1. Recepta
  2. Czy istnieje możliwość wstawiania daty późniejszej realizacji e-Recepty?

Czy istnieje możliwość wstawiania daty późniejszej realizacji e-Recepty?

e-Recepty, zarówno te papierowe, jak i elektroniczne nie są ważne w nieskończoność. Po przekroczeniu ich terminu ważności nie będzie już możliwości wykupienia jej. Trzeba mieć na uwadze, że termin ważności recept, może różnić się w zależności od leku lub informacji zamieszczonej przez lekarza wystawiającego.

Czy istnieje możliwość wstawiania daty późniejszej realizacji e-Recepty? Czy istnieje możliwość wstawiania daty późniejszej realizacji e-Recepty?

Jaka jest kluczowa informacja odnośnie do wystawiania e-Recept?

 

Najważniejszym aspektem, jest data wystawienia recepty. Wszystkie informacje w związku z przepisanymi nam e-Receptami, wyświetlają się na profilu po wcześniejszym zalogowaniu w Internetowym Koncie Pacjenta. Na nim również przy każdej e-Recepcie wyświetlają się daty wystawienia recepty.

 

Co ważne nie wolno zapominać o tym, że jeżeli termin na zrealizowanie e-Recepty, wynosi 30 dni (co niektórzy interpretują jako miesiąc), nie wydłuża on się do 31 dni, jeżeli aktualny miesiąc jest dłuższy. Ważność e-Recept określa się poprzez dni kalendarzowe, a nie przez dni robocze.

 

arrow Jak działa ultradźwiękowy nawilżacz powietrza? Podpowiadamy!
arrow HaloDoctor patronem kongresu poświęconego medycynie sportowej
arrow Zdrowy jak Szwed. Jak funkcjonuje szwedzka służba zdrowia?
arrow Lekarz rodzinny w zasięgu ręki. Skorzystaj z darmowych porad
arrow White Label - outsourcing platformy telemedycznej
arrow Elektroniczna Dokumentacja Medyczna w oczach pacjenta

Czy lekarz ma możliwość wystawienia e-Recepty z datą późniejszą?

 

Oczywiście. Specjalista jest jak najbardziej uprawniony do przesunięcia terminu ważności recepty. Jest to bardzo duże ułatwienie dla pacjentów, którzy nie potrzebują lekarstwa “na już” - recepta online z datą późniejszej realizacji będzie wtedy do zrealizowania w terminie późniejszym niż 30 dni.

 

Jak taka procedura wygląda w praktyce?

 

Zarówno podczas wizyty w gabinecie stacjonarnym, jak i podczas konsultacji online — można poprosić lekarza o to by naniósł na e-Receptę również późniejszą datę realizacji. W tej sytuacji pacjent również będzie miał 30 dni na wykupienie e-Recepty, ale dopiero od daty realizacji.

 

Bazując na przykładzie:
Wizyta odbyła się 25 listopada i w tym dniu lekarz wystawia e-Receptę, ale zaznaczył na niej datę realizacji od 15 grudnia. W tym przypadku termin 30 dni ważności e-Recepty liczy się dopiero od 15 grudnia, aż do 13 stycznia.

 

Dlaczego możliwość wystawiania e-Recept z późniejszą datę realizacji, jest tak ważna?

 

To udogodnienie, cenią sobie szczególnie pacjenci, którzy chorują przewlekle i dany lek, jest im stale potrzebny. W tych sytuacjach pacjenci często podczas wizyt u lekarza otrzymują więcej niż 1 receptę. Pierwszą, będą mogli wykupić bezpośrednio po wizycie, a następną już z późniejszą datą realizacji w bardziej odległym terminie.

 

Pozwoli to pacjentom na niewydawanie jednorazowo w aptece dużej sumy pieniędzy. Bardzo dużo osób chwali sobie możliwość dostania e-Recepty z późniejszą datą realizacji również ze względu na leki o bardzo krótkim terminie ważności.

 

e-Recepty w dobie dzisiejszej cyfryzacji stanowią idealne rozwiązanie zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Wiele osób nie wyobraża sobie przejść już z powrotem na papierowe recepty, które łatwo było zgubić lub dostać nieprawidłowy lek z racji błędnie odczytanej nazwy przez farmaceutę.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Czytaj także: E-recepta: wszystko co musisz wiedzieć arrow
Najnowsze pytania pacjentów
Jak uzyskać e-Receptę?
Witam, jak uzyskać e-receptę , czy jest potrzebne IKP lub aplikacja, czy wystarczą dane PESEL?
Do wystawienia e recepty niezbędne są dane pacjenta takie jak jego imię i nazwisko, pesel i adres zamieszkania. Po wystawieniu recepty pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, którym należy posłużyć się w aptece, żeby receptę zrealizować. Jeśli posiada IKP to kod jest tam również dostępny. Jeśli nie posiada IKP to kod może być przekazany w formie ustnej/na czacie/smsem/mailem lub przesłany może być druk e Rp, na którym widnieje kod.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do wystawienia e recepty niezbędne są dane pacjenta takie jak jego imię i nazwisko, pesel i adres zamieszkania. Po wystawieniu recepty pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, którym należy posłużyć się w aptece, żeby receptę zrealizować. Jeśli posiada IKP to kod jest tam również dostępny. Jeśli nie posiada IKP to kod może być przekazany w formie ustnej/na czacie/smsem/mailem lub przesłany może być druk e Rp, na którym widnieje kod.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Numer PESEL i adres są wystarczające do wystawienia e-recepty.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wystarczy numer pesel oraz podstawowe dane osobowe - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy istnieje możliwość wystawienia e-Recepty na leki na reumatyzm?
Mój dziadek choruje na reumatyzm. Skończyły mu się leki, a nie da rady dostać się do lekarza po recepte. Dostawał silne leki Cytotec. Jest jakaś możliwość pomocy dziadkowi wypisując e-receptę?
tak istnieje taka możliwość
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak istnieje taka możliwość
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
tak istnieje taka możliwość
Czy jest możliwość otrzymania e-Recepty na morfinę retard?
Biorę buprenorfinę (substytucja). Jednak przeważają skutki uboczne, mimo doraźnego stosowania klonazepamu. Czy jest możliwość otrzymywania recept np. na morfinę retard?
Zalecam konsultację z lekarzem psychiatrą.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam konsultację z lekarzem psychiatrą.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

e-Recepta: wszystko,
co musisz wiedzieć
Sprawdź! Sprawdź!
Baza wiedzy o L4

Baza wiedzy o e-Recepcie

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Recepta online
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie