Od sierpnia w Polsce zaczęły obowiązywać zmiany związane z wystawianiem recept na środki odurzające i psychotropowe. Nowe przepisy wywołują wiele kontrowersji. Czy dotyczą również antykoncepcji awaryjnej i tzw. tabletki dzień po? Zapytaliśmy u źródła.
Podstawową zmianą, którą regulują nowe przepisy jest konieczność przeprowadzenia badania przed wystawieniem recepty na leki psychotropowe i środki odurzające. Od 2 sierpnia wystawieniu recepty musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Uwaga: mówimy tu o badaniu stacjonarnym, ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie.
I jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia:
Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków. Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.
Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz zobowiązany jest sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków:
Informacja o weryfikacji musi zostać załączona w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z adnotacją o bieżących wskazaniach.
Co ciekawe nowe zasady wystawiania recept na środki psychotropowe i odurzające nie dotyczą medyków z placówek podstawowej opieki zdrowotnej.
Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia - uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.
Zapytaliśmy również w Ministerstwie Zdrowia o zmiany w wystawianiu recept na tzw. tabletki „dzień po” (antykoncepcja awaryjna). W odpowiedzi czytamy:
Ograniczenia w przepisywaniu recept, dotyczą wyłącznie środków odurzających i psychotropowych, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.
Zmiany w rozporządzeniu nie dotyczą zatem wystawiania recept na tabletki „dzień po”.
Na tym jednak nie koniec, Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiada kolejne zmiany, między innymi możliwość kontynuacji realizacji e-recepty w różnych aptekach. Do tej pory pacjenci mieli utrudniony dostęp do tej usługi. Tłumaczono to przede wszystkim ograniczeniami informatycznymi i technicznymi. Wiceminister przekonuje, że niebawem ma to się zmienić.
Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.
Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!