Tabletka dzień po

Zdrowie A-Z

Tabletka dzień po to jedna z najpopularniejszych form antykoncepcji awaryjnej. Wokół jej działania, skuteczności i skutków ubocznych narosło wiele mitów. Poniżej przedstawiamy artykuły oraz pytania pacjentów i odpowiedzi lekarzy na temat działania tabletki dzień po.

Leki powiązane z tematem „tabletka dzień po”

Skorzystaj z formularza
__('Tabletka dzień po') ?>
Sprawdź

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „tabletka dzień po”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy tabletka dzień po ma obniżoną skuteczność po owulacji?
Niecałe dwie godziny po stosunku przyjęłam antykoncepcję awaryjną, jednak jestem już ok. 2-6 dni po owulacji (ciężko dokładnie stwierdzić, bo mam nieregularny okres, ale nie są to duże wahania - mniej więcej 3-5 dni). Czy w takim przypadku tabletka zadziała? Na ulotce było napisane, że...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Antykoncepcja awaryjne służy właśnie w takich sytuacjach jak opisała Pani powyżej - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tabletka powinna zadziałać w każdym momencie cyklu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tabletka powinna zadziałać niezależnie od dnia cyklu.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Pomimo iż nie ma w pełni skutecznych metod antykoncepcji zastosowanie tabletki postkoitalnej w Pani sytuacji znacząco zmniejsza ryzyko nieplanowanej ciąży niezależnie od dnia cyklu, o ile przyjęła ją Pani we właściwym czasie od niezabezpieczonego stosunku.
Ewa Jastrzębska
lekarz
Umów wizytę
Proszę być spokojną, właśnie w takich sytuacjach stosujemy tabletkę "dzień po" - działa ona w każdym dniu cyklu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to antykoncepcja awaryjna. Jej skuteczność oczywiście nie jest tak wysoka jak skuteczność antykoncepcji hormonalnej przyjmowanej na stałe.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Tabletka powinna zadziałać w każdym momencie cyklu.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tabletka powinna zadziałać niezależnie od dnia cyklu.
Tabletka dzień po - ile chroni przed ciążą?
Czy tabletka dzień po chroni tylko przed jednym stosunkiem danego dnia?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
tak
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
tak
Czy jest to możliwe, aby w miesiącu była więcej niż 1 miesiączka?
Wzięłam tabletkę dzień po 2 stycznia i dostałam w tym miesiącu 2 miesiączki. 
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przyjmowanie tabletki dzień po może wpłynąć na cykl miesiączkowy, powodując nieregularności, takie jak wystąpienie dwóch miesiączek w jednym miesiącu. Jest to zazwyczaj rezultat nagłej zmiany poziomu hormonów wywołanej przez przyjęcie dawki substancji czynnej zawartej w tabletce. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana w cyklu miesiączkowym może być również sygnałem innych stanów, nie zawsze związanych bezpośrednio z przyjęciem tabletki. Proszę obserwować swój organizm i w przypadku gdy nieregularności będą się utrzymywać, zaleca się konsultację z lekarzem ginekologiem. Taka wizyta umożliwi dokładną ocenę sytuacji oraz, jeśli będzie to konieczne, przeprowadzenie dodatkowych badań. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne badania ginekologiczne i nie ignorować żadnych nietypowych objawów. W sytuacji, gdy pojawią się dodatkowe dolegliwości, takie jak silny ból czy nietypowe krwawienie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Działanie tabletki dzień po na późniejsze miesiączki.
