. Zatem, jak to robić? Jakich rad udziela psycholog?

 

Po pierwsze nie czekać na rozmowy dotyczące seksu, aż nasza pociecha stanie się nastolatkiem. Po drugie warto zastanowić się po co chcemy z młodym człowiekiem rozmawiać. Czy chcemy pouczać? Kolejną kwestią jest to, jak my sami rozumiemy naszą seksualność. Przyda się też odpowiednia literatura.  

 

Zdecydowaliśmy się porozmawiać z naszymi dziećmi. Poczytaliśmy, pomyśleliśmy i…No właśnie jakich słów użyć? Mówić o prąciu i sromie. A może zwracając się do nastolatki postawić na trendy i używać modnego dziś sformułowania wulwa? Na forach dla rodziców pojawiają się również propozycje tworzenia domowego „sekssłownika”, który stanie się domowym, intymnym narzędziem prowadzenia rozmów na temat ciała i seksu.

 

Zacznijmy od tego, iż nazewnictwo powinno być  dostosowane do wieku dziecka, choć im wcześniej nauczymy dziecko również poprawnego nazywania swoich miejsc intymnych, tym łatwiej później będzie nam się rozmawiało. Powinniśmy również zadbać o swobodę i jakość przekazu - podkreśla psycholog.

 

I warto pamiętać, że w procesie oswajania tematu warto również oswoić słownictwo. Nie znaczy to jednak, że należy zaniedbać terminologię medyczną. Ona też w przyszłości okaże się przydatna, chociażby w gabinecie lekarza.

 

To trzeba powiedzieć! - przekonuje psycholog

 

Jest kilka obszarów jakie warto poruszyć w rozmowach z nastolatkami. Michał Częstochowski podkreśla, że rozmawiając z nastolatkiem nie powinniśmy pominąć tych kwestii:

 

  • pozytywnego nastawienia do własnego ciała i sfery seksualnej.
  • obszaru związanego z granicami. I tu wyraźnie podkreślajmy: nikt nie ma prawa przekraczać granic intymności bez twojej zgody
  • pożądanie i miłość to dwie różne sfery
  • czym są i jakie są środki antykoncepcyjne

 

Rozmowa o ciele, jego zmianie, seksualności wymaga skupienia i gotowości, każdej ze stron. Dodatkowo, jak zwraca uwagę rozmówca, warto zadbać o przyjazne okoliczności:

 

Spokojną atmosferę, szczerość i otwartość ze strony rodzica, a także naturalności i brak skrępowania czy zawstydzenia i przede wszystkim chęć i gotowość naszego dziecka do podjęcia dyskusji.

 

O co nie pytać nastolatka?

 

Będąc rodzicem nastolatka, pamiętajmy, że jest on samodzielną i autonomiczną jednostką. Szanujmy zatem jego prawo do prywatności, dlatego:

 

Warto po prostu nie być wścibskim, nie dopytywać o inicjację czy masturbację. Nie krępować i zawstydzać pytaniami - przestrzega Michał Częstochowski.

 

Sporo błędów komunikacyjnych rodziców wynika z nieprawidłowej edukacji seksualnej bądź jej braku, którego doświadczyli w młodości:

 

Myślę, że takich błędów jest sporo. Wynika to z faktu, iż najczęściej, gdy sami byli dziećmi, nikt z nimi o tym nie rozmawiał. Istotnym błędem jest, gdy w takich rozmowach rodzic chce pouczać, nakazywać lub zakazywać. Bycie wścibskim i dopytywanie jest nie na miejscu, a także żartowanie. Często też rodzice po prostu nie słuchają swojego dziecka lub zakładają, że jeszcze mało wie na ten temat.

 

Seksualność nastolatka. Kiedy szukać pomocy

 

Czujny rodzic, to rodzic, który gotowy jest dostrzec, że jego dorastające dziecko, może wymagać pomocy. Kiedy zatem reagować?

 

Przede wszystkim wtedy, kiedy pojawiają się zachowania, które wzbudzają nasz niepokój ze względu na swoją natarczywość lub intensywność, a ich częstotliwość, lub czas trwania się zwiększa.

 

Reagujmy również wtedy, kiedy wiedza lub słownictwo dziecka są nieadekwatne do wieku lub stopnia rozwoju.

 

Ostrożności rodzicielskiej i natychmiastowej reakcji wymagają wszelkie nagłe i zaskakujące zmiany w zachowaniu dziecka i przede wszystkim  zachowania krzywdzące lub autodestrukcyjne - podkreśla ekspert.

 

Nastolatek nie chce z nami rozmawiać. Co robić?

 

Bywa również tak, że nastolatek unika rozmów o swojej cielesności i seksualności. Czy powinniśmy się wtedy niepokoić? Jak reagować w takiej sytuacji?

 

Na początek dać młodemu człowiekowi jasną informację, iż jeżeli będzie gotowy na tego typu rozmowy to my jesteśmy – czyli dajemy dostępność. Zapytać, czy jesteśmy w stanie jakoś pomóc - tłumaczy Michał Częstochowski.

 

I dodaje:

 

Kolejnym wsparciem będzie informacja – widzę, że trudno Ci się rozmawia na ten temat, może poszukamy odpowiedniej książki, która odpowie na twoje pytania.

 

A czasami wystarczy zaczekać:

 

Warto być delikatnym, może to nie był odpowiedni moment na rozmowę i może uda się do niej wrócić za kilka dni.

Michał Częstochowski psycholog, psycholog młodzieży, psycholog dziecięcy, psycholog kliniczny 5.00 / 2 opinie artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest psychologiem z 17- letnim doświadczeniem, absolwentem SWPS - specjalizacja psychologia kliniczna. 
Pracuje z dziećmi i młodzieżą, jako psycholog przedszkolny i szkolny. Prowadzi konsultacje i poradnictwo w przychodni dla dorosłych oraz warsztaty dla rodziców w ramach projektów w fundacjach, z którymi współpracuje. 
Od czerwca 2020 roku objął patronatem merytorycznym kampanię społeczną #PrzytulDziecko.

Udziela pomocy psychologicznej i poradnictwa osobom zmagającym się z lękami, mającym trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, nieradzącym sobie ze złością i stresem. Człowieka postrzega holistycznie, w swojej pracy stara się połączyć najlepsze elementy głównych nurtów psychologicznych, aby skutecznie i szybko pomóc poradzić sobie z trudnościami codzienności.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się się do psychologa czy do psychiatry? 
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Jakie mogą być objawy zmęczenia?
Od kilku dni odczuwam osłabienie i zawroty głowy. Wczoraj w nocy pojawiło się uczucie zimna w głowie, osłabienie i mdłości. Odstawiam antydepresanty, codziennie też ciężko pracuje. Czy jest możliwość takiego samopoczucia po zmęczeniu?
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, wykonanie badań diagnostycznych.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze się zgłosić do lekarza na konsultację.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
konieczna wizyta u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrola u psychiatry prowadzącego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
konieczna wizyta u lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrola u psychiatry prowadzącego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, wykonanie badań diagnostycznych.
Czy mogę zacząć brać lek przeciwdepresyjny mając objawy odstawienne?
Dwa dni temu byłam zmuszona odstawić lek przeciwdepresyjny, ze względu na wystąpienie wielu objawów zespołu serotoninowego. Po konsultacji telefonicznej lekarz zmienił lek i zalecił rozpoczęcie przyjmowania go następnego dnia po wykupieniu. Zapomniałam niestety powiedzieć, że mam...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ludzie cały czas czują jakieś emocje?
Często uważam, że w danej chwili nic nie czuję, ale może po prostu nie zauważam emocji. Czy to normalne?
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Objawy depresji.
Jestem cały czas zmęczona, ciągle bym spała i do wszystkiego się zmuszam. Czy mogę mieć depresję?
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zrobić badania i się zgłosić na wizytę do lekarza
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zrobić morfologie i zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazane wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych i konsultacja stacjonarna u lekarza POZ.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z