1. Artykuły
  2. Zespół zamrożonego barku. Przyczyny, objawy, leczenie

Zespół zamrożonego barku. Przyczyny, objawy, leczenie

Zespół zamrożonego barku jest chorobą idiopatyczną, co oznacza, że jej przyczyna nie jest do końca znana. Grupą najbardziej narażoną na to schorzenie są kobiety po 40. roku życia. Chorują również osoby uprawiające sport, czy to amatorsko czy zawodowo. Jakie mogą być czynniki sprzyjające schorzeniu? Jakie są objawy zespołu zamrożonego barku i jak przebiega leczenie? Na te pytania odpowiada fizjoterapeutka Emilia Kubicka. 

Zespół zamrożonego barku. Przyczyny, objawy, leczenie Zespół zamrożonego barku. Przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Co to jest sztywność barku? Zespół zamrożonego barku. Przyczyny choroby Zespół zamrożonego barku. Objawy  Zespół zamrożonego barku. Diagnoza i leczenie

Co to jest sztywność barku?

 

Zespół zamrożonego barku należy do najczęstszych dysfunkcji obręczy kończyny górnej, uważana jest za chorobę idiopatyczną, co oznacza, że w wielu przypadkach jej przyczyna pozostaje nieznana. Często stan ten rozwija się stopniowo, bez wyraźnego powodu.

 

Najbardziej narażona jest grupa osób po 40 roku życia, wśród której dominuje płeć żeńska. Jak zauważa nasza ekspertka, fizjoterapeutka Emilia Kubicka - obserwuje się także wzrost zachorowalności wśród osób czynnie amatorsko lub zawodowo uprawiających sport.

 

Zespół zamrożonego barku przebiega z wieloma dolegliwościami, ale jednym z najbardziej charakterystycznych i pierwszych objawów jest ból, który zmusza chorego do konsultacji lekarskiej.

 

Jego lokalizacja i natężenie zależy głównie od miejsca występowania urazu oraz od pojawienia się odczynu zapalnego. Dolegliwość ta może być całkowicie uleczalna - podkreśla nasza ekspertka. 

 

arrow Zapalenie ścięgna. Domowe sposoby i leczenie
arrow Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców
arrow Dyskopatia. Jak obciążamy kręgosłup i serwujemy sobie ból
arrow Łokieć golfisty. Najczęstsza przypadłość… pracowników biurowych
arrow Planujesz ciążę? Zapisz: fizjoterapia
arrow Zespół cieśni nadgarstka. Fizjoterapueta ostrzega: nie lekceważ objawów

Zespół zamrożonego barku. Przyczyny choroby

 

Przyczyny zespołu zamrożonego barku mogą być różnorodne i często nie są w pełni zrozumiałe, ale do najczęstszych należą: 

 

  • nagromadzenie mikrourazów więzadeł, 
  • zapalenie ścięgien,
  • zapalenie kaletki maziowej,
  • nagromadzenie produktów przemiany materii,
  • zwichnięcie stawu barkowego,
  • długotrwałe unieruchomienie.

 

Również zaburzona biomechanika stawu barkowego oraz nieprawidłowa postawa ciała zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia na zespół zamrożonego barku - dopowiada fizjoterapeutka.

 

Niektóre choroby mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu zamrożonego barku. Do takich chorób należą:

 

  • cukrzyca
  • choroby tarczycy
  • choroby serca i naczyń
  • choroby reumatyczne.

 

Ponadto zmiany hormonalne, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy, mogą predysponować do rozwoju tego stanu.

 

Zespół zamrożonego barku. Objawy 

 

Choroba ta przebiega w trzech następujących po sobie etapach:

 

  • fazy bólu (zamrażania),
  • fazy sztywności (fazy zamrożenia)
  • fazy topnienia (rozmrażania)

 

Zazwyczaj ból pojawia się samoistnie, promieniuje do dystalnych części kończyny górnej, charakterystyczne jest także stałe lub okresowe pobolewanie w przedniej i bocznej części ramienia oraz w okolicy podbarkowej. 

 

Oprócz dolegliwości bólowych pacjenci skarżą się na ograniczenia ruchomości, zazwyczaj zaczynające się od ograniczenia ruchu odwodzenia, rotacji wewnętrznej oraz zakresu ruchu zginania w stawie barkowym - wylicza Emilia Kubicka. 

 

Występuje również wzrost lokalnego napięcia mięśniowego, który także negatywnie wpływa na zakresy ruchomości oraz zwiększa dolegliwości bólowe.

 

Zespół zamrożonego barku. Diagnoza i leczenie

 

Diagnoza zespołu zamrożonego barku jest zazwyczaj stawiana na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i obrazowego. Wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w zapobieganiu pogłębiania się objawów i skróceniu czasu trwania choroby.

 

Zazwyczaj w diagnostyce zespołu zamrożonego barku stosuje się: 

 

  • test szuflady przedniej,
  • test szufladki tylnej,
  • test startu,
  • test ciasnoty Neera,
  • test Jobe’a,
  • test mięśnia nadgrzebieniowego,
  • test bolesnego łuku,
  • palm up test,
  • test mięśnia podgrzebieniowego,
  • test mięśnia podłopatkowego.

 

W miarę możliwości stosuje się leczenie nieoperacyjne oraz profilaktykę, która zapobiega postępującemu ograniczeniu ruchomości. 

 

Gdy kompleksowe i długotrwałe leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów, należy rozważyć leczenie operacyjne, które może być przeprowadzone metodą otwartą lub artroskopową. Metody te są inwazyjne, dlatego niezwykle ważne jest kontynuowanie rehabilitacji po leczeniu operacyjnym - tłumaczy fizjoterapeutka Emilia Kubicka.

 

Na koniec nasza ekspertka na pytanie o profilaktykę odpowiada następująco:

 

Nieznana jest jednoznaczna przyczyna występowania schorzenia, stąd brak specyficznych metod jej zapobiegania. Jednak warto pracować nad wzmacnianiem obręczy barkowej i całego grzbietu oraz nad otworem klatki piersiowej.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy będę mogła biegać przed operacją?
Jestem po zerwaniu ATFL (12 miesięcy temu). Odczuwam ból po wewnętrznej stronie kostki kiedy tylko próbuje truchtać, biegać. Odczuwam niestabilność również w stopie. Czy można zatejpować (plus stabilizator może jakiś) tak staw, żeby był unieruchomiony na tyle, żebym mogła...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Filip Kula
fizjoterapeuta
Umów wizytę
Taping stawu lub stabilizator może być pomocne w zmniejszeniu bólu i niestabilności podczas truchtu lub biegu. Może Pani skonsultować się z fizjoterapeutą w celu oceny i dostosowania odpowiedniej metody stabilizacji, która pomoże Pani utrzymać aktywność fizyczną do czasu operacji. Jednakże ważne jest również, aby unikała Pani aktywności, które mogą pogorszyć uraz przed zabiegiem.
W jakim kierunku pójść, aby zniwelować ból pleców?
Mam 20 lat. Od dłuższego czasu (2 miesiące) mam problemy z plecami. Ból odczuwany jest po paru minutach w pozycji siedzącej. Mięśnie lędźwiowe są sztywne, najbardziej z rana, odczuwam ból w okolicy pośladka. W trakcie jazdy samochodem czuje dolegliwości. Na początku poczułem...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza (np.lekarza rodzinnego), który ukierunkuje diagnostykę i leczenie (m.in.badania obrazowe kręgosłupa, konsultacja neurologiczna/ortopedyczna)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Emilia Kubicka
fizjoterapeuta
Umów wizytę
Prawdopodobnie jest to wynik osłabionych mięśni stabilizujących odc. lędźwiowy (m.in. mięśnie głębokie brzucha, mięśnie pośladków). Oczywiście za mało informacji Pan przedstawił aby postawić konkretną przyczynę bólu. Najlepiej osobiście wybrać się do fizjoterapeuty na diagnostykę. Jednak polecam popracować nad mięśniami grzbietu, pośladek oraz tylnych taśm (mm łydek i ud od str tylnej) - rolowanie oraz rozciąganie, jeśli ból ustąpi proszę pracować nad wzmacnianiem core. Jeśli jednak będą objawy drętwienia, mrowienia, osłabionej siły kończyn dolnych proszę zgłosić się do neurologa.
Czy w tym przypadku mogę również zgłosić się już do poradni rehabilitacyjnej, żeby wykonywać jakieś zabiegi manualne, aby przyspieszyć powrót do uprawiania sportu? tu walki doz
17 lipca na treningu sportu walki doznałem urazu stopy. W ten sam dzień zgłosiłem się na SOR, gdzie było podejrzenie uszkodzenia przyczepu mięśnia piszczelowego tylnego. Po szczegółowym badaniu rezonansem wynik badania pokazał uszkodzone rozcięgno podeszwowe pod dystalna częścią kości...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna kontrola ortopedyczna (proszę zabrać ze sobą całość dokumentacji medycznej), na której lekarz wyda odpowiednie zalecenia dotyczące dalszego postępowania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u ortopedy, który po przeprowadzonym badaniu podejmie decyzję co do dalszego sposobu postępowania.
Zastanawiam się, czy może to nie być spowodowane przez bardzo intensywny trening brzucha, który wykonałem kilka dni temu.
Pojawiła się u mnie na mięśniach międzyżebrowych widoczna opuchlizna. Ból nie jest silny, występuje przy głębszych wdechach i ruchu. Dotyk nie sprawia bólu.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza, który będzie miał możliwość badania fizykalnego, po którym, w razie potrzeby wyda stosowne zalecenia dotyczące ew.diagnostyki bądź leczenia.
Na jaką fizjoterapię się udać przy nerwiaku mortona i zapaleniu kaletki maziowej śródstopia?
 Masaż rękami i olejkiem nawet coś pomaga, ale nie jest to idealne.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O rodzaju fizjoterapii powinien zadecydować lekarz rehabilitacji medycznej, który będzie miał możliwość zbadania pacjenta i zapoznania się z jego dokumentacją medyczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz specjalista rehabilitacji medycznej wystawiający skierowanie.
Czy ten problem może być związany z kręgosłupem?
Od kilku lat zmagam się z pewnym problemem. Gdy siedzę przez dłuższy czas, zazwyczaj od 30 do 60 minut, zaczynam odczuwać rwący ból w tylnej części uda. Ból ten występuje różnie – czasem w lewej nodze, czasem w prawej, a niekiedy w obu jednocześnie. Im dłużej siedzę,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna (z uwzględnieniem diagnostyki obrazowej kręgosłupa).
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u neurologa.
Czy w związku z powyższym powinienem udać się na badanie stacjonarne?
Leczę dolegliwości na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Jestem pod opieką osteopaty i fizjoterapeuty, natomiast e-zwolnienie przedłużyłem do 25 dni. Okazuje się, że potrzebuje kolejnych 13 dni, do pełnego wyzdrowienia i regeneracji mięśni. Dodam, że pracuje za granicą i mam zielone światło od...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, zalecana jest stacjonarna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Ból nogi uniemożliwiający normlane funkcjonowanie.
Mam 31 lat, jestem kobietą. Od niemal roku zmagam się z silnym, nawracającym bólem nóg/nogi. Pojawia się on podczas długiego stania, siedzenia, kilkugodzinnej jazdy samochodem, wysiłku fizycznego, ale czasami i z rana, po nocy. Jest on skoncentrowany głównie w łydce i udzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna
Czy zabiegi rehabilitacyjne mogą podrażnić lub uszkodzić dren?
Mam 33 lata i od urodzenia posiadam wszczepioną zastawkę do otrzewnej. W marcu miałam robioną laparotomie zwiadowczą (ginekologicznie). Od tygodnia chodzę na zabiegi rehabilitacyjne (laser, bioptron, rolowanie blizny). Boje się, że coś się stanie lub zrobi mi się torbiel rzekoma. Rehabilitantka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Bóle bioder- czy to przez niską aktywność fizyczną?
Co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle bioder, ból jest nagły i dość silny, ale utrzymuje się przez krótki czas - zazwyczaj słabnie w przeciągu 30 minut. Czuje, jakby ból zaczynał się od kości biodrowych i w swoim najsilniejszym stadium rozchodzi się również w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból kręgosłupa lędźwiowego - do jakiego specjalisty udać się na wizytę?
Od około roku mam problem z kręgosłupem, konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Wcześniej przy dłuższym zgięciu i po wyprostowaniu odczuwałem czasami ból w odcinku lędźwiowym. Od września zeszłego roku boli mnie już prawie cały czas, najbardziej jak się schylam o podnoszeniu ciężkich...
Ewa Senderacki
Umów wizytę
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Czy po kilku miesiącach od kontuzji bicepsa można jeszcze podjąć leczenie?
Kilka miesięcy temu nabawiłam się kontuzji bicepsa od zwykłego ubijania masła w misce, w tym czasie aktywnie chodziłam na siłownię (był to wrzesień). Następnego dnia poczułam ból w ramieniu, ale nadal chodziłam na siłownię, po kilku dniach ból był nie do zniesienia przy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pozostająca opuchlizna kilka tygodni po zdjęciu szwów.
Zostały mi zdjęte szwy parę tygodni temu, strupy też już zeszły, ale nie mogę zgiąć palca i cały czas jest spuchnięty i nie wiem co mam dalej robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Jeśli opuchlizna się utrzymuje, a dodatkowo występuje zaczerwienienie okolicy palucha oraz zwiększone ucieplenie należy udać się do lekarza. Może to być stan zapalny. W przypadku jego wykluczenia polecam wizytę u fizjoterapeuty w celu opracowania blizny oraz mobilizacji palca do zgięcia.
Czy stabilizacja za pomocą implantu unieruchomi kręgosłup na stałe w tym miejscu?
Jestem już 7 miesięcy po operacji stabilizacji segmentu L4/L5 metodą PLIF, ale bez użycia śrub. Czy taka stabilizacja przy pomocy implantu oznacza, że ta część kręgosłupa będzie już na stałe unieruchomiona? Od dłuższego czasu odczuwam sztywność pleców w tej części operowanej podczas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Zabieg pola magnetycznego - czy jest bezpieczny jeżeli mam śruby?
Jestem po operacji haluksa. Minęły już 4 tygodnie, a od 2 tygodni mam zdjęte szwy. Ortopeda wypisał mi skierowanie na rehabilitację krio laser i ćwiczenia, ale pani która wykonuje rehabilitację dodatkowo robi mi pole magnetyczne i ultradźwięki. Czy jest to bezpieczne skoro w stopie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać pani od rehabilitacji.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę