Jodek sodu Na 131I, roztwór do wstrzykiwań

Nazwa Produktu Leczniczego
Jodek sodu Na 131I, roztwór do wstrzykiwań
Nazwa powszechnie stosowana
Natrii iodidum (131I) Solutio Iniectablis
Postać farmaceutyczna
Roztwór do wstrzykiwań
Substancja czynna
Beznośnikowy Jodek-131I sodu 37-740 MBq/ml
Podmiot odpowiedzialny
Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Jodek sodu Na 131I, roztwór do wstrzykiwań - podstawowe informacje o leku:

Jodek sodu Na131I to radiofarmaceutyk, który może być stosowany zarówno do diagnostyki, jak i terapii chorób tarczycy. Jest to roztwór do wstrzykiwań, który podawany jest dożylnie w różnych dawkach, w zależności od wskazań. Jego głównym celem jest wykonywanie badań izotopowych w chorobach tarczycy, takich jak ocena zaburzeń czynności tarczycy, lokalizacja tarczycy, ocena jej wielkości i kształtu oraz ocena czynności zmian w tarczycy. Jodek sodu Na131I może być również stosowany jako dawka próbna w celu badania zachowania się radiojodu w tarczycy. Lek ten jest szczególnie przydatny u pacjentów leczonych z powodu raka zróżnicowanego tarczycy, ponieważ pomaga w identyfikacji pozostałości tarczycy po operacji oraz w diagnostyce przerzutów raka. Jodek sodu Na131I jest również stosowany w leczeniu łagodnych chorób tarczycy, takich jak wola guzkowego bez zaburzeń czynności tarczycy, nadczynność tarczycy w przebiegu choroby Gravesa i Basedowa, guzka pojedynczego i wola wieloguzkowego. Podsumowując, jodek sodu Na131I to skuteczny radiofarmaceutyk, który może pomóc w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy. Jego zastosowanie jest szerokie i zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Wskazania do stosowania:

Produkt leczniczy stosowany zarówno do diagnostyki jak i do terapii. 

Produkt leczniczy stosowany jest w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy (nadczynność i niedoczynność), do oceny położenia tkanki tarczycy (w tym ektopii), jej wielkości i kształtu, czynnościowej charakterystyki zmian ogniskowych: guzków „zimnych” (nie gromadzących jodu), „ciepłych” (gromadzących jod w podobnym stopniu jak prawidłowy miąższ tarczycy), „gorących” (gromadzących jod w wyższym stopniu niż prawidłowy miąższ tarczycy).

Jodek [131I] sodu może być podawany jako dawka próbna w celu badania kinetyki radiojodu w tarczycy. Ocena wychwytu tarczycowego i efektywnego okresu półtrwania jodu w tarczycy służyć może do obliczania aktywności terapeutycznej radiojodu. 

Jodek [131I] sodu stosowany jest u pacjentów leczonych z powodu raka zróżnicowanego tarczycy w celu identyfikacji pozostałości tarczycy po operacji oraz w diagnostyce przerzutów raka.

Jodek [131I] sodu stosowany jest w leczeniu łagodnych chorób tarczycy: wola guzkowego obojętnego, nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Gravesa i Basedowa, guzka pojedynczego i wola wieloguzkowego. 

Jodek [131I] sodu stosowany jest również w leczeniu zróżnicowanego raka tarczycy: po leczeniu operacyjnym do ablacji pozostałej tkanki tarczycy, w celu sterylizacji pozostałych ognisk raka oraz do leczenia jodochwytnych przerzutów raka tarczycy.

Pliki do pobrania

Jodek sodu Na 131I, roztwór do wstrzykiwań  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Jodek sodu Na 131I, roztwór do wstrzykiwań  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta