1. Artykuły
 2. e-Recepta: wszystko co musisz wiedzieć

e-Recepta: wszystko co musisz wiedzieć

e-Recepta, stanowi idealne rozwiązanie zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Dzięki niej nie ma już problemów z nieczytelną lub zagubioną receptą papierową. W dobie dzisiejszej cyfryzacji jest ona kolejnym elektronicznym dokumentem, który pozwolił na jeszcze sprawniejsze świadczenie usług medycznych. Nadal sporo kwestii dotyczących e-Recepty, może być kłopotliwe dla niektórych osób. Pacjenci zadają naszym specjalistom liczne pytania dotyczące recept elektronicznych. Przychodzimy do Was z odpowiedzią na wszelkie niewiadome, tworząc kompendium wiedzy o e-Receptach.​

e-Recepta: wszystko co musisz wiedzieć
Spis treści
Ogólnie o e-Recepcie Termin ważności e-Recept Zasady realizacji e-recept (apteka)   e-Recepta a e-Wizyta lekarska Antykoncepcja Tabletka dzień po Leki psychotropowe / antydepresanty Problematyczne sytuacje Pacjent z za granicy Antybiotyk Lek na receptę Rp Lek refundowany Lek recepturowy

Ogólnie o e-Recepcie

 

Co to jest e-Recepta?

 

e-Recepta to elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjną, papierową receptę. Jest to nic innego jak 4-cyfrowy kod. Dzięki e-Recepcie nie jest już konieczne pokazywanie w aptece papierowej wersji, a do jej zrealizowania potrzebny nam jest tylko 4-cyfrowy kod.

 

Ile leków może być przepisanych na jednej e-Recepcie?

 

Jedna e-Recepta to jeden lek. Natomiast istnieje możliwość wystawienia tzw. pakietu recept, obejmującego kilka e-Recept z kilkoma już lekami.

 

Czy każdy lek na e-Recepcie łączonej będzie na osobnym wydruku?

 

Wydruk informacyjny może objąć maksymalnie 5 e-Recept, czyli maksymalnie 5 leków. 

 

Czy istnieje możliwość wstawiania daty późniejszej realizacji e-Recepty?

 

Tak, podobnie, jak przy recepcie papierowej, można na e-Recepcie zaznaczyć datę realizacji późniejszą, tj. datę realizacji „od dnia”.

 

Ile czasu zajmuje wypisanie e-Recepty?

 

Otrzymanie e-Recepty od lekarza podczas konsultacji online zajmuje przeważnie kilka lub kilkanaście minut. Lekarz może nam podać kod e-Recepty podczas e-Wizyty lub wysłać nam go za pomocą wiadomości SMS oraz e-mail. 

 

Co w przypadku, jeśli pacjent usunie wiadomość z kodem e-Recepty?

 

Wszystkie e-Recepty, zapisują się automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Pacjent nie powinien się martwić “Zgubieniem” kodu e-Recepty, gdyż może go zweryfikować w każdym momencie.

 

Czy istnieje możliwość umówienia się na konsultacje online w celu wypisania e-Recepty również w święta lub w nocnych godzinach?

 

Oczywiście, że tak. Niektórzy lekarze przeprowadzają również e-Wizyty w święta i w godzinach nocnych. Wszystko tak naprawdę zależy od godzin pracy lekarza, ale istnieje możliwość uzyskania e-Recepty podczas tych trudno dostępnych terminów. 

 

Jakie dane oraz informacje figurują na recepcie?

 

e-Recepta zawiera takie informacje jak: imię i nazwisko, adres oraz uprawnienia dodatkowe pacjenta. Ponadto dane osoby wystawiającej receptę, dane przychodni lub gabinetu lekarskiego, informacje o leku — nazwa, dawka i sposób dawkowania, a także datę wystawienia recepty oraz datę realizacji.

 

Czy na e-Recepcie mogą być uwzględnione zniżki specjalne np. dla honorowego dawcy krwi? 

 

Tak, na e-Recepcie, tak samo jak na recepcie papierowej, można wpisać uprawnienia dodatkowe pacjenta.

 

Czy e-Recepty są legalne?

 

Oczywiście, że tak. Na podstawie artykułu art. 42 ustawy o zawodzie lekarza — lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby.

 

Czy lekarz może odmówić wypisania e-Recepty?

 

Tak, lekarz nie ma obowiązku wypisywania e-Recepty. Jeśli specjalista uzna, że nie zachodzi konieczność wystawienia recepty, może odmówić pacjentowi przepisania leku na e-Receptę.

 

W jakich przypadkach lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty?

 

W każdej sytuacji, w której lekarz uzna, że nie ma zasadności co do przepisania leku na receptę, może tego odmówić pacjentowi. 

 

Kto może zrealizować e-Receptę?

 

e-Receptę można wykupić osobiście lub poprosić o to inną osobę. Nie jest wymagane, aby ta osoba posiadała od nas specjalne upoważnienie. Musi ona znać tylko 4-cyfrowy kod e-Recepty oraz numer PESEL. Można również pokazać plik .pdf z kodem kreskowym.

 

Czy lekarz rodzinny ma dostęp do informacji, czy e-Recepta została zrealizowana?

 

Lekarz rodzinny widzi, jakie recepty zostały przepisane pacjentowi, nawet jeśli to nie on je wystawił. Posiada on również dostęp do informacji o wystawionych e-Skierowaniach do specjalisty oraz też, na co pacjent został zaszczepiony. 

 

Czy kiedy pacjent chciałby otrzymać e-Receptę, która jest przedłużeniem dotychczasowego leczenia, konieczne jest, aby umawiać się do konkretnego specjalisty? 

 

Nie, nie jest to konieczne. Oczywiście specjalista danej dziedziny, z której pacjent chciałby otrzymać e-Receptę, w najlepszym stopniu doradzi lub odpowie na nurtujące pytania.
Jeśli jednak pacjentowi skończyło się opakowanie danego leku, a jego wyniki badań oraz objawy choroby są w normie, to lekarz każdej specjalności jest upoważniony do wystawienia e-Recepty.

 

Czy konieczne jest zakładanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), aby otrzymać e-Receptę?

 

Nie, nie jest to w żadnym stopniu wymagane. Można bez problemu otrzymać e-Receptę nie posiadając IKP. Za pośrednictwem platformy haloDoctor (Portal Pacjenta), możliwe jest również sprawdzanie wystawionych e-Recept lub e-Zwolnień. 

 

Czy będzie możliwość wystawiania cyklicznie e-Recept, na kolejne okresy lecznicze?

 

Będzie możliwe wystawianie e-Recept, na taki okres, na jaki pozwalają na to przepisy prawa. 

 

Jak otrzymać receptę online?


Jest to bardzo proste i nikomu nie powinno sprawić to żadych trudności. Wystarczy, że na platformie dedykowanej telemedycynie, takiej jak haloDoctor, wybierzesz odpowiedniego specjalistę, umówisz się do niego na e-Wizytę oraz opłacisz ją. Cały ten proces zajmuje maksymalnie kilka minut, a dzięki konsultacjom online uzyskujesz dostęp do fachowej pomocy bez wychodzenia z domu. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz zapoznaniu się z wszystkimi informacjami wystawi e-Receptę na odpowiednie leki.

 

arrow Jak długo ważna jest e-Recepta?
arrow Jak otrzymać receptę na wakacjach?
arrow e-Zwolnienie w ciąży. Co ciężarna powinna wiedzieć?
arrow Jak działa ultradźwiękowy nawilżacz powietrza? Podpowiadamy!
arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…

Termin ważności e-Recept

 

Jak długo ważna jest e-Recepta?

Co do zasady recepty ważne są 30 dni od daty ich wystawienia. Jednak termin ważności poniektórych recept może różnić się w zależności od leku lub zapisku lekarza.
Jak dokładnie wygląda sprawa z ich ważnością?

 • 7 dni — na wykupienie antybiotyku,
 • 30 dni — tradycyjna długość recepty na większość leków,
 • 120 dni — na wykupienie preparatu immunologicznego,
 • 365 dni — na recepcie musi się znaleźć zapisek lekarza, o ważności jej przez cały rok, jest ona przepisywana w większości przypadków pacjentom chorującym przewlekle, którzy stale przyjmują dany lek.

 

Czy e-Receptę, wystawioną na 365 dni można w pełni zrealizować w każdym momencie?

 

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że lekarz może przepisać leki na recepcie na maksymalnie 365 dni kuracji. W przypadku kiedy recepta ważna jest cały rok, to w dalszym ciągu zachodzi konieczność wykupienia minimum jedno opakowanie leku w przeciągu 30 dni od daty wystawienia recepty. Jest to o tyle istotne, ponieważ jeśli przeoczy się termin, to po upływie 30 dni, farmaceuta będzie mógł wydać mniejszą ilość leku, niż na recepcie. Różnica ta jest proporcjonalna do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty.  
Reasumując — receptę wystawioną na 365 dni można wykupić w dowolnym czasie. Jeśli jednak minimum 1 opakowanie leku nie zostanie wykupione do 30 dni, to w późniejszym czasie pacjent otrzyma mniejszą ilość leku. 

 

Ile ważna jest e-Recepta na antybiotyk?

 

Jest ona ważna jedynie przez 7 dni od momentu wygenerowania dokumentu. Po upływie tego czasu recepta przestanie obowiązywać.

 

Zasady realizacji e-recept (apteka)  

 

Gdzie można wykupić e-Receptę?

 

e-Receptę można wykupić w każdej aptece na terenie kraju. Nie ma konieczności, aby całą e-Receptę wykupywać w 1 aptece. Można zrobić to w różnych lokalizacjach oraz z odstępem czasowym. Jest to bardzo duże ułatwienie dla osób, które często przebywają w podróży lub zależy im na niższej cenie danego leku. 
Sytuacja zmienia się tylko, kiedy mamy e-Receptę, na której są 3 opakowania tego samego leku. W tym przypadku, jeżeli np. w aptece jest dostępne tylko 1 opakowanie leku, po pozostałe 2 musimy wrócić do tej samej apteki. Nie ma możliwości, aby wykupić je w innej. 

 

Czy farmaceuta może wystawić receptę?

 

Farmaceuta ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej, ale tylko w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Recepta farmaceutyczna ma jednak kilka ważnych aspektów, o których warto pamiętać:

 • może być wystawiona tylko przy zagrożeniu życia,

 • farmaceuta może ją wystawić tylko w aptece lub punkcie aptecznym,

 • wystawia się ją tylko na produkty lecznicze Rp,

 • realizowana jest z odpłatnością 100%,

 • jej wystawienie następuje w sytuacji wydania leku w aptece lub punkcie aptecznym. 

 

Jakie dane należy podać w aptece, aby wykupić e-Receptę?

 

Będąc w aptece, należy podać 4-cyfrowy kod recepty internetowej, który pacjent otrzymał od lekarza oraz numer PESEL.
Jeżeli e-Recepta została wysłana w formie pliku .pdf na e-mail, można zrealizować ją poprzez pokazanie farmaceucie pliku, z którego zeskanuje on kod kreskowy i tym sposobem wyda leki.

 

Czy e-Receptę można zrealizować częściowo?

 

Leki można wykupywać częściowo — nie potrzeba już prosić o odpis i tym samym nie utraci się refundacji. e-Receptę można zrealizować w różnych aptekach, część leków wykupić po prostu tam, gdzie jest taniej, bądź jeśli jest się w podróży — tam gdzie aktualnie się przebywa.
 

Warto jednak pamiętać, że jeśli na e-Recepcie, jest więcej opakowań jednego leku - wszystkie pozostałe należy wykupić w tej samej aptece, w której dokonało się zakupu pierwszego opakowania.

 

Czy wszystkie apteki na terenie Polski realizują e-Recepty?

 

Oczywiście. Jeżeli dana apteka będzie miała lek na stanie, wyda nam go na podstawie e-Recepty. Nie ma możliwości, żeby apteka odmówiła wydania leku na podstawie elektronicznej recepty. 

 

Jaką pacjent ma pewność, że przepisany lek na e-Receptę będzie dostępny do wykupienia w wybranej aptece?

 

W ramach telekonsultacji lekarz nie jest zobowiązany do zweryfikowania dostępności leków w aptekach. Takie informacje dostępne są dla pacjentów bezpośrednio w aptekach lub serwisach wskazujących dostępność leków w konkretnych aptekach.

 

e-Recepta a e-Wizyta lekarska

 

Jak otrzymać e-Receptę bez wizyty w gabinecie stacjonarnym?

 

Obecnie usługi medyczne prowadzone na odległość coraz bardziej zyskują na popularności. Do dyspozycji, są 2 możliwości, aby uzyskać e-Receptę na potrzebne leki. 
Pierwsza z nich to dokonanie tego za pośrednictwem formularza medycznego, a druga to konsultacje online z lekarzem. Obie formy są dostępne na platformie haloDoctor i w zależności od preferencji, pacjent może wybrać wygodniejszą dla niego formę.

 

W jakich sytuacjach jest możliwe uzyskanie e-Recepty bez wychodzenia z domu?

 

Za pośrednictwem konsultacji online, w większości przypadków będzie możliwe wystawienie e-Recepty. Szczególnie w przypadkach, kiedy pacjentka lub pacjent:

 • potrzebuje przedłużenia terapii tymi samymi lekami, 
 • potrzebuje e-Recepty na antybiotyki,
 • chciałaby otrzymać e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne,
 • chciałaby uzyskać dostęp do tabletki dzień po, która dostępna jest tylko na e-Receptę.

 

W jaki sposób można otrzymać e-Receptę na wizycie online?

 

Jeżeli lekarz wystawi e-Receptę jeszcze podczas e-Wizyty z pewnością poda pacjentowi 4-cyfrowy kod e-Recepty słownie oraz wyśle go za pośrednictwem:

 • wiadomości SMS,
 • w formie pliku .pdf przesłanego wiadomością e-mail,
 • jeżeli pacjent posiada Indywidualne Konto Pacjenta (IKP) (lub korzysta z Portalu Pacjenta na haloDoctor) e-Recepta pojawi się również na jego profilu.

 

Ile kosztuje e-Recepta?

 

Najważniejszym aspektem dotyczących recept, jest to, że się ich nie kupuje. Wiele osób błędnie myśli, że umawiając się do lekarza na wizytę online „kupuje e-Receptę”.
Tak naprawdę opłata w tym przypadku jest tylko za e-Wizytę, ponieważ dopiero podczas niej lekarz, przeprowadzając wywiad medyczny z pacjentem, decyduje, czy zachodzi konieczność, aby wystawić receptę. W przypadku, kiedy specjalista widzi przeciwwskazania do wypisania danego leku, może odmówić wystawienia e-Recepty.

 

Czy podczas konsultacji online za wystawienie e-Recepty płaci się dodatkowo?

 

Płaci się za usługę, jaką są konsultacje online, nie ponosi się dodatkowych kosztów za wystawienie samej e-Recepty.

 

Czy e-Receptę za pomocą Internetu możemy uzyskać tylko na konsultacjach online?

 

Nie. Lekarze mogą wystawić e-Receptę nie tylko na podstawie konsultacji medycznej. W praktyce specjalista może ją również wystawić na podstawie formularza medycznego. e-Wizytę z lekarzem możemy odbyć za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, wideorozmowy oraz konwersacji na czacie / SMS.

 

Czy na e-Receptę wystawioną podczas konsultacji online trzeba długo czekać?

 

W większości przypadków kod do e-Recepty pacjent otrzyma jeszcze podczas e-Wizyty lub zostanie do niego wysłany za pośrednictwem wiadomości SMS / e-mail niezwłocznie po jej zakończeniu. 

 

Czy podczas konsultacji online można otrzymać e-Receptę na tabletki pomagające w leczeniu trądziku?

 

Oczywiście. Jeżeli jest to pierwsza wizyta, najlepiej zgłosić się na e-Wizytę do dermatologa, który jest specjalistą w leczeniu chorób skóry, w tym trądziku. 
Z kolei kiedy pacjent chce przedłużyć dotychczasowe leczenie oraz stale przyjmuje tę samą dawkę leku, a jego wyniki badań są w normie, może zgłosić się do lekarza każdej specjalności, który na podstawie historii medycznej i wywiadu, przepisze e-Receptę na odpowiedni lek. Oczywiście jeśli uzna wskazania do stosowania danego preparatu.

 

Czy można wystawić receptę transgraniczną podczas konsultacji online? 

 

Podczas konsultacji online, lekarz po zebraniu wywiadu medycznego oraz stwierdzeniu, że zachodzi konieczność na wystawienie recepty, może ją bez problemu wystawić, jeśli pacjent przebywa za granicą.

 

Antykoncepcja

 

Czy podczas e-Wizyty można otrzymać e-Receptę na antykoncepcję hormonalną, nawet jeśli nigdy się jej nie przyjmowało? 

 

Wszystko zależy od lekarza. Część z nich zaleca, aby przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej wykonać odpowiednie badanie krwi, cytologię oraz badanie ginekologiczne w gabinecie. 
Jednak nie jest to obowiązkowe. Lekarz może przepisać antykoncepcję hormonalną na podstawie konsultacji oraz wywiadu medycznego. Specjalista indywidualnie dobierze metodę oraz rodzaj antykoncepcji dla każdej pacjentki. Jeśli uzna, że nie zachodzą uzasadnione potrzeby uzyskania e-Recepty na antykoncepcję hormonalną lub choroby / historia medyczna pacjentki są przeciwwskazaniem do jej stosowania, może on odmówić wystawienia e-Recepty.

 

Czy ginekolog podczas e-Wizyty zawsze wypisze e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne?

 

Lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz historii choroby sam zdecyduje czy pacjentka powinna przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Jeśli specjalista uzna, że zachodzą przeciwwskazania do wypisania e-Recepty, mając na uwadze dobro pacjentki — może odmówić.

 

Czy można otrzymać e-Receptę na antykoncepcję nie posiadając ubezpieczenia zdrowotnego?

 

Tak. Brak ubezpieczenia zdrowotnego nie jest przeciwwskazaniem do otrzymania e-Recepty. Pacjenta może o nią poprosić lekarza zarówno podczas wizyty stacjonarnej jak i konsultacji online. 

 

Tabletka dzień po

 

Czy za pośrednictwem konsultacji online mogę otrzymać e-Receptę na tabletkę dzień po?

 

Jak najbardziej. Za pośrednictwem platformy haloDoctor można uzupełnić formularz medyczny lub umówić się na e-Wizytę do specjalisty, który jeśli uzna, że zachodzi konieczność wypisze e-Receptę na tabletkę dzień po.

 

Czy za pośrednictwem e-Wizyty może zostać przepisana tabletka wczesnoporonna na e-Receptę?

 

W Polsce tabletki wczesnoporonne nie są dopuszczone do obrotu. Co za tym idzie — niemożliwe jest uzyskanie e-Recepty na tabletki wczesnoporonne. Często są one mylone z tabletką dzień po, na którą możemy uzyskać e-Receptę. 

 

Czy na tabletkę dzień po potrzebna jest e-Recepta?

 

Tak. Tabletki dzień po w Polsce dostępne są tylko na e-Receptę.

 

Czy tabletkę dzień po może przepisać tylko ginekolog?

 

Nie. e-Receptę na tabletkę dzień po może przepisać lekarz każdej specjalności.

 

Jaki jest najszybszy sposób na uzyskanie tabletki dzień po?

 

Najszybszym sposobem na uzyskanie antykoncepcji awaryjnej są niewątpliwie konsultacje online. Po wypełnieniu formularza medycznego lub umówieniu się na konsultacje online u danego specjalisty pacjentka już w kilkanaście minut może uzyskać e-Receptę na tabletkę dzień po.

 

Czy mężczyzna może otrzymać e-Receptę na tabletkę dzień po?

 

Lek na e-Receptę można przepisać tylko osobie, dla której jest on dedykowany. Mężczyzna nie może umówić się na wizytę (stacjonarną / konsultacje online) do lekarza w celu przepisania tabletki dzień po, żeby otrzymać e-Receptę na swój numer PESEL na antykoncepcję awaryjną dla swojej partnerki.

 

Leki psychotropowe / antydepresanty

 

Czy lekarz może wystawić e-Receptę na antydepresanty i leki Rpw?

 

Jak najbardziej tak, jednak zależy to od lekarza. Ważnym aspektem jest to, że jeśli e-Recepta jest wystawiana po raz pierwszy — konieczne jest zebranie pełnego wywiadu psychiatrycznego. W przypadku, gdy jest to kontynuacja leczenia — leki może przepisać każdy lekarz. 
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku recepty na leki Rpw (leki narkotyczne). Każdy lekarz posiadający prawo do wykonywania zawodu ma prawo do wystawienia takiej recepty, o ile są do tego wskazania. Jeżeli lekarz uzna, że nie ma uzasadnienia, aby przepisać pacjentowi antydepresanty lub leki Rpw, może odmówić wypisania recepty.

 

Na jaki czas można przepisać e-Receptę na leki psychotropowe?

 

Należy pamiętać, że recepta na leki psychotropowe i substancje narkotyczne, może zawierać ilość leku na maksymalnie 90 dni leczenia. Taka recepta jest ważna przez 30 dni od daty jej wystawienia.

 

Czy lekarz pierwszego kontaktu może wystawić e-Receptę na leki Rpw?

 

Tak, lekarz pierwszego kontaktu jest upoważniony do wystawienia e-Recepty na leki Rpw.

 

Jaki lekarz może wypisać e-Receptę na leki psychotropowe?

 

Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. Lekarz każdej specjalności posiadający prawo do wykonywania zawodu ma prawo do wystawiania tego typu e-Recept, oczywiście jeśli uzna, że istnieje do tego istotna podstawa.

 

Jak wygląda recepta Rpw?

 

Prawo farmaceutyczne oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 roku w sprawie recept — leki narkotyczne nie są już wystawiane na receptach różowych, tylko na blankietach recept w kolorze białym, bez wtórnika, oznaczone symbolem „Rpw”.

 

Ile można wydać leków Rpw na e-Receptę?

 

W przypadku recepty wystawionej na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N oraz substancje psychotropowe grupy II-P dopuszcza się przepisanie takiej ilości danego środka lub substancji, która nie przekracza zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania.

 

Czy każdy lekarz wystawiający e-Receptę może wypisać ją na antydepresanty?  

 

Tak. Jednak nie każdy lekarz się tego podejmie. W sytuacji, w której e-Recepta na antydepresant miałaby zostać wystawiona po raz pierwszy, potrzebny jest pełen wywiad psychiatryczny. W tym celu najlepiej będzie się skontaktować z lekarzem psychiatrą.
Jeśli jest to jednak kontynuacja leczenia — taką e-Receptę może wystawić lekarz każdej specjalności.

 

Czy podczas konsultacji online można otrzymać lek psychotropowy, bez posiadania dokumentacji medycznej?

 

W większości przypadków nie. Znaczna część lekarzy odmawia w takim przypadku wypisania leków psychotropowych

 

Problematyczne sytuacje

 

Czy istnieje możliwość poprawienia błędnie wystawionej e-Recepty?

 

W przypadku błędu na e-Recepcie należy wystawić nową, a błędną anulować. Podobnie należy postąpić w razie uznania, że np. należy zmienić dawkowanie leku.

 

Czy można wystawić e-Receptę podczas wizyty domowej? 

 

Tak, podczas wizyty domowej możliwe jest wystawienie zarówno recepty elektronicznej, jak i papierowej.

 

Czy pacjent nieposiadający ubezpieczenia zdrowotnego może otrzymać e-Receptę?

 

Oczywiście. Jednak w tym przypadku leki, które dla pacjenta posiadającego ubezpieczenie zdrowotne są refundowane, to dla pacjenta, który go nie posiada, są z pełną odpłatnością.

 

Czy na podstawie recepty od okulisty na szkła do okularów, można kupić soczewki o takich samych parametrach?

 

Nie powinno się tak robić. Nie każdy pacjent ma predyspozycje do tego, żeby nosić soczewki, ponieważ różnią się one od tradycyjnych szkieł okularowych.
Zalecana jest stacjonarna wizyta w gabinecie okulisty, który na podstawie badania stwierdzi, czy pacjent może nosić soczewki oraz doradzi w jak najlepszym ich wyborze.

 

Czym jest recepta transgraniczna?

 

Jest ona receptą, która daje pacjentowi prawo do wykupienia leku na terenie całej Unii Europejskiej. Pacjent może zrealizować ją w aptece innego państwa, niż w tym, w którym recepta została wystawiona. Recepta ta jest wypisywana za prośbą pacjenta, który będzie ją realizował w innym państwie UE niż Polska. 

 

Czy można otrzymać e-Receptę bez posiadania ubezpieczenia w Polsce oraz konta IKP?

 

Oczywiście. Lekarz bez problemu wystawi wtedy receptę, należy jednak pamiętać, że bez ubezpieczenia zdrowotnego będzie ona odpłatna 100%.

 

Czy istnieje możliwość otrzymania e-Recepty na partnera lub członka rodziny?

 

Nie ma takiej możliwości. e-Recepta, wystawiana jest na osobę, z którą prowadzana jest wizyta, a leki powiązane są bezpośrednio z numerem PESEL.

 

Pacjent z za granicy

 

Czy pacjenci z zagranicy, którzy nie posiadają numeru PESEL mogą otrzymać e-Receptę?

 

Pacjenci nieposiadający numeru PESEL mogą otrzymać e-Receptę. Informację o wystawionej e-Recepcie pacjent otrzymuje w formie wydruku informacyjnego.

 

Czy osoba niebędąca obywatelem Polski, może otrzymać e-Receptę?

 

Nie ma żadnego problemu, aby lekarz wystawił e-Receptę na obywatela innej narodowości. Można tego dokonać zarówno na wizycie stacjonarnej, jak i tej online.

 

Czy do wystawienia e-Recepty u obcokrajowca potrzebny jest numer PESEL?

 

Nie, numer PESEL nie jest potrzebny, żeby wystawić receptę. W tym wypadku potrzebny jest numer paszportu.

 

Antybiotyk

 

Czy można uzyskać e-Receptę na antybiotyk bez wychodzenia z domu?

 

Jak najbardziej tak. Konsultacje online są w tym przypadku świetnym rozwiązaniem, gdyż nie naraża się wtedy innych na zarażenie się od nas. W trakcie rozmowy online z lekarzem przeprowadzi on z nami dokładny wywiad, zapyta o nasze samopoczucie i objawy. Na podstawie uzyskanych od nas informacji wystawi e-Receptę na odpowiednie leki. 

 

Jaki lekarz może wystawić e-Receptę na antybiotyk?

 

Lekarz każdej specjalności jest uprawniony do wystawienia e-Recepty na antybiotyki. Pacjenci nie muszą obawiać się odmowy. Jeśli lekarz uzna za zasadne rozpoczęcie antybiotykoterapii i nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań, z pewnością wystawi receptę na odpowiednie leki. 

 

Lek na receptę Rp

 

Czy dentysta może wypisać receptę Rp?


Osobą uprawnioną do wystawiania e-Recept na leki refundowane jest osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu medycznego. Przepisy, które określają wykonywanie danego zawodu medycznego, dają uprawnienia do wystawiania e-Recept. Zatem również dentyści, są uprawnieni do wystawiania e-Recept na leki refundowane.

 

Lek refundowany

 

Czy można zrealizować e-Receptę na leki z refundacją, jeżeli pacjent w dniu jej wystawienia nie posiadał aktywnego ubezpieczenia zdrowotnego?

 

Jest to możliwe, ale wtedy pacjent będzie musiał zapłacić za leki pełną ich cenę, ponieważ apteka realizuje receptę wg odpłatności zaznaczonej na e-Recepcie w dniu jej wystawiania. W sytuacji, kiedy pacjent będzie już posiadał aktywne ubezpieczenie zdrowotne i będzie chciał uzyskać dostęp do leków refundowanych — konieczne będzie wystawienie e-Recepty ponownie.     

 

Czy lekarz rodzinny może wypisać e-Receptę na konkretny lek refundowany bez zaświadczenia lekarza prowadzącego?

 

Lekarz rodzinny może wypisać e-Receptę na lek refundowany bez skierowania, ale będzie on wtedy z pełną odpłatnością. Refundacja przysługuje pacjentowi po ukazaniu dokumentacji medycznej od lekarza prowadzącego, która potwierdzi dotychczasowe leczenie.

 

Lek recepturowy

 

Czy jest możliwość wystawienia e-Recepty na lek recepturowy? 

 

Tak, jak najbardziej.

 

Czy można wystawić e-Receptę na lek z importu docelowego?

 

Nie. Na leki z importu docelowego w dalszym ciągu wystawiana jest recepta w postaci papierowej.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.

eRecepta. e-Wizyta lekarska w 5 min / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
e-Recepta na partnera
Czy istnieje możliwość otrzymania e recepty na partnera? Nie chce podawać swoich danych na...
06.01.2023
Nie ma takiej możliwości. E-recepta wystawiana jest na osobę, z którą prowadzona jest konsultacja.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Dzień Dobry, nie ma takiej możliwości. Wszystkie leki są powiązane bezpośrednio z numerem PESEL.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma takiej możliwości. E-recepta wystawiana jest na osobę, z którą prowadzona jest konsultacja.
e-Recepta na antykoncepcję bez ubezpieczenia zdrowotnego
Dzień dobry, czy mogę uzyskać e receptę na kontynuację antykoncepcji w przypadku braku...
06.01.2023
tak oczywiscie, mozna uzyskac recepte przy braku ubezpieczenia :)
Mariusz Kuczkowski
ortopeda, ortopeda dziecięcy
Umów wizytę
Tak. Zapraszam na wizytę.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
tak oczywiscie, mozna uzyskac recepte przy braku ubezpieczenia :)
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, o ile nie ma Pani aktualnie ku temu przeciwskazań.
Recepta na leki niedostępne w Polsce
Czy jeśli lekarz specjalista wystawił mi lek, który nie jest dopuszczony do obrotu w...
06.01.2023
Nie jest możliwa realizacja takiej recepty za granicą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie jest możliwa realizacja takiej recepty za granicą.
e-Recepta na amantadynę - czy mogę otrzymać profilaktycznie?
Czy jest możliwość uzyskania recepty na amantadynę profilaktycznie, gdyby dopadł mnie...
06.01.2023
Niestety nie ma dowodów na skuteczność amantadyny w Covid-19, a istniejące publikacje mają siłę dowodu anegdotycznego. Stosowanie amantadyny w Covid-19 to eksperyment medyczny, obarczony różnorakim ryzykiem zarówno po stronie lekarza przepisującego taki lek - odpowiedzialność zawodowa, karna i cywilna, natomiast po stronie pacjenta jest to narażanie się na działania niepożądane leku (m.in. nawet psychozy z omamami) czy nawet zgon przez opóźnienie włączenia właściwszej terapii.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W chwili obecnej amantadyna (Viregyt K) jest niedostępna dla pacjentów z rozpoznaniem grypy typu A. Lek jest reglamentowany wyłącznie dla pacjentów z rozpoznaniem choroby Parkinsona i diskinez.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgodnie z zarejestrowanymi wskazaniami amantadyna stosowana jest w chorobie Parkinsona oraz w zakażaniach wirusem grypy typu A, nie ma wskazań do COVID-19. Poza tym nie ma możliwości uzyskania recepty "profilaktycznie" dla zdrowego pacjenta.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Niestety nie ma dowodów na skuteczność amantadyny w Covid-19, a istniejące publikacje mają siłę dowodu anegdotycznego. Stosowanie amantadyny w Covid-19 to eksperyment medyczny, obarczony różnorakim ryzykiem zarówno po stronie lekarza przepisującego taki lek - odpowiedzialność zawodowa, karna i cywilna, natomiast po stronie pacjenta jest to narażanie się na działania niepożądane leku (m.in. nawet psychozy z omamami) czy nawet zgon przez opóźnienie włączenia właściwszej terapii.
Czy pracodawca zagraniczny musi otrzymać oryginał zwolnienia, czy wystarczy skan?
Pracuję i przebywam na terenie Niemiec. Czy pracodawcy wystarczy przedstawić skan oryginału...
30.11.2022
Skan powinien Pracodawcy wystarczyć. Należy pamiętać, że na zwolnieniu musi znajdować się pieczątka lekarska i kod choroby (najbezpieczniej koło kodu też powinien podbić się Lekarz, spotkałam się z sytuacją, gdy zwolnienie zostało nieuznane, bo obok ICD 10 nie było pieczątki i parafki). I koniecznie pamiętamy, że w Niemczech należy przestawić zwolnienie do czwartego dnia nieobecności w pracy (włącznie).
Skan z pieczątką i podpisem. Szczególnie w Niemczech
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W większości przypadków wystarcza skan zwolnienia z pieczątką lekarza i wpisanym kodem choroby. Czasami niestety zdarza się, że niektórzy niemieccy pracodawcy chcą oryginały. Wynika to z braku prawnego uregulowania w Niemczech.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Pytanie to powinno być skierowane raczej do pracodawcy. Z reguły skan z pieczątką powinien wystarczyć.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Scan z pieczątką lekarska i podpisem , z numerem ICD 10 choroby powinien wystarczyć, chyba, że pracodawca wymaga inaczej.
Ewa Jastrzębska
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz
Umów wizytę
Skan powinien Pracodawcy wystarczyć. Należy pamiętać, że na zwolnieniu musi znajdować się pieczątka lekarska i kod choroby (najbezpieczniej koło kodu też powinien podbić się Lekarz, spotkałam się z sytuacją, gdy zwolnienie zostało nieuznane, bo obok ICD 10 nie było pieczątki i parafki). I koniecznie pamiętamy, że w Niemczech należy przestawić zwolnienie do czwartego dnia nieobecności w pracy (włącznie).
Zaświadczenie o ciąży na podstawie badania beta hcg.
Czy podczas konsultacji online otrzymam zaświadczenie, że jestem w ciąży na podstawie wyniku...
23.11.2022
Stężenie beta-hcg czyli gonadotropiny kosmówkowej sugeruje dalszą diagnostykę, przede wszystkim w kierunku ciąży, ale nie jest jednoznaczne z jej rozpoznaniem. Nie ma niestety możliwości stwierdzenia ciąży zdalnie, bez badania ginekologicznego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na wizycie online nie otrzyma Pani takiego zaświaddczenia.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Nie, do tego potrzebna jest konsultacja ginekologiczna z badaniem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Stężenie beta-hcg czyli gonadotropiny kosmówkowej sugeruje dalszą diagnostykę, przede wszystkim w kierunku ciąży, ale nie jest jednoznaczne z jej rozpoznaniem. Nie ma niestety możliwości stwierdzenia ciąży zdalnie, bez badania ginekologicznego.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Na wizycie online nie otrzyma Pani takiego zaświaddczenia.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Niestety nie - do stwierdzenia ciąży konieczna jest wizyta stacjonarna w poradni ginekologicznej.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Na wizycie online nie otrzyma Pani takiego zaświaddczenia.
Czy podczas konsultacji online można otrzymać skierowanie na badania hormonalne w ramach NFZ?
Czy lekarz ginekolog podczas konsultacji online jest w stanie wystawić mi skierowanie na...
21.10.2022
Ginekolog, u którego Pani się leczy a w jego zasięgu jest Pani dokumentacja medyczna i widzi wskazania do takich badań, to w ramach konsultacji online może wystawić skierowanie na bezpłatne badania laboratoryjne. Jeśli wizyta online u specjalisty odbywa się w ramach usługi prywatnej, to skierowania na badania są płatne, oczywiści jeśli lekarz uzna za stosowne.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli porady takie udzieli lekarz w ramach kontraktu z NFZ to nie powinno nic stać na przeszkodzie. W przypadku wizyt realizowanych prywatnie nie ma takiej możliwości.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Aby badania były zlecone w ramach NFZ skierowanie musi być wystawione przez lekarza (tak jak Pani wspomniała-ginekologa czy endokrynologa) ale w ramach wizyty NFZ. W przypadku wizyty prywatnej - zlecane badania są badaniami płatnymi przez pacjenta.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ginekolog, u którego Pani się leczy a w jego zasięgu jest Pani dokumentacja medyczna i widzi wskazania do takich badań, to w ramach konsultacji online może wystawić skierowanie na bezpłatne badania laboratoryjne. Jeśli wizyta online u specjalisty odbywa się w ramach usługi prywatnej, to skierowania na badania są płatne, oczywiści jeśli lekarz uzna za stosowne.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
tak, jeśli wizyta nie jest w prywatnej praktyce lekarskiej tylko w gabinecie mającym umowę z NFZ.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jeśli konsultacja odbywa się w gabinecie mającym umowę z NFZ. W przypadku konsultacji w gabinecie prywatnym wystawione skierowania będą na badania odpłatne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
tak, jeśli wizyta nie jest w prywatnej praktyce lekarskiej tylko w gabinecie mającym umowę z NFZ.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jeżeli lekarz przyjmuje na NFZ to ma taką możliwość.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 14549 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 121 opinii
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 626 opinii

Baza wiedzy o e‑Recepcie

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
e-Recepta online arrow
eRecepta