Miałam stosunek 19 września gdzie wzięłam tabletkę dzień po, dostałam miesiączkę 5 dni przed terminem. Potem miałam stosunek 16 października z zabezpieczeniem w dniu 4 listopada zrobiłam beta hcg z krwi wyszło ≤0,100 robiłam testy ciążowe płytkowe, wychodziły negatywne. Miesiączki po...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zastosowanie tabletki „dzień po” może wpłynąć na cykl miesiączkowy, powodując jego nieregularność lub zmianę terminu następnej miesiączki. To całkiem normalne, że po zażyciu takiej tabletki występują różne reakcje organizmu, w tym przesunięcie terminu miesiączki czy nieregularności w kolejnych cyklach. Objawy, które Pani opisuje, mogą być wynikiem wahania poziomu hormonów po zażyciu tabletki „dzień po”, ale biorąc pod uwagę Pani wiek, mogą także sygnalizować początek okresu przekwitania (menopauzy), który również może prowadzić do nieregularnych miesiączek oraz objawów takich jak wzdęcia czy uczucie pieczenia. Bardzo dobrze, że wynik badania beta-hCG oraz testy ciążowe wyszły negatywne, co wskazuje na brak ciąży. Jednakże, ze względu na Pani wiek i doświadczane objawy, zalecam konsultację z ginekologiem. Specjalista może zaproponować wykonanie dodatkowych badań, które pomogą wyjaśnić przyczynę nieregularności cyklu oraz innych dolegliwości. Proszę również pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych, w tym badań piersi oraz cytologii, które są ważne w każdym wieku, a szczególnie w okresie okołomenopauzalnym.
Czy to możliwe, że dostałam już okres?
28.11 dostałam miesiączkę i w tym dniu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. 6.12 doszło do stosunku z partnerem bez zabezpieczenia, ale partner nie skończył w środku. 7.12 koło godz. 11 wzięłam tabletkę dzień po. Dzisiaj (12.12) wygląda na to, że dostałam okres. Wczoraj wystąpiły tylko lekkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, to, co Pani opisuje, wydaje się być krwawieniem wywołanym przez przyjęcie tabletki dzień po. Tabletka ta zawiera dawkę hormonu, który może wpłynąć na cykl menstruacyjny, powodując przedwczesne krwawienie. Jest to jeden z częstszych skutków ubocznych przyjęcia takiej antykoncepcji awaryjnej. Tabletka po stosunku jest skutecznym sposobem na zapobieganie ciąży po niezabezpieczonym kontakcie seksualnym, ale jej działanie może zakłócić naturalny cykl hormonalny organizmu. Krwawienie, które występuje po przyjęciu tabletki dzień po, może różnić się od zwykłej miesiączki zarówno pod względem intensywności, jak i czasu trwania. Jeśli krwawienie jest podobne do regularnej miesiączki i wystąpiło kilka dni po przyjęciu tabletki, najprawdopodobniej jest to bezpośredni efekt działania leku. Może to również oznaczać, że tabletka zadziałała, indukując zmianę w endometrium i zapobiegając potencjalnej ciąży. Następny cykl miesiączkowy może być nieco przesunięty lub nieregularny z powodu wpływu wysokiej dawki hormonów na organizm. Proszę jednak pamiętać, że jeśli krwawienie jest bardzo obfite lub utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Podobnie, jeżeli doświadczy Pani innych niepokojących objawów lub jeśli kolejna miesiączka się opóźni, zalecana jest wizyta u ginekologa, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. W przyszłości, aby uniknąć podobnych sytuacji i dla dodatkowej pewności, zaleca się stosowanie regularnej metody antykoncepcyjnej oraz, w przypadku jej zawodzenia lub braku, szybkie działanie poprzez zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, jak to miało miejsce w Pani przypadku.
Czy powinnam wziąć tabletkę po? Czy jest duża szansa na ciążę?
Przepisano mi antybiotyk 2 razy dziennie przez 8 dni. Stosuje antykoncepcję hormonalną. Podczas antybiotykoterapii stosowaliśmy z partnerem dodatkowe zabezpieczenie oraz 4 dni po. Natomiast 4 dnia po skończeniu antybiotyku nie zastosowaliśmy dodatkowego zabezpieczenia. Nie doszło do wytrysku w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ryzyko niechcianej ciąży jest niewielkie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, ogólnie rzecz biorąc, większość antybiotyków nie wpływa istotnie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, z wyjątkiem bardzo nielicznych, takich jak rifampicyna i rifabutyna. Jeśli antybiotyk, który Pani przyjmowała, nie należy do tej grupy, ryzyko znaczącego obniżenia skuteczności antykoncepcji jest niewielkie. Jednakże, zawsze zaleca się ostrożność i stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia podczas antybiotykoterapii, co Pani zrobiła. Biorąc pod uwagę, że stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia miał miejsce w dniu przyjmowania tabletki placebo i nie doszło do ejakulacji wewnątrz, oraz że kontynuowała Pani stosowanie antykoncepcji hormonalnej zgodnie z planem, szansa na ciążę wydaje się być niska. Tabletki placebo w blistrze antykoncepcji dwuskładnikowej są tak zaprojektowane, by umożliwić wystąpienie krwawienia z odstawienia, nie wpływając negatywnie na ochronę antykoncepcyjną, pod warunkiem, że tabletki aktywne były przyjmowane regularnie i zgodnie z instrukcjami. Jeżeli jednak ma Pani wątpliwości co do skuteczności antykoncepcji w tym okresie lub niepokoi Pani ryzyko ciąży, stosowanie antykoncepcji awaryjnej (tzw. tabletki "po") może być rozważone jako środek ostrożności. Tabletkę "po" można przyjąć do 72 godzin (a w przypadku niektórych preparatów do 120 godzin) po stosunku bez zabezpieczenia, aby zmniejszyć ryzyko ciąży. Im szybciej zostanie przyjęta, tym jest skuteczniejsza. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, zalecam konsultację z lekarzem, który może udzielić bardziej szczegółowych informacji i pomóc ocenić, czy w Pani przypadku jest to zalecane działanie. Ponadto, jeśli ma Pani dalsze obawy dotyczące interakcji antybiotyków z antykoncepcją hormonalną, konsultacja z lekarzem może rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc w zaplanowaniu dalszego postępowania.
Czy jest się czym martwić?
Moja kobieta w 1 miesiącu przyjęła 4 tabletki dzień po - od 9 tygodni nie ma okresu, choć niecałe 2 tygodnie temu było samopoczucie, jakby okres miał się zbliżać. Tabletki zawsze przyjęte bardzo szybko.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przyjmowanie tabletek "dzień po", które zawierają dawkę hormonów, może znacząco wpłynąć na cykl miesiączkowy i ogólny stan hormonalny organizmu. Taki zabieg powinien być stosowany wyjątkowo i nie jako regularna metoda antykoncepcyjna, ze względu na możliwe skutki uboczne i wpływ na równowagę hormonalną. Zaburzenia cyklu, takie jak opóźnienie miesiączki, są częstym skutkiem stosowania tych tabletek, jednak brak miesiączki przez 9 tygodni wymaga konsultacji z ginekologiem. Możliwe, że przyczyną opóźnienia są zmiany hormonalne wywołane przyjęciem tabletek "dzień po", ale nie można wykluczyć innych przyczyn, w tym ciąży, pomimo przyjęcia wspomnianych środków. Test ciążowy lub badanie poziomu beta-hCG mogą pomóc w wyklarowaniu sytuacji. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne konsultacje ginekologiczne i stosowanie bezpiecznych metod antykoncepcyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, niezbędna jest wizyta u specjalisty, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie postępowanie. Konsultacja umożliwi również uzyskanie informacji na temat zdrowych praktyk antykoncepcyjnych i monitorowania cyklu miesiączkowego.
Czy tabletka dzień po zadziała prawidłowo?
Czy jeśli podczas stosunku (w ostatni dzień płodny) pękła prezerwatywa, a na następny dzień (już niepłodny) wzięłam tabletkę dzień po w ciągu 24 godzin to czy ona zadziała?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tabletka "dzień po" jest skutecznym środkiem antykoncepcji awaryjnej, który może znacząco zmniejszyć ryzyko niechcianej ciąży, jeśli zostanie przyjęty jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy metoda antykoncepcyjna zawiodła, jak to miało miejsce w Pani przypadku z pęknięciem prezerwatywy. Skuteczność tej metody jest najwyższa, gdy tabletka zostanie zażyta jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, najlepiej w ciągu 24 godzin, ale może być stosowana do 72 godzin (3 dni), a niektóre preparaty nawet do 120 godzin (5 dni) po stosunku. Fakt, że tabletka została przyjęta w ciągu 24 godzin po stosunku, zwiększa jej potencjalną skuteczność. Jednak należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna, włącznie z tabletką "dzień po", nie gwarantuje 100% skuteczności. Skuteczność może również zależeć od indywidualnych czynników, w tym od fazy cyklu miesiączkowego, w której znajdowała się Pani w momencie stosunku. Pomimo że stosunek miał miejsce w ostatni dzień okresu płodnego, a tabletka została przyjęta na następny dzień, istnieje duża szansa na skuteczne zapobieganie ciąży, dzięki szybkiemu działaniu. Tabletka "dzień po" działa poprzez opóźnienie lub zapobieganie owulacji, co utrudnia zapłodnienie. Proszę pamiętać, aby obserwować swój organizm i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub opóźnienia w następnej miesiączce skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo, warto rozważyć wizytę u ginekologa w celu omówienia długoterminowych metod antykoncepcji, które mogą być bardziej odpowiednie i skuteczne dla Pani potrzeb. Profilaktyka i regularne konsultacje ginekologiczne są kluczowe dla zdrowia reprodukcyjnego. Dbając o odpowiednią antykoncepcję i zdrowie, możemy unikać niechcianych sytuacji i lepiej chronić nasze zdrowie reprodukcyjne.
Czy takie rozwiązanie było odpowiednie?
W czwartek wzięłam tabletkę z pierwszego tygodnia (4) jednak po 2,5h wystąpiły skąpe wymioty. Nie wzięłam już kolejnej. Stosunek odbyłam w czwartek rano oraz piątek rano po incydencie jednak partner nie doszedł we mnie. Wieczorem w piątek wzięłam tylko tabletkę piątkową i zorientowałam się po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, W sytuacji, kiedy wystąpiły wymioty w ciągu 3-4 godzin po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej, istnieje ryzyko, że nie została ona prawidłowo wchłonięta przez organizm, co może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji. W takim przypadku postąpiła Pani zgodnie z zaleceniami, przyjmując antykoncepcję awaryjną, co było odpowiednim działaniem w celu zminimalizowania ryzyka niechcianej ciąży. Jeśli chodzi o pominięcie przerwy na krwawienie z odstawienia i rozpoczęcie nowego opakowania tabletek od razu, to jest to praktyka stosowana w celu uniknięcia krwawienia z odstawienia, co samo w sobie nie zwiększa ryzyka ciąży, pod warunkiem że tabletki są przyjmowane regularnie i zgodnie z instrukcjami. W Pani przypadku, kluczowe jest, aby przez kolejne 7 dni po incydencie z wymiotami (lub przez cały czas, aż do zakończenia nowego opakowania, jeśli zdecyduje się Pani na brak przerwy) stosować dodatkową metodę antykoncepcji, na przykład prezerwatywy, aby zwiększyć ochronę przed ciążą. Ważne jest, aby pamiętać, że antykoncepcja awaryjna jest skuteczna, gdy zostanie przyjęta jak najszybciej po stosunku bez odpowiedniej ochrony lub w przypadku potencjalnego zawodzenia metody antykoncepcyjnej, jak w Pani sytuacji. Jednakże, jej skuteczność może zmniejszać się z czasem po stosunku. Zachęcam do konsultacji z lekarzem ginekologiem, który może udzielić dokładniejszych informacji i zaleceń dotyczących dalszego stosowania antykoncepcji w Pani indywidualnej sytuacji oraz monitorowania skuteczności metody antykoncepcyjnej po zaistniałym incydencie. Proszę pamiętać, że dbałość o regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz stosowanie dodatkowych metod ochrony w przypadku potencjalnych zakłóceń jest kluczowa dla utrzymania wysokiej skuteczności antykoncepcji. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Antykoncepcja awaryjna, a karmienie piersią.
Podczas stosunku zawiodła antykoncepcja, czy mogę zastosować antykoncepcję awaryjną? Dodam jeszcze, że karmię piersią 8-miesięczne niemowlę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy skonsultować to z lekarzem ginekologiem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Po przyjęciu tabl.i nie zaleca się karmienia piersią przez co najmniej 36 h.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Antykoncepcja awaryjna jest dostępna również dla kobiet karmiących piersią, jednak ważne jest dokładne rozważenie wyboru odpowiedniego preparatu i zastosowanie go zgodnie z zaleceniami, aby zminimalizować potencjalny wpływ na karmienie piersią. Istnieją głównie dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej: pigułka zawierająca lewonorgestrel oraz pigułka zawierająca octan uliprystalu. Pigułka zawierająca lewonorgestrel jest zazwyczaj uznawana za bezpieczniejszą podczas karmienia piersią, ponieważ niewielkie ilości tej substancji przenikają do mleka matki, ale nie wykazano, aby miały one negatywny wpływ na niemowlę. Zaleca się jednak, aby po zażyciu takiej pigułki odczekać kilka godzin (zazwyczaj około 3-4 godzin) przed kolejnym karmieniem, co pozwala na zmniejszenie ilości leku, która mogłaby przeniknąć do mleka. W przypadku pigułki zawierającej octan uliprystalu, zalecenia mogą być bardziej ostrożne. Warto skonsultować się z lekarzem przed jej użyciem, aby uzyskać szczegółowe informacje i zalecenia dotyczące jej stosowania podczas karmienia piersią. W każdej sytuacji, gdy rozważa Pani użycie antykoncepcji awaryjnej podczas karmienia piersią, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Lekarz może pomóc w wyborze najbezpieczniejszej i najskuteczniejszej opcji dla Pani sytuacji oraz udzielić wskazówek dotyczących jej stosowania, biorąc pod uwagę zdrowie i dobro Pani dziecka. Proszę pamiętać, że antykoncepcja awaryjna jest najskuteczniejsza, gdy zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, najlepiej w ciągu 72 godzin, choć niektóre preparaty mogą być skuteczne do 5 dni (120 godzin) po stosunku. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz
Jaka jest szansa na zajście w ciążę w czasie owulacji?
Odbyłem stosunek z partnerką. W tym dniu najprawdopodobniej partnerka miała owulację. Po stosunku okazało się, ze prezerwatywa ześlizgnęła się, a wytrysk nastąpił poza prezerwatywą, w pochwie. W ciągu dwóch godzin po odbyciu stosunku zorganizowaliśmy tabletkę dzień po. W internecie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W ciągu 2 godzin od stosunku skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Stosunek seksualny w dniu owulacji zwiększa szanse na zajście w ciążę, ponieważ jest to okres, w którym kobieta jest najbardziej płodna. W przypadku, gdy do ejakulacji doszło w pochwie z powodu ześlizgnięcia się prezerwatywy, ryzyko zapłodnienia istnieje. Podjęli Państwo szybką decyzję o zastosowaniu tzw. tabletki „dzień po”, która jest formą antykoncepcji awaryjnej. Skuteczność tej metody jest najwyższa, gdy zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, najlepiej w ciągu 24 godzin, choć może być stosowana do 72 godzin (a niektóre preparaty nawet do 120 godzin) po stosunku. Skoro tabletkę zażyto w ciągu dwóch godzin po stosunku, zwiększa to szanse na zapobiegnięcie ciąży. W tym momencie, nie ma już dodatkowych działań, które można by podjąć, aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko ciąży. Ważne jest, aby obserwować organizm i ewentualne zmiany, które mogą nastąpić. Jeśli miesiączka się opóźni, zalecam wykonanie testu ciążowego lub badania stężenia beta-hcg, aby sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który może udzielić dalszych wskazówek i wsparcia. Pamiętajcie także o konsultacji z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek leków, w tym antykoncepcji awaryjnej, aby upewnić się, że są one bezpieczne i odpowiednie w danej sytuacji zdrowotnej. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy potencjalny dzień owulacji ok. 5 dni od stosunku zwiększa prawdopodobieństwo ciąży?
03.11.2023 odbyłam z partnerem stosunek z wytryskiem w pochwie, po ok. 4 godzinach zażyłam tabletkę dzień po. Według kalendarza prawdopodobny dzień owulacji wypada u mnie za 5 dni tj. 08.11.2023. Czy w moim przypadku jest możliwość/konieczność zażycia kolejnej tabletki awaryjnej w ciągu...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zastosowanie tabletki "dzień po" w ciągu kilku godzin po niezabezpieczonym stosunku seksualnym jest zazwyczaj bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka ciąży. Tabletki te działają najlepiej, gdy są zażywane jak najszybciej po stosunku, ale mogą być skuteczne nawet do 72 godzin (w niektórych przypadkach do 120 godzin, w zależności od rodzaju tabletki) po nim. Jeśli zażyła Pani tabletkę w ciągu 4 godzin, to zrobiła Pani to w optymalnym czasie. Tabletka "dzień po" działa głównie poprzez opóźnienie owulacji. Jeśli spodziewa się Pani owulacji za 5 dni po stosunku, a tabletkę zażyła Pani już po nim, dodatkowe zażywanie kolejnej tabletki "dzień po" nie jest zalecane ani konieczne. Jedna dawka powinna być wystarczająca, aby zmniejszyć ryzyko ciąży przez opóźnienie owulacji. Jeśli chodzi o test ciążowy, to zazwyczaj zaleca się, aby wykonać go najwcześniej około 2 tygodnie po stosunku, który budzi obawy, czyli w tym przypadku można planować test około 17.11.2023 lub później. Wiarygodne wyniki testu ciążowego z moczu, jakie są dostępne w aptekach, najlepiej uzyskać po przekroczeniu daty spodziewanej miesiączki, gdy stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG) jest już wystarczająco wysokie, aby test mógł go wykryć. Jeśli miesiączka się opóźnia lub mają Pani inne obawy, konsultacja z ginekologiem jest zawsze dobrym krokiem. Lekarz może zaproponować dalsze kroki diagnostyczne lub zapewnić dodatkową poradę dotyczącą zdrowia seksualnego i antykoncepcji. Pamiętać proszę, że tabletki "dzień po" są formą antykoncepcji awaryjnej i nie powinny być stosowane jako regularna metoda zapobiegania ciąży. Jeśli ma Pani więcej pytań lub wątpliwości, jestem do Pani dyspozycji. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy jest to prawidłowe, czy jest szansa, że to ciąża?
W nocy z 14 na 15.10 o godz. 01:00 zawiodło nam zabezpieczenie. Tabletkę 72 po przyjęłam dopiero 17. 10 o godz. 12.00 w południe. Prawidłową miesiączkę powinnam dostać 27.10, natomiast 23.10 zaczęłam plamić, początkowo myślałam, że okres. Ale to było bardzo skąpe plamienie, które,...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarnie u lekarza ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Tabletka "72 po" (potocznie nazywana "tabletką po") jest środkiem antykoncepcji awaryjnej, którego skuteczność jest najwyższa, gdy zostanie przyjęta jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Przyjęcie tej tabletki w ciągu 72 godzin po stosunku może znacząco zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, choć jej skuteczność maleje z każdą upływającą godziną. Przyjęcie tabletki po 48 godzinach od stosunku, choć wciąż w obrębie zalecanego 72-godzinnego okna, może być nieco mniej skuteczne niż w przypadku przyjęcia jej wcześniej, ale wciąż oferuje znaczącą ochronę przed ciążą. Opisane przez Panią skąpe plamienie, które pojawiło się przed spodziewaną miesiączką, może być skutkiem ubocznym przyjęcia antykoncepcji awaryjnej. Tabletki te mogą wpływać na cykl miesiączkowy, powodując przedwczesne lub opóźnione krwawienie, zmianę jego intensywności czy charakteru. Szyjka macicy znajdująca się bardzo wysoko i brak innych dolegliwości mogą, ale nie muszą, świadczyć o ciąży. Pomimo że antykoncepcja awaryjna jest skuteczna, nie gwarantuje 100% ochrony przed ciążą. Jeśli Pani cykl jest nieregularny lub jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, wykonanie testu ciążowego może być dobrym krokiem do wykluczenia lub potwierdzenia ciąży. Test najlepiej jest wykonać co najmniej 3 tygodnie po niezabezpieczonym stosunku lub po terminie spodziewanej miesiączki, aby zapewnić najbardziej wiarygodny wynik. W przypadku dalszych wątpliwości lub jeśli pojawią się jakiekolwiek inne objawy, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem. Lekarz może dokładniej zbadać sytuację, poradzić w kwestii dalszych kroków oraz, jeśli to konieczne, zalecić dodatkowe badania. Proszę pamiętać, że dbanie o regularne i odpowiednie metody antykoncepcji jest kluczowe w zapobieganiu nieplanowanej ciąży i zapewnieniu optymalnej opieki zdrowotnej. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Co mi się dzieje, czy powinnam się niepokoić?
Wzięłam tabelkę dzień po 4 godziny po stosunku. Na co dzień stosuje antykoncepcję hormonalną. Niestety byłam osłabiona i bałam się, że nie zadziała. Dzień później bardzo źle się czułam — ból brzucha, nudności, zawroty głowy I rozdrażnienie. Dziś po 5 dniach mam przerwę na...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Objawy, które Pani opisuje, mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Przyjęcie tabletki "dzień po" dodatkowo do regularnie stosowanej antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, co z kolei może wywołać różne efekty uboczne, takie jak ból brzucha, nudności, zawroty głowy czy zmiany nastroju. Te objawy są stosunkowo typowe dla awaryjnej antykoncepcji hormonalnej ze względu na dawkę hormonów, którą zawiera. W odniesieniu do obserwacji biało-czerwonych fragmentów, które opisała Pani jako części błony, może to być wynik intensywnej reakcji endometrium (błony śluzowej macicy) na zmianę stężeń hormonów spowodowaną zarówno przez regularną antykoncepcję, jak i dodatkowo przyjętą tabletkę "dzień po". Zmiana ta może prowadzić do bardziej intensywnego złuszczania się błony śluzowej macicy, co objawia się w postaci krwawienia lub, w niektórych przypadkach, wydaleniem większych fragmentów tkanki. Chociaż tego typu reakcje mogą być niepokojące, zazwyczaj nie są one oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego. Jednakże, każdy nietypowy objaw lub zmiana w cyklu miesiączkowym, zwłaszcza po przyjęciu dodatkowych środków antykoncepcyjnych, warto jest skonsultować z lekarzem ginekologiem. Lekarz może przeprowadzić dokładne badanie, aby wykluczyć inne przyczyny i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jeśli objawy utrzymują się, są szczególnie uciążliwe, lub jeśli ma Pani jakiekolwiek inne wątpliwości dotyczące swojego zdrowia i antykoncepcji, zdecydowanie zalecam umówienie się na wizytę u ginekologa. Lekarz może dostarczyć więcej informacji i wsparcia, a także doradzić najlepsze postępowanie w danej sytuacji. Proszę pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie i komfort jest bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście stosowania różnych metod antykoncepcji. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy powinnam wziąć jeszcze jedną tabletkę?
W sobotę współżyłam z mężem bez zabezpieczenia i przyjęłam tabletkę dzień po w niedziele po południu. W poniedziałek w nocy pękła nam prezerwatywa. Ostatni okres miałam 16 września. Okres zawsze mam nie regularny. 
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
należy skonsultować sie z ginekologiem
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
skonsultować to z lekarzem ginekologiem
Czy to normalne po zażyciu antykoncepcji awaryjnej?
Otóż 8 października (ostatni dzień miesiączki bardziej skąpy) odbyłam stosunek z mężem, niestety prezerwatywa zawiodła. Tego samego dnia zaraz godzinę po zażyłam tabletkę dzień po, dzisiaj (4 dni po zakończeniu miesiączki) boli mnie brzuch i dostałam okres dość mocny wraz ze skrzepami...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy antybiotyk może mieć jakieś oddziaływanie na krwawienie?
W sobotę (6 dzień cyklu) przyjęłam antykoncepcję awaryjną, w międzyczasie się rozchorowałam z gorączką i poszłam do lekarza w czwartek (11 dzień cyklu), który przepisał mi antybiotyk. Tego samego dnia zaczęło mi się krwawienie przypominające okres, które trwa już 3 dzień....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku utrzymującego się krwawienia zalecana konsultacja ginekologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4