1. Artykuły
  2. Depresja poporodowa - objawy i leczenie

Depresja poporodowa - objawy i leczenie

Łzy, smutek czy przygnębienie to jedne z wielu emocji, które mogą towarzyszyć kobietom po porodzie. Emocje te mogą być objawem nie tylko spadku formy, lecz czegoś znacznie poważniejszego – depresji poporodowej.

Depresja poporodowa - objawy i leczenie
Spis treści
Baby blues i depresja poporodowa: czym się różnią? Rodzaj porodu i wahania hormonów a depresja Wsparcie bliskich, a depresja poporodowa Objawy depresji poporodowej Utrata apetytu lub nadmierne objadanie się Zaburzenia snu i lęk o dziecko Myśli i próby samobójcze po porodzie Jak sobie radzić z depresją poporodową?

Baby blues i depresja poporodowa: czym się różnią?

 

Podczas gdy ponad połowa młodych matek cierpi na poporodowego baby bluesa (inaczej zwanego smutkiem poporodowym), 10% kobiet cierpi na depresję poporodową. Baby blues pojawia się w ciągu trzech dni po porodzie i znika w ciągu dwóch tygodni. Baby blues charakteryzuje się smutkiem i płaczliwością, ale mamy nie tracą w tym czasie kontaktu z niemowlakiem, nie mają problemów ze snem czy myśli samobójczych. Stan ten nie jest uznawany za chorobę, w przeciwieństwie do depresji poporodowej, która ma zdecydowanie dłuższy przebieg i poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

 

Urodzenie dziecka powoduje zmiany w organizmie kobiety, stąd częste są np. wahania nastroju. Ból, zmęczenie i wyczerpanie fizyczne, które towarzyszą mamie przez pierwsze tygodnie połogu, mogą wpływać na zmiany nastroju i powodować płaczliwość oraz ogólne rozdrażnienie.

 

arrow Ciało po porodzie może zawodzić. Co na nietrzymanie moczu i inne “niespodzianki”?
arrow Antykoncepcja po porodzie. Kiedy zacząć stosować?
arrow Ciągły lęk przed poważną chorobą. Skąd bierze się hipochondria?
arrow Dobry stres, nie jest zły? Co nas stresuje najczęściej?
arrow Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?
arrow Jaki stan zdrowia psychicznego Polaków? Czy porady psychiatry online mogą być skuteczne?

Rodzaj porodu i wahania hormonów a depresja

 

Na nastrój wpływać może również rodzaj porodu, jego warunki, czas i ewentualne komplikacje, które mogły wystąpić w trakcie. Takie sytuacje wywołują silne przeżycia, które mogą trwać również po powrocie do domu. Zaburzenia emocjonalne są wynikiem wahań hormonów w organizmie młodej mamy. Spada poziom progesteronu, estrogenu (które w ciąży wzrosły aż dziesięciokrotnie) oraz kortyzolu.

 

Radość i łzy szczęścia przeplatają się z rozdrażnieniem i smutkiem. Bardzo często pojawia się przytłoczenie obowiązkami i nową rolą mamy, co może powodować zaburzenia lękowe, które przeplatają się z brakiem cierpliwości do dziecka. Stan ten powinien unormować się około dziesiątego dnia połogu, wtedy organizm powoli odzyskuje utraconą równowagę.

 

Wsparcie bliskich, a depresja poporodowa

 

Ważną rolę w tej sytuacji odgrywają najbliżsi, którzy powinni pomóc młodej mamie przetrwać ten trudny czas. Młoda mama musi przede wszystkim pozwolić dać sobie pomóc - zarówno organizacyjnie jak i emocjonalnie. Otoczenie wsparciem i zrozumieniem jest bardzo istotne w procesie diagnozowania i leczenia depresji poporodowej.

 

Objawy depresji poporodowej

 

Jeśli baby blues trwa ponad sześć tygodni, a na to nakładają się też inne problemy, to możemy mieć do czynienia z objawami depresji poporodowej. Częściej pojawia się smutek i płacz, niż radość z macierzyństwa. Intensywne zmęczenie od samego rana doprowadza do niezdolności w radzeniu sobie z podstawowymi obowiązkami, nawarstwiają się trudności, a także występują problemy z koncentracją i pamięcią.

 

Utrata apetytu lub nadmierne objadanie się

 

Depresja może wiązać się także z utratą apetytu, a to z kolei może pogłębić problemy związane ze zmęczeniem i drażliwością. Niektóre kobiety wręcz przeciwnie jedzą, żeby czuć się lepiej, a później czują się źle z powodu nadmiarowych kilogramów.

 

Zaburzenia snu i lęk o dziecko

 

Pojawiają się zaburzenia snu, zwłaszcza u mam karmiących piersią, co natomiast nasila obawy o zdrowie dziecka. Budzi się lęk o dziecko, a wiele kobiet wątpi we własne predyspozycje do roli matki i doświadcza problemów w opiece nad dzieckiem - mama uważa siebie za złą matkę. Towarzyszą jej negatywne myśli związane z bezsensem życia oraz brakiem poczucia własnej wartości.

 

W przypadku depresji poporodowej występują także myśli i emocje dotyczące relacji z dzieckiem: kobieta może odczuwać brak chęci do zajęcia się dzieckiem i być na nie zła. Może też być dokładnie na odwrót - martwi się tak bardzo, że dziecku może się coś stać, że nie odstępuje go na krok.

 

Myśli i próby samobójcze po porodzie

 

Myśli o śmierci i myśli i próby samobójcze to kolejny poważny objaw depresji. Wiele z cierpiących matek nie ma odwagi mówić o swoich trudnościach w przystosowaniu się do nowej roli. Bywa, że młode mamy obwiniają się o bycie złymi matkami, opieka nad dziećmi je przerasta. Często bardzo trudno jest zdać sobie sprawę, że cierpi się na depresję poporodową i potrzebuje się pomocy.

 

Depresja poporodowa to poważna choroba, która dotyka nie tylko matkę, ale i dziecko. Nieleczona może doprowadzić do samobójstwa. Najważniejsze jest, aby uświadomić sobie, że ma się do czynienia z chorobą psychiczną i żeby nie lekceważyć żadnych emocji związanych z nową rolą mamy.

 

Jak sobie radzić z depresją poporodową?

 

Spokojna rozmowa pełna zrozumienia i empatii oraz obecność rodziny to podstawowe formy wsparcia, jakie powinny otrzymywać kobiety cierpiące na depresję poporodową.

 

Istotna jest przede wszystkim konsultacja z lekarzem specjalistą, który udzieli fachowej pomocy. Psychiatra może skierować na psychoterapię i w razie konieczności wzmocnić kobietę odpowiednią farmakoterapią.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
depresja, psychiatra, psycholog
Czy antydepresanty mogą pomóc w psychoterapii?
Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii. Czy dzięki antydepresantowi będę...
16.11.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można zastosować lek farmakologiczny lub spróbować odmienić sposób myślenia . Zamiast : "Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii "mówić i powtarzać : "Mam chęć uczestniczyć w zajęciach psychoterapii, ponieważ to jest dla mnie dobre i korzystne"
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Najlepsze efekty leczenia depresji osiągamy poprzez leczenie farmakologiczne w połączeniu z psychoterapią - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna i ewentualne wdrożenie farmakoterapii
depresja
Czy lek przeciwdepresyjny zlikwiduje trudności z koncentracją i utratę zainteresowania zainteresowaniami które kiedyś cieszyły?
Czy lek przeciwdepresyjny zlikwiduje trudności z koncentracją i utratę zainteresowania...
01.09.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Odpowiednio dobrane leczenie (zarówno w zakresie preparatu jak i dawkowania) powinno pozwolić wrócić do aktywności/zainteresowań, które zostały zaniedbane z uwagi na samopoczucie. Warto dokładnie omówić swój stan, oczekiwania - z konsultującym lekarzem psychiatrą, jak również skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje, przeprowadzimy wywiad i wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
depresja, psychiatra
Co się dzieje, gdy zapomnę przyjąć lek przeciwdepresyjny? Jak to wpływa na dalsze stosowanie leku?
Czy jeśli raz zapomnę wziąć leku przeciwdepresyjnego, to zaprzepaszczam całe leczenie i zaczynam...
26.08.2022
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
nie, należy kontynuować dalej leczenie z dawkowaniem jak dotychczas
depresja, psychiatra, lekarz rodzinny
Depresja i traumatyczne dzieciństwo - jak sobie pomóc?
Witam, mam 23 lata. Mialam traumatyczne dzieciństwo oraz dalszą przeszłość, cierpię na...
25.08.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konieczna jest stała opieka zarówno psychiatry jak i psychologa, włączenie leczenia. Doraźnie można skorzystać z dostępnych bezpłatnych linii konsultacyjnych. Dodatkowo wskazane są kontrolne badania zarówno laboratoryjne jak i obrazowe typu usg, rtg, badania endoskopowe.
Beata Lipska
psycholog, terapeuta
Umów wizytę
Sugerowana konsultacja z psychiatrą i objęcie opieką oraz skierowanie na terapię i praca z psychoterapeutą.
depresja, psychiatra
Przyjmowanie leków po wyleczeniu depresji.
Czy po wyleczeniu depresji trzeba będzie jeszcze przyjmować leki na depresję?
26.05.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Terapia depresji może przybierać różne formy; o konieczności stosowania farmakoterapii (bądź o możliwości zrezygnowania z niej) będzie decydował lekarz prowadzący leczenie w oparciu o stan kliniczny pacjenta.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli depresja jest wyleczona, jeśli tak to lekarz określił, to nie trzeba brać leków. Jeśli depresja nawróci , to trzeba skonsultować z lekarzem PZP i on zadecyduje o zasadności stosowania farmakoterapii .
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzja będzie należała do lekarza prowadzącego leczenie.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11669 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 278 opinii
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę