Czy e-Recepta na tabletkę wczesnoporonną może zostać wypisana na partnera?

Czy erecepta na tabletkę wczesnoporonną może być wypisana na partnera? Koleżanka jest z Ukrainy.

Tabletki wczesnoporonne nie są dostępne w Polsce na receptę. Często mylone z nimi jednak są tabletki postkoitalne. Lek przepisany jednak musi być na osobę, która ma go przyjąć. Istnieje jednak możliwość wystawienia leku na obywatelkę innego kraju.
Tabletki wczesnoporonne nie są dopuszczone do obrotu w Polsce.
Nie istnieją tabletki wczesnoporonne w Polsce. Jeśli jest to przejęzyczenie z Pani strony to tabletka "dzień po" czyli forma antykoncepcji może być wystawiona wyłącznie na kobietę.
Jeśli miał Pan na myśli tabletkę dzień po, to może być wypisana jedynie na pacjentkę, która będzie przyjmować lek.
Tabletki wczesnoporonne nie są dostępne w Polsce. Jeśli chodzi o tzw. "tabletkę dzień po" recepta musi być wystawiona na kobietę która ją zastosuje. Obywatelka Ukrainy bez nr PESEL może ją otrzymać w wersji papierowej z nr paszportu.

Komentarz redakcji:

 

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 r., który usunął z przestrzeni prawnej możliwość dokonania aborcji ze względu na wady płodu oraz zagrożenie życia i zdrowia matki, procedura aborcji chirurgicznej oraz farmakologicznej stała się w Polsce nielegalna. Wystawianie recept oraz sprzedaż tabletek poronnych jest w Polsce nielegalna.

 

Procedura przerwania ciąży zarówno metodą farmakologiczną, jak i chirurgiczną całkowicie legalna jest w Czechach, na Słowacji, w Niemczech i na Litwie - do 12 tyg. ciąży. W Holandii legalny zabieg aborcji można przeprowadzić do 23 tyg. ciąży. 

 

Tabletka "dzień po" jest antykoncepcją awaryjną i ma za zadanie nie dopuścić do zapłodnienia. Tabletkami "dzień po" dostępnymi na receptę są Escapelle oraz EllaOne. eReceptę na te leki można uzyskać wypełniając formularz w zakładce tabletka "dzień po" i konsultując swój stan z lekarzem (w ramach e-Wizyty).

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4055
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10832
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+108
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi